Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ahlaki çürüme * Kredi kartı - 2: Kredi kartının Hükmü * Çağının Fetö'sü Celaledddin Rumî'den Sadece Bir Not * Dönüşmek ve Dönüştürmek * Trump’ın Kudüs’le imtihanı * Arakan'da 16 cami yıkıldı * Kudüs için ne yapmalıyız? * Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum * ABD'nin PYD'ye verdiği silahlar Türkiye'ye yöneliyor * 'Kudüs kararıyla ABD savaşı barışa tercih etti'

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 222649
Toplam 404326872
En Fazla 606285
Ortalama 154205
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
İnsanüstü bir dil “Rab”ca (!)
19/11/2017 - 11:00

Hamdi Akan

İnsanüstü bir dil “Rab”ca (!)

 

 

Okudukça içime onun yerleştiğini hissettiğim ve rüzgâr esse de kokusunu bana getirse, uyuyunca rüyalarımı süslese dediğim bir yazar.

Bir yazar düşünün. Öyle bir yazar ki; siz kitabını okurken bir anda hayatı nasıl yaşayacağınızı çizmeye başlar.

Siz yazarın nasıl bir anlatım diline sahip olduğunu düşünme fırsatı bulamadan bir de bakmışsınız ki, kitap bitivermiş, mükemmel bir akıcılık, muhteşem bir şiirsellik.

Okurken ki ruh haliniz ile okuduktan sonraki ruh halinizin değişimini net olarak fark edersiniz.

Kendinizde oluşan düşünce gücü ile yaşadığınız dünyayı daha başka ve anlamlı görmeye başlarsınız, yalnızlığınızı unutmuş hayatın anlamını daha yakından fark edersiniz.

O yazarın başarılı karakter analizi sizi kendisine daha çok çeker, İnsan ve toplumun ihtiyaç duyduğu, sizinde bilmek istediğiniz her şeyin,

O yazarın yazılarında olduğunu fark etmenizle birlikte yeni bir yolculuğa çıkmaya hazır olduğunuzu sessiz ve derinden kendinize duyurursunuz.

O yazar önceleri sizden hiç bir şey istemez, ne yapacağınız nereye gideceğinizi söylemeden kendisine bağlayacak kadar etkilidir.

Onun sözünün gücü kendisinin gücünün insan üzerindeki tezahürüdür. Bu kelimeden olarak “Söz gücünü sahibinden alır.

İşte yazarı tanımaya başladınız.

Toplumsal ve bireysel kişiliğinizi onun sözleri istikametinde geliştirmek için düşünce dünyanızda oluşan ilk kıvılcımın etkisi ile hareket halindesiniz. Artık kendinize söyleyecek sözleriniz vardır, daha da ötesi hareketlerinizi kontrol edebilecek kesin inançlarınız.

Geçmişten gelen esintilerin sizde bıraktığı izleri yeniden canlandıran, size hayata pozitif bakmayı öğretmek için okumanızı isteyen, okumadan duyamayacağınız bilemeyeceğinizi anlamanızı anlatan sözlerle iç dünyanıza nakış nakış işlediğini fark edersiniz.

Kalkış rampasındasınız.

Tek yön. Tek istikamet. Geriye dönüşü düşünemeyeceğiniz kadar derin, içinizden gelerek bilincin, bilginin gelişi sizin üzerinizde reddi mümkün olmayan kabuller ortaya koymaktadır.

Yazarın yazdığı yazıların silindiği hayata, yeniden yazdırmak istedikleri, sizin kalbinize yazılanlarla yenileneceğini bilişiniz, fark edişiniz kabullenişiniz ona olan itimadınızın güveninizin bir eseri olarak tasdik ettiklerinizle münasebeti onun sizde bıraktığı, yalanlanması mümkün olmayan hisler ve görüntünün muhteşemliğine orantılı olarak, gönül teknenize yazdıkları;

İnsanüstü yazarın imzası gibidir.

Ama ben “Rab değilim.

İnsanım.! İnsanın dili ile konuşur o dille anlaşır yazarçizerim.

Bana benim dilimle, benim dilimden hitap etmeyen bir yazarla ben iletişime geçemem. Bu mümkün de değil. Mümkün olmayanı istemek ona nasıl yakış- sın yakıştırılsın ki?

Dünyada hiçbir yerde kullanılmayan bir dille biri bana hitap edecek ve beni sorumlu sayacak, bunu kim ister kim kabullenir. İmkânı var mı?

Olabilecek şeymi?

“Rab’ca (!)

Rablerin birbiri ile olan ilişkisinde kullanılan bir dil ise. İtirazım olamaz! Bana ne, beni de ilgilendirmez. Onlar konuşsun anlaşsın.

Bu dil dünyanın hiçbir yerinde kullanılmadığı halde! Birine bu dili, kullanıyor demek, bir kitaba bu dille yazılmış demek ne kadar abes düşünebiliyor musunuz?

Söz de bu kitabı ve göndereni yüceltmek gibi bir düşünce olsa dahi. Kitabın sahibi kendi kitabı için “Arapça “demesi kimseyi rahatsız etmemekteyken.

Niye? RAB’ca.?

Allah’ın (haşa) dili mi dönmedi de Arapça dedi. Rab’ca demek bu kadar basit mi? O kendi dili ile değil Muhammed (as)ın kavminin dili ile gönderdiğini söylemiş olmasına rağmen.

Benim tanıdığım yazar ve onun görevli kulu böyle demediği halde. O iç kuşkulardan arınmış bir kalbi hedeflerken, bazıları yeni kuşkular ürettiklerinin ne kadar farkında olduklarını düşünebiliyorlar mı? Düşünmek isterler mi?

Benim iman ettiğim yazar, benim dilimden yani insanların kullandığı dilden hitap ediyor. Ben bunu bilir buna inanır bunu anlarım. İnsanım insanca konuşur dinler insanca hitap ederim.

İnsanların dilidir benim seviyem. “Rablerin dili “Rab’ca değil.

“İnsanlara Kuran’ı anlatan birisi “Vahiy Rabb’ca’dır, “Biz her peygambere kavminin diliyle hitap ederiz” ayeti gereği, Kur’an Arapça olarak Muhammed as’a indirilmiştir” diyor.

Peki; Kurandaki “Her peygambere kendi kavminin lisanı ile hitap edilir” kısmına diyecek bir şey yok. Ancak Allah’ın kendine ait Rab’ca bir lisanı kullandığına dair bir delili göstermesi gerekir. Zahmet buyurup neden belgelememiş olabilir? Kimsenin zihninin arkasında olanı bilme şansına sahip değiliz.

Rabbimiz. Yüce Allah’ın insanlara nasıl hitap ettiğini Şura 51. ayetinde bildirmiş ve aralarından peygamber olarak seçtiği her elçiye kavimlerinin lisanları ile vahiy etmiş.

“Allah bir insanla ancak vahiy suretiyle veya perde arkasından konuşur, yahut bir elçi gönderir; izniyle, dilediğini vahyeder. Doğrusu O yücedir, Hakim’dir.

İbrahim 4” “Kendilerine apaçık anlatabilsin diye, her peygamberi kendi milletinin diliyle gönderdik. Allah dileyeni sapıklıkta bırakır ve dileyenide de doğru yola eriştirir; güçlü olan, Hakim olan O’dur.

Rabbimiz Kitabı’nda kendine özel bir lisanı olduğunu bildirmemiş olduğu halde, insanların Allah’ın dili, lisanı, konuşması “Rab’ca”dır demek; Allah adına Allah’ın bildirmediği bir sözü veya bildirimi ilan etmek/söylemek, Allah’a iftira etmektir.

“Allah adına yalan uydurandan ve O’nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kim vardır? O, kendisine iftira eden zalimleri asla kurtuluşa erdirmez. En’am 21”

Allah adına söz veya fiil uyduranlar ne kadar iyi niyetle söylediğini söylese de, Allah adına söylenen her yalan başka bir Allah adına yalan söylemenin kapısını açmaz mı?

Müslümanlar Allah adına söylenen her sözün delilini sormalılar ve verilen delilleri Kuran’a arz edip doğruluğunu araştırmalıdır.

Çünkü Allah adına her söze inanmak insanı dönüşü olmayan ebedi bedbaht olacağı bir yola düşürecektir. Öyle ise Allah adına yalan uyduranların yaptıkları ve kazandıkları her şeyin boşa gittiğini de bilmeliler.!

Fasih bir konuşma dili şeklinde Arapça lisanı olarak indirilmiştir. Ki; İnsanlar kendi aralarında Allah’ın mesajını konuşup anlaşabilsinler. Aksi halde Rab’ca iddiası Rablar arası iletişim dili olarak kalacaktır ki, bu iddia temelden bozuk ve delillendirilmesi imkânsız olarak kalacaktır.

Sözü uzatmadan şunu da eklemek gerekirse;

“Onu çarçabuk almak için dilini kımıldatma. Şüphe yok ki, onu toplamak da, onu okutmak da Bize aittir. O hâlde, biz onu okuduğumuz zaman, onun okunuşuna uy. Sonra onu açıklamak da bize aittir. Kıyamet 16-19

İşte benim iman ettiğim kitabın yazarı, kendi kitabına kimsenin müdahil olmasına razı değil.

Velev ki; Elçisi de olsa.

O Kitabının tasnifini okunuş biçimini surelerin sıralamasını yerleştirilmesini az önce verdiğimiz ayetinde beyan ederek kimsenin bu konuda konuşma hakkının olmadığını belgelemiştir.

Hem de “Arapça olarak.Arabın lisanı ile. Bir, Arap olan elçisinin ağzından..

Vesselam.

 

iktibas


1467

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 11/12/2017 - 15:19 Mekke’li “ Müslüman (!) Müşrikler
8 30/11/2017 - 17:26 Yaratan“Allah”,Üreten “Kul”
8 19/11/2017 - 11:00 İnsanüstü bir dil “Rab”ca (!)
8 24/05/2017 - 13:04 İLAH OLMA SERÜVENİ (!) “Seyri suluk”
8 17/03/2017 - 09:10 ""AİDİYETİM, NE "İÇİN”DİR .?
8 28/12/2016 - 12:44 ED-DİN’E GİREN MASUM PARAZİTLER!.
8 30/11/2016 - 13:18 MUHATAP MIYIZ MÜKELLEF Mİ?
8 06/11/2016 - 08:58 İmtihan /Sınav - Sınamalarda Çakılmak
8 28/08/2016 - 14:02 “KEŞKE” SON KEŞKE-LER-İ-MİZ OLMASA..!
8 15/08/2016 - 13:25 MEKKE’YE GELEN YOLLAR?
8 03/07/2016 - 17:25 ZİHİN KAPLARINI BOŞALTMAK!
8 26/05/2016 - 14:47 EKÂBİR ÛN-U-EVVELİN VEL AHİRİN
8 26/04/2016 - 13:27 HAYAT VE KÂİNAT KİTABINI AYRIŞTIRMAK..(!)
8 27/03/2016 - 14:41 DİN Mİ DEVLET Mİ?
8 22/02/2016 - 08:55 Düşünme Üzerine - 5
8 21/01/2016 - 15:17 DÜŞÜNME ÜZERİNE (4)
8 23/12/2015 - 11:04 DÜŞÜNME ÜZERİNE (3)
8 20/11/2015 - 15:19 DÜŞÜNME ÜZERİNE (2)
8 25/10/2015 - 12:08 DÜŞÜNME ÜZERİNE (1)
8 04/09/2015 - 17:37 “ALLAH’ Bizleri Temizlemek İstiyor..!
8 25/07/2015 - 11:14 TERS KÖŞE VE!
8 30/06/2015 - 23:24 RİVAYET ODUR Kİ?
8 03/05/2015 - 21:50 DÜŞÜNMEMEK LAİK TAŞ ÜRETİR
8 02/04/2015 - 18:23 "Red' Edilen "Din"den/misiniz"?‏
8 25/02/2015 - 13:22 “YENİ”, “ERROR”, “DEHŞET”
8 26/01/2015 - 12:21 NEDEN “ELÇİ”YE GEREK DUYULUR?
8 10/01/2015 - 13:12 “SAĞLAM DİN, LAÇKALAŞMIŞ DİN(Lİ)DARLAR”!
8 23/12/2014 - 12:03 AKİF EMRE’NİN “EKLEMLENMEK ÇÜRÜTÜR” MAKALESİNDEN ANLADIKLARIM
8 07/12/2014 - 10:00 “ORYANTALİST VİCDAN VE BİZ”!
8 15/11/2014 - 11:48 KUR’ANSIZ SÜNNET VE SÜNNETSİZ KUR’AN
8 08/10/2014 - 13:17 “ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ”
8 25/09/2014 - 12:55 “SAHTE TEKLİFLERİN ARKA PLANI”
8 14/08/2014 - 11:09 “ŞEHADET/ŞEHİDLİK RAST GELE BİR KAVRAM DEĞİLDİR.”
8 06/07/2014 - 13:48 SÖYLEMLER VE EYLEMLER
8 21/06/2014 - 13:35 BATI TAMAM..! SIRADAKİ. DOĞU
8 23/05/2014 - 11:05 “VAHYİN LİDER’LİĞİNE MUHTACIZ”
8 11/05/2014 - 07:36 AHİRET’E OTO STOP ..!‏
8 13/03/2014 - 09:27 Ortak'lık Mektebi!
8 04/03/2014 - 09:07 'Sos'yolojik' 'Aile'
8 11/02/2014 - 08:33 Hep Sorgula/dık,”Durduk, Durulma/dık...!
8 29/01/2014 - 07:49 "Oku ! mak ! mı ?"hayatı...
 
 
 
 
1 - Ahlaki çürüme
2 - Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum
3 - 'Kudüs kararıyla ABD savaşı barışa tercih etti'
4 - Trump’ın Kudüs’le imtihanı
5 - Çağının Fetö'sü Celaledddin Rumî'den Sadece Bir Not
6 - Kredi kartı - 2: Kredi kartının Hükmü


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat