Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ahlaki çürüme * Kredi kartı - 2: Kredi kartının Hükmü * Çağının Fetö'sü Celaledddin Rumî'den Sadece Bir Not * Dönüşmek ve Dönüştürmek * Trump’ın Kudüs’le imtihanı * Arakan'da 16 cami yıkıldı * Kudüs için ne yapmalıyız? * Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum * ABD'nin PYD'ye verdiği silahlar Türkiye'ye yöneliyor * 'Kudüs kararıyla ABD savaşı barışa tercih etti'

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 17512
Toplam 404351900
En Fazla 606285
Ortalama 154156
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
Başörtülüleri hangi kadın temsil edebilir?
13/09/2017 - 23:46

Cihan Aktaş

Başörtülüleri hangi kadın temsil edebilir?

 

 

Başörtüsü Cumhuriyet’ten sonra uzun zaman madunların, mustazafların hayat tarzının bir parçası olmakla sınırlanacak şekilde bir anlam çarpılmasına maruz kaldı. Giderek “hizmetli” ve işçi sınıfının bir gösterenine dönüştü, baştaki tam veya yarım başörtüsü; kamusal yasaklar nedeniyle. Sistem hizmetlilerin hizmetinden vazgeçemediği için başörtüsünün o şekilde kullanımına izin verdi, daha doğrusu bunu teşvik etti. İdeolojisinin topluma nüfuzunda bunu bir engel saymadı. Buna karşılık Osmanlı geçmiş ve buna bağlı İslami dünya görüşüyle ilişkili bildiği mütesettir giyimi, kamusallığın inşasına kendisi açısından gölge düşüreceği yargısıyla engelledi.  Paradoksal bir şekilde ileride birçok genç kız sistemin okullarında bu ideolojinin programlarına göre eğitim görürken başörtüsünü benimseyeceklerdi.

Hizmet sektöründe başörtüsü yasağı olmadığından, başörtüsü direnişine katılan kadınların gündeminde yer almadı, fabrikalarda veya satış sektöründe, dahası ev veya bürolarda temizlik işçisi olarak çalışan kadınların sorunları. Büsbütün yer almadı değil, elbette süreçler ve katılımlar her zaman karmaşıktı. Zaten direnişçi kadınlar, söylemsel ve bilfiil destek açısından başörtüsü mücadelesine çok şey borçlu olan AK Parti’nin iki dönemi boyunca da kamusal yasaklı muamelesi görmeye devam ettiler.  Kamuda başörtüsü ancak 2013 yılında serbestlik kazandı. Bu nedenle de başörtülü kadınlar geçen yıllar içinde işçi meseleleri bağlamına layıkıyla yoğunlaşamadılar. Ancak direnişin saflarında bulunan kadınların toplumun mağdur ve baskı gören kesimleriyle bir duygudaşlık geliştirdikleri de muhakkak.

Yasaklar bu toplumu çok yaraladı ve kamusal serbestinin ardından, yasaklı yılların kötücül birikiminin güvencesiz şartlarda çalışmaya devam eden kadınları hâlâ hedef almaya devam ettiğinin birçok göstergesi var.  Başörtüsünün kamusal yasağının, işçi ve hizmetliler safında sayılan kadınları da etkilemediğini düşünmemek gerekiyor; söz konusu toptan bir engelleme, toptan bir sınırlama çünkü.  Yasak izin verilen “tavşan kulağı” tarzı başörtüsünü belli sınırların içinde kalmaya zorlayan bir etki uyandırıyordu. “Ben onlardan değilim” şeklindeki açıklama zorunluluğunun parçalayan, bölen bir etkisi oluyordu kuşkusuz.

Nezahat Altuntaş’ın editörlüğünü yaptığı “Türkiye’de Farklılıklarına Rağmen Kadınlar: Post- Feminist Çağda Türkiye’de Farklı Kadın Konumları” (2012) başlıklı kitapta yer alan “İslamcı Kadınların Üretim Ufku” başlığını taşıyan yazımda 1980’lerde kamusal özgürlükler için ufuk açan bir direniş gerçekleştiren başörtülü öğrencilerin ait oldukları yapıların yekpare olmadığını anlatmıştım. Başörtülü kadınlar 12 Eylül’den sonra özgürlüklerin susturulduğu bir ortamda sistemin çelişkilerini sorgulayarak önemli bir rol üstlendiler. Yasakların sevk ettiği gündemler bir taraftan mazlumlarla dayanışma ufkunu geliştirirken diğer taraftan bütün sorunları başörtüsü yasağının etkilerine bağlayan bir daralmaya sebep olabiliyordu gerçi.

İşçi sorunları, işten atılmalar, iş kazaları,  ücret adaletsizliği, sigortasız ve zaman sınırı olmayan emek, ev işçileri… Böylece uzayıp giden başlıklardan herhangi biri Soma’da yaşananlara rağmen nasıl gündemimizde yer almayabilirdi ki? Dünya değişirken işçi meseleleri kökten değişmiş olamaz. Negri ve Hardt, endüstriyel fabrika emeğinin azaltılıp yerine iletişimseI kooperatif ve duygulanımsal emeğin geçtiği kapitalist üretim tarzındaki dönüşümlerden hareketle işçi meselelerini eskisi gibi konuşamayacağımızı savunuyor. Öne sürüldüğü gibi maddi olmayan emek figürü kapitalist üretimde gitgide merkezi bir yer kaplıyor mu acaba?

Sorunun bu şekilde ele alınış tarzı Türkiye gibi tekstilde atılımını merdiven altı atölyelerde gerçekleştirmiş ülkeler için henüz lüks. İş kazaları dünyanın her yerinde yaşanıyor, ama elbette önce kendimiz bu konuda hangi durumdayız anlama çabası içinde olmamız gerekiyor.

Ev dışı çalışma olgusunda bir değişme yaşanıyor kuşkusuz.  Dijital teknoloji sayesinde –ve zorlaşan trafiğin etkisiyle- evde çalışmak giderek sınıfsal bir statü anlamı edinmeye başladı.  Bunun yanı sıra yeni kuşaklarda faaliyetlerin –Chantal Mouffe’un altını çizdiği gibi- onların kendi güvencesizleşmelerinin etkin aktörleri olmaları gibi bir sonuç ortaya koyduğu söylenebilir.

Süreçler iç içe ilerlerken yaralanmalar da belirsizliklerden ötürü daha derin olabiliyor. Müslümanlar bu derin yaraları ne ölçüde fark ediyor?

Şurası bir gerçek ki başını örtme sebeplerinin “ama, ancak, iyi de…” gibi izahlarla özelleştirilmesi, İslamcılar sistemin merkezine yerleşirken yeni içerikler edinmekte. 1980’lerde mustazaflar konusunda sorumluluk hisseden başörtülülerin oranı sayısal olarak artış gösteren başörtülü nüfus içinde en azından aynı kalmış olmalı. Ancak bütün olarak başını örtme sebeplerine sahip kesimlere mensup kadınların çalışma hayatına eskisine göre daha rahat bir gönülle katıldıklarını söylemek olası.  Beyond Headscarf Culture in Turkey’s Retail Sector”ın (Türkiye Perakende Satış Sektöründe Başörtüsü Kültürünün Ötesi) yazarı Feyda Sayan-Cengiz’in tespit ettiği gibi, satış sektöründe ne tek tip başörtülü var ne de tek tip bir başörtüsü açıklaması.

Birikim’in Ağustos sayısında Alpkan Birelma’nın Feyda Sayan-Cengiz ile “Beyond Headscarf Culture in Turkey’s Retail Sector”den hareketle yaptığı bir söyleşi yer alıyor. Gelecek haftaya da uzayacak olan yazım, içtenlikli ve adil olma çabasını yansıtan bu söyleşiyi okurken kapıldığım çağrışımlara çok şey borçlu. Sayan-Cengiz’in siyaset bilimi doktora öğrenciliği sürecinde başlattığı başörtülü kadınlarla ilgili bu çalışmasının amaçlarından biri, özellikle satış sektöründeki başörtülü kadınların giderek merkezi bir konuma yerleşmekte olan, entelektüel bir arka plana sahip aktivist orta sınıf kadınlarla başörtüsüne bakışındaki –kuşkusuz hayatın farklı alanlarına da yansıyan- farklılığı araştırmak olmuş. 2009 yılında İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Denizli ve Gaziantep gibi Anadolu şehirlerindeki başörtülü satış elemanlarıyla yapılan odak grup görüşmeleri ve mülakatlar, bu kadınların başörtüsüne siyasi platformda ya da yükseliş içinde görünen muhafazakar elit tarafından yüklenen anlamı vermediği sonucunu ortaya koyuyor Sayan-Cengiz’in çıkarımlarına göre.

Böyle bir sonuç bizim için bir sürpriz midir? Girişte belirttiğim üzere zaten mevcut olanla yasaklar yüzünden oluşan direniş arasında geçişkenlikler ve ortaklıklar her zaman var olmakla birlikte, farklı kavramsal sebeplerin yol açtığı gündem başlığı öncelikleri hiç eksik değildi.

Başörtülü öğrenciler kırk yıl boyunca kapılardan giremedikleri üniversitelerin önünde gerçekleştirdikleri eylemlerin fotoğrafları eşliğinde çirkin sıfatlarla karalanarak manşetlerde hedef gösterildiler; ancak onlara destek veren ev hanımı, işçi, işsiz kadınlar da elbette eksik değildi. Mesela Fatih’te, Süreyya Yüksel ve Sabiha Ünlü’nün açtığı Suffa çevresine dahil olan kadınlar bu konum çeşitliliğini yansıtıyorlardı. Direniş içinde olan, direnişe destek veren kadınların büyük çoğunluğu meal, tefsir okuyan kişiliklerdi. Direnişçi öğrenciler ise çeşitli maddi yoksunluklara katlanma pahasına İslami hayat tarzı zemininde kalmayı adeta bir meslek gibi benimsemişlerdi. Gerçi -manşetlerin etkisiyle de- aileleri, komşuları, arkadaşları hatta eşleri tarafından dışlandılar. Bazen tuzu kuru bazen de hayat kavgası derdinde başörtülü kadınlar bu “tekinsiz” başörtüsüne mesafeli durdular.

Sayan-Cengiz’in çalışmasının ortaya koyduğu soru bu açıdan yeniden konuşulmayı hak ediyor: Başörtülü kadını tezgahtar kadın temsil edemez mi? Başörtülü kadını layıkıyla en çok hangi başörtülü kadın temsil edebilir? Bir mesafeye zorunlu olan her türlü tanımlama bir sınırlama anlamına gelmiyor mu peki?

Gelecek hafta konuyu irdelemeye devam edeceğim nasipse.

 

gerçek hayat


3534

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 04/10/2017 - 20:29 Tavanarasında saklı parçalarımız
8 13/09/2017 - 23:46 Başörtülüleri hangi kadın temsil edebilir?
8 13/09/2017 - 23:44 Başörtüsüne sınıfsal bakış
8 02/08/2017 - 17:03 Yaz ve Bahçe
8 02/08/2017 - 17:02 Söylem yoksulluğu, marka bolluğu
8 19/07/2017 - 12:21 Kültür mekanları ya da ORA AVM
8 17/07/2017 - 20:30 15 Temmuz dersleri: Mesafe ve içtenlik
8 06/07/2017 - 19:33 Kusuru halkta aramasın kimse
8 04/07/2017 - 13:14 Shirin Neshat yahut habis bir kariyerizm
8 24/06/2017 - 13:53 İnanç müfettişleri, tesettür devriyeleri…
8 15/06/2017 - 19:00 Yeniden düşünme süresi
8 08/06/2017 - 16:44 Mevsimlik işçilerin, hurdacıların çocukları...
8 31/05/2017 - 23:59 Yarım kalmış ne çok cümle…
8 24/05/2017 - 12:52 Ne kaybetti de bu hale geldi yüzü?
8 24/05/2017 - 12:51 Suskunluk sarmalı
8 17/05/2017 - 16:11 Nirengi noktası olarak Malatya
8 21/04/2017 - 16:20 Piltan sineması seyircisi
8 28/01/2017 - 10:36 Seyyit Han ve adalet
8 22/11/2016 - 20:32 Zor veda
8 17/11/2016 - 15:47 Maraş bereketi
8 08/11/2016 - 15:47 Kosova’nın kaynağa ihtiyacı var
8 06/11/2016 - 12:03 Prizren ve hafıza
8 06/11/2016 - 12:02 Dylan’a Mahsuni bakışı
8 18/10/2016 - 14:05 Müslüman dünya: Yaralar, çözüm yolları…
8 11/10/2016 - 12:57 '300 milyon'un sessizliği
8 03/10/2016 - 20:01 15 Temmuz kahramanları nasıl anlatılmamalı?
8 27/09/2016 - 11:32 Hiçbir yere ait olmayan kent
8 20/09/2016 - 19:30 Kuşakların payına düşen isim ve sıfatlar
8 15/09/2016 - 16:21 Yurdumuz, gayretimiz kadar
8 07/09/2016 - 14:48 Döndüğün yer bıraktığın olmuyor
8 29/08/2016 - 11:42 İsveç standartları ve burkini
8 22/08/2016 - 19:13 Dört şehit, sayısız sıfat
8 13/08/2016 - 13:12 Direniş mimarisi
8 07/08/2016 - 12:33 Direniş ödevleri
8 30/07/2016 - 10:56 Köprüye koşan kadınlar
8 23/07/2016 - 18:48 Aklıma düşen darbe mekânları
8 16/07/2016 - 17:46 Şarkın şiirini sinemaya kazandıran adam
8 08/07/2016 - 18:37 Park, iftar ve nikâh
8 02/07/2016 - 16:59 Cami projeleri ve kadınlar
8 25/06/2016 - 15:10 Kültürün güzeli, güzellik kültürü
8 20/06/2016 - 13:49 Gönüllü şehir
8 20/06/2016 - 13:48 Faiz savrulmaları
8 20/06/2016 - 13:45 Ormanda Dersu dersleri
8 26/05/2016 - 14:17 İslamcılık; konjonktürel bir dalga
8 20/05/2016 - 12:22 Hacer koşusu
8 11/05/2016 - 18:46 Kâbe mimarisi endişeleri
8 03/05/2016 - 17:27 Umre: Kardeşliğin uğultusu içinde
8 26/04/2016 - 12:55 Tutunacak bir dalımız kalmasın mı?
8 19/04/2016 - 13:51 Zaha Hadid: Sınırsız tasarım imtiyazı
8 12/04/2016 - 17:06 Yazarlığın uzamı
8 05/04/2016 - 13:55 İsli bir acının sindiği siluet
8 28/03/2016 - 17:08 Terör mimarisi
8 21/03/2016 - 20:36 Ortak bir söz ihtiyacı
8 13/03/2016 - 12:24 Halep yine şenlenecek
8 05/03/2016 - 17:35 Mülteci kadın: Ertelenmiş yaslar
8 29/02/2016 - 12:43 28 Şubat; gecikmenin tarihi
8 19/02/2016 - 17:25 Yeni emek, değişmeyen çileler
8 12/02/2016 - 18:53 Garantili aşklar
8 06/02/2016 - 12:54 Yüzen dünyanın resimleri
8 29/01/2016 - 18:48 Bir münzevinin el konulamamış niyeti
8 22/01/2016 - 19:52 'İki Nezihe'nin cumhuriyet sürgünü
8 16/01/2016 - 12:37 Aidiyet gerilemesi
8 16/01/2016 - 12:36 ‘Leke’nin arkeolojisi
8 02/01/2016 - 23:48 Temiz kar, kirli cümleler
8 25/12/2015 - 19:09 Ruhumuzun kalabalık odaları
8 19/12/2015 - 10:56 Aktif unutma ihtiyacı
8 07/12/2015 - 10:47 Mültecinin ikrâmı
8 20/11/2015 - 14:38 Örtbas kültürü
8 14/11/2015 - 11:12 Romana geciken fukaha
8 07/11/2015 - 09:24 Seçim muhasebesi ihtiyacı
8 31/10/2015 - 11:31 Halkın muaşereti
8 21/10/2015 - 12:45 Küreselleşmenin örtüsü
8 13/10/2015 - 17:38 Çünkü Veda Hutbesi’yle donatmıştık duvarları
8 01/10/2015 - 12:44 Saat Kulesi’nin şairi, kahramanım
8 22/09/2015 - 16:22 Zeki Bulduk’un düşünceli atları
8 21/09/2015 - 18:49 Bülbülzade Vakfı kadınları
8 03/09/2015 - 12:29 Bizim hikayelerimiz var
8 28/08/2015 - 10:49 Yanlış zaman, doğru cümleler
8 21/08/2015 - 15:53 Hepimize yetecek bir mağara
8 13/08/2015 - 12:09 Karşılaşmalar: Baş belası günlükler
8 08/08/2015 - 19:57 Birbirimizi konuşmaya çağıralım
8 01/08/2015 - 10:29 Aile ocağını tüttüren mimar kız
8 24/07/2015 - 23:11 Barış biricik umudumuz
8 16/07/2015 - 21:15 Kuzine soba, büyü ve annem
8 12/07/2015 - 12:36 Karşılaşmalar: Bir duayla yola düşen kadınlar
8 03/07/2015 - 10:32 Hepimizin hayal kırıklığı
8 26/06/2015 - 10:41 Arınma fırsatı
8 19/06/2015 - 07:55 Ayşe Şasa ile "hikayemiz"
8 14/06/2015 - 10:39 Seçim irfanı
8 10/06/2015 - 09:37 Şehrin duvarları nasıl boyalı?
8 02/06/2015 - 10:41 Sokağın seslerine açık siyaset
8 26/05/2015 - 12:09 Süreyya aynası
8 12/05/2015 - 11:13 Ortadoğu’yu yazma cesareti...
8 03/05/2015 - 22:24 Kültür, "şuracıkta kotarılan" bir sistem olabilir mi?
8 25/04/2015 - 10:42 Karşılaşmalar: Çöp kutusu kenarında
8 17/04/2015 - 10:39 Devlet adamı ve kuruntu
8 09/04/2015 - 11:26 Yorumsuzluk özlemi
8 01/04/2015 - 13:29 Huzurevine ihtiyaç duymayan şehir
8 26/03/2015 - 11:16 İmece, Şahmeran bakışı ve Suriyeli çocuklar
8 17/03/2015 - 11:47 “DERGÂH 300” ile hikâyemiz
8 09/03/2015 - 11:25 Kadın ezberleri harmanı
8 03/03/2015 - 12:31 Geniş 28 Şubat çuvalı
8 24/02/2015 - 11:10 Şiddete müptela halimiz
8 15/02/2015 - 10:57 "Merheba": Oyuncu ve seyirci, beraber...
8 08/02/2015 - 11:59 Kadın eli değen dergiler
8 01/02/2015 - 11:20 Çerçevelenmiş "kutsal" üzerine düşünmek
8 24/01/2015 - 10:39 Cana yakın evler
8 16/01/2015 - 18:00 Başka türlü faşizmler
8 10/01/2015 - 10:47 Siyah çarşaf ve kadraj
8 03/01/2015 - 11:37 Maraş’ta girdiğim çadır
8 26/12/2014 - 23:10 Şalcı Bacı kurban mı, eylemci mi?
8 19/12/2014 - 15:10 Kur’an’ın somut, Müslümanların soyut kadını
8 06/12/2014 - 13:02 Kurmacada fena değiliz, belgeselde almamız gereken yol uzun
8 01/12/2014 - 12:14 Barışın ve adil düzenin temeli
8 22/11/2014 - 12:26 Dini geleneği kabuğa indirgemeyen bir sinema
8 15/11/2014 - 23:48 Engelliler kafesi
8 09/11/2014 - 14:49 Mimaride kadın muhayyilesi neyi tamamlar?
8 02/11/2014 - 07:55 Gasp edilmiş adın peşinde
8 25/10/2014 - 08:47 Yetmişinde bile zeytin dikebilmenin sebepleri
8 18/10/2014 - 13:11 İmece usulünü hatırlayan kadın
8 12/10/2014 - 11:35 Hepimizin büyük resmi
8 05/10/2014 - 11:30 Aramızdaki soyut demir perdeler
8 03/10/2014 - 19:23 Aramızdaki soyut demir perdeler
8 25/09/2014 - 14:00 Ancak kültür eken medeniyet umabilir
8 19/09/2014 - 10:47 Geçmişin kötülükleri bugünün iyiliklerine nasıl dönüşebilir?
8 30/08/2014 - 11:30 Kadınlar ve kafeler
8 21/08/2014 - 14:39 Vakarın bilgisi hepimize lazım
8 15/08/2014 - 09:38 Kamusal ifadeler üzerine düşünme zamanı
8 06/08/2014 - 14:33 Klişeleri ne zaman aşacağız?
8 28/07/2014 - 10:13 Toprağa değen iftarlar
8 20/07/2014 - 12:04 Eksik bilgi, fazla konfor ve Gazze
8 12/07/2014 - 12:19 Halkın sahnede eksik olanı tamamlaması
8 05/07/2014 - 11:54 Bir gün başka bir yerde hatırlayabiliriz
8 20/06/2014 - 15:59 Tesettür agorafobisinde Necip Fazıl etkisi
8 30/05/2014 - 19:46 Dönülecek bahçeleri olan şehir
8 24/05/2014 - 11:09 Kirli tırnakların ince düşüncesi
8 16/05/2014 - 12:44 Yüzümüzün karası
8 10/05/2014 - 08:03 Eleştiri hayattır
8 02/05/2014 - 07:30 Başka türlü sürüyor dağınıklığımız
8 25/04/2014 - 06:42 Geleneksel mevzi konforumuz
8 18/04/2014 - 08:29 Kamu estetiği depresyonu: Salaryman örneği
8 11/04/2014 - 08:09 Kiraz çiçeği bakışı
8 03/04/2014 - 08:37 Japonya üzerinden seçim dersleri
8 26/03/2014 - 15:07 'Bayan' ikameli kamusalımız
8 20/03/2014 - 15:32 Daha ne kadar üzülebiliriz?
8 13/03/2014 - 09:01 Berkin için üzülmenin soruları
8 08/03/2014 - 10:53 Asi şehrin kadınları
8 01/03/2014 - 09:29 Sofa, sedir, bir de sofra
8 21/02/2014 - 08:50 Kabataş körleşmesi
8 14/02/2014 - 08:54 'Rahima'nın hatırlattığı her şey
8 07/02/2014 - 09:17 Mahremiyet tartışmaları bize neyi öğretmişti?
8 01/02/2014 - 07:57 Muhabbet sarayı, plazaya karşı
8 01/11/2010 - 13:09 Çocuğu yaralamak...
8 31/10/2010 - 08:44 Şair kızlar hikaye de yazar...
8 30/10/2010 - 11:26 Saklı bahçede bir toplantı
8 28/10/2010 - 11:50 GÜZ
8 25/10/2010 - 11:08 Sınırda bir işsizle söyleşi
8 21/10/2010 - 11:51 Kelime mirası
8 18/10/2010 - 13:27 Gözün içinden görmek...
8 16/10/2010 - 12:08 Kelime mirası
8 11/10/2010 - 13:11 Acı sıçramaları
8 09/10/2010 - 11:46 Afiye'nin görünmezliği
8 04/10/2010 - 13:43 Tacettin Dergâhı düşünceleri
8 02/10/2010 - 10:59 İpekböceği'nin şehir atlası
8 27/09/2010 - 13:27 Kadın yazarlar, internet, Neşe
8 25/09/2010 - 10:59 'Fatıma'ara karşı yeni nefret dalgası
8 20/09/2010 - 13:34 Kıyılar ve yayla ahalisi
8 20/09/2010 - 11:20 Mahalle ve kızkardeş
8 18/09/2010 - 10:14 Recm cezası ve İran
8 13/09/2010 - 14:15 Çocuk bakışını korumak
8 06/09/2010 - 17:34 Sanatçı, intihar eylemcisi ve parya
8 06/09/2010 - 09:30 İsrail İran'a niye saldıramaz
8 02/09/2010 - 09:39 Gecede 'hayır' aramak
8 30/08/2010 - 14:03 CHP ve İran tarzı başörtüsü
8 24/08/2010 - 09:43 İftar üzeri mahalle
8 16/08/2010 - 12:19 Çalışan kadınlar
 
 
 
 
1 -


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat