Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 53513
Toplam 411961056
En Fazla 606285
Ortalama 154582
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0
.: Yazarlar :.

 
NAMAZINIZ SİZE NEYİ EMREDİYOR?
20/06/2017 - 18:44

NAMAZINIZ SİZE NEYİ EMREDİYOR?

 

 
Allah’ın ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Adem a.s ile göndermeye başladığı dinin adı İslam’dır. En son gönderdiği dinin adının da İslam olduğu gibi. Adı İslam olan bu dinin bazı temel prensipleri vardır. Ki bunlar kesinlikle değişmemiştir. Biz bunlara dinin ana omurgaları da diyebiliriz. Bunlara birkaç örnek verecek olur isek: Tevhit ilkesi ki: Allah’tan başkasına kulluk etmemek, Allah’tan başkasına çağırmamak, her konuda Allah’ı birlemek ve yaratılmışlardan hiç birini hiçbir konuda Allah gibi görüp yetki vermemek. Allan’ın melek Cebrail ile elçisine getirdiklerine sımsıkı sarılmak ve bunları dininin esası olarak kabul etmek. Diğer bir değişmeyen ilke ise ahirete imandır. Kısaca dünyadaki yapıp ettiklerimizden bir gün hesaba çekileceğimize iman ederek yaşamaktır. Oruç ibadetini de örnek vermek suretiyle yazımıza konu olan hususu sizler ile paylaşalım.

 

Namaz ibadeti de Kuran’dan öğrendiklerimize göre Allah’ın ilk insandan başlayarak kıyamete kadar gelecek olan en son insandan istemiş olduğu temel ibadetlerden birisi olduğunu söylemek yanlış olmasa gerekir. Hangi peygamberin ne zaman ve hangi vakitlerde kaç rekât namaz kıldığı hususuna girerek konuyu esas amacından saptırmak ve konuyu sulandırmak isteyenlere bu yazının konusunun bu olmadığını hatırlatmakta fayda var. Zira onlar bir ümmet idi gelip geçtiler onların yaptıklarından sizleri sizlerin de yaptıklarından onları hesaba çekmeyeceğim buyuran rabbimiz bizlerden  önce gelip geçenlerin durumunun geride kalanları ilgilendirmediğini onların işlerinin tamamen kendisine ait olduğunu belirterek bu kapıyı kapatmıştır. Onlardan ziyade kendi durumumuzu düşünmek ve ona göre yaşamak daha akıllı bir davranış olsa gerekir. Gün itibariyle kıldığımız namazların rekât ve vakitleri üzerinde yapılan tartışmaları ve ortaya konan görüşleri de ciddi delil ve argümanlardan yoksun temelsiz ve aynı zamanda popülist,  fevri görüşler olarak değerlendirdiğimizi de çok açık ve net bir şekilde söylemekte sanırım fayda vardır. Zira Son Peygamber Hz. Muhammed as. On üç yılını Mekke’de kalan on yılını da Medine’de olmak üzere hiçbir tartışmaya ve kargaşaya meydan vermeyecek şekilde kendisine uyanlara bizzat imam hayatının son birkaç gününde ise cemaat olarak namaz kıldırmış veya kılmıştır. İslam ümmetinin yaşanılarak gelen ibadetlerinden birisi olan namaz konusundaki tartışmalar bu ümmete hiçbir şey kazandırmaz aksine var olan görüş ayrılıklarına bir yenisini eklemekten başka bir işe de yaramaz.

Yazımızın konusu namazın nasıl ve ne şekilde, hangi vakitlerde kaç rekât kılınmasından öte namazın kılan insanlar üzerinde meydana getirmesi gereken olumlu ve istenilen davranışları kişi üzerinde meydana getirip getirmemesidir. Mesela namaz kılan veya kıldığını söyleyen bir insan hem Müslüman hem de insan aklının ürünleri olan bir takım yönetim biçimlerinden olan demokratik sistem ve yönetim biçimlerine kayıtsız şartsız teslim olup destek olabilir mi?  Böyle bir inanışın namazının kendi üzerinde istenilen olumlu davranışları meydana getirmediğinin ne zaman farkına varacak? Yoksa bu inanışının imanına bir zarar vermediği safsatasına inanmaya devam mı edecek? Bizler şunu net olarak söylemeye devam etmek zorundayız. Namaz hayatın tamamına yön veren ve hayatın tamamımın ona göre şekillendiği bir ibadettir. Neyin iyi neyin kötü olduğuna karar vermek biz yaratılmış kulların işi olmayıp bizi ve bizim dışımızdaki her şeyi yaratan Allah’ın işidir. İnsan Aklının ürünü olan bütün sistem ve yönetim biçimleri Allah’a ve onun yaşanılsın diye hükümlerini içerisinde barındıran Kuran’a bir başkaldırıdır ve isyandır. Kuran’ın ortaya koyduğu her hüküm ve uygulamaya karşı diğer sistem ve yönetim biçimlerinin de alternatif bir kuralının olduğunu hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

Mesela Allah nikâhsız her türlü cinsel ilişkiyi haram kılmıştır ve küçüğüne de büyüğüne de aşırılık ve hâddi aşmaktır diyerek bu suçun karşılığını yüce kitabı Kuran’da belirlemiştir. Bu gün demokratik sistemlere verdiği desteklerin namazlarına bir zararlarının olmadığını düşünen namaz sahipleri destek verdikleri bu sistemlerin bu suçun karşılığı olan cezayı kişisel özgürlük ve eşitlik adına nasıl hayatın dışına attıklarının ne zaman farkına varacaklar?  Namaz kılanların kendilerine musallat olan kötülüklerden kurtulmalarını onlardan isteyen şu Kuran ayetinin mealini vererek yazımıza devam edelim: “Ey Muhammed! Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dost doğru kıl. Çünkü namaz, sahibini her türlü hayasızlıktan ve kötülükten alı kor.  Allah’ı anmak olan namaz elbette en büyük ibadettir. Allah bütün yaptıklarınızı bilmektedir.” (Ankebut-45)

Evet,  Yukarıda mealini verdiğimiz bu kuran ayeti nasıl bir namaz kılmamız gerektiğini ve namazın bizler üzerindeki yapması gereken olumlu ve güzel davranışların neler olması gerektiği konusunda da önemli ipuçları vermektedir. Şimdide bunların neler olması gerektiği üzerinde yoğunlaşmaya çalışalım. Yine konumuza bir ayet mealini vererek başlayalım: “ Dediler ki: “ Ey Şu’ayb!  Babalarımızın taptığını yahut mallarımız hakkında dilediğimizi yapmayı terk etmemizi sana namazın mı emrediyor. Oysa sen gerçekten yumuşak huylu ve aklı başında bir adamsın.” ( Hud-87)

Namazın kılan kişi üzerindeki olumlu etkisini bu kadar net ortaya koyan bu kuran ayeti ne demek istiyor birazda ondan bahsedelim. Kavminin ileri gelen mele takımı aslında bu söyledikleri ile Allah’ın elçisi Şu’ayb  ile alay edip dalgalarını geçmektedirler. Tıpkı kendilerinden öncekilerin elçiler ile alay ettikleri gibi ki son elçiye kadar Allah’ın bu sünnetinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bu gün de kıldıkları namazlarının farkına varıp öyle davrananlar ile inanmayanların veya namazlarından gafil olanların yaptıkları gibi aslında değişen hiçbir şey yok. Bu tür insanların sözlerinin her kelimesi, her cümlesi buram buram alaycılık kokuyor. Ne var ki, cahilce, anlayışsıza, bilgiden ve zekâdan yoksun körü körüne bir inat uğruna bu iddialarında ısrar ediyorlar. Bu adamlar anlamıyorlar ki ya da anlamak istemiyorlar ki namaz Allah’ın gönderdiği din olan İslam’ın inanç sisteminin gereklerinden olan Allah’a kulluğun ve ne yerde nede göklerde ondan başka ilah olmadığının kayıtsız ve şartsız egemenliğin sadece Allah’a ait olduğunun benimsenerek başka bir şekilde ifade edilme biçimidir. Ayrıca bu tevhidi inanç sisteminin hayata hâkim ola bilmesi için ticarette, her türlü mal alış verişinde, pratik hayatın her alanında, bütün insanlar arası ilişkilerde uygulanması gereken Allah’ın bu yasalarıdır. Bunlar bir birleri ile ilgili ve ilintilidirler. Dolayısıyla ne inanç,  namazdan nede bunların ikisi pratik hayattın yasalarından ve sosyal kurumlardan ayrılamazlar.

Peki!

Ne oldu da özellikle son iki yüz yılda din insanların sosyal hayatlarına yön verme hükmetme konumundan uzaklaştırılarak adeta hayatın dışına atılıp sadece bireysel dindarlık ve dua boyutuna indirilip sadece mezarlar ve mübarek gün ve gecelerde!  Hatırlanır hale getirildi.   Bu durum sadece İslam’ın başına gelmedi Allah’ın Hz. Musa ve İsa as. Gönderdiği ve sonradan Allah’ın böyle birdin indirmemiş olmasına rağmen adını o dine inandığını söyleyen Yahudi ve Hristiyanların sadece kilise Yahudilerin ise Havra dinine çevirip tahrif ettikleri dinlerin de başına gelmiştir. Malumunuz aynı akıbet sadece camilere hasredilmek suretiyle bu gün aziz İslam’ında başına gelmiştir. Zira camilerde anlatılan din sadece işin dua ve yakarma boyutuna taalluk etmektedir. Bu duruma gelinmesinde bir değil binlerce sebep ve neden ortaya koymak mümkündür. Zira ortada bir problem var ise malumunuz bunun bir tane değil belki birden çok sebebi vardır. Bize göre en belirgin ve geçerli sebeplerden birisi İslam’ın mensuplarının Allah tarafından hayatın bütün alanlarına hükmetmesi, yönetip, yönlendirmesi için indirdiği kitabı hayatlarının dışına atıp hükümlerini uygulanamaz hale getirip sonrada İslam’ın düşmanları tarafından kendilerine sunulan ve tamamen insan aklının ürünü olan sistem ve ideolojilere kayıtsız ve şartsız inanıp teslim olmalarıdır.

Böyle bir teslimiyet ise onların hem bu dünyada hem de ahirette kaybetmeleri için yeter de artar bile. O halde yapmamız gereken şey nedir veya ne olmalıdır?  Öncelikle İslam’ın temel esaslarını oluşturan namazdı, oruçtu, hacdı bu tür ibadetlerini veya diğer ibadetleri günlük veya yıllık ritüeller ve dua boyutundan kurtarıp bu ibadetlerin özelde hem de genelde vermek istediği mesajları ön plana çıkartarak kişi ve toplum üzerinde oluşturmak istediği gayeleri ortaya çıkarmak olmalıdır. Doğru yolu bulanda bir delil üzere olsun doğru yoldan sapanda yine bir delil üzere olduğunu bilerek varlığını devam ettirsin. Namaz kılan birisi niçin ve neden namaz kıldığını bu eylemiyle ne demek ve hangi hedeflere varmak istediğini bilerek namazını kılsın. Özellikle ne dediğini bilerek namazını kılsın. Kıldığı namaz kılanın bütün hayatını bir kulluğa dönüştürmekten uzak kalıyor ise bu kişinin durup düşünmesi gerekmez mi? Namazımız bizlerin hangi sistem veya ideoloji ile yönetilmemiz gerektiği konusunda bir fikir veriyor mu? Allah’ın hayatın yönlendirip yönetilmesi için gönderdiği ilahi emirler hayatın dışına atılmış diğer bir ifade ile yüce Kuran hayatın dışına atılarak işlevsiz hale getirilmiş ise bu durumda namaz kılanda bundan rahatsız olmuyor ise bunun kıldığı namazın yaratan katında bir değerinin olduğunu savunmak mümkün olur mu?

Oysa rabbimiz bu Kuran’ı hayata okumak diğer bir ifade ile Kuran’ı hayata taşımak için göndermişti. Kuran hayat kitabıdır bu yüzden her namaz kılanın amacı Kuran’ı hayat kitabı haline getirmek olmalıdır. Bu gün böylemi? Cevabımız elbette hayır. Sadece ve özelliklede ölüler ile irtibatlı hale getirilen bu kitap daha çok mezarlıklarda ki merasimlerde en ön planda yer almakta iken siyasi kararların veya helal ve haramların belirlendiği ortamda bulunması bir yana bu tür ortamlara girmesi yasak olan bir kitap konumundadır. Ondan sonrada kitaba iman ettiğini söyleyen insanlar: “ Müslüman coğrafyada olup bitenleri bir türlü anlayamadıklarını” dillendirip durmaktadırlar. Bunun nedeni ise siyasi körlükleridir. Zira okudukları Kuran veya kıldıkları namazları kendileri için siyasi bir alan açmaktan ve bir bilinç oluşturmaktan çok uzaktır. Bu durumun farkına varmaktan uzak olan bu insanlar sadece bu ibadetleri yerine getirmek suretiyle Allah’ı razı edip cennete gireceklerini zannediyor veya zannediyor isek bir kez daha durup düşünmemiz gerekmez mi? Şimdi sizleri bir şey yapmaya davet ediyorum o da yazımızın başlığını değiştirmek suretiyle oraya başlık olarak oruç veya haccı koyarak iktibas sitesi okuyuculardan gelen yazılar bölümüne bir yazı göndermenizdir. Başka bir yazıda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

 

iktibas


7226

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

RAST HABER.COM

YAZARIN DİĞER YAZILARI

8 18/10/2017 - 18:17 ÖZDE LAİK VE DEMOKRAT SÖZDE MÜSLÜMAN
8 20/06/2017 - 18:44 NAMAZINIZ SİZE NEYİ EMREDİYOR?
8 20/05/2017 - 14:25 PEYGAMBER NEDEN ŞİKÂYETÇİ OLACAK?
8 18/04/2017 - 16:32 İNKÂRCI BİR TOPLULUĞA NASIL ÜZÜLÜRÜZ?
8 12/04/2017 - 22:39 ÇARPAN DEĞİL ÇARPIKLARI DÜZELTEN KURAN
8 24/02/2017 - 11:30 KİM ALLAH’IN DOSTU KİM ALLAH’IN DÜŞMANI?
8 07/02/2017 - 16:09 İsrail’in Suriye sessizliği
8 20/12/2016 - 19:26 DİNLERİNDE AŞIRI GİDENLER VAR YA!
8 20/11/2016 - 21:54 TOPUKLARI ÜZERE DÖNENLERDEN OLMAMAK
8 19/09/2016 - 12:14 NE İLE EMROLUNDUK?
8 20/08/2016 - 12:23 KİM KİMDENDİR?
8 28/07/2016 - 15:59 HAYIRLI OLANI HAYIRSIZ İLE DEĞİŞTİRMEK
8 24/05/2016 - 13:46 YİNE ÇOK ANDIK FAKAT HİÇ ANLAMADIK
8 24/05/2016 - 13:45 DİNE ATANLAR VE KATANLAR
8 27/03/2016 - 14:40 GÜNAHTA ISRARCI OLMAK YA DA GÜNAHI HAYAT TARZI EDİNMEK
8 15/02/2016 - 13:17 EY İNSAN VERDİĞİN CEZA SUÇA DENK DEĞİL
8 16/01/2016 - 00:03 ALLAH İNSANLAR İLE NASIL KONUŞUR?
8 19/12/2015 - 11:46 “BENDEN SONRA KİME KULLUK EDECEKSİNİZ ?”
8 16/11/2015 - 11:08 ALLAH ZENGİN BİZLER İSE FAKİRİZ
8 04/11/2015 - 11:09 YERYÜZÜNDE FESAT ÇIKARANLAR NE ZAMANDAN BERİ ISLAH EDİCİLER OLDULAR?
8 22/10/2015 - 16:14 DÜŞMANA KARŞI HAZIRLIKLI OLMAK
8 01/10/2015 - 14:01 SİZ ISLAH OLMUŞ İKEN RABBİNİZ OLAN ALLAH SİZİ HELAK ETMEZ
8 21/09/2015 - 21:16 AİLE VE İNANÇ İLİŞKİSİ
8 01/09/2015 - 12:41 ONLARA TESİRLİ SÖZ SÖYLE
8 18/08/2015 - 10:09 “MÜMİNLER BİRBİRLERİNİN KARDEŞİDİR”, BİZ BU KARDEŞLİĞİN NERESİNDEYİZ?
8 21/07/2015 - 09:54 SİZİN DOSTUNUZ ALLAH, ONUN RASULÜ BİRDE MÜMİNLERDİR
8 26/06/2015 - 10:50 EY ZALİMLER BİLİNİZ Kİ HÜKMÜNÜZ SADECE BU DÜNYADA GEÇERLİDİR.
8 06/06/2015 - 09:56 HENDEĞİN EN DAR YERİNDE NÖBET TUTMAK VAR YA!
8 21/05/2015 - 13:39 ŞEYTANIN EN GÜZEL SÖZÜ “KORKMA BAĞIŞLANIRSIN”
8 27/03/2015 - 18:12 TANYERİNİN AĞARMASI YAKIN DEĞİL Mİ?
8 01/03/2015 - 11:17 KUR’AN’A SARILMAK
8 05/02/2015 - 12:50 İHTİLAFTA GERÇEKTEN RAHMET Mİ VARDIR?
8 20/01/2015 - 11:50 İTAATİN DE BİR SINIRI YOK MU?
8 31/12/2014 - 14:40 ALLAH KİMLERİ SEVER KİMLERİ SEVMEZ?
8 11/12/2014 - 11:13 EY ALLAH’IN RESULÜ BUNLAR VAHYİN ESERİ Mİ?
8 24/11/2014 - 11:10 HANİ BİR DELİKTEN İKİ DEFA ISIRILMAYACAKTIK?
8 30/10/2014 - 09:41 “OKU”YU DA YANLIŞ OKUDUK YA!
8 14/10/2014 - 11:32 ŞEKİL DEĞİŞSEDE GERÇEKLER DEĞİŞMEMEKTEDİR
8 23/09/2014 - 16:55 KİTAPTA OLMAYANI KİTAPTANMIŞ GİBİ KONUŞMAK
8 07/09/2014 - 12:21 TEVBE Mİ? YA SONRASI
8 23/08/2014 - 12:54 ALLAH VE İNANANLAR İLE ALAY EDENLER
8 18/07/2014 - 12:10 ALLAH ANCAK TAKVALILARIN HEDİYELERİNİ KABUL EDER.
8 06/07/2014 - 13:46 ORUÇLA DEĞİŞMEK YA DA AÇ VE SUSUZ KALMAK
8 23/06/2014 - 12:52 CEHENNEM İLE MÜJDELENENLER
8 31/05/2014 - 12:11 ALLAH YARINA BIRAKIR AMA YANINIZA BIRAKMAZ
8 11/05/2014 - 08:04 YAŞADIĞINIZ HAYATIN DİNİNİZ OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
8 09/04/2014 - 08:49 KURU İBADET GÖRÜNTÜLERİ
8 09/04/2014 - 08:46 SEHER VAKTİNDE BAĞIŞLANMA DİLENMEK
8 10/03/2014 - 08:06 Kuru İbadet görüntüleri
8 02/02/2014 - 09:50 Evlerimizi namazgah edindik mi?
8 29/01/2014 - 07:47 Vesile cihad değil mi?
 
 
 
 
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat