Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Afrin küçüktür, Ama Emperyallerin defterinin dürüldüğü yerdir * Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 99549
Toplam 412007092
En Fazla 606285
Ortalama 154599
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Avrupa Birleşik Devletleri’ne doğru ?

Winston Churchill’in Zürich konuşmasından yetmiş yıl sonra Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Martin Schultz parti kongresinde yaptığı konuşmada Angela Merkel ile kuracakları büyük koalisyonun "Avrupa Birleşik Devletleri" idealine giden sürecin önünü açacağını söyledi. Ne var ki, bu ideali Merkel ile
2018-01-24 - 22:39

Avrupa Birleşik Devletleri’ne doğru ?

 
Avrupa Birleşik Devletleri’ne doğru ?

Martin Schultzun gündeme getirdiği Avrupa Birleşik Devletleri fikri 2025’ten önce görücüye çıkabilir ancak gerçekliğe dönüşmesi zaman alacaktır

Sinan Özdemir/ Brüksel

Winston Churchill’in Zürich konuşmasından yetmiş yıl sonra Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Martin Schultz parti kongresinde yaptığı konuşmada Angela Merkel ile kuracakları büyük koalisyonun "Avrupa Birleşik Devletleri" idealine giden sürecin önünü açacağını söyledi. Ne var ki, bu ideali Merkel ile gerçekleştirmeyi düşünmüyor. Fransa-Almanya işbirliği çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleşeceğine inanıyor. Almanya Dışişleri Bakanı ve SPD eski Genel Başkanı Sigmar Gabriel de aynı kanıyı paylaşıyor. Almanya’da yayımlanan Handelsblatt gazetesinin yılın adamı seçtiği Macron hakkında kaleme aldığı makalede Macron’u “Avrupa ve Almanya için bir şans” olarak değerlendiriyor.

Avrupa Birliği’nin yükselen bölgesel talepler, popülist ve ırkçı söylemlere karşı ortak paydada buluşturacak büyük bir ideale ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Bu ideali gerçekleştirecek kişi veya kişilerin kim olacağı Martin Schultz ve Sigmar Gabriel’in zihninde tartışmaya yer bırakmayacak şekilde belli bir adresi gösterse de, Akdeniz için Birlik Projesi’nin Almanya tarafından nasıl sabote edildiği hatırlandığında, Macron’un böylesi bir ideali Alman sosyal demokratlarının liderliğinde gerçekleştirmeyi isteyeceğini düşünmek zor.

Her seçimde küçülen Alman sosyal demokratlarının 2025’te nerede olacakları sorusuna şu an cevap vermek mümkün değilse de Macron’un, iyi bir çalışma ile, ikinci kez seçilebileceğini düşünmek mümkün. Her iki taraf için riskler ve belirsizlikler yok değil. On yedi ay sonra gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimleri her iki taraf için test niteliğinde olacak. Macron’un Fransa'da beşinci cumhuriyetin mirasçısı siyasi partileri dinamitledikten sonra benzer bir senaryoyu Avrupa Birliği için düşünmediğini kim söyleyebilir ? Klasik şemaların , hakikatlerin sarsıldığı bir zamanda eski düzen ile yola devam etmek Birleşik Avrupa Devletleri projesini eski tas eski hamam alışkanlıklarına mahkum etmez mi ?

Churchill’in konuşması İkinci Dünya Savaşı’ndan zaferle çıkmış bir devletin (İngiltere) yıkılmış geleceğini arayan devletlere bir abi tavsiyesi olarak değerlendirilmelidir. Kontekstine bakmadan okunduğunda Büyük Britanya’yı da içine alan bir konuşma olarak değerlendirilebilir. Halbuki öyle değil. Churchill, vurucu cümleleriyle, Avrupa’nın yenik devletlerine Commonwealth tarzı bir birlik önermekten başka birşey yapmıyor. Zürich konuşmasından bir yıl önce Amerika’da yaptığı konuşmada “demir perde” metaforuyla savaş sonrası ortaya çıkan siyasî coğrafyayı betimliyordu. Yetmiş yıl sonra Avrupa’yı aynı gözle değerlendirmek mümkün değil. Ne Demir perde kaldı, ne de klasik devletler arası işbirliği. Ortak pazardan farklı bir yapıya evrilen Avrupa yanlış jeopolitik mülahazaların sonucunda 28 üyeli hantal bir yapıya dönüştü. Avrupa Birleşik Devletleri’nin bu devletleri tamamen kapsamayacağını özellikle 2002 genişlemesinden sonra dahil olanlar çok iyi biliyorlar. İki vitesli Avrupa’ya karşı çıkmaları bundan.

Churchill 1951’de tekrar başbakanlık koltuğuna oturduğunda Avrupa Birleşik Devletleri söyleminden uzaklaşarak daha pragmatik bir çizgiye kaydı. Britanya’nın bir gün Avrupa Ekonomik Topluluğunun üyesi olup (1973) “yenik devletler kulübüne” dahil olacağını tahmin edemezdi. Bu birliktelik 33 yıl sonra yine İngilizlerin kararıyla son buldu. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı Almanya ve Fransa’yı prangalarından kurtardı. Uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri’nin Birlik içindeki gölgesi gibi hareket eden İngiltere Doğu Avrupa devletlerinin de desteğiyle devamlı karşı cephede bulundu. Özel statü arayışıyla farklılığını her dem hissettirdi. Çıkışı bu minvalde yalnızca yarım kalan Avrupa Birleşik Devletleri fikrine değil ortak savunma gibi ciddi projelere de umutla bakmasına olanak sunuyor.

Martin Schultz’un gerçekleştirmeyi arzuladığı ideali yalnızca bir dönem Avrupa Birliği’nde oynadığı role dayandırarak açıklamak yanıltıcı olacaktır. Gerçekte Almanya’da giderek kan kaybeden SPD’yi kurutacak proje olarak değerlendiriliyor. Ne var ki, Avrupa karşıtı partilerin güç kazandığı bir zamanda pozitif Avrupa propagandasıyla puan toplayabileceğine inanmak güç. SPD bu projeyi gündeme getirerek kan kaybını önlemeyi ve militanlarını yeni bir iddia etrafında toplamayı hedefliyor.

Büyük koalisyondaki varlığını Avrupa Birliği reformuna bağlayan SPD’in bunun için Merkel’i ikna etmesi gerekecek. Merkel de Schultz gibi reformdan yana ancak daha fazla egemenlik kaybına yol açmadan gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyor. Siyasi geleceğinin göstereceği esnekliğe bağlı olduğunu bildiği için de orta yol arayışını sürdürüyor. Bu sebepten Sosyal Demokratlar için Merkel aranan karizmatik lider değil. Sarkozy ve Hollande’nin yanında dinamik ve karizmatik görünen Merkel ; 40 yaşındaki Emmanuel Macron’un yanında aynı etkiyi vermiyor. Macron bir cihetiyle eski bir cihetiyle yeni dünyayı temsil ediyor. Göreve geldiği günden bu yana, ABD Başkanı Donald Trump ile kıyaslandığında, herhangi bir hata yapmayarak işgal ettiği makamı, temsil ettiği ülkeyi uluslararası sahnede ciddiyetle temsil ediyor. Gücünün bilincinde Hollande'nin gerçekleştiremediği “normal cumhurbaşkanı” görüntüsünü yansıtmakta zorlanmıyor. Dışarıdan bakıldığında yalnızca iletişim ve beden dilini çalışmış bir cumhurbaşkanı görüntüsü sunmuyor, de Gaule çizgisine dönmeye kararlı bir siyaset adamı profili çiziyor.

Portland Consulting Group ve Güney Kaliforniya Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yumuşak güç, Soft Power 30, sıralamasında Fransa birinci sırada yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ni geride bırakan Fransa askeri gücünden çok kültürel ve ekonomik gücüyle çekim merkezi olmaya çalışıyor. Aslında her ikisini birlikte kullandığı söylenebilir. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’ne Louvre Müzesi açarken diğer yanda Katar ziyareti sırasında (7 Aralık) 1,1 milyar avroluk silah satışı gerçekleştirebiliyor. Sahel ve Afrika’da benzer bir çaba görülüyor. Özellikle Ortadoğu’da Amerika Birleşik Devletleri’nin geri çekilmesiyle doğan boşlukları doldurma gayretinde.

Ancak Avrupa Birleşik Devletleri’ni kurmadan önce Avrupa’yı "feth etmesi" gerekiyor. Bunun için önce Lizbon'dan Talin'e güçlü bir ağ kurması ; ardından Avrupa Parlamentosu’ndaki klasik sağ sol blokunu zayıflatıp merkezi güçleri siyasi oyuna dahi etmesi gerecek.

Avrupa Parlamentosu’nda 751 sandalye bulunuyor. Şu an sağ blokun 217 sol blokun 189 vekili var. Merkez blokunun vekil sayısı ise 68. Merkez blokunun oyun kurucu olmasa da denge aracı olması için en az 150 milletvekiline ihtiyacı olacak. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra geride bıraktığı 73 sandalyenin nasıl dağılacağı veya nasıl kullanılacağı bu noktada büyük önem taşıyor. Almanya ile Fransa arasında bu konuda bir uzlaşma söz konusu değil. Almanya ileride genişleme ile dahil olacak olan ülkelere pay edilmesini savunurken Fransa bütün Avrupa’yı kapsayacak ve bütün seçmenlerin oy verebilecekleri yetmiş üç sandalyeli bir üst AB bölgesinin oluşturulmasını öneriyor. Böylece seçmen bir yanda kendi ülke kontenjanını belirken diğer yanda oluşturulacak 73 isimli AB listelerine oy vererek ilk defa ortak bir tercihte bulunmuş olacak.

Macron çizgisine kaymaya hazır veya sempati ile bakan partiler arasında İtalya’da Matteo Renzi'nin Demokrat Partisi, İspanya’da Ciudadanos , Hollanda da D66 , Almanya’da SPD zikredilebilir. Merkez sağda siyaset yapan partilere çekim merkezi olabilmesi için Fransa’nın on yedi ay sonra birşeyleri başarmamış olması ; Tony Blair’in "Yeni İşçi Partisi" üzerinden kıta Avrupa’sında estirdiği dönüşüm rüzgarı gibi Macron politikalarının durağanlığa çare olacağına geniş kitleleri ikna etmesi gerekiyor. Eylül ayında Sorbonne Üniversitesi'nde ortaya koyduğu Avrupa için yol haritası bu minvalde takibi kolaylaştırıyor. Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde bir takım başarılara imza atması projenin yola koyulması için büyük önem taşıyor. Bu takdirde bütün Avrupa'yı dahil edecek bir program gündeme gelebilir. Çaresizlikten aşırı sağa oy verenler gibi sağ ve sol partilerden umudunu kesenlerin oylarına talip olabilir.

Son kertede, Martin Schultzun gündeme getirdiği Avrupa Birleşik Devletleri fikri 2025’ten önce görücüye çıkabilir ancak gerçekliğe dönüşmesi zaman alacaktır. Karşıtlıkların giderek arttığı Avrupa’da Fransa’nın yalnızca yumuşak gücüne dayanarak 450 milyonluk Avrupa’ya çekim merkezi olabileceğini düşünmek yanıltıcı olacaktır. Sorunlar paylaşılmadıkça, giderek büyüyen sosyal ve ekonomik uçurum kapanmadıkça "ortak kader" fikrinin çıkacağını düşünmek çok zor !

 

dünya bülteni


Keyword : radyo vakit - avrupa birleşik devletleri - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz!
İslami düşünce/kültür/ilahiyat/edebiyat çevreleri, yaşamadıkları, nasıl yaşanacağını bilmedikleri, tecrübe etmedikleri, nasıl tecrübe edebilecekleri
Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz
Erdoğan, helikopterle Bursa’ya geldi. Cumhurbaşkanı stadyumdan miting yapılacak alana gelene kadar otobüste sürekli telefonla görüşerek Afrin operasyo
Erdoğan'dan Afrin ve Münbiç harekatıyla ilgili yeni açıklama
"Her bir arkadaşımdan aynısını bekliyorum. Türkiye'nin çevresinde yaşananlar ve içeride kurulan her gün yeni bir yüzüyle karşılaştığımız tuzaklar yükü
Artık Kesin! Erdoğan 2019 seçimlerine az bir süre kala Yeni bir Darbe Yapılacak...
Bu karar şunu açıkça ortaya koyuyor ki FETÖ yapılanmasının son kalesi dimdik ayakta ve harekete geçmek için uygun zamanı bekliyor. 2019 yılında yapıl
Küllerimizden Yeniden Doğabilmek
İslamiyet’in bütün insanlığa gönderilen son din olmasının anlamı; bu dinin tüm insanlara ve zamanlara hitap edebilecek evrensel bir medeniyetin dinami
Erdoğan: Hiç kimsenin hakkı yok
Erdoğan isim vermeden "Geçmişte partimiz çatısı altında olup da bugün dışarıda başka havalarda gezen hiç kimsenin partimizle, hareketimizle ilgili söz
Bahçeli'den adaylık açıklaması: 2019'da MHP aday göstermeyecek
Bazen yanlış yorumlarla MHP'yi küçültücü ve karalayıcı üsluplara ad şahit oluyoruz. Anında cevap verme imkanımız olmuyor olsa da arkadaşlarımıza tavsi
O koridoru onlara mezar ederiz
Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoruna Türkiye’nin asla izin vermeyeceğine işaret ederek, “Biz vurduk mu oturturuz. Ne PKK bir şey yapabil
Avrupa Birleşik Devletleri’ne doğru ?
Winston Churchill’in Zürich konuşmasından yetmiş yıl sonra Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Martin Schultz parti kongresinde yaptığı konuşm
Anlayışı kıt olanlara tane tane izah edelim!
“Muğlaklık var” denildi, eleştirildi. “Kanun boşluğu söz konusu” denildi, itiraz edildi. “Kötü niyetlilere yol olur..” denildi, düzeltilmesi ist
1 - Afrin küçüktür, Ama Emperyallerin defterinin dürüldüğü yerdir


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat