Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Afrin küçüktür, Ama Emperyallerin defterinin dürüldüğü yerdir * Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 99760
Toplam 412007303
En Fazla 606285
Ortalama 154599
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

"Yerli ve Arap Fitne'ciler İşbaşında"

Mısır basını genel itibariyle Erdoğan’ın Sudan ziyaretinin Erdoğan ve El Beşir tarafından Mısır’a karşı atılmış bir adım olduğu görüşünde. Ziyaretle ilgili basında yer alan değerlendirmelere bakıldığında özellikle Mısır ve Suudi Arabistan gazete-
2018-01-24 - 18:20

"Yerli ve Arap Fitne'ciler İşbaşında"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç ülkeden oluşan Afrika ziyareti, Arap basınının yakın takibindeydi. Erdoğan’ın Özellikle de Sudan temasları ve Türkiye ile Sudan arasındaki “Sevakin Adası” anlaşması, ziyaretle ilgili en fazla dikkat çeken konular oldu.

Başta Mısır ve Suudi Arabistan gazetelerinde, Erdoğan’ın Sudan ziyareti ile ilgili Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’e yönelik ciddi oranda tepkiler yer aldı. Bazı Suudi gazeteleri, Türkiye’nin Katar ve Müslüman Kardeşler ile olan ilişkisine dikkat çekerek, “Sevakin Adası’nın idaresinin Türkiye’ye verilmesinin” Körfez ülkeleri açısından bir tehlike arz ettiğini savundu.

Mısır basınında ise, “Sevakin Adası’nın askeri üs olarak kullanılacağına” dair iddialar göze çarptı. Ülkenin en önde gelen medya kuruluşlarından El Ahram gazetesinde, ziyaretle ilgili “Ankara-Hartum-Doha yakınlaşması” şeklinde yorumlar yer aldı.

İran’da son günlerde yaşanan sokak hareketliliği ve protesto gösterileri, Arap basınının bu hafta geniş yer verdiği bir başka konu oldu. İran karşıtı cephede yer alan ülkelerin gazeteleri, bu gösterileri ve sokaktaki öfkeyi “İran’ın dış politikasına ve bazı ülkelerde devam eden savaşlara bulaşmasına” bağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tunus ziyareti sırasında, uzun bir aradan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilgili çıkışı, Türkiye’de olduğu kadar, Arap dünyasında da genmiş yankı uyandırdı. Arap basınında Erdoğan’ın bu çıkışının nedenleriyle ilgili yer alan yorumlar arasında “Rusya’nın Kürtler’in Soçi Konferansı’na katılmaları konusundaki tutumunun etkili olduğu” vardı.

ERDOĞAN’IN SUDAN ZİYARETİ MISIR’A KARŞI BİR ADIM MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan, Çad ve Tunus’tan oluşan Afrika ziyareti Arap basınında geniş yankı buldu. Ancak bu ziyaret kapsamında, Sevakin Adası ile ilgili tartışmalar en fazla yer bulan konu oldu.

Ziyaretle ilgili basında yer alan değerlendirmelere bakıldığında özellikle Mısır ve Suudi Arabistan gazetelerinin Türkiye ve Sudan arasındaki yakınlaşmaya tepkili olması göze çarptı. Mısır basını genel itibariyle Erdoğan’ın Sudan ziyaretinin Erdoğan ve El Beşir tarafından Mısır’a karşı atılmış bir adım olduğu görüşünde.

Mısır El Şuruk gazetesi yazarı İmadeddin Hüseyin, “bu ziyaretin Mısır’ı rahatsız etme amacı taşıdığını” iddia etti:
“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan’a yaptığı ziyareti, ‘Mısır’a karşı atılmış bir adım ve Mısır’ı her yolla rahatsız etmeye çalışmaktan’ başka hiçbir şekilde anlamak mümkün değil.

Şimdi Türkler ve Sudanlılar, bütün ülkelerle her iki tarafın çıkarına olacak şekilde diplomatik ilişkiler kurmanın doğal hakları olduğunu söyleyecek. Evet, bu doğru. Ancak siyaset siyahı ve beyazı anlamaz, sadece griyi görür.

Türkler ve Sudanlılar’ın aralarındaki ilişkiyi geliştirmek konusunda bir kabahatleri yok. Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in Türkiye ile olan ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak istediğini söylemesinde de bir kabahat yok. El Beşir’in asıl kabahati, son aylarda Mısır’ı rahatsız etmeye çalışmaktan başka bir şey yapmamasıdır.”

MISIR BASINI: “SEVAKİN ADASI ASKERİ ÜS OLACAK”

Mısır El Vatan gazetesi yazarı İmadeddin Edip ise, Erdoğan’ın Sudan ziyaretiyle ilgili, “El Beşir dolar için ateşle oynuyor” yorumunu yaptı.

Yazar, Türkiye ve Sudan arasında Sevakin Adası’yla ilgili varılan anlaşmayla ilgili ise, “Ada askeri açıdan savunma, eğitim ve silah deposu üssüne dönüşecek. Bu üs de Türk şirketleri aracılığıyla inşa edilecek ve Katar tarafından fonlanacak” iddiasında bulundu.

Edip yazısının sonunda, “Öyle görünüyor ki, El Beşir’e göre para Mısır’la arsındaki kan bağından daha önemli. Ona göre Ankara ve Katar Hartum’a Kahire’den daha yakın. İhvan da onun için İslam ve Araplık demek.” ifadelerini kullandı.

“EL BEŞİR’İ ERDOĞAN’LA İTTİFAK KURMAYA İTEN NEDENLER NE?”

Suudi Okaz gazetesinde, Muhammed Ebu Talib imzasıyla yayınlanan yazıda, Türkiye’ye karşı ciddi suçlamalar yer aldı:

“El Beşir’i Suudi Arabistan Krallığı’na bitişik olan ve stratejik bir noktada bulunan bir adayı teslim etmesinin nedeni ne? Türkiye aleni bir şekilde bölgede yayılmacılığı ve özellikle Mısır ve Körfez ülkelerine karşı nüfuzunu hâkim kılmayı amaçlıyor.

Bunun yanı sıra, El Beşir’i terör örgütü olarak nitelendirilen Müslüman Kardeşler’e kucak açan, güçlü bir şekilde Katar’ın yanında duran ve İran’la beraber bize karşı komplo kuran bir devlet başkanıyla ittifak kurmaya iten sebepler ne?”

ERDOĞAN’IN “ESAD” ÇIKIŞININ NEDENLERİ

Rai Al Youm gazetesi başyazarı Abdulbari Atvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyareti kapsamında gittiği Tunus’ta, Suriye devlet başkanı Beşar Esad’a yönelik sert çıkışının nedenlerine yönelik ihtimalleri ele aldı. Atvan’a göre bu ihtimaller şu şekilde:

– Rusya’nın önümüzdeki ayın sonlarına doğru Soçi’de yapılması planlanan Suriye diyalog konferansına, PYD’yi de davet etmekte ısrar etmesi. Erdoğan bu duruma sert bir şekilde muhalefet ediyor.

– Rusya ve Suriye kuvvetlerinin İdlib’i kontrol altına almaya yönelik operasyon için hazırlıklara başlaması. Bu da Türkiye’nin İdlib ve kırsalındaki varlığının son bulması demek. Aynı zamanda bu operasyonun başarılı olması, kent ahalisinden ve savaşçılardan on binlerce kişinin Türkiye’ye göç etmesi anlamına gelir.

– Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Suriye savaşında önümüzdeki dönemde hedefin ‘Nusra Cephesi’ni tam anlamıyla yok etmek olduğu yönündeki açıklamaları.

– Suriye ve Rusya’nın Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed Colani’yi tasfiye etmeye yönelik planları olduğu konusunda haberlerin yayılması. Colani, Türkiye’ye en yakın kişilerden biri. Erdoğan’ı bu konuda şahsi anlamda kızdıran, bunu “kendisinin hedef alınması” olarak değerlendirmesidir.

– Suriye yönetiminin Kuzey Suriye’de ve Afrin’de Kürtlerle askeri anlamda bir koordinasyon kurduğuna yönelik istihbarat gelmesi. Bu da Erdoğan için kırmızı çizgi konumunda.

İRAN’DAKİ GÖSTERİLER: “REJİM YIKILMAZ AMA BÜYÜK YARA ALIR”

Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden biri olan İran’daki gösteriler ve yaşanan olaylar, bu hafta Arap basınında yer alan bir başka önemli başlık oldu. Ortadoğu’da özellikle İran karşıtı cephede yer alan ülkelerin gazeteleri, İran rejimini açık bir şekilde hedef aldı. Hiç şüphesiz bunların başında İran’ın bölgedeki en önemli rakibi konumundaki Suudi Arabistan medyası geldi.

Suudi Arabistan’ın en büyük gazetelerinden Londra merkezli Şark’ül Avsat’ın tanınmış yazarı Abdurrahman Er Reşad, bu gösterilerle 2009 yılındaki gösteriler arasında bir karşılaştırma yaptığı yazısında, bu gösterilerle rejimin yıkılmayacağını ancak büyük yara alacağını yazdı:

“İran’daki gösteriler bu sefer Meşhed gibi çevre kentlerde başladı ve buradan yayıldı. Gösterilerde Ayettulah ve devletin politikalarına karşı öfke var. Bu gösteriler daha sonra bütün İran’da yankılandı.

Bu halk gösterileri rejimi yıkmaz belki ama kesin olan ciddi biçimde yaralayacağıdır. Ayetullah Hamaney ve askeri ve siyasi erkânı, Suriye, Irak ve Lübnan’daki başarıların halk tabanlarını daha da güçlendireceğini ve ömürlerinin süresini uzatacağını düşünüyordu. Ancak bu durum gösteriler için bir bahane oldu. Son günlerdeki gösterilerde, devletin dış politikası ve dışarıya yönelik harcamaları kınayan sesler yükseldi.”

“GÖSTERİLER GENEL BİR ÖFKEYE DÖNÜŞECEK”

Yemen El Mal’ab gazetesi yazarı Sadık Nâşer, sokaklardaki hareketliliğin aşamalı bir biçimde bütün İran’da genel bir öfkeye dönüşeceğini iddia etti:

“İran’daki siyasi dengelerin değişeceğine dair söylemde bulunmak için henüz erken, ancak İran sokaklarındaki ruh halinin değişmeye başladığı kesin. Sokağın hükümetin politikalarına yönelik bakış açısı artık eskisi gibi değil.
İçerdeki mevcut siyasal hareketlilik, insanların artık dışardaki maceralar ve savaşlar karşısında içerde çok şey kaybettiklerini düşündüğünü gösteriyor. Bu dışardaki maceralar ve savaşlardan İran, daha çok fakirlik ve işsizlikten başka bir şey kazanmıyor.

İran sokaklarındaki hareketlilik aşamalı olarak genel bir öfkeye dönüşecek. Bu da Tahran yönetimine siyasi hesaplarını gözden geçirmesini dayatabilir.”

 

iktibas çizgisi


Keyword : radyo vakit - erdoğan - el beşir - sudan - sevakin -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu.
Cuma namazı öncesi verilen sohbette araştırmacı yazar, Genç Birikim Dergisi genel yayın yönetmeni Ali Kaçar Suriye ‘de neler oluyor, Afrin operasyonu
Sormak Sorumluluktur
Yani sorudan maksad, hayata dair bilgi edinmek, anlamak, kavramak, yaşamak ve hemcinslerimize taşımak için samimi bir niyetle, bileni harekete geçirer
Bizdeki solcular nankördür; ağlayıp sızlarlar, arkadan hançerlerler!
2 sene önce bizdeki solcular ağlıyordu: “Kobani’de insanlar ölüyor. Niye el uzatmıyorsunuz? Niçin insanları ölüme terkediyorsunuz?” “İnsanlar ölüyor.
Kazakistan'da başörtülü öğrencilere engel
Kazakistan’da kız öğrenciler başörtü çıkartma zorunluluğu yüzünden derslere girmiyor. Yerel medyaya çıkan haberlere göre, Atyrau ilinde 50'den fazla
Zekat Ve İnfak Ekseninde Ekonomik Alanımızın İnşâsı
Zekât kelimesi hem “arınmak” hem “artmak” anlamlarına gelir. Zekât, vereni manen arındırıp malın bereketini artırdığı için ona zekât denmiştir. Zekât
Af(e)rin!.
“Üç madde”yi de metafor olarak yazmadım, gerçekten üç; I. ABD bugüne kadar Suriye’deki meşruiyetini ‘DAEŞ’le mücadele’ üzerinden izah ve kabul ettirdi
İsrail’in, vatandaşlarımıza uyguladığı zulüm!
Son dönemde Kudüs’e ziyaret amaçlı giden birçok Türkiye vatandaşı, Telaviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda ağır ihlallere ve onur kırıcı muameleye tabi
11 yaşındaki Müslüman kıza makaslı saldırı
Kanada'nın Toronto kentinde sabah okuluna gitmek üzere yürüyen 11 yaşındaki Khawlah Noman'ın yanına yaklaşan saldırgan, makasla başörtüsünü kesmeye ça
"Rohingya Projesi"ile Arakanlı Müslümanlar kimlik sahibi olacak
Arakanlı Müslümanlar, "Rohingya Projesi" ile kimlik sahibi olacak ve bulundukları ülkelerde kendilerini tanıtabilme fırsatı elde edecek. İnternette w
28 Şubat Brifingli yargı kararları iptal edilsin!
Birilerince bin yıl sürecek, birilerince ise bitti denilen 28 Şubat Darbesi, üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen, özellikle cezaevlerinde tutulan Müslüm
1 - Afrin küçüktür, Ama Emperyallerin defterinin dürüldüğü yerdir


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat