Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Afrin küçüktür, Ama Emperyallerin defterinin dürüldüğü yerdir * Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 99628
Toplam 412007171
En Fazla 606285
Ortalama 154599
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Sosyal Adalet Bağlamında Kârûn Kıssası’nın Bize Öğrettikleri

“Karun, Musa’nın kavmindendi. Onlara zulmediyordu. Ona öyle hazineler vermiştik ki anahtarlarını güçlü bir grup insan bile taşımakta zorlanıyordu. Kavmi ona şöyle demişti: Şımarma! Çünkü Allah şımarıkları sevmez. Allalın sana verdiği servetle öncelikle ahiret yurdunu kazanmaya çalış, dünyadan da nasibini/payını unutma, Allah sana iyilik yaparak verdiği gibi sen de iyilik yaparak
2018-01-24 - 12:40

Sosyal Adalet Bağlamında Kârûn Kıssası’nın Bize Öğrettikleri

 

Yüce Allah insanın insanca yaşayabilmesi için gerekli bilgilendirmeyi yapmış ve malı yaratarak hizmetine vermiştir. İnsanca yaşamanın olmazsa olmazlarından biri sosyal adalettir. Sosyal adaleti sağlamanın aracı da maldır, servettir. Kârûn kıssasında bunun için önemli ilkeler yer almıştır. Kur’an’da bu kıssa şöyle anlatılır:

“Karun, Musa’nın kavmindendi. Onlara zulmediyordu. Ona öyle hazineler vermiştik ki anahtarlarını güçlü bir grup insan bile taşımakta zorlanıyordu. Kavmi ona şöyle demişti: Şımarma!  Çünkü Allah şımarıkları sevmez. Allalın sana verdiği servetle öncelikle ahiret yurdunu kazanmaya çalış, dünyadan da nasibini/payını unutma, Allah sana iyilik yaparak verdiği gibi sen de iyilik yaparak başkalarına ver, memlekette bozgunculuk çıkarmaya çalışma, şüphesiz Allah bozgunculuk çıkaranları sevmez.

Karun, ben bu serveti bilgimle/bilek gücümle kazandım, dedi. Oysa daha önceki zamanlarda ondan daha güçlü ve daha zengin onun gibi nice insanları Allahın helak ettiğini hiç öğrenmedi mi?! Suçlulara hangi günah sebebiyle cezalandırıldıklarını sormaya bile gerek yoktur.

Karun, bir gün bütün ihtişamı ile halkının karşısına çıktı. Sadece dünya hayatını düşünen ve  günün birinde zengin olmanın hayalini kuranlar, ‘keşke Karun’a verildiği gibi bize de verilseydi, şüphesiz adam çok şanslıdır’ dediler.

Dünya ve ahiret hayatının gerçeğini bilenler ise şöyle dediler: Yazıklar olsun size! İman eden ve salih amel işleyenler için Allahın vereceği mükafat ona verilenden çok daha iyidir. Buna da ancak sabredenler kavuşur.

Karun’u da,  sarayını da yerin dibine geçirdik. Allaha karşı ona hiçbir grup yardım etmediği gibi, kendi elinden de hiçbir şey gelmedi.

Daha dün onun yerinde olmak isteyenler şöyle dediler: Vay canına! Demek ki Allah rızkı dilediğine/dileyene çok, dilediğine/dileyene az veriyormuş, Allah bize lütfetmeseydi şimdi biz de yerin dibinde olurduk. Vay canına! Demek ki kafirler iflah olmuyormuş.

Evet, o ahiret yurdunu yeryüzünde büyüklük taslamayan ve bozgunculuk çıkarmayanlara veririz.  Bu mutlu sona kavuşmak/akıbet elbette Allahtan korkanlarındır”(Kasas, 28/76-83).

Sosyal adalet bağlamında Karun kıssasının bize öğrettiklerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Vahyin onaylamadığı hiçbir değer üstünlük sebebi değildir:

Kişinin şu veya bu soydan olması onun iyi veya kötü olduğu anlamına gelmediği gibi, başkalarına haksızlık yapmasını da meşrulaştırmaz. Onun için Yüce Allah nazarında  soy, renk, dil, cinsiyet, bölge, unvan, statü, gibi şeyler üstünlük sebebi değildir. Karun, Musa’nın kavminden, yani İsrail oğullarından olduğu halde Firavun’un safında yer alarak servetiyle onlara üstünlük taslamış ve zulmetmiştir. Oysa Allah nazarında üstünlük ancak takva ile yani iman ve salih amelledir.  (bkz. Hucurat, 49/13; Münafikun, 63/8).

2-Malın gerçek sahibi Yüce Allahtır:Her şeyi Yüce Allah yarattığı gibi, malı da o yaratmış ve insanlara rızık olarak o vermiştir. İnsanlar imkan, fırsat ve güçleri oranında  çalışıp bu maldan kazanarak zengin veya fakir olarak yaşarlar. Akibetleri de  kazandıkları bu malı kullanma şekline bağlıdır.

3-Maldatoplumun hakkı vardır: Kişi, çevre, kurum veya halk ayırımı yapmadan Allah malı/tabiatı herkesin  çalışıp kazanabileceği ortak mülkiyet olarak yaratmıştır. Kamunun ortak malı olarak yaratılan bu maldan herkes çalışarak kazanır ve onunla  geçinir. Dolayısıyla temelde malın mülkiyeti toplumundur ve kişilerin çalışarak sahip olduğu özel mülkiyette toplumun hakkı vardır (bkz. Zariyat, 51/19). Kişi sosyal adaletin gereği olarak bunu infak, zekat, sadaka, yardımlaşma, vd. yollarla yerine getirmekle yükümlüdür.  Bu yükümlülük, İslam sevmezlerin aşaılamak için söylediği gibi, İslam ekonomisinin sadaka ekonomisi olduğu anlamına gelmeyip bireylerin Allahın emri olarak imkanlarını başkalarıyla paylaşması, yardımlaşması ve sosyal adaleti sağlaması olarak yerine getirilir. Laik devletlerde bu hak vergilerle alınır ve vatandaşların hizmetinde kullanılır.

Kendilerine Allah’tan geniş rahmet dilediğimiz Mustafa Sibai’nin ‘İslam Sosyalizmi, Seyyid Kutub’un İslam’da Sosyal Adalet, İslam Ve Kapitalizm Çatışması, Abdulaziz el-Bedri’nin Sosyalizm ve İslam, Yusuf Kardavi, Fakirlik Problemi Karşısında İslam, kitaplarını yazmalarının sebebi, kapitalizmi veya sosyalizmi Müslümanlara benimsetmek değil, bu gerçekleri anlatmak ve İslamın sosyal adaleti her iki sistemden nasıl daha çok sağladığını göstermektir.

4-İslam toplumu sosyal adaleti sağlayan toplumdur:Aralarında zenginler olduğu halde değişik sebeplerle açlık ve ihtiyaç içinde bireylerin kıvrandığı ve yoksulluktan din ve ahlaklarının bozulduğu toplum, İslamın öngördüğü İslam toplumu değildir. Bunu anlamak için Ensar ile Muhacirler arasında kurulan kardeşliğe ve yapılan paylaşıma bakmak yeterlidir. (bkz.Haşr, 59/7-10). Karun kıssasında Yüce Allah, Karun’a iyiliği emreden ve kötülükten sakındıran müminlerin diliyle bu sorumluluğu “Allah sana iyilik yaparak verdiği gibi sen de iyilik yaparak ver” diyerek belirtmiştir.

5-Kur’an, ayırımcı ve dayatmacı kader anlayışını telkin etmez:Yüce Allahın Karun’a çok mal vermesi, kişiye özel bir verme yahut tahsis etme anlamında ayırımcı kader değil, herkesin kazanmasına açık olarak yarattığı ortak maldan Karun’un haklı-haksız yollarla çalışıp çok kazanması anlamındadır. Bu kural, rızkın darlığını veya genişliğini anlatan bütün ayetler için geçerlidir.

Kişi imkan ve fırsatları ölçüsünde çalışıp çabalar, yaratılan ortak maldan az veya çok kazanır. Bu fırsatlar ve imkanlar, bazıları tarafından haksızca bozulmuş ve kullanılmış olabilir. Onun için insanların elleriyle yaptıkları sebebiyle karada ve denizde fesat ortaya çıkmaktadır. (bkz. Rum, 30/41). 

Örneğin, nice insan sabahtan akşama kadar çalışarak helalinden evine ancak  ekmek götürebilirken, niceleri de elde ettiği haksız, adaletsiz, ahlaksız fırsatları ve imkanları kullanarak bir telefonla milyarlar kazanır. Bu, Yüce Allahın birilerini kayırması, ona haksız imkanlar ve fırsatlar vermesi yahut onun için önceden takdir edip yazması değil, insanların Karun gibi haklı-haksız yollarla kazanması ve halkın aleyhine kullanması sonucudur.  Bunun önüne geçerek sosyal adaleti sağlayan toplumlar yardımlaşarak kardeşçe ve adam gibi yaşamaya devam ederken, bunu sağlamayanlar yaptıklarının cezasını çekmektedirler. Çünkü bir toplum kendi  durumunu/yapısını değiştirmedikçe Allah onu değiştirmez. (bkz.Ra’d, 13/11). Bunu anlamak için Firavun’un nasıl tağutlaştığını anlatan “Firavun, kavmini horladı, onlar da kendisine itaat ettiler, şüphesiz onlar fasık bir toplumdular”(Zuhruf, 43/54) ayetinin dile getirdiği gerçeğe bakmak yeterlidir.

Etrafındakiler Emevi halifelerinden zulmüyle meşhur Haccac’a “Ömer gibi adeletli olamaz mısın?” diye sorlar. Haccac’ın onlara “Siz Ömer’in etrafındakiler gibi olursanız ben de onun gibi adeletle yönetirim” dediği anlatılır.

6-Nimetler, haksızlık yapmayı değil, şükretmeyi gerektirir:

Yüce Allahın yarattığı maldan kazanmak ve zengin olmak, şımarmayı ve başkalarına zulmetmeyi değil, onu veren Allaha şükretmeyi ve kulluk yapmayı gerektirir. Çünkü hiçbir şeye sahip olmayan insana bunu veren Allahtır. Onun için Yüce Allah, “Ey iman edenler! Allaha kulluk ediyorsanız size verdiğimiz rızkın temizinden yiyin ve ona şükredin”(Bakara, 2/172), “İman eder ve şükrederseniz Allah sizi niçin cezalandırsın”(Nisa, 4/47), “Rabbin, şükrederseniz daha çok veririm, ama nankörlük ederseniz bilin ki azabım çok çetindir, demişti”(İbrahim, 14/7) buyurur. Karun gibi kapitalist zalimlerden elbette Allaha şükretmeleri beklenmez.

7-Mal, ahiret hayatını kazanmak için olduğu kadar, insanca ve Müslümanca yaşamak içindir de: İslam anlayışında fakirizmin bir erdemi veya üstünlüğü olmadığı gibi, pozitivist veya materyalist yaşamanın da hiçbir geçerliliği yoktur. Onun için kültürümüzde Hint fakirizminden gelen fakirliği öven, fakirlerin zenginlerden şu kadar sene önce cennete gideceklerini söyleyen anlatımların İslamla hiçbir ilgisi yoktur.

Elbette mutlak olarak fakirlik bir ayıp veya günah değildir. Kişi çok çalıştığı halde zengin olmayabilir. Mutlak olarak zenginlik de bir erdem değildir. Çünkü nice zenginlerin Karun gibi hareket ettiği ve Allahın nefretini kazandığı bir gerçektir. İslamın istediği, her iki kesimin de Allahın öğrettiği şekilde  çalışması, kazanması ve sorumluluğunu yerine getirmesidir.

Ayette bu gerçek “Allalın sana verdiği servetle öncelikle ahiret yurdunu kazanmaya çalış, dünyadan da nasibini/payını unutma, Allah sana iyilik yaparak verdiği gibi sen de iyilik yaparak başkalarına ver…”(Kasas, 28/77) şeklinde ifade edilmektedir.

İslam, dünya hayatı ile ahiret hayatı dengesini kurmuş ve her birine hak ettiği önemin ve değerin verilmesini istemiştir. Dolayısıyla ahiret hayatını kazanmak için fakir olarak yaşamak İslama göre gerekmediği gibi, bütün zenginlerin de cehenneme gideceğini İslam adına hiçbir kimse söyleyemez. Aksine Allahın verdiği maldan her türlü iyiliği yaparak onun rızasını kazanan ve cenneti hak eden zenginlere ne mutlu!  Bunu görmek için Hz. Ebu Bekr’in malını sırf Allah rızası için harcaması üzerine indiği anlatılan şu ayetlere bakmak yeterlidir: “Allah yolunda malını vererek arınan ve Yüce Rabbinin rızasından başkasını aramayan, kimseden de bir karşılık beklemeyen kişi ise o ateşten uzak olacak ve Allahın verdiklerinden memnun kalacaktır”(Leyl, 92/17-21).

Mal ve zenginlik yukarıdaki ayette anlatıldığı gibi kullanılırsa, özellikle hemen her işin para ile döndüğü veya görüldüğü günümüz toplumunda mümin için en büyük imkan ve güçtür. Onun için müslümanın gerektiği kadar dünya hayatına, gerektiği kadar da ahiret hayatına önem vererek çalışıp kazanması ve güçlü olması gerekir. Malın Kur’an’da hayr/iyilik olarak anılması (bkz. Bakara, 1/180) önemini göstermeye yeterlidir.

“Ey müminler! Düşmana karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet hazırlayın…”(Enfal, 8/60)ayetinin emri namaz, oruç, hac, zekat, infak, cihad vd. kadar farzdır. Başka etkenlerin yanında, meşhur İbrahim bin Edhem masalında olduğu gibi dünya hayatını kötüleyen ve Hint fakirizmini erdem olarak sunan tasavvuf kültürünün yönlendirmesiyle[1]   Müslümanların dünya-ahiret dengesini kuramadan birkaç yüzyıldan beri bu farzı ihmal etmesi bugün gördüğümüz gibi gücü eline geçiren Batı’nın karşısında hezimetler yaşamasına ve sömürgeleşmesine yol açmıştır.

Emredilen kuvveti hazırlamak ancak maddi imkan/para ile olabilir. Çünkü kuvvet, silah ve araç gereç demektir. Bunlar da  ancak yatırım ve üretimle sağlanır. Yatırım ve üretim de  ancak para ile olabilir. Bütün bunlar Müslümanca yaşayabilmek için müminlerin dünya hayatında nasıl çalışması gerektiğini herhalde ortaya koymaktadır.

8-Mala sahip olmak yükümlülük ve sorumluluk getirir: 

Kazanılan servetinyükümlülüğü ve sorumluluğu büyüktür. Bunun başında, neredeyse imandan söz eden ayetler kadar infaktan söz eden çok sayıdaki ayette gördüğümüz zekat ve infak sorumluluğu gelmektedir.  Geleneksel din anlayışında zengin Müslüman zekat ve sadaka borcunu ödeyince sorumluluğunun kalmadığı şeklinde bir anlayış vardır. Oysa bu doğru olmayıp zekat ve sadaka dışında Kur’an’da yeri, zamanı ve miktarı sınırlandırılmadan infak emredilmektedir. Bunu görmek için mesela orduyu donatmak amacıyla gereken infakı yapmayan toplumun kendi eliyle kendisini tehlikeye attığını söyleyen Bakara, 2/195. ayete bakmak yeterlidir. Onun için alimler, Zekat’tın dışında da malda hakkın olduğunu kararlaştırırlar[2].

İnsana malı Allah verdiği halde bunu görmeyerek Karun’un  ‘Kendi bilgimle/emeğimle kazandım, ondan kimseye  zırnık koklatmam” dediği gibi mala bakmak, nankörlüğün, isyanın ve materyalizmin kendisidir.

9-Maldan infak etmemek, toplumda bozgunculuk çıkarmaktır: Sosyal adaletin gerçekleşmesi için maldan harcama yapmamak zengin ile fakir sınıflarının oluşmasına, aralarında hasedin, nefretin, kin ve düşmanlığın, kamplaşma, çatışma ve savaşın çıkmasına yol açmaktadır. Tarih boyunca ve özellikle kapitalizm ile sosyalizm-komünizm ideolojilerinin şekillendiği son iki yüzyılda zengin ile fakir sınıfları arasındaki kıskançlık, nefret, kin, düşmanlık ve savaşın sebebi budur. Çağımızda sosyal adaletin gerçekleşmediği toplumlarda halkların kapitalizm ile komünizm arasında gidip gelmesinin, birinin  adaletsizliğinden kurtulmak için diğerinin kucağına kendisini atmasının sebebi budur. Arap ülkelerinde Mısır diktatörü Cemal Abdunnasır eli ile sosyalizmin  yayılmasının, halkların kapitalizm ile sosyalizm arasında gidip gelmesinin sebebi budur. Çünkü kapitalizm serbest girişim ve kazanma hürriyeti gerekçesiyle sınırsız özel mülkiyet hakkını tanırken, zıt kutbundaki sosyalizm ve komünizm sosyal adalet gerekçesiyle bunu fertlerin elinden alarak devlete vermekte ve insanlar ömür boyu karın tokluğuna çalışmaya mahkum olmaktadır.

10-Dünya malını kim istemez ki!:“Kadınlar, çocuklar, yığılmış altınlar, gümüşler, soylu atlar, sağmal hayvanlar, bağlar bahçeler insanlara cazip gelmektedir. Halbuki bütün bunlar fani hayatın gelip geçici nimetleridir. Asıl nimetler ve güzellikler Allah katındadır”(Ali İmran, 3/14) ayeti ve benzerlerinin belirttiği gibi bu şeyler insana süslü ve cazip gelmektedir. Afrası tafrasıyla Karun’u karşılarında  gören, ama bütün bunların dünya hayatının gelip geçici olduğunu, asıl nimetin Allahın müminlere vereceği mükafat olduğunu bilmeyen cahil halkın ona imrenmesi, onun gibi zengin olmayı temenni etmesi doğaldır. Çünkü ihtiyaç içinde olan insanın bolluk ve refah içinde yüzen kişilerin yaşantısını görüce bu tür duygulara kapılmaması zordur. Günümüzde eleştirilen, mücahit olanların zamanla müteahhit olması, masa-kasa-nisa peşinde koşması bu cazibenin etkisiyle olmaktadır. Onun için dünya ve ahiret hayatında işin gerçeğini bilmeyenlerin, güzel akibetin kimlere olacağını düşünmeyenlerin Karun’a imrenmesi, onun gibi zengin olmayı, bolluk ve refah içinde yaşamayı temenni etmesi çok görülmez.

Gerçekten Ali İmran/14.ayette sayılanlar karşısında haktan sapmadan ve harama bulaşmadan sabrederek yaşamak, güçlü bir iman ve kararlılık gerektirir. Kur’an’a göre en büyük cihad, cephede düşmana karşı yapılan savaş olduğu halde, kişinin nefsine/arzularına karşı mücadele etmesinin en büyük cihad olarak seslendirilmesi boşuna değildir[3].

11-İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak müminlerin görevlerindendir:Sahip olunan bütün mal varlıklarının geçici dünya hayatının süsü ve geçimliği olduğunu düşünmeden kapitalist, şımarık, sorumsuz, zalim, adaletsiz ve merhametsiz davrananlara karşı müminlerin emri bilmaruf ve nehyi anilmünker yapması kadın ve erkek her mümin üzerine farzı kifaye değil, farzı ayn olan bir görevin yerine getirilmesidir. İşin gerçeğini bilenler Karun’a infak etmesini söyleyerek iyiliği emrettiği, ülkede bozgunculuk yapmaması gerektiğini söyleyerek münkerden sakındırdığı gibi, ona imrenenlerin  tavrının da yanlış olduğunu, Allaha ve ahiret gününe iman edenlere Allahın bütün bunlardan çok daha mükemmel mükafatlar vereceğini hatırlatarak uyarmış, göz kamaştıran maddenin/malın baskısı karşısında haktan sapmadan sabretmek gerektiğini ve bunun büyük bir zafer olduğunu hatırlatmışlardır.

12-Mal, yalnız başına kurtarıcı değildir: Malı innsanların ortak mülkiyeti olarak yaratan ve herkese ondan kazanıp geçinme hakkını tanıyan Yüce Allah’ı gözardı ederek elde ettiği servetle halkına zulmeden, infak ederek Allahın hoşnutluğunu ve ahireti kazanmaya çalışmayan Karun bu tavrı ile Allaha karşı savaş açmış ve sarayıyla beraber kendisi de yerin dibine girerek cezasını bulmuştur. Bütün servetine ve barbarlığına karşın ne kendisini kurtarabilmiş, ne de başkaları onu kurtarabilmiştir. Ülkesinde ilahlık iddia eden Firavn bütün gücü ve ordusuna karşın suda boğulup gebermekten kendini kurtaramamışken, attığı kemik karşılığında kendi halkına bile zulmederek ona yalakalık yapan Karun mu kurtulacaktı?!

Aynı zihniyete ve tavrıa sahip bütün zalimlerin sonu er ya da geç budur. Çünkü mülkün sahibi olan, bir ve kahhar olan Allah’la savaşan bütün zalimlerin sonu budur. Tarihin çöplüğü bunlarla doludur. Kur’an kıssaları, onların yolundan gidenlerin  bunlara bakarak ders alması içindir. Peygamberlere savaş açarken gerçekte onları görevlendiren Allahla savaşan kavimlerin helak olmasının sebebi de budur. Kulluğunu ve insanlığını gözardı eden böyleleri tarihin çöplüğüne atılırken niçin helak oldukları bile sorulmaz.

13-Kur’an kıssaları ders almak/vermek içindir:

Belirttiğimiz gibi Kur’an kıssaları insanların gerçekleri görmesi, bilmesi ve ders alıp doğru yola gelmesi için anlatılır. Nitekim servetini kullanarak halkına zulmeden, ama cahilliklerinden yine de onun yerinde olmak isteyen zavallıların Karun’un sarayı ile beraber yerin dibine geçirildiğini görünce, rızkın darlığının veya genişliğinin Allahın elinde olduğunu, kafirlerin iflah olmayacağını anlaması, acıdığı için Allahın kendilerini de yerin dibine geçirmediğini düşünmesi, gerçeği kabul etmenin ve yanlıştan dönmenin bir örneğini ortaya koymaktadır.

Evet, kişi ne kadar büyük imkânlara ve yetkilere sahip olursa olsun dünya hayatı geçici olup kurtuluşun ve mükafatın bulunduğu ahiret yurdunu, yer yüzünde üstünlük taslamayan, yetkileri ve mallarıyla bozgunculuk yapmayan, kısaca Allahın azabından korkarak onun öğrettiği şekilde yaşayan kişilerin ancak hak ettiğini bilmek gerekir. Bu da her ikisi de Allahın vergisi olan vahyi insanlara bildirerek onlara kurtuluş yolunu göstermek ve malı onun öğrettiği şekilde infak ederek muhtaçlarla paylaşmak, yardımlaşmak ve hayırlarda yarışmakla olur.

“İşte o ahiret yurdunu yeryüzünde büyüklük taslamayan ve bozgunculuk çıkarmayanlara veririz.  Bu mutlu sona kavuşmak/akıbet elbette Allah’tan korkanlarındır”(Kasas, 28/783).

 


[1]Bunun örneklerini tasavvuf kitaplarının hemen hesinde görmek mümkün olduğu gibi neredeyse her ailede Kur’an kadar bulunan İmam Gazali’nin İhya, Kimayı Saadet, Kalplerin Keşfi kitaplarında çokça görmek mümkündür.

[2]-Bakınız. Yusuf Karadavi, İslam Hukukunda Zekat (Fıkhu’z-Zekat), 2/469-502, çeviri, İbrahim Sarmış, Kayıhan Yayınları, İstanbul , 1984

[3]-Keşfu’l-Hafa, 1/424, ra-ca-a maddesi. İbni Hacer, Tesdidu’l-Kavs kitabında bunun hadis değil, İbrahim b. Ayle/Able’nin sözü olduğunu belirtmiştir. Aynı yere bakınız. Rivayetin uydurma olduğunu detaylı olarak görmek için yine bakınız. Harun Ünal, Uydurma Hadisler, 6/150-155, Mirac Yayınları, İstanbul, 2007; Enbiya Yıldırım, Hadiste Metin Tenkidi, 436-437, Rağbet Yayınları, İstanbul, 2009.

 

Prof. Dr.:İbrahim SARMIŞ

Kurani hayat dergisi


Keyword : radyo vakit - ibrahim sarmış - kurani hayat - karun kıssası -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat
“O, biri diğeriyle ‘tam bir uyum’ (mutâbakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahmân (olan Allah)ın yaratmasında hiç-bir ‘çelişki ve uygunsuzluk’ (t
Bir Evlat Her Zaman Anne ve Babaya İtaat etmek zorunda mıdır ?
SORU: Anne babaya itaati nasıl anlamalıyız? "Anne babaya cevap verilmez" türü laflar doğru mudur?
Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden yol: Kanlı Ocak
Azerbaycanlılar, 20 Ocak 1990'da Sovyet ordusunun Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayrımı yapmaksızın yaptığı katliamın kurbanlarını anıyor. Ar
Batıniyye (Bâtinilik)
“Gizli olmak, bir şeyin iç yüzünü bilmek” anlamına gelir. Diğer bir tarife göre “Gizli olanı ve bir şeyin iç yüzünü bilenler” demektir. Terim olarak “
Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı?
Bir sohbetinizde "Allah'ın Mekke'yi fethedin, Kudüs'ü fethedin" diye bir emri yok demiştiniz. Bunu dinleyenler sizi İsrail taraftarı olarak düşünüyorl
Vahdetin önündeki iki önemli engel
Müslümanların hayat içerisinde varlıklarını korumak ve hissettirmek için güçlü olmaları gerekir ki bunun içinde birlik olmaları lazım. Lokal ve bölges
İdlib’de işimiz kolay değil, ama zor da değil!
Suriye’deki savaş IŞİD’in etkisiz hale getirilmesinin ardından sınırlandırılmış da olsa, dört bölgede (Humus, Hama, İdlib ve Şam’ın doğusundaki Guta b
Nahda Hareketi'nden "uzlaşı ve diyalog" çağrısı
Tunus'ta Nahda Hareketi Partisi, yılbaşında gelen zamların ardından başlayan hayat pahalılığı protestolarına dair açıklamasında "bazı partilerin kışkı
Kur’ân’ı Zihinlere Hapsetmek
“Îman edip sâlih amellerde bulunanlar; ne mutlu onlara. Varılacak yerin güzel olanı (onlarındır)” (Ra’d 29). İslâm dîni, hem iç-âlemi, hem de dış-âle
Hikmet Kur'an'la birlikte mi İndirilmiştir?
SORU: Allah Teâlâ Kur'an'da "Kitabı ve hikmeti indirdik" buyuruyor. Demek ki hikmet Kur'an ayetleri içinde ve onun ayetlerinin anlamlarını düşünerek
1 - Afrin küçüktür, Ama Emperyallerin defterinin dürüldüğü yerdir


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat