Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 58030
Toplam 411965573
En Fazla 606285
Ortalama 154583
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Kredi kartı - 2: Kredi kartının Hükmü

Kredi kartı, bir sözleşme çerçevesinde banka ile bireysel veya kurumsal kişilere verilen, bankanın bu kişilere (sözde) itimat ederek borç vererek/kredi açarak nakit para, mal, hizmet alımı ve taksitlendirme/kredilendirme imkânı sunduğu çipli plastik karttır. İşleyiş açısından ise bir sözleşme çerçevesinde bankanın müşterisine benim kartımla
2018-01-24 - 13:46

KREDİ KARTI -II: KREDİ KARTININ HÜKMÜ

 

Öncelikle kredi kartının bir tarifini yaparak başlayalım. Diğer kartlar konumuz değil sadece kredi kartı üzerine değineceğiz.

Kredi kartı, bir sözleşme çerçevesinde banka ile bireysel veya kurumsal kişilere verilen, bankanın bu kişilere (sözde) itimat ederek borç vererek/kredi açarak nakit para, mal, hizmet alımı ve taksitlendirme/kredilendirme imkânı sunduğu çipli plastik karttır.

İşleyiş açısından ise bir sözleşme çerçevesinde bankanın müşterisine benim kartımla anlaşmalı olduğum firmalardan mal, hizmet alabilir ve bunları belirli faiz oranlarında taksitlendirebilir ve para çekme makinalarından sana belirlenen limit tutarında nakit para da/faizli kredi çekebilirsin demesidir.

Şimdi bu tariflerden sonra kredi kartının İslam hukukunda hangi akit veya akitler içine girdiğine birlikte bakalım.

İlk bakıldığında bir itimat üzere bankanın müşterilerine borç para vermesi olarak görülmektedir. Ama bir kuruluşun (özellikle faizle kazanç sağlayan) insanlara sadece itimat ederek borç vermesi çok gerçekçi gözükmemektedir ki, Karz (borç verme) akdinde borç verilene fayda sağlarken menfaatlenmeme söz konusudur. Fakat banka bunu fayda sağlamak için vermektedir. Kartı kullanmasından, borcunu geciktirmesinden, taksitlendirmeden, pos makinası kullanan satıcıdan alınan komisyon gibi birçok fayda sağlamaktadır. Âlimler şartla (özellikle menfaat) Karz/borç vermeyi caiz görmemişlerdir. Özellikle borcunu zamanında ödemeyen, nakit para çeken veya taksitlendirme yapan müşteri banka için en iyi müşteridir ki burada müşteriye bırakın faydayı onu sömürmek için bu kartı ona verdiğini görmemek için kör olmak gerekir.

Kefâlet akdi olarak baktığımızda banka müşterisinin alışveriş yaptığı 3. kişilere “benim kartımla sana gelenlere istedikleri mal veya hizmeti ver ve gel benden al”  diyerek müşterisine kefil olmaktadır. Burada da aynı şekilde bir menfaat olmaksızın banka böyle bir borcun altına girmez. Kefâlet akdi de insanların yararına, faydasına yöneliktir. Menfaat yani ücretle kefalet geçerli değildir. Ayrıca herhangi bir para çekme makinasından çekilen nakit para/kredi bu akdin (kefalet) dışında kalmaktadır ki bu akde de uymamaktadır. Kefâlette, kefil alacaklıya ödeme yaptığında borç vermiştir ve asıl borçludan alacağı her türlü fazlalık faizdir.

Vekâlet akdi olarak baktığımızda kart sahibinin, bankayı ödeme yapması için vekil tayin etmesidir. Bu vekâlet harici yine nakit para çekme/kredi, anlaşma/akit dışında kalmaktadır ki bu da uymamaktadır.

Havale akdi olarak baktığımızda müşterisi alışveriş yaptığı 3. kişilere ödemelerini almaları için imzaladığı slip (kâğıt fiş) veya şifreli giriş ile verdiği slip ile bankaya havale etmesidir. Bu sliple git bankadan paranı al demiş olmaktadır. Bu havale harici yine nakit para çekme/kredi,  anlaşma/akit dışında kalmaktadır ki bu da uymamaktadır.

Şimdi kredi kartı sözleşmesine birlikte bir göz atalım ve ona göre yol almaya çalışalım. İnşaAllah.

1)Kredi kartı sözleşmesinde 50 ile 72 arasında faiz kelimesi geçmektedir. Alışverişleri taksitlendirme faizi, son ödeme tarihinde yapılmadığında alınan gecikme faizi, nakit/avans para çekme faizi, limit aşımı üzerinde alınan faiz gibi.

2)Kredi kartından yapılan mal, hizmet veya nakit çekme ile ilgili her türlü fazlalık talebi faizdir. Bu fazlalık, alacaklının borçluya “ödeyecek misin yoksa arttıracak mısın?” şeklindeki cahiliyye dönemi faiz uygulamasıdır.

3)Bu tür faiz ödemeyi kabul edeceğini beyan eden bir sözleşmeyi imzalamak haramdır. Sözleşmede yer alan haram maddeleri bile bile imzalamak bir Müslümana asla yakışmaz. Sahih olmayan şartları taşıyan bu sözleşme tüm akit çeşitlerini fasit ve butlan kılmaktadır. Akit geçerli şart geçersizdir diyenler bunu bankanın kabul etmesi gerektiğini gözden kaçırıyorlar ki banka şartlarının geçersizliğini asla kabul etmez. İslâm Fıkıh Konseyi'nin bu konudaki kararı şöyledir: "Sözleşmesinde fâiz şartı bulunan ve bankada açılmış bir hesaba dayanmayan kredi kartı çıkarmak ve bunu kullanmak câiz değildir. Kartı talep eden kişinin son ödeme tarihini geçirmemeye azimli olması hükmü değiştirmemektedir" (Mecelletü Mecma'i'l-Fıkhi'l-İslâmî, XII, 3, s. 676.)

4) İster karz ister havale ister kefâlet veya vekâlet akdi hepsi birlikte olan bir akit kabul edilse bile tüm bu akitleri fasit/butlan kılan şartlar nedeniyle hepsi geçersizdir. O zaman bu akti/sözleşmeyi İslam hukukuna göre çözmemiz mümkün değildir. Çünkü şartları İslam’a uygun değildir. Uygun olmayan şartları İslam hukukuna uygulamaya çalışmak, zorlamadan başka bir şey olmayacaktır.

O zaman bu sözleşmeyi (faiz ödeme şartı içeren onlarca madde var iken) imzalamak caiz değildir. Bazıları yaptıklarını meşrulaştırmak için çıkıp diyebilir ki “Su ve elektrik sözleşmelerinde de ödemeyi geciktirirseniz gecikme zammı ödemeyi kabul ediyorsunuz” diyebilir. Öncelikle su ve elektrik zorunlu ihtiyaçlardandır. İkincisi bu gecikme zammı amme alacakları olarak 6183/51 madde ile alınmaktadır. Kredi kartındaki sözleşmede 50 ile 72 kez faiz kelimesi, 9’dan fazla gecikme zammı ve 17’den fazla gecikme faizi geçmektedir. Zorunlu olan su ve elektrikte sadece gecikme zammı yer alır, ama kredi kartı sözleşmesinde alışveriş faizi, taksitlendirme faizi, gecikme faizi, gecikme ücreti ve gecikme faizi üzerinden ekstra alınan KKD fonu, BSM vergisi de bulunmaktadır.

Kredi kartı ile ilgili kendilerine meşrutiyet kazandırmak isteyenlerin son hamlesi “faize bulaşmıyorsa yani ödemelerini zamanında yapıyorsa, taksitli alışveriş faizi ve nakit çekim yapmıyorsa kullanabilir” şeklinde çok tehlikeli ve ilmi olmayan bir bakış açısı getirilmektedir. Faizin Allah ve Resulüne harp olduğunu görmezden gelip faiz ödemesi içeren bir sözleşmeye hiçbir zaruret olmadığı halde bile bile imza atma olayını görmezden gelmek, yok saymak büyük bir sıkıntıdır. Böyle bir çıkar yol bulmak ise daha büyük sıkıntılara kapı açar. Mesela;

Namahrem bir erkek ve kadın birbirlerine şehvetle bakmıyorsa, tensel temas yoksa birlikte gezebilirler mi? Siz kızınızı, kız kardeşinizi bu şartlar içeriyorsa yabancı bir erkek ile gezmesine izin verir misiniz?

Kumarına, çayına oynanmıyorsa, kahvede, kafede iskambil kâğıtları ile poker vb. oyunlar oynanabilir mi? Çocuğunuz “baba öylesine oynuyoruz, kumarına değil, çayına bile değil” dese izin verir misiniz?

İşte bu tehlikeli bakış hayatın her alanında size haram kapılarını açar. Yaptıklarınızı meşrulaştırabilirsiniz. Bu yüzden bunlara tenezzül etmek yerine, Müslüman bir kimliğin örnekliğini ortaya koyarak topluma örnek İslami bir hayatın yaşanılabilir modelini göstermemiz ve toplumların felaketi ve insanları zillete düşüren bu faize karşı net duruşumuzu ortaya koymamız gerekmez mi?

Kapitalizmin bel kemiği olan faizli sistemi yok edip yerine İslam’ın adaletini koyma mücadelesi veren biz Müslümanların cebinde kredi kartı olması yaman bir çelişkidir.

 

yüksel yılmaz

islam ve hayat


Keyword : radyo vakit - kredi kartı - yüksel yılmaz - islam ve hayat -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Erdoğan Afrin harekatının amacını dünyaya ilan etti
Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni'nde konuştu. Afrin harekatından geri adım atılmayacağını belirten
Nedir bu terbiyesizlerden çektiğimiz?
Şimdiye kadar padişahlarımıza-sultanlarımıza yapmadıkları hakaret, atmadıkları iftira kalmadı… “Zalim” dediler… “Katil” dediler… “Sarhoş/ayyaş” ded
Sağırdırlar, Dilsizdirler, A’madırlar...
Malum olduğu üzere Bakara suresinin 18. Ayetinde Allah müşriklerin özelliklerini sıralarken onların birtakım duyusal taraflarına da vurgu yapmıştır.
Afrin ve Münbiç’e acil müdahale şarttır: Bu bir ‘Milli Mücadele’dir
Afrin ve Mümbiç’teki terör oluşumu, arkasındaki güçlerin niyetleri Türkiye için en yakın ve en ciddi tehdittir. Akdeniz’den İran sınırına uzanan ve bo
Erdoğan: Afrin'i de başlarına yıkacağız
Elazığ, tarihinin her döneminde cesaret abidesi kahramanlar çıkarmış bir şehirdir. Bunun son örneği bir yıl önce 5 Ocak'ta İzmir adliyesindeki teröris
Türkiye'den ABD'ye seyahat uyarısı!
"ABD'de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanısıra,
Erdoğan: Sonları yaklaşıyor
Devleti yönetenlerin birinci vazifesi adaleti sağlamaktır. Bizim medeniyetimiz adalet üzerine kurulmuştur. Hukuk başkadır, kanun başkadır, adalet ba
Sohbet halkalarını mahalle camisinde yapın…
Haftalık bir araya gelinen sohbet halkalarının din eğitimine katkısı çok büyüktür. Cuma hutbesi gibi kısa bir zaman dilimine sıkışmadığı ve çok kalaba
Türkiye'nin yeni bölgesel savunma vizyonu
Milli savunma alanında 2017 yılında yaşanan gelişmeler, Ankara’nın yeni bir bölgesel vizyon ortaya koyduğunu ve bahse konu vizyonu askeri güç kapasite
Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, 1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat