Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Eylem çağrısı sen yoksan kimse yok! * Kudüs'ten sonra sıra Meke'de mi? * Akıl ve Vahiy * Kudüs: Trump’ın Kıyamet Senaryosu * “Ilımlı İslam”/ “Şeytan’ın ‘Sağ’dan Yaklaşımı”nın Değişik Versiyonları * 'İsrail yaptıklarıyla kalır' * Ne yapmalı? * Bin Salman’ın bu hafta yediği üç gol ve gördüğü kırmızı kart * İslam'ın Referans Olmaktan Çıkarılması * Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 25209
Toplam 403936901
En Fazla 606285
Ortalama 154115
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Kosova-Türkiye ilişkilerini yeniden kurgulamalıyız

Kosova Cumhuriyeti, 2008 yılında kurulan genç bir ülke olmasına rağmen hâlâ kendi ayakları üzerinde tek başına durabilecek güce sahip değil. 1997-99 yılları arasında, yaklaşık bir buçuk yıl süren savaş 24 Mart’ta NATO’nun müdahalesiyle 1999 Haziran ayında sona er-
2017-12-11 - 18:08

Kosova-Türkiye ilişkilerini yeniden kurgulamalıyız

 

Kosova Cumhuriyeti, 2008 yılında kurulan genç bir ülke olmasına rağmen hâlâ kendi ayakları üzerinde tek başına durabilecek güce sahip değil.

1997-99 yılları arasında, yaklaşık bir buçuk yıl süren savaş 24 Mart’ta NATO’nun müdahalesiyle 1999 Haziran ayında sona ermişti.

Türkiye, Kosova savaşı döneminde Kosova halkına elinden gelen tüm çaba ve desteği göstermişti. Kosova’nın bugün yaklaşık 1 milyon 600 bin nüfusu var.

Ayrıca Kosova’da Prizren, Priştine, Mamuşa, Gilan, Dobırçan ve Mitrovitsa şehirlerinde resmi istatistiklere göre 17 binin üzerinde Türk yaşıyor.

Bir Türk kasabası olan Mamuşa’nın yaklaşık 6 bin nüfusu var. Burada Türkçe konuşuluyor ve eğitim görülüyor. Kosova nüfusunun yüzde 93’ü Müslüman Arnavut, yüzde 2’si Hristiyan Arnavut ve azınlık Sırplar ile Goralı, Boşnak, Torbeş, Aşkali gibi topluluklardan oluşuyor. Hâlâ Sırpların yaşadığı belediyeler ve köyler de mevcut.

Ülkede siyasi ve ekonomik istikrar tam olarak hâlâ sağlanabilmiş değil. Seçimler maalesef sürekli 3-5 partiden oluşan koalisyonlarla sonuçlanırken, halk 2-3 yılda bir sandığa gitmekten yorgun düşmüş vaziyette.

Devletin yapılanma modelinde Avrupa’nın etkisini görüyoruz, Kosova’da Almanya, Amerika, Fransa ve Avusturya gibi ülkeler çok baskın bir durumda.

Ciddi ekonomik sıkıntıların sürmesiyle son 3 yılda yaklaşık 300 bin Kosovalı Avrupa’ya göç etmek zorunda kaldı.

Bu çok büyük bir göç. Kosova’nın işsizlik oranına baktığımızda yüzde 35-37 gibi bir rakam görüyoruz. Bu sebeplerden dolayı yaklaşık 2 milyon olan Kosova nüfusu 1 milyon 600 bine düşmüş durumda.

Nüfusun önemli kısmını oluşturan gençler üniversiteyi bitirdiğinde ya da çalışma hayatına atıldığında çareyi Avrupa’ya gitmekte buluyor. Kosova’nın bazı akademisyen, siyaset ve devlet adamları Avrupa Birliği’ne girişin geciktirilmesini bu sebeplerden istemiyor.

Bu şartlar altında AB’ye girilirse serbest dolaşım sonucunda ülkede genç insan nüfusunun kalmayacağından çekiniyorlar.

Kosova’nın Türkiye ile akrabalık ilişkileri çok güçlü. Hâlâ Türkiye’den Kosova’ya, Kosova’dan Türkiye’ye çok ciddi gidiş gelişler var. Akrabalık ve kültürel ilişkiler canlılığını koruyor.

Fakat Kosova-Türkiye ilişkileri bir türlü istediğimiz seviyeye getirilemedi, bunun birçok sebepleri var.

Özellikle Arnavutlar arasında Türkiye’nin Bosna ilişkileri ile Kosova ilişkileri sürekli kıyaslanan bir eleştiri konusudur.

Bosna’ya gösterilen ilginin Kosova’ya gösterilemeyişinin uluslararası siyasette, bölgesel rekabet içerisinde ABD ve Almanya eksenli düşünmekte fayda var.

Kosova-Türkiye ilişkilerinde sivil, kurumsal sorunlarımızda yaklaşık 20 yıllık FETÖ alt yapısının maalesef negatifliğini bugün açıkça görmek mümkün.

Kosova ile Türkiye ilişkilerini bugün yeniden kurgulamalıyız. Türkiye’nin yıllardır Kosova politikasında en çok eleştirilen yanı Türkleri önceleyen bir tutum içerisinde olmasıdır.

Bu yeni kurulan genç devlete Türkiye’nin her zaman ekonomik, siyasi, kültürel anlamda destekleri oldu.

Büyükelçiliğimiz, TİKA, Yunus Emre, Anadolu Ajansı, Maarif Vakfı Koleji, YTB ve Ziraat Bankası şubeleri şu an aktif durumdadır. 

Aşağı yukarı 7 tane resmi kurumumuz var Kosova’da. Bu kurumlar sosyal, kültürel ve ekonomik manada çok güçlü köprüler oluşturabilir. 

Bunun yanında sivil toplum örgütlerimiz var. Bu kurumlar senede iki defa (Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde), bunların dışında sosyal, kültürel projeler yürütüyorlar. Bu yapılanlar yeterli mi diye sorulduğunda mevcut potansiyelimizle kıyaslarsak yeterli değil.

Ülke çapında resmi ve sivil kurumlarımızın Kosova’ya yönelik stratejileri; orta, uzun vadeli ihtiyaca yönelik olmalı.

Özellikle Türkiye ile Kosova arasında ciddi bir siyasi kopukluk var. Bunun acil tamir edilmesi gerekiyor.

Siyasi partiler, üniversiteler, belediyeler ve medya kuruluşlarımızın Kosova ile eş kurumlar arasında ciddi ilişkiler geliştirmesi lazım.

Türkiye’de Balkan kökenli derneklerin ve siyasetçilerin duygusal görüşlerinden ziyade objektif bir gözlemle bölgenin sorunlarına yönelik bir tutum içerisinde olmamız çok daha faydalı ve gerçekçi bir tutum olacaktır.

Kosova parlamentosunda maalesef Türkiye’nin aynı şekilde Türkiye parlamentosunda da Kosova’nın ciddi bir karşılığının olmadığını görüyoruz. Burada bir problem var.

Avrupa’nın, özellikle de Almanya’nın Kosova üzerinde çok ciddi etkisi, ilişkisi var. Hem sivil toplum örgütleri üzerinde hem eğitim sistemi üzerinde hem de ekonomi ve siyasette etkin durumdalar.

Örneğin Kosovalı üniversiteli bir genç, öncelikle Almanca öğrenip Almanya’da yeni bir hayata başlamak istiyor. Almanya Kosovalı gençlere somut bir seçenek sunuyor. Balkanlar’ın genç potansiyelini ülkesinde istihdam ediyor.

Türkiye’nin 17-25 Aralık’tan sonra özelde Kosova’da genelde Balkanlar’daki faaliyetleri yavaşladı ve ciddi sekteye uğradı.

Oysa daha öncesinde gayet önemli bir Balkan açılımı yapılmıştı ve bu heyecan vericiydi. 2013 yılından bu yana çok yüzeysel ilişkiler söz konusu.

Türkiye’nin Balkanlar üzerine orta ve uzun vadeli planlarının bu aşamada etkili olduğunu söyleyemeyiz. Şunu özellikle söylemek gerekir ki Arnavutlar bizim için çok önemli, bizim dindaşlarımıza, kardeşlerimize özel bir Balkan Kosova politikamız olmalı.

Sivil toplum örgütlerimiz Kosova’da yılda iki defa bayramlarda faaliyet yürütürken gıda ve et dağıtımına odaklı değil de, Kosova’daki kardeşlerimizin eğitim, sağlık ve tarım problemi üzerine yoğunlaşmaları gerekmektedir.

Çünkü bu konularda ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Tarım ve hayvancılık projeleri yapılabilir, eğitim projeleri (eğitim kurumları, burs imkânları gibi) ve sağlık projeleri desteklenebilir.

Türk iş adamları, belediyeler, STK’lar Kosova’da yatırım yapmayı planladığında TİKA’yı adres bilmeli, ön bilgi almalı. Çünkü yaşanabilecek sorunlarda TİKA sadece aracı değil garanti olmalı.

Büyükelçilik, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve diğer kurumlar koordinasyon içerisinde olmalı ve Türkiye için sözde değil özde her tür garantiyi vermeli. Stratejileri kişilere veya STK’lara göre uygulamalı.

Kosova’da faaliyet gösteren STK’lar, Türk devlet kurumlarıyla bilgi paylaşımı ve istişare içerisinde ortak çalışmalı.

Türk kurumları Kosova Türklerinin bilim adamlarını bir araya getirerek uzun vadede Türkçe eğitimi ayakta tutmak için koordinasyon kurmalı, sağlamalı.

Kosova’da Türklerin siyasi anlamda tek başına politika yapma gücünü kaybettiğine üzülerek şahit olmaktayız. Kosova’da Türklerin siyasi başarısızlık ve bölünmeler nedeniyle kendi içlerinde küskünlüklerin yaşanması çok önemli bir problemdir.

Resmi ve sivil kurumlarımız, Arnavutlar ile Türklere özel projeler gerçekleştirmelidir.

 

osman atalay

yeni akit


Keyword : radyo vakit - osman atalay - kosova -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

“Ilımlı İslam”/ “Şeytan’ın ‘Sağ’dan Yaklaşımı”nın Değişik Versiyonları
Türkiye’nin “Militarist Cumhuriyet”ten “Demokratik Cumhuriyet”e dönüşüm sürecinde bir hayli gündem yaptığımız “Ilımlı İslam” adı verilen sapkın kavram
Kudüs nasıl kurtulur?
ural 1 Bir mücadele, hasım güçlü olduğu için değil, sen zayıf olduğun için kaybedilir. Güçlü bir devlet, güçlü bir millet, güçlü bir birey olmak zo
Kudüs planını yapanlara bak!
Gizli yürütüldüğü için görüşmelerin ve kararların gerçeğini öğrenmek zor olmakla beraber yerli ve yabancı medyaya sızan haberlere göre Filistin halkın
Halk Değişse de Hak Yerini Korur
Soru: 1- Kur’an Nisâ Sûresi 101. Âyetteki “namazı kısaltma” tabiri ister harp esnasında isterse hazerde olsun “rekât” adedi mi yoksa” kıraat” süresi i
Kosova-Türkiye ilişkilerini yeniden kurgulamalıyız
Kosova Cumhuriyeti, 2008 yılında kurulan genç bir ülke olmasına rağmen hâlâ kendi ayakları üzerinde tek başına durabilecek güce sahip değil. 1997-99
Korku ekseni...
Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin beklenti ve itirazlarını anlasa bile kabul edemez. Bu yüzden eldeki tüm imkânlarla, daha doğrusu ‘elde kalanl
FETÖ, İran parasına çökmek istedi. Ekrem Dumanlı Hürriyet’e o manşetleri attırdı
Rıza Zarrab’ın mahkemedeki sözleri ne kadar gerçek, ne kadar baskı altında, ne kadar itiraf test etme imkânına sahip değiliz. Nihayetinde ABD ile anla
ABD ve İngiltere’nin arasına neden soğukluk girdi?
ABD ve İngiltere 100 yıldır uluslararası politika alanında hemen her konuda aynı saftaydı. 1. Dünya Savaşı ile başlayan ittifak, 2. Dünya Savaşı ile,
"Kutlu Doğum" Ne Zaman?
Âlemlere rahmet olan Rasulullah'ın anılması ve anlaşılmasına yönelik programlar düzenlenmesi tabii ki çok güzeldir, gereklidir. Lakin bunun "mübarek g
Hz. Resulü Örnek Alalım
“Andolsun Allâh'ın elçisinde sizin için Allah'a ve âhiret gününe kavuşmaya inanan ve Allâh'ı çok anan kimseler için, (uyulacak) en güzel bir örnek var
1 -


Abdullah Yıldız

Selahaddin Eyyûbî’nin Cihadından Alınacak Dersler

05/12/2017 - 17:56

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat