Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Eylem çağrısı sen yoksan kimse yok! * Kudüs'ten sonra sıra Meke'de mi? * Akıl ve Vahiy * Kudüs: Trump’ın Kıyamet Senaryosu * “Ilımlı İslam”/ “Şeytan’ın ‘Sağ’dan Yaklaşımı”nın Değişik Versiyonları * 'İsrail yaptıklarıyla kalır' * Ne yapmalı? * Bin Salman’ın bu hafta yediği üç gol ve gördüğü kırmızı kart * İslam'ın Referans Olmaktan Çıkarılması * Allah’ın Hesabı Engel Tanımaz

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 24744
Toplam 403936436
En Fazla 606285
Ortalama 154115
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Cezayir'i O kurdu

Emir, Peygamber Efendimiz'in soyundan gelen bir Şerif'tir. Bir alim ve dini lider olan babasının izinden gitmek kaderinde yazılmış ve ülkesinin Fransızlar tarafından işgal edilişi, onu hasbelkader askeri ve politik bir lider yapmıştır. Fransızlarla olan mücadelesi, işgalcilere karşı tutum ve davranışları günümüzdeki
2017-12-11 - 09:51

Cezayir onunla var oldu

 

Muhammed’in doğumunun yıldönümünü vesilesiyle her yıl verilmekte olan “Dost İslâm’a Hizmet Ödülleri” bu gece Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan törenle sahiplerini bulacak. “Hz. Peygamber ve Fütüvvet” başlığı ile düzenlenecek olan gecede, Türkiye’den Prof. Dr. Fuat Sezgin’e ve yurtdışından Emir Abdülkadir El-Cezâirî,’ye ödülleri takdim edilecek. Cezayir'in millî kahramanı olarak kabul edilen Emîr Abdülkâdir El-Cezâirî, Kuzey Afrika'nın özgürlük mücadelesinde göstermiş olduğu üstün askeri başarılarından dolayı tüm dünyanın yakından tanıdığı bir isim. Cezairi, aynı zamanda İslam tasavvufunun temeli olan Kadiriye, Nakşibendiye, Mevleviye ve Şazaliye gibi büyük tarikatlar içersinde manevi misyonlar üstlenmiş divan sahibi büyük bir sufi. Bu önemli şahsiyete verilecek olan anlamlı ödülü torunu Omar Said Aitouni alacak. Yeni Şafak'a konuşan Omer Said, dedesinin Cezayir ve tüm İslam alemi için anlamının büyük olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Bir çok insanın bugünlerde onu âlîcenap bir kahraman ve yiğit bir savaşçı olarak bilmesine rağmen, hayatının çoğunu kaderinin çizdiği yol üzerinde tasavvuf öğreterek ve etrafındakilere sabrı, aşkı anlatarak geçirmiştir.”

Omar Said Aitouni

 

* Cezayir’in millî kahramanı kabul edilen Emîr Abdülkâdir El Cezairi'yi torunu olarak siz nasıl tanımlarsınız?

Emir, Peygamber Efendimiz'in soyundan gelen bir Şerif'tir. Bir alim ve dini lider olan babasının izinden gitmek kaderinde yazılmış ve ülkesinin Fransızlar tarafından işgal edilişi, onu hasbelkader askeri ve politik bir lider yapmıştır. Fransızlarla olan mücadelesi, işgalcilere karşı tutum ve davranışları günümüzdeki deyişle insan haklarına saygı olarak nitelendirilmektedir. Kendisi aynı zamanda Cezayir'in kurucusu olarak da adlandırılabilir. Çünkü farklı kabileleri bir bayrak altında toplamıştır; mücadelesiyle bir ordu komutanı olarak ve haliyle bir evliya olarak hayatını sürdürmüştür.

* Onun İslam alemi için anlamı çok büyük. Cezayir'de onun adına ne gibi çalışmalar yapıldı?

Cezayir’de ülkenin kurucusu olarak bilinir. Bağımsızlığın hemen ardından yeni hükümet Şam’da hocası İbn Arabi hazretlerinin yanında metfun olan naaşını şu an istirahatgahının bulunduğu başkent Cezayir’e iade etmiştir. Cezayir'de onun adına kurulmuş çok sayıda vakıf var. Onunla ilgili önemli çalışmalar yapıyorlar.

* Bir Fransız tarihçisi onun hakkında “Zarif, yakışıklı ve cesaretliydi. Samimi ve ihlaslı bir dindardı.Emirliği nefsin arzularını tatmin amacıyla değil, ümmeti kurtuluşa sevketmek için istedi. Cezayir'deki en büyük ve en bariz düşmanımızdı" tanımını kullanmış. Onun hakkında düşmanlarını bile böyle konuşturan özelliklerini anlatır mısınız?

Onu, Kuzey Afrika'yı Romalılar'dan kurtaran "Namidiya Kralı Jugurtha” olarak görebiliriz. Prensler arasında bir evliya ve evliyalar arasında bir prens olarak da tanımlanabilir. Ancak birçok insanın bugünlerde onu âlîcenap bir kahraman ve yiğit bir savaşçı olarak bilmesine rağmen, hayatının çoğunu tasavvuf öğreterek ve etrafındakilere sabrı, aşkı anlatarak geçirmiştir.

Ünlü ressam Hocinae Ziani'nin Emir Abdulkadir El-Cezairi'yi resmettiği özel tablolardan biri.

 

 

O KADİRİ TARİKATINA MENSUPTU

* Emir Abulkadir Hazretleri ; Kadiriye, Nakşibendiye, Mevleviye ve Şazaliye gibi büyük tarikatlar içerisinde manevi misyonlar üstlenmiş divan sahibi büyük bir sufi idi. Onun bu mutasavvıf yönü ile ilgili neler söylersiniz?

Emir Abdülkadir, Kadiriydi. Çünkü babası en büyük mutasavvıflardan Abdülkadir Geylani Hazretlerine bağlı Kadiri Tarikatının Şeyhi idi. Fakat daha sonra gençken babasıyla beraber gittiği Orta Asya seyahatleri esnasında, Şam’dayken Nakşibendi tarikatına ve sonra başka tarikatlere katıldı.

* Cezayir'de halen Kadiriye, Nakşibendiye, Mevleviye ve Şazaliye gibi tarikatlar sufi yetiştiriyor mu? Sizin tarikatlarla ilgili görüşleriniz neler?

Birçok tarikat bugün mevcut durumda ve Cezayir’de de elbette durum böyle. En çok bilinen ise Aleviyye Tarikatı ki hali hazırda Cezayir’de ve Fransa’da oldukça aktif olduklarını söyleyebilirim.

Bu fotoğraf 1838 yılında Emir Abdulkadir sefere çıkmadan önce çekilmiş.

 

 

PEYGAMBERİMİZİ TÜM DÜNYA SAVUNMADI

* Dedeniz, Cezayir'in Fransız işgalinden kurtulmasını sağlayan önemli bir liderdi. Günümüz Müslümanlar'ının Batı dünyası karşısındaki bu acziyeti konusunda siz neler söylersiniz?

Bu çok hassas bir konu. Ancak yanılıyor korkusu yaşamadan diyebilirim ki Müslüman aleminin çoğu, tabii ki birkaç istisna hariç İslam’ın temel ahlaki kaidelerine uygun yaşamıyor. Bir hikaye buna bir örnek teşkil edebilir. Charly Hebdo’nun Peygamber Efendimizin karikatürüne karşı aşırı hiddetli ve şiddetli reaksiyon esnasında Allah dostu bir Şeyh şöyle demişti: “Eğer Müslümanlar Peygamberimizin öğretisine göre hareket ediyor olsalardı, tüm dünya savunmak için ayağa kalkardı.” Emir, dinimizin bize öğrettiği hakikatın yolunda giderken bugün nasıl davranmamız gerektiğinin güzel bir örneğidir.

* Sizin tarikat ve tasavvuf üzerine çalışmalarınız var mı? Emir Abdulkadir'in torunları neler yapıyor?

Emir'in torunları dünyanın dört bir yanına dağıldı. Büyük annemin kardeşi Emir Said kısa bir süre önce Cezayir'de vefat etti. Ben, Emir Abdulkadir'in dördüncü kuşak torunuyum.Emekli bir işadamıyım. Londra ve Kahire arasında yaşamımı sürdürüyorum. “Al Foulk” isimli hayırsever bir organizasyonun içinde yer alıyorum. Burada İslam ve sufizm üzerine yapılan araştırmalar ve yayınlanacak kitaplarla ilgili finansal destek de sağlıyorum. Bir de Emir'in torunlarından Zohour Boutaleb'in Cezayir'de aktif olarak çalışmalar yürüten bir vakfı var.

TÜRKİYE İLK TERCİHİ OLDU

* O,Muhyiddin İbni Arabi Hazretleri'nin eserlerine şerhler yazdı.İbni Arabi'nin eserleri etkisini halen sürdürüyor. Dedenizin yaşantısına İbni Arabi'nin nasıl bir etkisi oldu?

Şeyhül Ekber İbn Arabi Hazretleri, Emir’in üzerinde müthiş tesirli olmuştur. Aslen sürgünü esnasında Şam’ı tercih etmesinin yegane sebebi mezarına yakın olmak içindir. Naaşı başkent Cezayir’e iade edilinceye kadar O’nun yanında metfun idi. Emir hayatının çoğunu Ibn Arabi’nin Kitab’ül Mevakıf adlı eserini açıklayarak geçirdi. Bu eser Ibn Arabi'nin öğretisi ve düşüncesi ile alakalı bir eserdir.

* Emir Abdulkadir Efendi, üç yıl Bursa'da yaşadı. Türkiye ile ilgili düşüncelerini biliyor musunuz?

Her zaman Türkiye, onun ilk tercihi oldu. Evi bir depremde yıkılıncaya kadar Bursa’da yaşadı. Şartlar gereği Türkiye'den ayrıldı. Lübnan’a ve nihayetinde Şam’a gitmeye karar verdi.

 

yeni şafak


Keyword : radyo vakit - yeni şafak - -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Ne yapmalı?
Birleşmiş Milletler’den sonra en çok üyeye sahip ve uluslararası arenada temsil gücü hayli yüksek olan örgütün kutlu mabed Kudüs’e sahip çıkarak sert
İslam'ın Referans Olmaktan Çıkarılması
Yoksa size mahsus bir kitap var da oradan mı okuyorsunuz.( Kalem Suresi, 37. Ayet-i Kerime) Her insan tekinin şahsiyet olabilmesi ve saygınlık kazana
Biz İslâm’ın neresindeyiz?
İbadetlerden ictimaî, siyasi, hukuki, ahlaki… hayata kadar her alanda İslâm’ın istediği insan ile bugün Müslümanım diyen insanlar arasındaki farka dik
Yarın “Öfke Cuması”
Hamas, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı Filistinlilere Cuma gününü “öfk
Şefaatin olmayacağını bildiren ayetleri nasıl anlamamız gerekiyor? (Video)
Kur'an'ın bazı ayetlerinde şefaatin olacağı, bazı ayetlerinde ise olmayacağı haber veriliyor. Buna göre Allah'ın izniyle de olsa kıyamet günü şefaat v
Cezayir'i O kurdu
Emir, Peygamber Efendimiz'in soyundan gelen bir Şerif'tir. Bir alim ve dini lider olan babasının izinden gitmek kaderinde yazılmış ve ülkesinin Fransı
Peygambere arkadaş olabilmek
"Ve Allah uğrunda üstün çaba sarf ederek gereği gibi mücadele edin; O (mesajını hayata taşımak için) sizi seçti; ve O din konusunda sizi zora koşmadı.
Özbek imam radikal Müslüman- lar'a ölüm cezası istedi
İmam-Chibi Taşkent'te bir caminin imamı olan Shermurad Togayh 28 Kasım'da Facebook sayfasında, " İslam ülkelerinde böylelerine ölüm cezası veriliyor.
Namaz kılmayanların hükmü nedir? (video)
Namaz kılmayanların hükmü nedir?
Kur'an'a Göre Allah Tasavvuru (Video)
Kur'an'a Göre Allah Tasavvuru - Nuri Çalışkan
1 -


Abdullah Yıldız

Selahaddin Eyyûbî’nin Cihadından Alınacak Dersler

05/12/2017 - 17:56

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat