Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* "İslam devleti" mefhumunu doğru anlamak * Sormak Sorumluluktur * Bitmeyen göç: Suriye’deki Filistinli mülteciler * Pagan Bir Din: Futbolizm * Evlilikle İlgili Kur’an’ın Koymuş Olduğu İlkeler Nelerdir ? * Bir Evlat Her Zaman Anne ve Babaya İtaat etmek zorunda mıdır ? * Bordo berelinin 'Kızıl elma' cevabı herkesi duygulandırdı * Erdoğan Afrin harekatının amacını dünyaya ilan etti * O “şer haritası” çökecek! Bu, vatan savunmasıdır. Ve biz bunu çok iyi biliriz.. * Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 67513
Toplam 411769918
En Fazla 606285
Ortalama 154568
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Bizim için sadece ‘Türkiye ekseni’ vardır!

Türkiye; 2023’e, içeride bütün çatışma alanlarını ortadan kaldırarak girmek zorunda. Cumhuriyet döneminin keskin, yıpratıcı, çözücü ve dışarıdan yönetilen, büyük çoğunlukla Yirminci Yüzyıl küresel konjonktüründen beslenen siyasi cepheleş-
2018-01-23 - 17:14

Bizim için sadece ‘Türkiye ekseni’ vardır!

 

 

Türkiye; 2023’e, içeride bütün çatışma alanlarını ortadan kaldırarak girmek zorunda. Cumhuriyet döneminin keskin, yıpratıcı, çözücü ve dışarıdan yönetilen, büyük çoğunlukla Yirminci Yüzyıl küresel konjonktüründen beslenen siyasi cepheleşmelerini etkisizleştirmeden, yeni bir Türkiye inşa etmek mümkün olmayacaktır.

Bu çatışma ve ayrışma düşünceleriyle yüzleşmeden 15 Temmuzgibi, PKK terörü gibi dışarıdan müdahalelerin önünü kapatmak mümkün olmayacaktır. Çünkü bunların hepsi dış müdahale aracı olarak kullanılmaktadır. Böyle bir mücadelenin üstesinden gelemeyen Türkiye’nin, bırakın daha da büyüyüp güçlenmeyi, 2023’e kadar bir bütün olarak ayakta kalması bile tehlikeye girecektir.

Türkiye, kırk yıldır dış müdahaleye direniyor

Kırk yıldır terörle mücadele eden bu ülke, aslında kırk yıldır dış müdahaleyle mücadele etmektedir. Bu yüzden PKK/PYD ile mücadele bir işgal girişimine, dış müdahaleye karşı savunmadır. FETÖ bir dış işgal girişimidir ve PKK terörünü yöneten merkez tarafından yönetilmektedir.

15 Temmuz ve sonrası verilen mücadele de, tıpkı PKK meselesinde olduğu gibi, bir dış tehdide, işgal girişimine karşı savunmadır. Benzer biçimde, Suriye’nin kuzeyinde, sınırlarımızın sıfır noktasında oluşturulan kuşak, bir dış işgal hazırlığıdır ve o kuşağı boşa çıkarma mücadelesi Türkiye’yi kurtarma mücadelesidir, milli mücadeledir.

‘Muhafazakâr muhalefet’ ve “içeriden müdahale..”

Biraz daha keskin bir endişe de şudur: PKK, FETÖ, terör kuşağı gibi ülkemizi çevrelemeye, içeriden çökertmeye hatta parçalamaya dönük girişimlerin arkasındaki siyasi akılla uyum içinde içeride geliştirilecek bazı siyasi oluşumların da benzer bir tehdit oluşturması..

Bu yapılar da PKK gibi, FETÖ gibi, bin yıllık tarihi ile uyum içinde geleceğe yürüme planlarının çökertilmesi yolunda elverişli araçlar olarak kullanılmaktadır ve kullanılacaktır.

Bugün içerideki muhalefet, siyasi hareketlenmeler büyük oranda söz konusu dış müdahalenin söylemleri üzerine kurgulanmıştır, “içeriden müdahale”nin araçları haline gelmiştir. Sanıyorum 2018 yılı içinde daha keskin, daha sert, daha çokuluslu bir “muhafazakâr muhalefet” bu çerçevede somutlaştırılacaktır.

S. Arabistan örneği ve “yeni Batı ekseni”

Söz konusu yeni oluşumların Batı’dan alacağı destekle, onların üreteceği siyasi söylemle iç kamuoyunu dalgalandıracağını, coğrafyamıza yönelik küresel akılla uyum içinde çalışacağını, Türkiye’nin bugün güçlü tutmaya çalıştığı tarihi tezlerinin büyük bölümünden vazgeçmek isteyeceğini söyleyebilirim.

Suudi Arabistan’da denenen formül bu açıdan son derece dikkat çekicidir. 28 Şubat’tan beri sürdürülen dış müdahale başarılı olamayınca, Türkiye’yi “eksende” tutmak zorlaşınca, 21. Yüzyıla dönük yeni küresel güç haritasına göre pozisyon alan Türkiye’ye ardı ardına yapılan müdahalelerden sonuç çıkmayınca Basra Körfezi’nden Mısır’a uzanan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve S. Arabistan üzerinden servis edilen, ABD ve İsrail önceliklerine göre formatlanmış bir “Yeni Batı ekseni” oluşturuluyor.

Benzer bir senaryo bize uygulanır mı?

TürkiyePakistan ve Endonezya’daki derin değişime işte tam bu sırada özellikle dikkat etmek gerekiyor. Batı ekseninde yer alan bu ülkeler, tehdidin Batı’dan geldiğini anlayınca kendi gelecekleri için yeni bir gelecek inşa etme yönünde köklü adımlar atmaya başladı. Siyasi tarihlerinin en ciddi değişimine yöneldi.

Batı için, ABD için artık bu ülkeleri “eksende” tutma imkânı neredeyse kalmadı. Suudi Arabistan’da uygulanan “rehin alma modeli”nin bu ülkelere karşı da uygulanabileceğinden ciddi biçimde endişe duyuyoruz. Bu açıdan Türkiye’nin de yeni bir “dış müdahale” tezi ile karşı karşıya kalma riski ortadadır.

İster bölgeden ister içeriden gelsin, ister terör yoluyla ister siyasi oluşumlarla gelsin Türkiye’nin alanını daraltmaya dönük ciddi girişimler muhtemeldir.

Bizim için sadece “Türkiye ekseni” var..

Bu, ciddi bir savaştır, siyasi tarihimizin en büyük mücadelesidir. Bu, Selçuklu’dan bugüne uzanan tarih yapıcı irademizin en keskin virajıdır. Bu, tarihin dönüşünü yakalama, en elverişli biçimde ondan yararlanma yolunda atılan güçlü bir adımdır. Artık “Türkiye ekseni”nde bütünleşme, içeriden ve dışarıdan gelen, bu büyük mücadeleyi boşa çıkarmaya dönük her girişime bu eksende direnme zamanıdır.

Çünkü artık dünyayı yöneten üst yapılar dağıldı. Devletleri sınırlayan ahlâkî değerler, çokuluslu sözleşmeler değersizleştirildi. Güce dayalı, sadece gücün belirlediği bir dünya biçimleniyor. Bazı ülkeler güçlü liderlikle,  bazı ülkeler milliyetçilikle, bazı ülkeler askeri veya ekonomik varlıklarıyla güç devşiriyor, merkez alanını güçlendiriyor.

Artık dünya düzeni diye bir şey yok. İkili, çoklu konjonktürel ortaklıklar veya düşmanlıklar var.  Herkes tarihi tezlerine, iddialarına dönüyor. Her ülke nüfuz alanını genişletmeye çalışıyor. Bu alanda kim, ne kadar adım atarsa geleceğin dünyasında o kadar olacaktır.

Yerli olan kazanacak..

İşte Türkiye de böyle bir mücadele veriyor. Tarihin kendine sunduğu fırsatı kullanmaya çalışıyor. Öyleyse dünyadaki yeni durumu, Türkiye’nin verdiği mücadeleyi iyi anlamak, ona göre duruş almak zorundayız. Öyleyse herkes, ne kadar Türkiye ekseninde ne kadar Türkiye’yi dar alanlara hapsetmeye çalışanların tarafında iyi düşünmeli.

Bu mücadeleyi yerli olan kazanacaktır. Bu mücadeleyi, bin yıllık tarihle birlikte verenler kazanacaktır. Küresel güç hesaplaşması bize bu alanda çok ciddi fırsatlar sunmaktadır ve bu fırsatlar kullanılacaktır. İçe dönük değil tamamen bölgeye ve dünyaya dönük mücadele verenler kazanacaktır.

2018: Siyasi tarihin en zor yıllarından biri

İşte bu yüzden, bölgemizden, Batı’dan ve içeriden gelecek tamamen birbiriyle uyum içinde dış müdahale niteliği taşıyan tazyiklere karşı, özellikle 2018’de olabileceklere karşı azami dikkat gerekiyor.

Şahsen, 2018 yılının siyasi tarihimizin en kritik yıllarından biri olacağına inanıyorum. Coğrafyada ciddi çalkantılar beklerken bunların içeriye yansımasından tedirginiz. Türkiye, hem bunlarla mücadele etmek, hem de dış müdahale alanlarını daraltmak zorundadır.

Terörle mücadele böyledir. Suriye’nin kuzeyinden kuşatma planı böyledir. Bu büyük yürüyüşü durdurmak için içeride yapılacak operasyonlar böyledir. Bunların hepsi dış müdahaledir. Bunlarla mücadele bir istiklâl savaşı, milli mücadeledir.

Bin yıllık devletdüşüncesi: Herkesdurduğu yere baksın

Son zamanlarda devlet aklının tarihi kökleriyle barışmasına, Cumhuriyet dönemi ayrışmalarının tedavisine, bin yıllık bir birikimle geleceğe yürümeye dönük güçlü söylemler izliyoruz.

Bu söylemin dışında kalan ya da bu söylemlere karşı hareket eden, bu amaçla dışarıdan ortaklar arayıp bulanlar “Türkiye ekseni”nde olmayacaktır. Artık onlar kimlerin eksenindeyse ona milletimiz karar verecektir.

Terörle, güneyden kuşatmayla rehin alınmaya çalışılan ülkemizi, içeriden durdurmaya çalışanlar da bir dış tehdit haline gelecektir, bir dış müdahale aracına dönüşecektir.

Herkesin durduğu yeri kontrol etmesi, küresel ölçekte güç mücadelesinde nerede durduğunu iyi belirlemesi gerekmektedir.

 

ibrahim karagül

yeni şafak


Keyword : radyo vakit - ibrahim karagül - yeni şafak -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Pagan Bir Din: Futbolizm
“Tribünlerden gelen sesler, savaşan mazlumların sesini kısıyor ve bu sesi bastırıyorsa, futbol afyondur” der Merhum Ali Şeriatî. Futbolun bu afyonlam
Meczupların Dîni: Tasavvuf
“Hayır, zulmedenler, hiç-bir bilgiye dayan- maksızın kendi hevâ (istek ve tutku)larına uy- muşlardır. Allah’ın saptırdığını kim hidâyete erdirebilir?
Afrin neden Türkiye'ye tehdit?
Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin Türkiye sınırının büyük bölümünü işgal ederek Ankara için başlıca güvenlik tehdidi haline geldi. Afrin'deki terörist
“Mutlak Doğru” Üzerine
“Rabbinin sözü, doğruluk bakımından da, adâlet bakımından da tastamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirebilecek (kimse) yoktur. O, işitendir, bilendi
Tunus devriminin kazanım ve kayıpları
Devrimin yedinci yılında Tunus halkı, demokrasi ve özgürlük ilkelerini pekiştirmek yolunda mesafe kat ederken, her geçen gün kötüye giden ekonomik dur
Müslüman Doğulmaz, Müslüman Olunur
Doğuştan ‘müslüman’ olduğunu zanneden, bu ‘ölümcül’ yanlışla büyüyen ve böyle yaşayıp, böyle ölüp giden bir toplumun içinde doğup büyüdük. Bu anlayışı
Kudüs, Mescid-i Aksa ve İlk Kıble Meselesi
Kudüs tarihin en eski ve binlerce yıllık bir geçmişe sahip şehirlerinden birisidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihteki önemi asla azalma
Kurdun dişine kan değmesin...
Bir, Rus gazeteleri, askeri kaynaklara dayanarak 31 Aralık Pazar günü, Rus Hava Kuvvetleri’nin konuşlandığı Hemymim Hava Üssü’nün saldırıya uğradığını
‘Muhafazakar muhalefet’, ‘Muhafazakar müdahale’ ve ana omurgayı çatlatmak..
2016, Türkiye siyasi tarihinin en ağır travmasının yaşandığı yıl oldu. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan sonraki en ağır dış müdahalesine, saldırısına
2018’de Türkiye-Rusya ilişkilerinde işbirliği ve sorun alanları
Türk dış politikası açısından oldukça hareketli geçen 2017 yılı Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişimi bakımından da dikkat çekici gelişmelere sahne old
1 -


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat