Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Suudi Arabistan’ı içerden okumak * Evlilikle İlgili Kur’an’ın Koymuş Olduğu İlkeler Nelerdir ? * Âdetten Töreye, Örften Ma’ğrufa * Allah'a Ortak Koşmak (Şirk) Nasıl Olur? * İslâm Kölelik ve Cariyeliği kaldırdı mı? (Video) * Norveç’te ne oldu? * Çocukları katledilen Saraybosnalı aileler 'adalet' bekliyor * Mugabe gitti ama Zimbabve’de diktatörlük sürecek * Son başlangıç... * Bir ayet Bin İbret

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 67199
Toplam 400103624
En Fazla 606285
Ortalama 153886
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Medenyet Vakfı'nda‘’Arakan Ağlıyor’’programı gerçeklştirldi

İHH olarak Kurban Organizasyonu için daha önce bu bölgede yardım faaliyetlerimiz yürütmekteyiz. Çok yabancı olmadığımız bu bölgede olan ve yardım faaliyetlerini yürüten arkadaşlarımız vardı. Bu bölge Budist çetele- rin uzun yıllardır baskı, işkence ve zulüm
2017-11-20 - 17:30

Medeniyet Vakfı Akdere Kültür Merkezinde ‘’Arakan Ağlıyor’’ programı gerçekleştirildi

 

 

Medeniyet Vakfı Akdere Kültür Merkezi’nin düzenlemiş olduğu ‘’Arakan Ağlıyor’’ programına Arakan-Bangledeş sınırında kamplarda yardım dağıtan,  İHH Ankara Ansar ekibinden Sayın Ebubekir Septioğlu ve Erkan Halıcı misafir oldu.

 

 

Kuran’ı Kerim tilavetinden sonra sözü alan Ebubekir Septioğlu içler acısı durumu şöyle özetledi;

Yaklaşık 3 hafta önce İHH(İNSANI YARDIM VAKFI) olarak acil çağrıyla Myanmar (Arakan) bölgesine intikal ettik. İHH olarak Kurban Organizasyonu için daha önce bu bölgede yardım faaliyetlerimiz yürütmekteyiz. Çok yabancı olmadığımız bu bölgede olan ve yardım faaliyetlerini yürüten arkadaşlarımız vardı. Bu bölge Budist çetelerin uzun yıllardır baskı, işkence ve zulüm yaptıkları bölge olarak bilmekteydi ancak son zamanlarda bu baskılar daha da arttı ve Müslümanları canlı canlı yakarak, parçalayarak ve akla gelmedik işkencelerle katlanılması zor olan katliamlara dönüştü. Amaçları buradaki Müslümanları bu topraklardan sürmek ve yok etmek. Çünkü bu topraklar verimli ve henüz sömürülmemiş topraklar. Terör devleti ABD ve Çin başta olmak üzere birçok emperyal güçlerin bu topraklar üzerinde hesapları var. Stratejik bir öneme de sahip olan bu bölge terör devletlerinin iştahını kabartmakta ve burayı Müslümanlardan temizleyerek işgal etme hesapları vardır.

Bu bölgede müslümanlar çok kötü koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Açlık, hastalık, sefalet o kadar çok ki hangi tarafa baksak aynı durumla karşılaşıyoruz. Arakan’da yüzlerce kamp bulunmakta, ancak kamp dediysek yanlış anlaşılmasın buradaki kamplar gibi değil. Derme çatma 4 adet bambu ve üzeri naylon örtülü etrafı tamamen açık, zemin toprak ya da çamur. Sürekli yağışlar buradaki yaşamı iyice zorlaştırıyor.

Yiyecek bir şey bulamıyorlar temiz su yok. Etraftan topladıkları ot larla, ağaç yapraklarıyla veya azda olsa ellerine ulaşırsa müslümanlar tarafından gönderilen yardımlar ki buda çok yetersiz kalıyor ve bununla hayatlarını devam ettirmek zorunda kalıyorlar. Milyonlarca bu şekilde olan mazlum insanlar var. Buradaki Müslümanlar gerçekten çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.  Defalarca kendime şu soruyu sordum:

‘’Eğer bunlar insansa biz neyiz, biz insansak bunlar neden bizim gibi değiller.’’

İlk etapta Bu bölgeden 500 bin Müslüman aç susuz 70-80 km yürüyerek Bangladeş sınırına akın etmekteler, kimisi yollarda hayatını kaybetmekte, kimisi ise Bangladeş hükümetinin izin verdiği ölçüde, sınırı geçmekte ve mülteci durumuna düşmekteler. Ev yapmak yasak, evlenmek yasak. Hala Bangladeş-Myanmar sınırına sıkışmış 500 bin Müslüman bulunmakta ve bunların 250 bini çocuk. Biz İHH olarak, 21 yıldır bu bölgeye yardım götürmekteyiz ve bu nedenle bu bölgeyi en iyi bilenlerden biri bizleriz. Diğer birçok yardım kuruluşları da bizimle irtibata geçerek yardımlarını bu mazlum insanlara ulaştırmaktalar. Sadece Türkiye değil Katar ve diğer bazı ülkelerden de azda olsa yardımlar bizim vasıtamızla dağıtılmaktadır.

Bakın değerli Müslümanlar Türkiye’ de gündem çok çabuk değişmekte. Arakanı unutmak üzereyiz. Basın, yayın, medya bize hatırlatırsa hatırlıyoruz yoksa silinip gidiyor aklımıza dahi gelmiyor. Sizlerden ricam bir Müslüman olarak, bizler Arakan’ lı kardeşlerimizi unutmayalım ve yardımlarımızı esirgemeyelim, az çok gücümüzün nispetinde verelim,  yoksa gerçekten iman etmiş biz Müslümanlar bunun hesabına Allah’ a veremeyiz. Onlar yokluk içinde yaşıyorlar ve yokluk çekerek Allah’ a hesabını verecekler.  Biz bu kadar varlığın içinde iken Rabbimize nasıl hesap vereceğiz düşünmemiz lazım.

Değerli Müslümanlar buradaki Müslümanlar gerçekten çok mazlum ve çok yoksul olmalarına rağmen ibadetlerini imkânlar ölçüsünde yerine getirmeye çalışıyorlar. Budistlerin dinlerinden vazgeçirme çabalarına rağmen işkenceyi ve ölmeyi göze alarak dinlerinden kesinlikle dönmüyorlar. Kadınlar kilometrelerce yolu yürüyerek açlıktan ve yorgunluktan önce bizden başlarını örtecek elbise istiyorlar. Karşılaştığımız çocuklardaki dini eğitim bizleri şaşırttı. Bu kadar yokluğa rağmen ne kadar güzel Kuran öğrenmişler. 7 yaşında minicik yavrunun okuduğu Fatiha suresi herşeyi özetler nitelikteydi. Dini eğitimlerini de aksatmadan aldıkları belliydi. Çok düzgün ahlaka sahiplerdi. Binlerce kişi yardım beklerken, malzeme bittiğinde bitti,  dendiğinde alamayanlar dönüp gidiyor, yokluğa rağmen yağmalama, birbirini ezme kesinlikle yok. Birde ihtiyacı neyse onu alıyorlar, birbirlerinin hakkına riayet gösteriyorlar.

Arakan’ da bir insanlık suçu işleniyor. Küfür ehlinden zaten bir beklentimiz yok. Ancak Müslümanlar bir şeyler yapmalı, buradaki Müslümanlara duyarsız kalmamalı ve gündemden düşürmemelidirler. İmkânları nispetinde maddi ve manevi destek olup, kalıcı yatırımlar yaparak Arakan’ da ki mazlum insanlara yardımcı olmalıyız.

Daha sonra sözü alan Sayın Erkan Halıcı, konuşmasında daha çok Arakan’ın tarihi planını ve tarihsel süreci hakkında genel bilgi verdi.

Yaklaşık 250 yıldır Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletinde baskı ve şiddet altında yaşayan Rohingya Müslümanları farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı. 1942 yılında Müslüman kadınlara tecavüz edip mızraktan geçiren Budist çeteler, 150.000 Arakanlı’yı katletti. Benzer olaylar daha sonra defalarca tekrarlandı. Budist saldırılar sonucu Haziran 2012’de yine binlerce Müslüman katledildi.

Ekim 2016’da başlayan askeri şiddet ve baskılar neticesinde yaklaşık 100 bin insan yerlerinden edildi. 75 binden fazla insan Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bulunan ve dünyanın en kötü kampı olarak bilinen Kutupalong Kampı ve çevre bölgelerine yerleşmek zorunda kaldı. Yakılan köyler ve baskılar neticesinde yaklaşık 30 bin insan Arakan içinde yerlerini değiştirmek zorunda kaldı. O tarihten bu yana yüzbinlerce Arakanlı yardıma muhtaç hale geldi.

Evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınan Arakan müslümanları dünyanın en kötü şartlarında mülteci kamplarında hayatta kalmaya çalışıyor.

Son olarak Arakan bölgesindeki çatışmalar 10 polisin öldürülmesiyle yeniden başladı. Polislerin ölümünden Rohingya Müslümanlarını sorumlu tutan Myanmar hükumeti ve çeteler, bölgede insan avına çıktı. Binlerce kişinin öldüğü, on binlerce kişinin de işkence gördüğü katliamdan kaçan Rohingyalar ise sınırda Bangladeş polisi tarafından geri çevriliyor.

Myanmar’da 10 günde 700’den fazla ev, cami, Kuran kursu, medrese, okul ve dükkân yakıldı; 35’e yakın köy boşaltıldı. Bangladeş hükümeti mülteci girişini engellemeye çalışsa da son birkaç günde 20 binden fazla Müslüman yasa dışı yollarla Bangladeş’e giriş yaptı. Yaklaşık 60 bin Müslüman ise sınırı geçemediği için dağlık bölgelerde hayatta kalmaya çalışıyor.

Rohingya Müslümanlarına yardımlarını aralıksız sürdüren ve kurban çalışmaları için bölgede bulunan ekiplerimiz, katliamdan kaçanlara acil gıda yardımı ulaştırmaya devam ediyor.

Programımızın sonunda soru, cevap ve ikramlarla programımızı sonlandırdık. Çok faydalı geçen programımızda davetimize icabet eden Ebubekir Septioğlu ve Erkan Halıcı kardeşlerimize ve katılım gösteren kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Allah yardımcıları olsun. Rabbim razı olduğu kullarından kılsın bizleri.

 

genç birikim


Keyword : radyo vakit - genç birikim -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Norveç’te ne oldu?
Olay Norveç’te 8-17 Kasım tarihleri arasında yapılan tatbikatın masa başında düzenlenen similasyonlar sırasında yaşandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenb
Çağdaşlık kriteri Avrupa mıdır?
‘Avrupa diye kesin bir çağdaşlık kriteri yoktur’ A.İlhan’a göre ve elbet tarihe göre de… 'öyle sayılması, Avrupalı emperyalist güçlerin yeryüzünü sult
10 Kasım Hutbesi
Allah, şöyle dedi: “İki ilâh edinmeyin. O, ancak tek ilâhtır. O hâlde, yalnız benden korkun.” “Allah ile beraber başka bir ilâh edinmeyin. Gerçekten
Rusya Türkiye’yi satar mı?
Hatta, Beyaz Saray-Kremlin arasında geliştirilen bu uzlaşının, Trump’ı kuşatan muhalefetten gizlice hazırlandığı dahi söyleniyor. Trump’ın Asya/Çin tu
İsrail-Suudi Arabistan ve İran-Hizbullah eksenli yeni bir savaş çıkar mı?
3 Kasım Cuma günü Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Lübnan’daydı ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri de görüştüğü isimler arasındaydı. Hariri er
Kabile mentorları...
Bölgenin en güçlü ordusunun komutanı ile İran Cumhuriyet Muhafızları komutanının ilk kez bir araya gelmesi ‘ne oluyor bakışları’nı hak ediyor. Komutan
Muhammed bin Salman’ın ‘Uzun Bıçaklar Gecesi’
Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz’in oğlu, veliaht prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Salman (MBS) fazla aceleci biri. Ülkenin çehresini dö
Bir babayiğit daha aranıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘milli medya teknolojileri’ üretmek için bir araya gelen yeni ‘babayiğitlerin’ imza töreninde konuşuyor: Geçtiğimi
Medenyet Vakfı'nda‘’Arakan Ağlıyor’’programı gerçeklştirldi
İHH olarak Kurban Organizasyonu için daha önce bu bölgede yardım faaliyetlerimiz yürütmekteyiz. Çok yabancı olmadığımız bu bölgede olan ve yardım faa
Mustafa İslamoğlu ile İslami düşünce üzerine söyleşi(Video)
Ruşen Çakır, konuk ettiği Mustafa İslamoğlu'na Türkiy'deki İslam Düşünce üzerine sorular yönetiyor. Ruşen Çakır konuya direk girerek, İslamoğluna soru
1 -


Abdullah Yıldız

Kalbimiz Camide Cami Kalbimizde

31/10/2017 - 14:29

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat