Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* "İslam devleti" mefhumunu doğru anlamak * Sormak Sorumluluktur * Bitmeyen göç: Suriye’deki Filistinli mülteciler * Pagan Bir Din: Futbolizm * Evlilikle İlgili Kur’an’ın Koymuş Olduğu İlkeler Nelerdir ? * Bir Evlat Her Zaman Anne ve Babaya İtaat etmek zorunda mıdır ? * Bordo berelinin 'Kızıl elma' cevabı herkesi duygulandırdı * Erdoğan Afrin harekatının amacını dünyaya ilan etti * O “şer haritası” çökecek! Bu, vatan savunmasıdır. Ve biz bunu çok iyi biliriz.. * Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 63158
Toplam 411765563
En Fazla 606285
Ortalama 154566
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Nikâh, Din, Diyanet, Devlet tartışmaları gölgesinde

Son günlerde ülkemizde gündemi işgal eden bence çok gereksiz bir tartışma yaşanıyor. Müftülerin nikah kıyma meselesi daha önemli meseleler dururken bilinçli bir şekilde halkın gündemine servis ediliyor. Laik Demokratik şirk düzeninin iktidarı bu konuyu servis eder etmez yine aynı düzenin daha katı tutumlu görünen partisi CHP, hemen karşı atağa geçerek
2018-01-23 - 14:35

NİKÂH, DİN, DİYANET, DEVLET TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE

 

 

Son günlerde ülkemizde gündemi işgal eden bence çok gereksiz bir tartışma yaşanıyor. Müftülerin nikah kıyma meselesi daha önemli meseleler dururken bilinçli bir şekilde halkın gündemine servis ediliyor. Laik Demokratik şirk düzeninin iktidarı bu konuyu servis eder etmez yine aynı düzenin daha katı tutumlu görünen partisi CHP, hemen karşı atağa geçerek hayata geçirilmek istenen bu durumun hem anayasalarının bilmem kaçıncı maddesine ve iman esaslarının ana merkezinde olan laikliğe aykırı olduğundan dem vuruyor. Adalet talebiyle yapmış olduğu yürüyüşten hasıl ettiğine inanılan sevabı da iktidarın bu tuzağına düşerek böylece heba ediyor.

Elbette meselemiz, iktidarın dini alan gibi gözüken bu meseleyi gündeme taşıyarak elde edeceği kazanımlar olmadığı gibi, muhalefetin de din karşıtlığışeklinde algılanıyor olması değildir.

Demokratik laik küfür ve şirk düzeninin işleticileriyle onlara alternetif olan partilerin birtakım düşünceleri, fiilleri ve  hesapları bizi yakinen ilgilendirmemekle birlikte içinde bulunduğumuz toplumun doğruyu görebilmesi adına bizlerin de asıl gerçeği  vahyin ışığında  ortaya koyması gerekir.

Buradan hareketle Nikah akdinin belediyelerde ve müftülüklerde gerçekleştirilmesinde ve usulüne uyulduğu ve sözleşmenin karşılıklı olarak hak ve adalet ölçülerine dayandırıldığı müddetçe bir aykırılık yoktur.

Aykırı olan ne insan fıtratına ne de evrensel ilkelere uymayan dayatmalara, katı ideolojik baskılara veya iktidarların zaman zaman dini alan olarak görülen konulara el atıp onları çeşitli saiklerle kullanıyor olması ve halkın ve muhalefettekilerin bu duruma karşı sağlıklı bir tutum sergilememeleridir. Bunun nedeni de en az ikiyüz yıldır vahiyden uzak bir devlet yapılanmasının ortaya çıkardığı zihinsel ve eylemsel bozulma ve toplumun da birçok zulüm ve aldatmalarla dizayn edilmiş olmasıdır.

Vahyin yani salt Kuranın inşa ettiği beyin ve yüreklerin toplum içinde daha fazla neşet etmesiyle, Kuranın aydınlattığı ve adına <silm> yurdu dediği esenlik ve barış yurduna daha erken ulaşabileceğimize inanıyorum.

Bundan mütevellit, Diyanet de, cemaatler de insanların yakasından düşmelidir. Ben hep cemaatleri eleştiri konusu yapıyorum ve zihinsel bir Kurani devrime ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla DİN KONUSUNDA İSTER RESMİ İSTERSE GAYRİ RESMİ HİÇBİR KİMSE HİÇBİR CEMAAT OTORİTE OLAMAZ OLMAMALI. Aksi takdirde bu insanların, yahut Diyanet ve benzeri kurumların ya da cemaatlerin rabbleşmesine yani otoriteleşmesine yol açmıştır hep.

Resulullah (a.s.) herhangi bir konuda bir şey söylediğinde sahabe yani arkadaşları bu senin düşüncen mi yoksa ayet mi diye soruyorlar, ayet ise hep birlikte ona tabi oluyorlar, yok Resulullah'ın fikriyse istişare ediyorlardı. Kuran hakem olursa ve Kurana inanıp ona tabi olduğunu söyleyen herkes tüm meselelerde onu ölçü alıp, meseleleri Allah ve Resulüne götürmüş olsa, sorunlar çözülür.

Devletin tebası üzerindeki otoritesine gelince devletsizlik olmasın ama adil olmayan her devlet tez elden ya adalete dönmeli ya da yıkılıp yerine adaletten şaşmayan bir devlet kurulmalı.

Devlet adil olduğu müddetçe devlettir. Yoksa halkın sırtında boza pişirerek, küresel emperyalizmin ve egemenlerin oyuncağı olarak ümmete ve insanlığa ihanet ederseniz yıkılışınız da çok gürültülü olur. Uzak yakın tarih bu konuda  pek çok örnekle doludur.

Din ise  yaşadığın hayatın ta kendisidir. Din, sadece namaz kılmak oruç tutmak, başını örtmek değildir. Din, faizci sistemlere karşı karzı haseni savunur. Din, her yerde her zaman herkes için adaleti emreder ve köleliğin her türüne karşıdır. Din, meclisler oluşturup yasa kanun adı altında halkın sırtına yüklenen haraçları (HARÇ) ve vergileri, soygunları kaldırmak için mücadeleyi emreder. Din; iftirayı, zinayı, "milli" kumarları haram sayar ve onlara karşı savaş açar. Din esenlik, güvenlik, barış ve kardeşliktir. Din her türlü fahşayı, münkeri ve bağyi ortadan kaldırmak için sürekli emri bil maruf, nehyi anil münkeri ön planda tutar. Din saldırmayı değil savunmayı, ama her türlü fitneyi de ortadan kaldırmayı emreder.

Din gelir dağımılında adaleti, hakça bölüşümü, adil paylaşımı emreder. Din her ne olursa olsun adaletten şaşmamayı emreder.

Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana-babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için sahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (sahitlik ederken) dilinizi eğer, bükerseniz veya çekinirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Din namazlarda, cumalarda, hacda ve her zaman, aynı safta olanların rızıkta da hep aynı safta olmasını emreder. Din, sürekli ileriyi gösterir, aklı kullanmayı, ilmi, bilimi ve çalışmayı emreder. (Allah, aklını kullanmayanların üstüne pisliği boca eder.) İşte bu din sadece ve sadece Kuranın vaz ettigi, Resullerin hayat tarzı edindiği yaşam tarzıdır ve sadece bunun adı İSLAM'dır ve İslam insanlara sadece kendi etrafında birleşip kardeşler olmayı emreder.

Zira Kuranda (İslamın neşet ettiği ana kaynakta) hiçbir ayet yoktur ki insanların akıllarına, vicdanlarına hükmetmesin. KULLAR ÜZERİNDE ALLAH'IN VESAYETİNDEN BAŞKA TÜM VESAYETLERE LA DEMEK FARZDIR, ESASTIR. İşte bu da kısaca la ilahe illallahtır.

[Ali İmran Suresi 64.ayet ] Deki; 'Ey kitap ehli, sizinle aramızda ortak olan şu söze geliniz: Sırf Allah'a kulluk edelim, hiçbir şeyi O'na ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp birbirimizi ilâh edinmeyelim.'

Vesselam.

 
 

Şinasi ULUDOĞAN

islam ve hayat


Keyword : radyo vakit - şinasi uludoğan - islam ve hayat -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Erdoğan Afrin harekatının amacını dünyaya ilan etti
Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni'nde konuştu. Afrin harekatından geri adım atılmayacağını belirten
Nedir bu terbiyesizlerden çektiğimiz?
Şimdiye kadar padişahlarımıza-sultanları- mıza yapmadıkları hakaret, atmadıkları iftira kalmadı… “Zalim” dediler… “Katil” dediler… “Sarhoş/ayyaş” d
Sağırdırlar, Dilsizdirler, A’madırlar...
Malum olduğu üzere Bakara suresinin 18. Ayetinde Allah müşriklerin özelliklerini sıralarken onların birtakım duyusal taraflarına da vurgu yapmıştır.
Afrin ve Münbiç’e acil müdahale şarttır: Bu bir ‘Milli Mücadele’dir
Afrin ve Mümbiç’teki terör oluşumu, arkasındaki güçlerin niyetleri Türkiye için en yakın ve en ciddi tehdittir. Akdeniz’den İran sınırına uzanan ve bo
Erdoğan: Afrin'i de başlarına yıkacağız
Elazığ, tarihinin her döneminde cesaret abidesi kahramanlar çıkarmış bir şehirdir. Bunun son örneği bir yıl önce 5 Ocak'ta İzmir adliyesindeki teröris
Türkiye'den ABD'ye seyahat uyarısı!
"ABD'de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanısıra,
Erdoğan: Sonları yaklaşıyor
Devleti yönetenlerin birinci vazifesi adaleti sağlamaktır. Bizim medeniyetimiz adalet üzerine kurulmuştur. Hukuk başkadır, kanun başkadır, adalet ba
Sohbet halkalarını mahalle camisinde yapın…
Haftalık bir araya gelinen sohbet halkalarının din eğitimine katkısı çok büyüktür. Cuma hutbesi gibi kısa bir zaman dilimine sıkışmadığı ve çok kalaba
Türkiye'nin yeni bölgesel savunma vizyonu
Milli savunma alanında 2017 yılında yaşanan gelişmeler, Ankara’nın yeni bir bölgesel vizyon ortaya koyduğunu ve bahse konu vizyonu askeri güç kapasite
Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, 1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı
1 -


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat