Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Bir ayet Bin İbret * Baba Oğul Barzanilerin Başına Gelenlerden Alınacak Dersler * Çağdaşlık kriteri Avrupa mıdır? * Babalar çocuklarını neden öldürüyor? * "İslam’ı ya tümüyle alın ya da bırakın!" * Nazarbayev'den Orta Asya'ya: Allah bizi komşu yaptı * Türkiye NATO tatbikatından askerlerini çekti * Soçi’deki üçlü zirve: ABD gider, PKK ortada kalır * Bu iş burada biter * Göklerde bir Türk

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 115206
Toplam 399715324
En Fazla 606285
Ortalama 153855
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Kerkük’ün işgali ve İdlib’de kör edilmek: ‘Türkiye Kalkanı’ şarttır!

Kerkük sadece bir şehir değildir. Kerkük tek bir örgütün, Kuzey Irak yönetiminin ya da PKK/PYD’nin hakim olabileceği bir şehir değildir. Kerkük artık Irak içi bir mesele değildir. Bu şehri kimse Mesut Barzani’ye ya da KYB güçlerine bırakmaz, bırakamaz. Hiç kimse, hiçbir güç böyle bir olup bittiye göz yummaz, yumamaz. Kerkük türküleri kadar bile şehirle aidiyeti olmayanların
2017-11-18 - 11:39

Kerkük’ün işgali ve İdlib’de kör edilmek: ‘Türkiye Kalkanı’ şarttır!

 

 

Kerkük sadece bir şehir değildir. Kerkük tek bir örgütün, Kuzey Irak yönetiminin ya da PKK/PYD’nin hakim olabileceği bir şehir değildir. Kerkük artık Irak içi bir mesele değildir. Bu şehri kimse Mesut Barzani’ye ya da KYB güçlerine bırakmaz, bırakamaz. Hiç kimse, hiçbir güç böyle bir olup bittiye göz yummaz, yumamaz. Kerkük türküleri kadar bile şehirle aidiyeti olmayanların Kerkük’ü işgal etmesine izin verilemez.

Çünkü Kerkük sadece petrol değil, sadece enerji kaynakları değil, sadece ekonomik bir alan değildir. Bir kimliktir, bir etnik harmandır, bir kültür ve aidiyettir. Bütün bunların ötesinde, yeni bir durum ortayla çıkmıştır ve Kerkük bundan sonra bu gücü ve misyonuyla küresel ölçekte bir tartışma alanı olacaktır.

Kerkük ve ‘Şehir Devletleri’ modeli

O da şudur: Devletler savaşından sonra şehirler savaşının adıdır Kerkük. Bölgedeki krizleri bugüne kadar devletler ölçeğinde algılıyorduk bundan sonra şehirler düzeyinde de algılayacağız. Belki zamanla, coğrafyamıza dayatılan, parçalama senaryolarının en yıkıcı adımı olan “Şehir Devletleri” modelinin bir örneği haline getirilecektir. Bir şehir üzerinden bölgesel kıyametin kopabileceğinin göstergesidir, örneğidir Kerkük ve bu şehrin böyle bir dunumu söz konusudur.

Irak meselesinin, Suriye meselesinin, bu iki ülkenin parçalanması meselesinin ötesinde, şehir ölçeğindeki güç mücadelesinin küreselleşmesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Zamanla bu hesaplaşma bir devlet üzerinden hesaplaşma kadar güç kazanacak, Kerkük’ün yaşadığı emsal olacak belki yarın Halep de ve sonraları başka kadim şehirler de benzer bir güç mücadelesine sahne olacaktır. Bu bir hesaptır adım adım uygulanan plandır.

Bu coğrafyada şehirler devletlerden güçlüdür..

Bölge ülkelerinin, bölgeye istila için gelen devletlerin, enerji şirketlerinin, daha dar çıkar gruplarının, terör örgütlerinin düğümlendiği bu şehirde yaşanabilecekler coğrafyayı sarsabilecek bir noktaya varabilir.

Çünkü bizim şehirlerimiz devletler kadar, belki onlardan bile güçlüdür, derindir, kalıcıdır. Coğrafyamızı devletler değil, şehirler biçimlendirir, bir yola sokar, ayakta tutar. Dolayısıyla şehirlerimize yönelik saldırılar, Kerkük örneğindeki işgal ve talanlar, devletlerin karşı karşıya bulunduğu güvenlik risklerinden çok daha yıkıcı sonuçlara yol açar.

Bağdat’a yaşatılan utanç, Kerkük’te tekrarlanıyor..

Bunu önce Bağdat yaşadı… ABD işgaliyle bu kadim şehrimiz, tarih yapıcı şehrimizin ağır bir aşağılanmaya mahkum edildi. Kamyonlarla Bağdat’a gelenler şehri yağmalarken, istilacı güçlerle birlikte talan ederken Bağdat halkı evlerine kapandı, sustu, utandı

Şimdi aynı çevreler aynı senaryoyu Kerkük’e uyguluyorİstilacılarla anlaşıp onlarla pazarlık yapıp Kerkük’ü işgal ediyor, yağmalıyorCoğrafyamızı utandıracak bir arsızlık ve açgözlülükle kendinden olmayan herkesi tehdit ediyor, tarih ve kimlik düşmanı bir öfkeyle bu şehri dize getirmeye çalışıyor.

Bağdat da, Kerkük de o acı intikamı alacaktır

Bin yıllık coğrafya tarihinde, bu şehirler, kendilerine böylesine bir aşağılanma yaşatan herkesten çok acı intikam almıştır. İster bölgedeki güçler olsun, ister dışarıdan gelen istilacılar olsun hiç kimse bu şehirleri yenememiş, yendiğini zannetmiş, hiç kimse bu şehirlere sahip olamamış, sadece sahip olduğunu zannetmiştir.

Bir gün Bağdat da, Kerkük de kendisine bunları yaşatan herkesten aynı intikamı alacaktır. Bir gün o şehirlerin kendini istila edenlerden çok daha güçlü olduğu bir kez daha ortaya çıkacaktır. Bir gün coğrafyamızda devletlerden çok şehirlerin tarih yaptığı bir kez daha anlaşılacaktır.

Kerkük’te Barzani-PKK işgaline izin verilemez

Bu yüzden Irak’ı tartıştığımız kadar, Suriye’yi tartıştığımız kadar Kerkük’ü de tartışmak zorundayız. Bugün Kerkük merkezli hesaplaşmayüzünden teyakkuza geçmek zorundayız. Tekrar edeyim; yabancı işgalciler ve bölgede onlara öncülük eden terör örgütleri ve ortakları şehirler üzerinden bir felaket senaryosu uyguluyorlar. Bu, ülkeleri parçalama planlarının bir sonraki adımıdır ve mikro ölçekli çözülme planlarıdır.

Barzani’nin PKK ile birlikte, bu şehre hakim olmalarına, kendileriyle hiçbir tarih ve kimlik bağı olmayan Kerkük’ü işgal etmelerine izin verilmemelidir. Kerkük üzerindeki güç kavgasının bölgesel çatışmalara yol açabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

PKK, DEAŞ, Barzani ve “Türkiye cephesi”

Kerkük olmadan Irak ve Suriye’nin kuzeyi için planlanan terör koridorunun, ABD işgal haritasının uygulanamayacağı bilinmelidir. İki ülkenin kuzeyinde bir “etnik harita” gibi pazarlanan Irak işgalinden çok daha ağır bir işgal planı uygulanmaktadır.

Bölge dışından gelen ve gelecek olan güçlere bir güvenli ortam, garnizonhazırlanmaktadır. Bu plana destek veren kim olursa olsun coğrafyanın düşmanıdırHaçlı Savaşları’ndan bu yana devam eden istila planlarının bölgedeki tetikçileridir.

Unutmayalım; Barzani’nin referandum kararıyla Suriye’nin kuzeyindeki PKK/PYD terör haritası aynı merkezler tarafından planlanmış ve uygulanmaktadır. DEAŞ nasıl bir rol üslenmişse bu güçler de aynı rolü oynamaktadır. ABD’nin kurduğu terör koalisyonunun bugünkü hedefi Suriye ve Irak’ı parçalamaktır ama bir adım sonrasında bu hedef Türkiye ve İran olacaktır. Kerkük’ü merkeze alan harita belli bir olgunluğa ulaştığı anda, “bir gün bile beklenmeden”“Türkiye Cephesi”ni açma talimatı vereceklerdir.

Aslında o müdahale başladı: İçerideki uzantılarına dikkat

Aslında Akdeniz’den İran sınırına kadar sınırlarımızın sıfır noktasında bu cephe kurulmuş, “Türkiye Cephesi” açılmıştır. Yani Türkiye’ye müdahale başlamıştırPKK, PYD kadar DEAŞ da, Barzani de müdahale cephesinde yerini almıştır. Bu vahim gerçeği gizleyenler, bir adım sonra olacakları görmemizi engellemeye çalışanlar, bugünkü haritayı milletimizin dikkatlerinden uzak tutanlar da o cephenin içerideki uzantılarıdır.

“Savunma Kalkanı” İran sınırına kadar uzatılmalı

Türkiye’nin İdlib operasyonu bu yüzden çok önemli. Hem Suriye’nin parçalanmasının önüne geçmek hem de “Türkiye Cephesi” açılmasına karşı “Savunma Kalkanı” oluşturmak için yapılmıştır. Bu kuşak Türkiye için en yakın ve en büyük tehdit alanıdır. İster terör örgütleri olsun ister “müttefik güçler” olsun, hepsi bu tehdidin parçasıdır, mimarıdır. Söz konuşu kuşağın Akdeniz bağlantısını ebediyyen kapatmakKerkük’ü merkeze almasının önüne geçmek, o planlara çok ağır darbe vuracak. Büyük oranda oyun bozacaktır.

Türkiye bu amaçla, Afrin’deki terör üslenmesine ve Doğu’ya doğru daha birkaç bölgeye müdahil olmak zorundadır. Bunu yapamazsa, yapmazsa birkaç yıl sonra yüzlerce kilometrelik sınırı koruma imkanı kalmayacaktır. Bu müdahaleler sınır ötesi müdahaleler değil, Türkiye savunmasıdır, savaşı bize getirmeye çalışanları kale dışında karşılamak, savaşı evimizden uzak tutmaktır.

Tehdit İdlib değil, Afrin’dir, o kuşaktır

Ne olursa olsun İdlib’de başlatılan operasyonda geri adım atılamaz. Ne teklif getirirlerse getirsinler hepsi Türkiye’yi oyalamaya, hareketsiz bırakmaya, zaman kazanmaya dönük olacaktır. Ama bizim meselemiz İdlib değildir. O bölgenin güvenliğini sağlamak elbette bir insani zorunluluktur. Ama Türkiye’ye tehdit İdlib’den değil, Afrin’den İran sınırına kadar olan bölgeden gelmektedir ve o kuşakta kimlerin bize karşı hazırlık yaptığı da ortadadır.

Önümüzde tek bir tehlike vardır: Birilerinin bizi İdlib’de durdurup diğer bölgelerden uzak tutma planlarına inanmak. Türkiye DEAŞ’la savaşırken ABD hem DEAŞ’la işbirliği yapıyor hem de PKK/PYD’yi alabildiğine bölgeye yerleştiriyordu

“Nusra ile savaştır, PKK/PYD’ye ve Barzani’ye daha fazla alan aç”

“DEAŞ’la kör et, PKK/PYD’ye alan aç” politikası uygulandı. Şimdi de “Nusra ve diğer örgütlerle savaştır PKK/PYD ve Barzani’ye daha fazla alan aç” stratejisi uygulanıyor.

Türkiye’yi İdlib’deki örgütlerle savaştırma planları ölümcül derecede tehlikelidir. Çünkü Türkiye’yi böyle bir çatışmaya sokmak, o koridor üzerindeki bütün örgütlerle, Türkiye düşmanlarına alan açacaktır. Tamamen bu örgütleri koruma amaçlıdır.

Kalıcı tehdit bellidir. Kimlerin ne tür harita çalıştığı bellidir. Diğer örgütlerin Suriye içi savaşları varken söz konusu kuşaktakiler Türkiye’yi parçalamaya ayarlanmıştır. Türkiye’nin asıl mücadelesi bu kuşaktaki güçlerledir.

O pazarlamacılar içeride, Ankara’da

Türkiye’yi İdlib içindeki örgütlerle çatıştırıp PKK/PYD ve Barzani üzerinden yürütülen plana nefes aldırmaya dönük çok ciddi bir çabasöz konusudur. Bunu sadece ABD’nin ve onların bölgedeki ortaklarının planladığını zannetmeyin.

Bu körleştirme planının en büyük pazarlamacıları Türkiye içindedir, Ankara’dadır. Onlar Türkiye için değil, o proje için PKK ile Barzani ile, ABD ile çalışmaktadır.  Bizi İdlib’e sıkıştırıp kör etmeye dönük o senaryonun içerideki pazarlamacıları ile her platformda mücadele etmeye devam edeceğiz.

ibrahim karagül

yeni şafak


Keyword : radyo vakit - ibrahim karagül - yeni şafak -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Bu iş burada biter
ABD’nin DEAŞ’a karşı attığı adımlarda PYD-YPG gibi terör gruplarını kullandığı biliniyor. Bunlara çok ciddi ödemeler yapılmıştır. Rakka’da, Münbiç’te
Göklerde bir Türk
Tasarımı ve üretimi Türkiye’de gerçekleştirilecek proje, yerli kaynak kullanılarak imal edilmiş olan ilk bölgesel jet uçağı olarak tarihe geçecek. Ger
Yıldırım: Bu mu akıllı politikanız
Yıldırım, AK Parti grup toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. ABD ziyaretinde yaşanan gelişmeleri paylaşan Yıldırım, FETÖ'nün ia
Kimse ABD'ye delil sormadı!
Başbakan Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iade sürecin- de "Türk hükümetinin sağladığı kanıtların güç- lü ve inandır
Namazınız sizi kötülüklerden alıkoyuyor mu?
“Namazı dosdoğru kıl, çünkü namaz, insanı kötülüklerden ve çirkin işlerden alıkoyar” (Ankebut:29/45) ilahi hükmü gereği namazınızın sizi kötülüklerden
Erdoğan: Bu ülkede nasıl barınabilirler
Ankara'da gazilere yapılan saldırıyı Erdoğan, "Gazisine saldıran bu şehir magandaları, bu teröristler bu zihniyetin bu ülkede nasıl barınabildiğini, e
Trump Güney Kore'de protestolarla karşılandı
Trump, Moon ile görüşmesinin ardından yap- tığı açıklamada, GüneyKore'nin ABD'den yük- lü miktarda askeri teçhizat alacağını duymak- tan memnun olduğu
Bağımsızlık referandumları: Küreselleşmenin sonu geldi mi?
Katalonya’da ise sandıklardan %90 oranında bağımsızlığa ‘evet’ oyu çıkmasının ardından Cuma günü Katalan parlamentosu tek taraflı bağımsızlık ilan edi
Kaşıntı…
Arada olay çok ama temel seri şöyle… “Küre Koalisyonu”, Katar krizi, Erbil referandumu.. Ve “Ilımlı İslam”a dönüş (!) Bir de arkasına konulan 500 mil
Çavuşoğlu: Biz de karşılığını verdik
"Bakmayın bugün dostluğumuza, müttefikliğimize ve diplomatik olgunluğa yakışmayan ABD'nin aldığı karara. Bu karar hiçbir şekilde doğru değildir. Biz d
1 -


Abdullah Yıldız

Kalbimiz Camide Cami Kalbimizde

31/10/2017 - 14:29

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat