Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 59721
Toplam 411967264
En Fazla 606285
Ortalama 154584
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

"Bize nasıl bir eğitim (Terbiye) veriliyor?", Çocuklarımıza nasıl sahip çıkarız?"

1- Empati Dersi: İnsanların kin ve kibirden sıyrılarak birbirini anlayabilmesi için. Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkalarına yapmamak için. 2- Eleştirel Düşünme Dersi: Eleştirinin olmadığı yerde her şey çürümeye mâhkumdur. İnsanların eleştirel düşünmeyi – sorgulamayı öğrenebilmesi için. 3- Bilinç Dersi: Kandırılmamak yani hem maddi hem de manevi olarak
2018-01-24 - 13:47

‘’BİZE NASIL BİR EĞİTİM (TERBİYE) VERİLİYOR?’’, ‘’ÇOCUKLARIMIZA NASIL SAHİP ÇIKARIZ?’’

 

-12 YILLIK EĞİTİMDE ZORUNLU OLMASI GEREKEN 15 DERS- ‘’BİZE NASIL BİR EĞİTİM (TERBİYE) VERİLİYOR?’’, ‘’ÇOCUKLARIMIZA NASIL SAHİP ÇIKARIZ?’’

Gülbahar Ay Satan

Ne diyordu Atasoy Müftüoğlu: ‘’Önemli olan, insanların coşkularını ve heyecanlarını harekete geçirmek değil; düşüncelerini, bilinçlerini, vicdanlarını, iradelerini ve sorumluluklarını harekete geçirebilmektir.’’
Bu minvalde, insanların üzerinde kolaylıkla ittifak edebileceği, eğitimde zorunlu olması gereken 15 ders;

1- Empati Dersi: İnsanların kin ve kibirden sıyrılarak birbirini anlayabilmesi için. Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkalarına yapmamak için.

2- Eleştirel Düşünme Dersi: Eleştirinin olmadığı yerde her şey çürümeye mâhkumdur. İnsanların eleştirel düşünmeyi – sorgulamayı öğrenebilmesi için.

3- Bilinç Dersi: Kandırılmamak yani hem maddi hem de manevi olarak sömürülmemek için. Hayatta karşılaşabilecek herhangi bir durumda- olayda hüküm vermeden önce bilgi sahibi olmak gerektiğini bilmek için.

4- Tahammül- Sabır Dersi: Başkalarının varlığını kabul etmenin ilk şartı onları saygıyla dinlemektir. Bu ders, öğrencilere dinlemeyi öğretebilmek için.

5- Mantık Dersi: Bireyin elindeki materyalleri birleştirerek her durumda akıl yürütebilmesi için.

6- Kapitalizm Dersi: Hem emperyalistlerin tuzağı hakkında hem de israf ve tasarruf hakkında bilinçlenmek için.

7-Fikir- İcat Dersi: Bilime ilgi duyan çocuklara,  fikirlerini geliştirebilecekleri her türlü mekan ve  materyalleri sunmak için. Bu ders, dünyayı güzelleştirecek olan fikirleri geliştirebilmek için

8-Değerler Dersi: Amacı olmayan, hayatın anlamını kaybeden, boşluğa düşerek uyuşturucuya tutunan gençlere, nelerin değerli ( şefkat, merhamet, sevgi…) olduğunu hatırlatmak için. Maddi- manevi ihtiyaç sahipleri ile iletişime geçmeyi öğretebilmek için.

9- Estetik ve Nezaket Dersi: Bir çeşit beden ve dil eğitimi… Bu ders, insanların birbirlerini kırmadan konuşabilmesi ve gülümsemeyi öğrenebilmesi için.

10- Tecrübe Dersi: Bu ders, öğrencinin bizzat hayatın içine dahil olarak; tamirci, bulaşıkçı, temizlikçi vb. herhangi bir ‘iş’de çalışarak hayat tecrübesi kazanabilmesi için.

11- Irkları-Kültürleri Tanıma Dersi: Dünyanın merkezinde sadece kendimizin olmadığını öğrenmek için.

12- Doğa –Ekoloji ve Sağlık Dersi: Bu ders, GDO’lu tohumlar hakkında bilinçlenmek için. Hayatımızı tehdit eden kimyasallar (temizlik ürünü, mutfak eşyası vb. şeyler) hakkında bilinçlenmek için. Doğanın; orman ve su kaynaklarımızın kıymetini bilmek, ekolojik  dengenin önemini öğrenerek her türlü canlıyı koruyabilmek için.

13- Okuma Bilinci Dersi: Her okuduğumuza inanmamak için. Bu ders, bir kitap nasıl okunur; tahkik ve tenkide dayalı okuma yöntemlerini öğrenebilmek için.

14- Sanat Dersi: Sanat en etkili iletişim aracıdır. İnsan öfkesini, kızgınlığını, neşesini sanatına; şiirine, müziğine, resmine, filmine yansıtır. Bu ders, öğrencilerin yeteneğini ortaya çıkarabilmek için.

15- Dil Dersi: En büyük eksiklerden birisi dil bilmemektir. Bu ders, teknoloji kullanmadan da ( her koşulda iletişim kurabilmek ve hafızayı güçlendirmek için) en az bir dili daha ana dili gibi konuşabilmek için.
Şimdi bu derslerin, mevcut sistemde müfredata girmesi mümkün müdür? Elbette çok zor! Peki bu dersler müfredata girerse tüm sorunlara çare olur mu? Elbette hayır, bu müfredat sadece bir başlangıç olabilir. Küreselleşen bir çağda, adına dünya denilen bir gemide yaşıyoruz. Bu gemide modernizm, kapitalizm, liberalizm vb. her türlü fesat aracı mevcut. Bunlar gemiye her anlamda bir gedik açıyor. Biz müslümanlar olarak çağı kuşatamıyoruz. Daima geriden takip ediyoruz. Gemide açılan bir gediği kapatmak için malzeme arıyoruz. Bulduklarımızla yama- tamir yapmaya çabalıyoruz. Ama o da ne!? Bir de bakıyoruz ki başka bir yerden bir gedik daha… Bir gedik daha… Aileyi- nesli ifsat eden batı, şimdilerde yapay zekalı robotlar üretiyor. Velhasıl insanlığın gemisi her geçen gün su alıyor. Biz Müslümanlar, umutsuzluğa düşerek  bir köşeye çekilemeyiz. Zaten bizler sonuçlardan değil, ilkelere sadık kalarak çabalamaktan-yaşamaktan sorumluyuz. Tevhitten taviz vermeyen çabalarımız, tüm gedikleri kapatmasa da en azından batmayı geciktirecektir. Duymak isteyenlere her zaman doğru bir yol olduğunu hatırlatacaktır. En önemlisi de bu çabalar, ahirette bizi, imtihanı kazananların, iyiliklerde yarışanların safına katacaktır. Ne yazık ki müslümanlar, çoğu konuda olduğu gibi eğitim konusunda da kuşatıcı bir model -müfredât  sunmuyor. Taklit ile itaat arasında sıkışan müslümanların bazıları, ezberci bir anlayışla eskiye öykünüyor. Geri kalanı da itaat ederek modern eğitim sistemine eklemleniyor. Sonuç olarak her geçen gün bir şekilde eğitiliyoruz.

Evet, yukarıda saydığımız 15 zorunlu dersten sonra ‘din dersi’ ancak ve ancak seçmeli olarak verilebilir. Diğer dersler de öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre yine seçmeli olarak verilebilir.
Din eğitiminin seçmeli olmasına bazıları tepki gösterebilir. O zaman şöyle bir soru soralım: Din dersi neden seçmeli ders olmalı? Gerçek din ‘’ uyuyanları uyandırmak’’ üzere gelmişken,  sorgulamaya fırsat tanımayan, sadece belirlenmiş bilgileri sunan bir sistemde öğretilen din, ancak ‘’ dayatılan kutsalları’’ korumak için bir afyon olur. Gerçek anlamda din zaten bir ders konusu olamaz. Din’in ilkeleri hayatta yaşanarak örneklik oluşturulur; ilimde derinleşerek tevhit, adalet, merhamet ekseninde çağa uygun çözümler üreten müçtehitler yetişir. Bir bilenler topluluğu oluşturulur. Lakin toplum olarak bu konuyu hakkıyla kavramak için daha çok fırın ekmek yememiz lazım.

Halihazırda din ve ahlak konusunu, iç huzurla sadece laik bir devletin eğitim kurumlarına bırakanlar bir daha düşünmelidir. Bir çocuğa din ve ahlak bilgisini vermek devletin değil, ilk olarak ailenin görevidir. Çünkü din eğitimi, çocuğun anne rahmine düşmesiyle başlar ve dört yaşına kadar pekişir. Daha sonra gelişerek pratiğe döner. Eğitim- terbiye, vahiyle bir ömür boyu devam eder; kişi, namazla  kendisini zinde tutarak eğitir. Aile kurumu ile sorumluluk ve muaşeret eğitimi öğrenir-öğretir. Cuma hutbesiyle de toplumsal bir adalet eğitimi öğrenir. Görüldüğü üzere İslam’da eğitim tabandan tavana bir bütündür. İslam, modern eğitimde olduğu gibi ayağımıza ulusçuluk vb. prangaları takarak, bizi dar bir alana hapsetmez! İslam, tüm insanları kuşatacak bir adalete kapı aralar. İslam’ın karşı konulamaz bir çağrısı vardır. Küfretmeyenlerin duyduğu bir çağrı…

Şimdi modern eğitim sisteminin faydaları var mı bir kenara bırakalım, eğitim adı altında verilen kalıplaşmış bir takım bilgileri,  çocukların zihninden temizlemek daha çok zaman kaybettirebiliyor. Dolayısıyla insanlara ne din dersi, ne de laik müfredat dayatılmamalıdır. Kaldı ki dini gerçekten öğrenmek isteyen, bu eğitim sisteminin zorunlu din dersinden değil, kaynağından yani Kuran’dan öğrenmelidir. Sahih dini öğrenmek için önce taklitlerinden sakınılmalıdır. En tehlikeli olan, bir şeyi engellemek değil yerine kötü bir taklidini koymaktır. M. İslamoğlu’nun bir ifadesiyle: ‘’ Tüm yatırımını vitrine yapanların bir taşlık canı vardır.’’ Çoğu müslüman dış görünüşe yatırım yapıyor; başörtüsü, hac’a gitmek, lüks muhafazakar oteller, dini isimli ticaret levhaları vb. dış yatırımlar. Oysa bir müslüman bu şekilde mutmain olamaz. Eğitim konusunda da böyle; müfredatlara zorunlu din dersi koymak,  kur’an kursları açmak, ilahiyat bölümleri açmak, camiler-mescitler hatta medreseler yapmak…  Bunların içi doldurulmazsa, görünüşte insanı tatmin eden ama bir taşla yıkılacak vitrinlik müslüman oluşturur.

Günümüzdeki ilahiyatçılar; binlerce akademisyen, yüzlerce profesör, bunlardan hangisi gençlerin sorunlarına ışık tutuyor. Hangisi gençlerin yaralarına melhem oluyor? Hangisi uçurumun kenarındaki gençlere el uzatıyor? Çağı yakalayamadıktan sonra, gençlerin dertlerine çareler üretemedikten sonra okulların adı ilahiyat olsa ne olur medrese olsa ne olur. Din, hayatı düzenlemek için gelmiştir. Din insanı fıtrata çağırır. Kişiyi tamir eder. Düzeltir. Fıtrat dinini yani İslam’ı tanıyan insan, iman ederek teslim olur. Doğru yola yönelerek huzur bulur. Toplumda adalet ve merhamet artar. Ama vitrin müslümanlığı topluma daha çok zarar verir. İnsanlar adaletsizliğin ve yozlaşmanın kaynağını din olarak görür. Eğer bir din eğitimi olacaksa ilk olarak  ‘la ilaha illallah’ öğretilmelidir. Tüm ilahlık taslayanlara ‘ la’ diyebilmek öğretilmelidir. İnsanlara kul- köle olmamak öğretilmelidir. Faizin ve haksız kazancın haram olduğu öğretilmelidir. Kul hakkı yememek öğretilmelidir. Irkçılığın haram olduğu öğretilmelidir. Ümmet olmak öğretilmelidir. Adalet ve merhamet öğretilmelidir. Bunları öncelemeyen ve hakkıyla öğretmeyen bir din eğitimi bence geri kalan konulara hiç karışmamalıdır.

Elbette ki bugün dünyadaki eğitimlerin en çok ihtiyaç duyduğu şey ‘İslam’dır. Çünkü bilgi emanettir. Bu emanete ancak İslam ahlakıyla ahlaklanmış bir müslüman ihanet edemez. Örneğin: Teknolojide ilerleyen bilim adamları, hiç rahatsız olmadan atom bombasını insanların üzerinde deneyebiliyor. İslam ahlakı almış bir müslüman doğayı ve nesli ifsat edemez. Ağaçları, suyu, tüm canlıları bilim ve teknoloji adına görmezden gelemez. Bir müslüman doğaya savaş açamaz. Kapitalist bir düzende sadece tüketen bir robot olamaz. Olursa imanını gözden geçirmesi gereklidir. Kısaca din derslerine değil, din’in hakkının verilmemesine karşıyız. Yüzeyselliğe karşıyız. İnsanlığın tek umudu olan İslam’ın suistimal edilmesine karşıyız.

‘’BİZE NASIL BİR EĞİTİM (TERBİYE) VERİLİYOR?’’

12 yıl okuyan bir genç sahi ne öğrenmiş olarak mezun oluyor? Son bir asra baktığımızda, okullarda verilen eğitim, insanları yönlendiren hatta makineleştiren bir sistemden ibarettir. Bir insan, yıllar boyu eğitim alıyor ama ne için aldığını bilmiyor. Kişi, rızkını kazanabilecek bir iş için ömrünün yarısına yakın bir zaman, eğitim alması gerektiğine inanıyor. Buna ikna olduğu için yıllarını verdiği eğitimi sorgulamıyor. Yüklenen bir bilginin amacını sorgulamamak ancak makinelere hastır. Bir insanı eğitmek için özel olarak belirli bilgiler verildiğinde, bu insan, önce bilgiyi öğrenir, sonra kabullenerek inanır ve en son bilgiyi davranış haline getirir.
Peki  eğitim verenler insanların hangi davranışı sergilemesini istiyor? Bir bilginin veriliş amacını anlamak için o bilginin insan davranışlarında- hayatında bıraktığı etkiye bakmak gerekir. Tarih boyunca insanlara zorla yaptırılamayan şeyler, eğitimle çok kolay başarılmıştır. Bu tür eğitimlerde anlamsızlık ve belirsizlik temeldir. Her şey fludur ama eğitim alan kişi bir süre sonra bu bulanıklığa alışır. Sonunda renkli ve net gören kişiler garipsenir. İnsanlar soru soramaz hale gelir. Çünkü çoğunluk, öğretilen kutsalları benimsemiştir. Böylelikle aykırı bir soru soran kişi, suçlanarak toplumdan dışlanır. Evet, kölelikten daha kötüsü köle olduğunu bile bilmemektir. En kötüsü ise kölelikle gurur duymak ve mutlu olmaktır.
Eğitim denilince aklımıza sadece öğrenciler ve çatısı olan bir okul gelmemelidir. Küreselleşen dünyada; medya, moda, çevre… Yani algılayabileceğimiz her şey eğitime dahil olabilir. Biraz geriye bakarsak, sadece çocukların değil yetişkinlerinde bir şekilde eğitildiğini görebiliriz. Bu konuya örnek verecek olursak:
– İslam, aile kurumuna çok önem verir. Çünkü eğitimin temeli ailede atılır. Modern kapitalist hayat ise aile kurumunu yok sayar; eşler, yardımlaşan, birbirini tamamlayan çift yerine, birbirine ihtiyacı olmayan, rollerin değiştiği bencil bireylere dönüşür.
-İslam, çocuk büyütmeyi ve anneliği önemserken, modern kapitalist hayat, çocuğu yük olarak gösterir. Anneliği ise kadını eve kapatan, onu sınırlayan bir unsur olarak görür. En sonunda kişi, süt emen bebeğini kendisinden gün boyu ayıran modern hayatı baskı olarak görmez ama anneliği bir baskı olarak görür.
-İslam, kibri, israfı, biriktirmeyi men ederken, modern kapitalist hayat tükettikçe var olacağını söyler.
Bu örnekler o kadar çoğaltılabilir ki… Evet, İslam, insanı fıtrata çağırırken, modern kapitalist hayat; erkeğin, kadının fıtratını bozar.

‘’ÇOCUKLARIMIZA NASIL SAHİP ÇIKARIZ?’’

Çocuk ilk eğitimini ailede alıyor. Bu  konuda herkes hemfikir. O zaman çocuklarımız neden bu halde? Henüz ne durumda olduğunu bilmeyenler ya da durumu kabul etmek istemeyenler için Volkan Ertit’in ‘’ Endişeli Muhafazakârlar  Çağı’’ adlı kitabını önerebiliriz. Bu kitap tarafsız olarak sadece istatistik bilgiler vermektedir. Kitap, ahlaki yönden; küçük yaştaki öğrencilerin, gençlerin, toplumun, medyanın eskiye göre çok daha vahim olduğunu gözler önüne sermektedir.
O zaman ‘’çocuklarımız neden bu halde’’ sorusuna cevap vermeden önce şu soruya cevap vermeliyiz: ‘’Biz,  İslam’ın öngördüğü insanlar mıyız yoksa liberal, kapitalist bir sistemin öngördüğü insanlar mıyız?’’.  Çocuklarımızdan önce kendimizi eğitmemiz gerekmektedir.  Çünkü çocuk, etrafında gördüğü heyecanla, şevkle yapılan bir eylemden- davranıştan çok etkilenir. Kendisinde merak uyandıran bu davranışları tecrübe etmek ve dikkatini çeken o duyguyu yaşamak için etrafındaki insanları örnek alır. Peki bizi bu hayatta en çok heyecanlandıran şey nedir? Daha doğrusu savunduğumuz davayı- İslam’ı yaşarken merak uyandıracak kadar heyecanlı ve kararlı mıyız? Müslümanlığımızla fark yaratabiliyor muyuz? Çocuk yaşama tutunabilmek için etrafında gözlemlediği kişilerden illa ki birilerini kendine örnek alacaktır. Bu kişi bir futbolcu ya da bir şarkıcı bile olabilir. Küçük bir araştırma sonucunu paylaşmak istiyorum; ne kadar hatırı sayılır âlim, yazar tanıdıysam bu kişilerin çocukluğuna indiğinizde hep bir kütüphane ile karşılaşıyorsunuz. Babasına, dedesine, akrabasına ya da öğretmenine ait bir kütüphane… Evimizde kıymetli bir kütüphane olsun. Bir gün mutlaka birilerinin dikkatini çekecek ve  onlara ışık olacaktır.

Şimdi sorumuzu tekrarlayalım: Bizi en çok heyecanlandıran şey nedir? Dizi izlemek mi? Maç izlemek mi? Alışveriş mi? Yeni araba mı? Yeni eşyalar mı? Lüks mekânlar mı?
‘’Deki: Benim namazım, bütün ibadetlerim, hayatım ve ölümüm yalnızca âlemlerin Rabbi olan Allah içindir.’’ (En’am 162.) .   Yaşantımız; düğünümüz, tatilimiz, gezmemiz, misafirliğimiz, yeme- içmemiz, hüznümüz, sevinçlerimiz, yürüyüşümüz, gülüşümüz… Her şey müslümanca olacak. Eğitimimiz, dil öğrenmemiz, başarılarımız, diplomalarımız, mal varlığımız, çocuklarımız, okumalarımız, yazmalarımız her şey İslam için olacak. Hayatımız İslam’la anlam kazanacak. Her zaman sorumluluk bilincinde olacağız. Takvalı olacağız. Adımlarımızı takip edenler için attığımız her adımın farkında olacağız.

O Rahman, O merhametli olan bizi yarattı! O ilk öğreten, bize merhameti, şefkati öğretti! Neyin değerli-ebedi olduğunu öğretti! Yok olup gidecek olanı da… O Rahman bize kılavuz olarak vahyi gönderdi. Onu ümmi olarak; açık ve temiz bir zihinle, samimiyetle teslim olarak okuyalım. ‘’ Ey iman edenler, eğer Allah’ karşı sorumluluk bilinci içinde olursanız O size hak ile batılı ayırt edebilecek kabiliyet verir…’’ ( Enfâl 29)
Rahman olanın gönderdiği kitaptan öğrendik ki bu hayatta tek başına kalabiliriz. Yine kitaptan öğrendik asla umutsuzluğa kapılmak yok. Kitaptan öğrendik bu dinde zorlama, şiddet ve aşırılık yok. Müfredatımız olan Kur’an  ile  öğrenmeye ve öğrendiklerimizi hatırlamaya devam edeceğiz. Eğer biz vahiyden kopmadan, hep zinde kalarak; salih amellerde şevkle yarışırsak, çocuklarımızın zihin dünyasını da kimse meşgul edemeyecektir. Biz önce kendi irademize sahip çıkarsak, büyük ihtimal, çocuğumuzu da kendi çemberimizin içine alarak sahip çıkmış oluruz.

‘’Ey iman edenler, kendinizi ve yakınlarınızı yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun…’’ ( Tahrim 6.)

 

iktibas


Keyword : -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu
Konya, Aydın ve Şanlıurfa'da aralarında kadınların da bulunduğu Suriye, Filistin, Pakistan ve Afganistan uyruklular ile Ahıska Türkleri, Afrin'de deva
Erdoğan: Afrin operasyonu başladı
Bizim gözümüzde adı ne olursa olsun teröristlerden müteşekkil her türlü oluşumun adı terör örgütüdür. Yok sınır muhafızlarıymış... Siz kimi kandırıyor
Yusuf’un iyilik hareketi
İzlediği haberden etkilenip İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla Afrika’ya su kuyusu açtıran 12 yaşındaki Yusuf Karakaş’ın şimdiki hedefi Patani’de bi
Tarihten günümüze Kudüs konulu panel Ankara’da düzenlendi (Haber-Video)
Panelde Kudüs’ün önemi, tarihi, Müslümanların bu konudaki sorumlulukları ve ABD’nin son kararı çerçevesinde gelişen güncel meseleler Kudüs ve Filistin
Müslüman olmak bedel ister
İslâm; Rasûlüllah (sav)’in ve beraberindeki bir avuç Müslümanın akla hayale gelmedik işkencelere maruz bırakıldıkları, insanların imanlarından ötürü b
Çocuk ve Disiplin
Disiplin, bireye kazandırılan alışkanlıklar yoluyla onu, kendisi ve çevresiyle uyumlu yaşamaya hazırlama sürecidir. Disiplin, sorumluluğu ve uyulması
Dünya Bitcoin'i tartışıyor | ANALİZ
Bitcoin, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da tartışılmaya devam ediyor. Bu tartışmalar daha çok Bitcoin kullanımını düzenleme ve Bitcoin ile yapılan işl
Magazinleşen Hayatımız
Önce kendi kafamızı güncellemeliyiz biz. Ve şunu da iyi bilmeliyiz ki, kapitalizmin özel ve gizli bir zulmü vardır. Lüzumsuz ve anlamsız değişiklikler
Tercih Meselesi
Hayat bir tercihler bütünüdür. Dini, dünyevi… ‘İmtihan’ olgusu da buna müsteniddir zaten… Hayat ve ölüm bunun tecellisi için yaratılmışlardır. Kim iy
Önce Ahlak
Birlikte bir organizma gibi hareket etmesi gereken müslümanlar bu rüşdü bir türlü ortaya koyamamaktadır. Koyamadıkları içinde güçleri dağınık bir şeki
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat