Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* "Müminler boş şeylerden yüz çevirirler" Ayeti ile ne kast ediliyor? * 126 bin Ahıska Türkünün 'vatana dönüş' mücadelesi sürüyor * FET֒nün ikinci kalesi Kırgızistan * Kur'an Senin İşine, Eşine, Aşına Karışmayacak Leşine Mi Karışacak!... * Müşriklerin Ahiret İnancı * Yol Arkadaşımız nasıl olmalı? * Yardımeli sorumlusu Mehmet Çitil Arakan'daki vahşeti anlattı * ‘’Hasan El Benna’nın Hayatı ve Mücadelesi’’ * Haşdi Şabi Kimdir ve Kime Hizmet Ediyor? * El ve ayakların kesilmesi hangi suç karşılığında uygulanır? (Video)

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 156953
Toplam 392721891
En Fazla 606285
Ortalama 153048
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Dünyayı Kim Kurtarabilir?

Kestirmeden konuya girelim. Dünyayı ancak, dünyayı değil, ahiretini kurtarma kaygısında olanlar kurtarabilir. Bir paradoks gibi görünüyor ama, hem makul hem de gerçekçi. Üstelik, muhtelif ayetlerde pekiştirilerek vurgulanmış ilahi bir vaat.Bu gerçeğin hikmeti şu. Dünyanın peşinde olanlar, dünyayı değil,ahiretini kurtar-
2017-10-17 - 14:34

Dünyayı Kim Kurtarabilir?

 

 

Batılıların Dünyayı Kurtarma Merakı

Batılılara göre dünyayı ancak kendileri kurtarabilirdi ve son yüzyıllarda bu uğurda epey mesafe kat ederek milyonlarca mazlumu dünyadan kurtardılar. Süpermen, Betmen gibi süper kahramanlarda batının dünyayı kurtarma aşkının sanal kahramanları, realitede batırsalar da, hayalitede dünyayı kurtarma da bayağı başarılar.

Aslında batılılar dünyayı kurtarmak sevdasından bir vaz geçseler, dünya kurtulmasa bile, şu andakinden çok çok daha iyi bir duruma geleceğinden şüphe yok. Zaten dünyada ve son yüzyılda Türkiye’de insanlar batılı ve (efendilerinden daha şedit) batıcı kurtarıcılardan çektiklerini kimseden çekmediler.

Dünyayı Kim Kurtaracak?

Kestirmeden konuya girelim. Dünyayı ancak, dünyayı değil, ahiretini kurtarma kaygısında olanlar kurtarabilir. Bir paradoks gibi görünüyor ama, hem makul hem de gerçekçi. Üstelik, muhtelif ayetlerde pekiştirilerek vurgulanmış ilahi bir vaat.

Bu gerçeğin hikmeti şu. Dünyanın peşinde olanlar, dünyayı değil, dünyalıklarını kurtarma derdinde olabilirler ancak ve kaçınılmaz olarak dünyayı batırma yolunda ilerlerler. Lakin dünyayı değil, ahiretini kurtarma derdinde olanlar, kendilerine ahiretlerini kurtarabilmeleri için dünyayı kurtarma yolunda çaba sarf etme görevi verilirse, bu yolda ciddi başarılara imza atabilirler.

Konuyu bir misalle açıklamaya çalışalım. Oyunla gerçek hayatı ayırt edemeyip, oyunu gerçek olarak algılayan çocuklar oyun oynarken, oyunu kazanmak için adeta kendilerini parçalar, rakiplerine ve kendilerine zarar dahi verebilirler. Gerçek hayatla oyunu çok iyi ayırt eden büyükleri ise, çocukların oyunlarını kendilerine zarar vermeyecek şekilde oynamaları için uygun zeminleri hazırlayarak ve gerektiğinde müdahale ederek, oyun esnasında zarar vermelerini önlerler.

Allah Merkezli Ahiret Hedefli

Bu gün batılıların ve batıcıların ideolojileri, halkımızın ise hayat gerçeği, ben merkezli ve dünyalıklar hedefli olmasıdır. Yani çocukların kendilerini oyuna kaptırmaları gibi hayatlarını geçici imtihan araçları olan dünyevi hedeflere kaptırmışlardır. Bu nedenle dünyayı kurtarma iddiaları en hafif ifadeyle gaflettir.

Gerçekten iman etmiş kimseler ise, Allah merkezli ve ahiret hedefli bir hayat yaşarlar. Bunlar için dünya ve dünyalıklar bir hedef değil, Allah’ın rızası ve ahireti kurtarmak için bir araçtır. Böyle olanlar bu aracı objektif nesnel olarak kullanıp, dünyayı kurtarabilirler.

Tıpkı kendilerini oyuna kaptırmış olan çocukların yanındaki büyükleri konumunda olup, dünyalık peşinde olan insan ve toplumların bir an önce büyüyüp ahiret kaygusuna düşmeleri için çaba sarf ederken, bu seviyeye gelene dekte, kendilerine ve birbirlerine zarar vermeden, meşru sınırlar içinde meşru dünyevi amaçlarını gerçekleştirmeleri için uygun zemini hazırlar ve gerektiğinde müdahale ettikleri gibi, gayri meşru amaçlardan men ederler.

Kelin Merhemi Olsa Başına Sürer

Sadece batılılar ve batıcılar değil, bilumum İslamcılar olarak bizlerde dünyayı kurtarma derdindeyiz, bize imanımızın gereği olarak, ahiret hayatımızı kurtarmamış için tevdi edilmiş hak bir görev olarak. Buraya kadar tamam ama, bundan sonrasında sorun var gibi geliyor bana.

Bizler acaba gerçekten Allah merkezli ve ahiret hedefli bir hayat mı yaşıyoruz? Oyun oynayan çocukların yanında bulunan büyükleri gibi miyiz, yoksa bizlerde Allah’ı ve ahireti unutup, İslam adına dünyayı kurtarma hak hedefini dünyevi bir ideoloji, bir oyun haline getirerek, çocukların oyunlarına birer rakip olarak mı dahil olduk? Batı ve batıcılar dünya hayatını oyun haline getirirken, bizler dinimizi mi oyun haline getirdik yoksa?

Eğer gerçekten sadece ahiret kaygısıyla dünyayı kurtarma çabasında olursak, bu uğurda attığımız doğru adımların mutlaka güzel ürünler vermesi gerekiyor. Nitekim 14.İbrahim Suresi 26 ayet, kelimeyi tevhidi içselleştirenlerin her daim güzel meyveler verdiğini beyan ediyor.

Nereden Çıktı Bu IŞİD, ŞİID ve FETÖ?

Gel gör ki İslam ve Allah adına dünyayı kurtarma adına ortaya çıkan kişi ve gruplardan çoğunun yaptıkları iddialarıyla hiç uyuşmuyor. Hele Işid, Şiıd, Fetö ve benzeri grupların yaptıkları, batılıların dünyayı kurtarmak adına yaptıklarını aratmıyor.

Öyle veya böyle, bu garabet yapılar bizim mahalleden çıktılar, çıkıyorlar ve çıkacaklar gibi görünüyor. Bu durumda kendimizi sorguya çekmemiz gerekmiyor mu, biz nerede hata yaptık – yapıyoruz diye? Bir yerlerde ciddi hatalar olduğu kesin. Acaba hata bizim Allah merkezli ve ahiret hedefli bir hayat yaşama konusunda sorunlu oluşumuzdan kaynaklanıyor olabilir mi? Bu gün Işid, Şiıd ve Fetö’nün düştüğü duruma, yarın bizim mahalleden çıkan başka birilerinin düşmeyeceğinden emin miyiz?

Mesele Öncelikle Siyasi Değil İmani!

Sorunumuzun temelinde bu var gibi görünüyor. 14.İbrahim Suresi 25’ten 29’a kadar olan ayetlerde anlatılan tayyib kelime üzere yükselen kökü üzere sağlam ağaç olmazsak, her daim taze meyve veremez, Işid, Şiıd ve Fetö gibi habis köksüz ağaç olur ve ancak acı bir meyve verir ve kaybolup gideriz.

Sen onları meyvelerinden tanırsın yazar İncil’de, evet çok açık Işid, Şiıd ve Fetö gibi zehirli meyveler tayyib sözün değil, habis sözün meyveleri, bu çok açık. Bu insanlarda, hak bir sözle kalkarak batıl işler yapanlar; 2.Bakara Suresi 204’ten 206’ye kadar olan ayetlerde bahsedilenler gibi, ıslah edeceğim diye kalkıp bu kez de din adına ifsat eden ve ladini ifsada meşruiyet kazandıranlar, mensuplarından bir kısmı hatta çoğu bunu hedeflemese bile. Bu yapıların içinde, oranlarını kestiremesek te, gazabı hak edenler olduğu gibi, delalete düşenlerde mevcut.

Ama netice değişmiyor. Sen aksine inansan ve iddia etsen bile bıçak keser. Sen ameliyat etmeye dair iyi niyetle hareket etsen bile, cerrah olmadığın için adamı ameliyat edeyim derken öldürürsün kaçınılmaz olarak.  

Dünyayı Kurtarmak İçin 2 Şart

Yüce Allah 2.Bakara Suresi 204’den 206’ya kadar olan ayetlerde ıslah edeceğim diye ifsat edenlerin, kurtaracağım diye batıranların vasıflarını açıklamakla kalmıyor, 207. ayette ancak Allah’ın rızası için kendisini feda edenlerin dünyayı kurtarabileceğini, ıslah edebileceklerini bildiriyor.

Yine 4.Nisa Suresi 58 ve 59. ayetlerde emaneti ehline verin ve emanet verdiğiniz sizden olan ulul emre itaat edin diyor Yüce Allah. Emanete ehliyet için 2 şart var, liyakat ve samimiyet. Dünyayı kurtaranların samimiyeti, kendilerini Allah yolunda feda edebilecekleri yakini bir ahiret imanına sahip olmaları ile söz konusu olabilir ancak. Böyle yakini bir imana sahip olanlar, oyun oynayan çocukların yanındaki büyükleri gibi olabilirler ve oyuna kendilerini kaptırmadan, çocukların kendilerine ve birbirlerine zarar vermeden oyun oynamalarına yönelik tedbirleri alabilirler.

Liyakat ise, işlerinin ehli olmaları ile. Samimiyet olsa bile, eğer o işe liyakatı yoksa, yine fayda yerine zarar verir. Tıpkı neşterin dürüst ve usta cerrahın elinde hayat kurtarırken, kendini cerrah zanneden iyi niyetli kişinin elinde hayat alması gibi. Samimiyet ve liyakat bir araya geldiğinde formül tamamlanıp, hidrojen ve oksijenden hayat veren su oluşur. Bu birleşim oluşmazsa, her biri kendi fonksiyonunu yapabilir ancak.

 

 MUSTAFA SİEL

haksöz


Keyword : radyo vakit - mustafa siel - haksöz -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Yol Arkadaşımız nasıl olmalı?
Trafik polisi Temel’in kullandığı aracı durdurur ve gülerek müjde verir : Sizi tebrik ederim beyefendi bugünkü kontrollerimizde emniyet kemeri taka
Ulustan ümmete
“Ulus” uyduruk bir sosyal yapıdır, tanımlamaya kalkışılsa tutarlı bir tanımı yapılamaz; “ümmetten bir ulus, kulluktan da özgür birey çıkarıldığını” sö
Bize “diz çökün” diyenler, kıtalar yönetmiş bir milletin hafızasını unutuyorlar..
Biz; 15 Temmuz’u yaparız, Türkiye’yi işgal ve iç savaş senaryolarıyla karıştırırız, Meclis'i bombalarız, sokaklarda sivilleri katlederiz, insanları ta
Cürmümeşhut...
Dijital “pafta”lar üzerinden dünyayı “okuma”kla olmuyor, çünkü Ankara öyle yapmıyor... Çevresinde kendisini parça parça etmek üzere beslenen sırtla
Türkiye’nin İdlib operasyonu ve stratejik hedefler | Analiz
Türkiye, İran ve Rusya’nın İdlib’de çatışmasızlık garantörü olarak 500’er kişilik askeri kuvvet bulundurması bu anlamda en somut çıktı olarak değerlen
Türkiye’nin Nükleer Enerji Politikasına bakış
Türkiye'de Nükleer Enerji alanında uygulanmakta olan politikalar ile ilgili bu konu üzerinde uzun yıllar çalışmalar yapan Celaleddin Gökçek tarafından
Mülteci krizi ve Türkiye: Ahlaki realizm | Analiz
2011 yılından bugüne kadar 500 bine yakın masum insanın öldüğü, 5 milyona yakın insanın evlerinden olduğu ve zorunlu mülteci konumuna düştüğü ve II. D
Arap Baharı niçin kışa çevrildi?
Bu baharı kışa çevirenler Ortadoğu üzerinde çıkar hesapları olan ABD, Batı ve onların yerli işbirlikçileri olduğu için hakkında olumsuz algı oluşturma
Yeşil kuşak, BOP ve sonrası
BOP haritasını çizen Amerikalı asker Ralph Peters, çizdiği harita ve bu haritaya ek gerekçeleri, “Kanlı Sınırlar, Daha İyi Bir Ortadoğu” başlığı altın
Bağımsız bir Kürt devleti Türkiye olmadan yaşayabilir mi?
Irak’ın sabık başkanı Saddam Hüseyin’in Amerikan işgali marifetiyle devrilmesinden sonra, yönetiminde Kürtlerin söz sahibi olduğu Kuzey Irak, işgal ve
1 - Kur'an Senin İşine, Eşine, Aşına Karışmayacak Leşine Mi Karışacak!...
2 - FET֒nün ikinci kalesi Kırgızistan
3 - 126 bin Ahıska Türkünün 'vatana dönüş' mücadelesi sürüyor
4 - "Müminler boş şeylerden yüz çevirirler" Ayeti ile ne kast ediliyor?


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat