Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Gazze’deki İdarî Komite’nin Feshi * ABD Başkanı İnsanlık İçin Bir Tehdit * İçinden Rumelihisarı ve İstanbul’un fethi geçen bir sohbet * ABD neden Barzani’nin referandum çıkışına destek vermedi? * Elmalılı tefsirini kim yaptırdı * Birliğin tesisi ve hakların ikamesi için şûrâ meclisi'ni toplamak * Okul açılışında Kur'an okunması laikliğe meydan okumak mıdır; onu yaşatmak mı? * Kur'an'da İnsanın 10 Zayıf noktası * Kulluk, Kulu Yaratana Yapılmalıdır * Kıymetimiz kametimizden gelir

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 194477
Toplam 386413158
En Fazla 606285
Ortalama 152131
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

"11 Eylül saldırısının 16. yılında ABD bölemediği Irak'ın kuzeyini koparmaya çalışıyor

İkiz Kule saldırılarını takip eden 16 yılı Sputnik’e değerlendiren Gazeteci Mehmet Ali Güller’e göre, ABD’nin ‘11 Eylül saldırısını fırsata dönüştürerek’ Ortadoğu’nun sınırlarını yeniden çizmeyi hedeflediği ‘Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’ başarısızlıkla ve hüsranla sonuçlandı. ABD’nin bölgeye savaş getirdiğini ama yerine barış inşa edemediğine işaret eden Güller “ABD,
2017-09-21 - 17:37

“11 EYLÜL SALDIRISININ 16. YILINDA ABD BÖLEMEDİĞİ IRAK’IN KUZEYİNİ KOPARMAYA ÇALIŞIYOR”

 

11 Eylül 2001 tarihinde ABD’nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen, yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne ve 6 binin üzerinde insanın yaralanmasıyla sonuçlanan ‘İkiz Kule saldırısının’ üzerinden 16 yıl geçse de Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek amacıyla bölgeye müdahale silsilesine girişmekle suçlanan ABD’nin ‘Ortadoğu vizesi’ olarak da değerlendirilen bu saldırıların bölge üzerindeki etkisi halen geçmedi. Yakın tarihin akışını değiştiren bu saldırıların ardından George W. Bush başkanlığındaki ABD, 2001 yılında Afganistan’a, 2003’te ise Irak’a yönelik askeri müdahale bulunmuş; süreci başlatan saldırıların sorumluluğunu üstlenen El Kaide’nin kurucusu ve lideri Usame Bin Ladin’in Amerikan özel kuvvetleri tarafından Pakistan’da kaldığı eve yapılan baskınla öldürüldüğünün açıklandığı 2011 yılına kadar geçen 10 yıllık süre zarfında, Afganistan’da siviller de dahil olmak üzere yüz bine yakın kişi öldürülmüştü. Üstelik bu sayı, ne ABD askerlerinin ülkeden peyderpey çekildiği dönemde Afganistan’da hayatını kaybeden ve sayıları 2016 yılında 3 bin 500’ü bularak rekor seviyeye ulaşan sivilleri ne de tetiklediği Irak Savaşı veya devamındaki süreçte ölenleri kapsıyor. Kısacası, 11 Eylül tarihi yalnızca ABD’de 3 bin kişinin hayatını kaybetmiş olmasından dolayı değil; Ortadoğu’da on binlerin hayatını kaybetme sürecini tetiklemiş olmasıyla ilişkili olarak büyük önem teşkil ediyor.

‘ABD, 24 ÜLKENİN SINIRLARINI DEĞİŞTİRMEYİ HEDEFLEDİ’

İkiz Kule saldırılarını takip eden 16 yılı Sputnik’e değerlendiren Gazeteci Mehmet Ali Güller’e göre, ABD’nin ‘11 Eylül saldırısını fırsata dönüştürerek’ Ortadoğu’nun sınırlarını yeniden çizmeyi hedeflediği ‘Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)’ başarısızlıkla ve hüsranla sonuçlandı. ABD’nin bölgeye savaş getirdiğini ama yerine barış inşa edemediğine işaret eden Güller “ABD, Geniş Ortadoğu’da 24 ülkenin sınırlarını ya da rejimlerini değiştirecekti. Irak’ı üçe, Suriye’yi dörde bölmek peşindeydi. Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki devletçikleri birleştirip Basra’dan Doğu Akdeniz’e bir koridor açmayı ve İran’ı teslim almayı hedefliyordu. Bu süreçte bölgede ılımlı İslam rejimleri kuracak; Türkiye’deki “Kemalist devrimi” yıkacaktı” dedi.

BOP’un bir diğer temel hedefininse İsrail’in güvenliğini sağlama almak olduğuna değinen Güller “Körfez’de İran’ı dengeleyen bir Sünni cephe yaratarak; Ortadoğu’yu Sünni-Şii saflaşmasına zorlamak ve bölgeyi Türk-İran çatışması zemininde dengelemek de Washington’ın hedefleri arasındaydı” dedi.

ABD’nin enerji kaynaklarına hükmetme amacına işaret eden Güller “Doğu Akdeniz, Süveyş, Aden ve Basra’nın kontrolünü ele geçirmek ve bu dört merkeze egemen olmak; ayrıca enerji koridorlarını kontrol altında tutmak peşindeydi. Çin’in Ortadoğu enerji kaynaklarından faydalanmasını engellemek ve Katar gazını, Kuzey Irak petrol ve gazını “kuzey kuşağından” Avrupa’ya ve yine İsrail-Kıbrıs gazını Avrupa’ya taşıyarak Rusya’nın Avrupa’ya karşı var olan enerji kartını düşürmeyi hedefledi” diye ekledi.

 ‘ABD, ÜÇE BÖLEMEDİĞİ IRAK’IN KUZEY PARÇASINI KOPARMAYA ÇALIŞIYOR’

ABD’nin 15 yıllık sürecin sonunda bu hedeflerine ulaşmada çok büyük oranda başarısız olduğuna işaret eden Güller “Peki 15 yılın ardından sonuç ne? ABD Saddam’ı ve Baas’ı devirse de Irak’ı üçe bölemedi ki Kuzey parçasını koparabilmeye hala çalışıyor. Suriye’yi dörde bölemedi. Dahası Esad’ı yıkamadı. Irak’takine benzer şekilde kuzeydeki yapıya özerkliği garanti edecek bir modeli gerçekleştirmeye çalışıyor” dedi ve ekledi:

“Fakat ABD kısmen Ilımlı İslam rejimleri inşa edebildi, hem de öncelikle Türkiye’de! BOP eş başkanlığı yapan AKP Türkiye’de Kemalist Devrim’i tahrip etti ve adım adım Cumhuriyetle hesaplaştı. Kuşkusuz Türkiye açısından bitmiş bir durum yok, mücadele sürüyor. Üstelik ABD 15 yıldır bölge hedeflerinde kullandığı AKP’yi dünkü kadar denetleyemiyor. Güç kazandıkça kendi yolunu çizmeye ve kendi rejimini inşa etmeye çalışan AKP Batı ile zaman zaman karşı karşıya geliyor.”

‘ABD, KÖRFEZ CEPHESİNİ BİLE BİR ARADA TUTAMADI’

ABD’nin ılımlı İslam rejimi açısından Mısır’da istediğini alamadığını vurgulayan Güller “Mübarek’i deviren halk ayaklanması sırasında rejimi kurtarabilmek için İhvan’ı destekledi ama onu 2 yıl iktidarda tutamadı. Ordu destekli halk ayaklanmasıyla İhvan da yıkıldı. Fakat mücadele sürüyor. Zira halkın gerçek iktidarı henüz Mısır’da kurulmuş değil ve orada da Sisi devrimi kısmen çalarak bir geçiş dönemi yürütüyor” şeklinde konuştu. ABD’nin uğraşlarına rağmen İran’ı da alt edemediğini söyleyen Güller, Suriye krizine gelindiğinde ABD’nin Körfez cephesini bile bir arada tutamadığını şu sözlerle aktardı:

“ABD, Katar gazını Suriye üzerinden taşıyacak şekilde Suriye savaşını kazanamadı. Dahası Suriye’ye ve İran’a karşı inşa etmeye çalıştığı Körfez cephesini bir arada bile tutamamaya başladı. Mısır’da devrilen İhvan’a aldıkları tutum nedeniyle Suriye cephesinde ortak olan Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan karşı karşıya geldi.”

 ‘RUSYA VE ÇİN’İN GÜCÜNÜ KIRAMADI, MAKAS DARALIYOR’

Güller’e göre ABD ayrıca Rusya ve Çin karşısında da başarısızlığa mahkum oldu:

“ABD, Rusya’yı petrol fiyatlarını düşürerek vurmaya çalıştı ama Suudi Arabistan’ın Rusya’dan önce krize girmesi sebebiyle hedefine ulaşamadı. Dahası Rusya ABD’nin Gürcistan hamlesine askeri güç kullanarak, Ukrayna hamlesine Kırım’ı bu ülkeden kopararak ve Suriye hamlesine yine askeri operasyonlar başlatarak yanıt verdi ve beş yılın sonunda Suriye’de “oyun kuruculuğu” Washington’un elinden aldı. Özetle inisiyatif Cenevre sürecinden Astana sürecine kaydı.Ve Çin’i Ortadoğu’dan uzak tutmaya çalışan ABD bunu da başaramadı. Çin İran ve bölge petrollerinin hâlâ baş alıcısı. Ayrıca Pekin “modern ipek yolu”, “tek kuşak, tek yol” projesi ile bölgeye ciddi yatırımlar yapıyor.”

‘ABD KAYBETTİKÇE BARIŞ İHTİMALİ ARTIYOR’

Washington’ın bu başarısızlığına rağmen politikasını tamamen değiştirmeyeceğine değinen ama Rusya ve Çin’in güçlenmesi sebebiyle amaçlarına ulaşamayacağına değinen Güller “Emperyalist karakteri gereği ABD, askeri kuvvetine, teknolojisine dayanarak yine hamleler yapmayı sürdürecek. Fakat ABD artık 2003’deki konumunda değil. Anımsarsanız o süreçte neredeyse “tüm dünyaya karşı tek başına” diyecek kadar gücüne güveniyordu ABD. Çin’in ekonomik gelişmesi, Rusya’nın toparlanması, küreselleşmeye karşı bölgeselleşme hamleleri, BRICS gibi modeller ABD’yle onu takip eden kuvvetler arasındaki makası yavaş yavaş daraltıyor” dedi ve ekledi:

“Genel gidişat ve zaman ABD’nin aleyhine ve bölgenin lehine gelişiyor. ABD ile onu takip eden kuvvetler arasındaki makasın daralması Ortadoğu için, daha doğrusu Batı Asya ve aslında tüm dünya için büyük fırsatlar yaratıyor. Kaldı ki o fırsatlardan ilk yararlanan ülke Suriye oldu ve Irak’tan farklı olarak Suriye rejimi 6 yıldır yıkılmadı, ayakta kaldı. Yeni dönem bu eğilimde olacak ve ABD güç kaybettikçe bölgede bağımsızlıkçı eğilimler güçlenecek, iyi komşuluklar gelişecek. ABD’nin halkları karşı karşıya getirme çizgisi, yani Türk ile Kürt’ü, Kürt ile Arap’ı, Arap ile Fars’ı çatıştırma çizgisi değil, dostluk çizgisi egemen olacak. Elbette süreç zor ve sancılı olarak ama bölgede en sonunda Türk, Kürt, Arap, Fars kardeşliği ve bölge barışı egemen olacak.”

 

elif sudagezer

sputnik


Keyword : radyo vakit - elif sudagezer -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Hasenattan Salihata Pasif İyiden Aktif İyiye
Var olmak aktif olmaktır Madde aktiftir.Madde atomlardan oluşur. Atomlar çekirdek ve etrafında onu tavaf eden elektronlardan oluşur. Elektron hacıs
Arakan'daki katliam ve sorumluluklarımız (Video)
Arakan'da Katliam Var ve Sorumluluklarımız - Ahmed Kalkan / Kalem-Der
Kol saati, öyle mi?
17/25 Aralık hadisesinin, “yolsuzluk” susturuculu bir darbe girişimi olduğu biliniyor... Asıl hedefin yolsuzluk iddiaları üzerinden Erdoğan’a ulaşmak
"11 Eylül saldırısının 16. yılında ABD bölemediği Irak'ın kuzeyini koparmaya çalışıyor
İkiz Kule saldırılarını takip eden 16 yılı Sputnik’e değerlendiren Gazeteci Mehmet Ali Güller’e göre, ABD’nin ‘11 Eylül saldırısını fırsata dönüştürer
Zulme karşı birlik şart
Erdoğan, resmi temaslar için bulunduğu Kazakistan’ın Başkenti Astana’da İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Bilim ve Teknoloji Zirvesi açılış oturumunda kon
Myanmar'ın BM misyonu önünde protesto
New York'ta farklı etnik kökenden Amerikalılar, Myanmar ordusunun, "silahlı militanlarla mücadele" gerekçesiyle Arakan eyaletinde gerçekleştirdiği kat
Müslümanları sahiplenmek Müslümanlıktır
Müslümanlar, birbirlerinin velileri, dostları, yardımcıları ve idarecileridir. Müslümanın Müslümandan başka dostu, yardımcısı ve idarecisi olmaz. Müsl
Takibi kim bıraktı?
ETÖ'NÜN üst düzey sorumluları birbirlerine yakın dönemlerde tek tek yurtdışına firar etti. Bu isimlerin yakalanmadan kaçmayı başarmaları tartışmaları
Erdoğan: Arakanlı Müslümanlara ulaştık
İnsanlık Mynmar katliamına sessiz kaldı. Mynmar sürecini ayın 19'unda BM Genel Kurulu'nda gündeme getireceğim. Arakan için 20'ye yakın liderle görüşt
Türkiye Arakanlı Müslümanlara Sahip Çıkmalı!
Uzak Doğu ülkesi Myanmar’da Rohingya Müslümanları yıllardır büyük felaketler ya- şamasına rağmen, bununla ilgili haberler, bırakın dünyayı, Türkiye’ni
1 - İçinden Rumelihisarı ve İstanbul’un fethi geçen bir sohbet
2 - Elmalılı tefsirini kim yaptırdı
3 - ABD neden Barzani’nin referandum çıkışına destek vermedi?
4 - ABD Başkanı İnsanlık İçin Bir Tehdit
5 - Gazze’deki İdarî Komite’nin Feshi


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat