Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Gazze’deki İdarî Komite’nin Feshi * ABD Başkanı İnsanlık İçin Bir Tehdit * İçinden Rumelihisarı ve İstanbul’un fethi geçen bir sohbet * ABD neden Barzani’nin referandum çıkışına destek vermedi? * Elmalılı tefsirini kim yaptırdı * Birliğin tesisi ve hakların ikamesi için şûrâ meclisi'ni toplamak * Okul açılışında Kur'an okunması laikliğe meydan okumak mıdır; onu yaşatmak mı? * Kur'an'da İnsanın 10 Zayıf noktası * Kulluk, Kulu Yaratana Yapılmalıdır * Kıymetimiz kametimizden gelir

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 192907
Toplam 386411588
En Fazla 606285
Ortalama 152130
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Sudan İzlenimleri

Ümmetin diğer coğrafyalarındaki İslami oluşumların uzantılarının Sudan’da varlık göstermesi Batılıları ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Sudan belki de İngilizlerin sömürgecilikte zarar ettiği tek ülkedir. İngilizler dünyanın her bölgesinde olduğu gibi sömürü düzenlerinin devamı için kabileleri birbirine düşürmekten, ırkçılığı yaymaktan, ahlaki dejenerasyon oluşturmaya ve
2017-09-21 - 14:03

Sudan İzlenimleri

 

 

Yüzölçümü olarak ve sahip olduğu yer altı petrol, uranyum, bakır gibi zenginliklerle dikkat çekici bir ülke olan Sudan, Afrika kıtasında farklı özellikleriyle son yıllarda dikkatleri üzerine çeken bir bölge durumundadır. Özellikle Batılı devletlerin Afrika hakimiyetine kafa tutan yapısıyla ve İslami bir gelenekten gelen yönetimdeki kadrolarla her zaman emperyalistleri rahatsız eden bir ülke olmuştur. Batılıların 21 yıl boyunca ülkenin güneyindeki Hristiyanları kışkırtmaları yetmiyormuş gibi daha sonra Darfur meselesini kullanmaya çalışmaları ülkeyi tekrar dünya gündemine sokmuştur. Ülkenin jeopolitik olarak Kızıldeniz’i kontrol ediyor olması ve Nil’i barındırıyor olması Batılıların dikkatlerini çeken ayrı saiklerdir.

Ümmetin diğer coğrafyalarındaki İslami oluşumların uzantılarının Sudan’da varlık göstermesi Batılıları ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Sudan belki de İngilizlerin sömürgecilikte zarar ettiği tek ülkedir. İngilizler dünyanın her bölgesinde olduğu gibi sömürü düzenlerinin devamı için kabileleri birbirine düşürmekten, ırkçılığı yaymaktan, ahlaki dejenerasyon oluşturmaya ve yoksulluğu tetiklemeye kadar her türlü yolu denemişlerdir. Bu doğal olarak işgal ve sömürü anlayışının tıynetinde saklı olan bir gerçekliktir zaten. Onurlu ve direnişçi bir halk oldukları ünlü komutanları Mehdi’nin İngilizlere karşı göstermiş olduğu direnişine ait karelerin sergilendiği Hartum’daki mütevazı müzeden rahatlıkla okunabilmektedir. Emperyalistler Afrika’daki birçok bölgede olduğu gibi Sudan’da da sosyal ve siyasal dinamiklerle oynama konusunda tüm kozlarını sonuna kadar kullanmışlardır. Kısa ve uzun vadede fitne üretme potansiyeline sahip bütün alanları kaşımışlardır.

Batılıların çıkardığı Darfur sorunuyla beraber merkezi Sudan Devletinin kurduğu Cencevit denilen gönüllü birliklerin Batılıların desteklediği ayrılıkçı güçlere karşı savaş kurallarını zorlayan kontrol dışı uygulamaları ayrı bir fitne ortamını ne yazık ki oluşturmuştur. Orta Doğu’nun gergin atmosferinde ne yazık ki bu gün olduğu gibi dün de savaşlardaki ahlaki ilkelerin ihlal edildiği gözlenmektedir.

Bosna’da, Ruanda’da, Filistin’de ve daha birçok bölgede işlenen soykırıma ses çıkarmayan Batı, uluslararası ceza mahkemesiyle Sudan’ı terör ülkesi kategorisine almasıyla ikiyüzlülüğünü tekrar göstermiştir. Sudan’da özellikle Hartum’da en merkezi mahallelerde büyük bir hoşgörüyle açık tutulan kiliselerin varlığı dikkat çekmekle beraber misyonerliğe ödün vermeyen toplumsal refleks de gözden kaçmamaktadır. Beyaz Müslümanlara olan teveccüh özellikle Türkiyeli olma olgusuyla buluşunca, hemen hemen her yerde olduğu gibi ağabey ülke algısıyla eşanlamlı olduğunu en masum vatandaşın davranışlarında da okuyabiliyorsunuz. Özellikle Müslüman olmayan beyazların “kafir/gavur” anlamına karşılık geldiğini tahmin ettiğimiz “havvace” kelimesiyle/tanımlamasıyla toplumda kavramsallaşması, sömürgeci beyazlara tepkinin dozunu göstermesi açısından anlamlı bir göstergedir.

Yemen’deki iç çatışma, Suriye’deki direniş, Mısır’daki Sisi diktatörlüğü gibi bölgedeki sosyolojik karmaşanın etkisiyle, bütün yoksulluğuna rağmen Sudan’ın iç göç aldığı gerçeği ise ayriyeten içimizi burkan bir durum. Mütekebbir Körfez ülkelerinin Suriye vatandaşlarına vize uygulamaları Sudan’da yerleşik bir Suriye muhacir potansiyelinin oluşmasına vesile olmuştur. Özellikle başkent Hartum’da Yemenliler, Suriyeliler, Mısırlılar mahallesi diye bilinen varoşların varlığı dikkat çekicidir.

Kıta coğrafyasındaki bütün sorunların kaynağını emperyalist hesap ve projelerde aramak sorunun çözümü açısından çok da gerçekçi olmadığını düşünüyoruz. Coğrafyamızın birçok bölgesindeki içler acısı durum, kaderimizmiş gibi algıladığımız ve nerdeyse bir kültürmüş gibi özümsediğimiz birçok olumsuz ortam ve şartlar ciddi bir zihinsel değişimle aşılabileceği görülmeli. Söz konusu ettiğimiz olumsuz durumların başında temizlik, iletişim, düzen fikri, zamanın değeri vs. günlük hayatta yaşam kalitesini şekillendiren sorunlar olarak anılabilir. Bununla beraber dikkat çekici bazı yerleşik uygulamalara da değinmek gerekir. Söz gelimi teheccüd namazı için ezan okunması, sokakta yerleşik bir şekilde selamlaşılması, cemaatle kılınan namaz kıraatinin sokaklara taşacak şekilde gerçekleştirilmesi gibi bazı hassasiyetlerin uzun vadede bir neslin İslam ile hemhalliği açısından umut vericidir. Bununla birlikte modern dijital imkanlarla halk buluştukça, ayartıcı cihazların cazibesine bu gibi dinamiklerin ne kadar süreyle direnebileceği bir muamma.  

Özellikle Türkiye’de öğrenim gören Sudanlı öğrencilerin İslami kuruluşlar tarafından sahiplenilmesi ve kendi ülkelerine dönük üretici projelerle zihinsel bir donanıma tabi tutulmaları hasenat merkezli yardım anlayışından daha aciliyet kesbeden bir sorumluluk olduğu kanaatindeyiz. Komşu ülkelerin yaşadığı gerçekliklerden hareketle Sudan’ın uzun vadede İslami düşünsel zeminin güçlendirilmesi açısından müsait bir saha olarak görülmesi işlediğimiz hassasiyetleri yarınlarda daha ciddi bir şekilde gündemimize taşıyacak gibi görünüyor.

Afrika ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi eğitimin ana damarı hafızlık eğitimidir. Sadece dini eğitim merkezli yani Türkiye’deki Kur’an kursları standardındaki bir eğitimle yetinme algısı belki de tüm Afrika coğrafyası için tartışılması gereken önemli bir sorundur. Kıta Afrikası’nın yaşadığı acı ve yakıcı sorunlara çözüm üretecek tüm bilimsel sosyolojik alanlarda perspektif geliştirecek bir eğitim anlayışını üretken bir damar oluşturarak tabir yerindeyse kıtanın kaderini değiştirecek perspektif sahibi bir nesle ihtiyaç duyulduğunu ülkenin adeta her metrekaresi haykırıyor. Temizlikten zarafete hantallığı yenen bir anlayıştan proje üreten bir cesaret ve iradeye adım atacak bir dalganın oluşturulması gerekir. Özellikle Türkiye’den yardım amaçlı saha çalışmalarını takip eden İslami STK’ların bu sıla-i rahim damarı üzerinden bu anlayışları kıtada gündeme taşımaları kanaatimce aciliyet kesbeden bir durum olarak gündeme alınmalıdır.

Son dönemde birçok coğrafyada oluşan savaş ve güvenlik sorunları gibi sosyolojik nedenin, Arapça öğrenme merkezli önemli bir öğrenci potansiyelinin Sudan’ı tercih etmesine yol açarak, Arapça öğreniminde Sudan’ın alternatif bir merkez olarak görülmesine ve ülkede bu amaçla yerleşmiş öğrencilerin varlığını göstermesi gözlemlediğimiz bir diğer dikkat çekici durumdur.

Hakkını teslim etmemiz gereken olumlu bir tespit de bizim mahallenin belki birçok alanda arzulanan bir şahitliği sergilemekte sorunlu olmasına rağmen ümmetin mağdur ve mazlumlarına ulaşma konusundaki hassasiyetinin ümmet arasında örnek teşkil edecek bir duruş olduğunu da görmemiz lazım. Geleneksel cemaatlerden yakından hemhal olduğumuz birçok teşkilatlara kadar Sudan’da yetimhaneler, okullar, camiler, yurtlar ve benzeri kurumlar inşa ederek toplumsal yaşama renk katan bir fedakârlığın hissedilmesi heyecan verici bir gözlem olduğunu belirtmek isteriz.

 

haksöz

Kaynak: Sudan İzlenimleri - ŞEFİK SEVİM


Keyword : radyo vakit - şefik sevim - haksöz -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

ABD Başkanı İnsanlık İçin Bir Tehdit
“Bir ülkeyi, Kuzey Kore bile olsa 'tamamen yok etmek' ile tehdit etmek, ürkütücü bir davranış. Özellikle de bu tehdit, dünyanın en önemli askeri ve nü
Barzanî’ye ‘Açık Mektubum’dur
Kavminin büyüklerinden, kürd ağası Mesud Efendi! Selamunaleykum.. Yaş açısından aynı nesilden sayılırız. Kimliğindeki resmî, siyasî sıfatlar, ‘sıra
Hamas Gazze'deki idari komiteyi feshetti
Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Mısır'ın, Filistin'in siyasi bölünmüşlüğünün sonlandırılması çerçevesinde ortaya koyduğu çabalara icabet edildiği
Soylu: Buraya Ermeni gömdürmeyiz, buraya Alevi gömdürmeyiz’ gibi cümleler edilmemiş
Habertürk yazarı Nagehan Alçı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesini bugünkü yazısında kaleme aldı. Aysel Tuğluk'un
Sancak Neyimiz Olur?
Sancak bölgesi Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek’i birbirine bağlayan noktada yer alır. Güneyde Arnavutluk,Karadağ ve Kosova ile
Türkiye'nin uzay iddiası macera mı?
Türkiye Uzay Ajnsı'nın kurulmasına ilişkin yasa tasarısının kabulüne ilişkin mecliste son dönemeçe girildiği, ROKETSAN'ın yerli Uydu Fırlatma Sistemi
Singapur'a İlk Kadın Cumhurbaşkanı: Halime Yakub
Cumhurbaşkanlığı Seçim Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, cumhurbaşkanlığı için başvuran 5 Malay adaydan yalnızca Halime Yakup gerekli şartları sa
Fetullah Gülen 'Peygamberlik' istiyordu
Demir, Gülen için 'Kendini Allah tarafından seçilmiş, Allah ile konuşan, müritlerini 12 Havarilere benzeten bir kişilik olarak gördü. İslam dinini Hri
Rıza Sarraf ve Amerika’nın şantaj politikası...
Amerika’nın, Erdoğan’ın BM Genel Kurulu çalışmaları nedeniyle New York’a yapacağı ziyaretin hemen öncesinde, eski bakanlardan Zafer Çağlayan’ı “Rıza S
Sudan İzlenimleri
Ümmetin diğer coğrafyalarındaki İslami oluşumların uzantılarının Sudan’da varlık göstermesi Batılıları ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Sudan belki de
1 - İçinden Rumelihisarı ve İstanbul’un fethi geçen bir sohbet
2 - Elmalılı tefsirini kim yaptırdı
3 - ABD neden Barzani’nin referandum çıkışına destek vermedi?
4 - ABD Başkanı İnsanlık İçin Bir Tehdit
5 - Gazze’deki İdarî Komite’nin Feshi


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat