Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz * Milli Mücadele döneminde de Afrin'e harekat düzenlendi * Nedir bu terbiyesizlerden çektiğimiz? * Bizdeki solcular nankördür; ağlayıp sızlarlar, arkadan hançerlerler! * ‘Savaş kışkırtıcıları-barış kışkırtıcıları’... * Erdoğan: Afrin operasyonu başladı * İslamda Kardeşlik Ruhu * Kur’an Talebesi Müritliği * Sağırdırlar, Dilsizdirler, A’madırlar... * Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video)

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 84668
Toplam 411553036
En Fazla 606285
Ortalama 154544
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

İdlib düğümü

Ahrar’eş Şam ve Heyet Tahrir el Şam (HTS) arasında çıkan çatışmalar sonrası İdlib’in HTS’nin eline geçmesiyle Suriye’nin kuzeyi yeni bir sıcak dalganın etkisine girdi. Suriye’de Daeş’in ortaya çıkışı ve büyük bir alanı kontrol edişine kadar rejim ve muhalifler arasında süregelen çatışmanın üstten okuması yapılıyor, saflar da buna göre şekilleniyordu. “Daeş’le mücadele” ve
2018-01-22 - 12:20

İdlib düğümü

 

Ahrar’eş Şam ve Heyet Tahrir el Şam (HTS) arasında çıkan çatışmalar sonrası İdlib’in HTS’nin eline geçmesiyle Suriye’nin kuzeyi yeni bir sıcak dalganın etkisine girdi.

Suriye’de Daeş’in ortaya çıkışı ve büyük bir alanı kontrol edişine kadar rejim ve muhalifler arasında süregelen çatışmanın üstten okuması yapılıyor, saflar da buna göre şekilleniyordu. “Daeş’le mücadele” ve PYD’nin meşrulaştırılması döneminde farklı bir okuma yapıldı, sahadaki bu yeni duruma göre yeni saflar oluştu. Musul ve Rakkaoperasyonlarıyla birlikte artık “Daeş sonrası dönem” de diyebileceğimiz yeni bir dönem başlıyor. Bu sürecin okuması da farklı yapılacak, safları da yeniden oluşacak.

Önce bir yıl geriye gidelim. Temmuz 2016’da El Nusra Şura Konseyibir açıklama yaparak El Kaide’den ayrıldıklarını duyurdu. Nusra lideri Colani ilk kez yüzünü göstererek açıklamayı bizzat yaptı; Şam’ın Fethi Cephesi’nin kurulduğunu açıkladı. O günler Halep’in rejim ve Rus uçaklarınca yoğun bombardımana tutulduğu dönemdi. Ruslar sürekli olarak, ABD de dönem dönem buradaki Nusra varlığını bahane ederek saldırıyordu.

Halep’in düşmesi ve Astana süreciyle beraber önce Türkiye ve Rusya, ardından İran ve sonrasında Trump yönetimi önce ateşkes, ardından da ‘çatışmasızlık bölgeleri’ üzerinde anlaşırken, sahadaki güçler arasında ayrışmalar başladı. Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra), Nureddin Zengi, Ceyşu’s Sünne gibi bazı gruplarla birlikte HTS çatısı altında toplandı. Ahrar’ın eski lideri Ebu Cabir HTS’nin lideri olurken çeşitli ketibe ve gruplar, Ceyşül İslam’ın İdlib kolu ile Şam Cephesi’nin Fırat Kalkanı harekatına katılmayan kısmı Ahrar’a katıldı. Ahrar’ın baskın olduğu grupla Nusra’nın domine ettiği grup arasında, Astana süreci üzerinden başlayan ayrılık zamanla çatışmaya döndü. Bu çatışmalarda 15’i sivil 92 kişi hayatını kaybetti; İdlib Nusra’nın domine ettiği HTS’nin kontrolüne geçti.

Ahrar’ın lider kadrosu bu hafta yenilenirken, Temmuz’da Guta’da bir başka önemli gelişme yaşandı. Suriye’deki güçlü ve önemli muhalif gruplardan Ceyş’ül İslam kendini lağvetme kararı aldı ve Suriye muhalefeti ulusal ordusuna katıldı. Daha önce Astana görüşmelerinin ilk turuna Suriye’deki muhalifleri temsilen katılan Ceyş’ül İslam grubundan Muhammed Alluş, Türkiye, Rusya ve İran’ın mutabık kaldığı ateşkes metnine kuşkuyla yaklaştıklarını belirterek farklı bir öneri sunmuş ancak kabul görmemişti. Bugün bu grubun ABD’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) katıldığı az çok kesin diyebiliriz. Yani ABD’nin Ürdün’de eğiterek Suriye-Irak sınırına göndererek Tanf üssüne yerleştirdiği gruplarla yetinmediği, Esad rejimine karşı savaşmış, hatta vakti zamanında aşırılıkla suçladığı Ceyş’ül İslam gibi grupları da havuzuna katarak yeni bir duruma hazırlandığı anlaşılıyor.

Tam da burada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde İdlib’le ilgili olarak sarf ettiği sözler önemli:  “Şu anda biz insani yardıma yine varız. O noktada Cilvegözü’nü açık tutacağız ama bunlar gıdadır, ilaçtır, giyim vesaire... Fakat iş silah gibi vesaire, bu tür şeylere dönerse, buna yol vermemiz, müsaade etmemiz mümkün değil. İdlib’de ise görüşmelerimiz devam  ediyor. Moskova görüşmeleri, eğer uygulamadaki Astana, güvenli bölge vesaire bunlar da bu değerlendirmenin içinde yer alması halinde İdlib’i süratle çözüme kavuşturacağız diye düşünüyorum.”

İdlib’in HTS’nin eline geçmesiyle beraber, Ahrar konvoyları, tankları, silahları ve yüzlerce savaşçıyla beraber bölgenin Hama sınırındaki güneyine çekildi. İki grup arasında yapılan ateşkesle beraber, Türkiye için Afrin’e yapılacak olası bir harekat için de stratejik öneme sahip olan Bab el Hava Sınır Kapısı (Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki kapı) Ahrar’ın denetiminden çıkmış ve kim olduğu tam olarak anlaşılamayan ‘sivil’ bir meclisin kontrolüne bırakıldı.

Malum CIA geçen ay, Suriye’de rejimle savaşan muhalif gruplara silahlı destek programını sonlandırmıştı. Aynı kararı Suudilerin de aldığı söylenmişti. Geçenlerde DEBKAFile isimli Mossad’a yakınlığıyla bilinen bir İsrail sitesi Türkiye’nin de bu muhalif gruplara desteği sonlandırdığını iddia etti, ki bu iddia Cumhurbaşkanı’nın “Fakat iş silah gibi şeylere dönerse, buna yol vermemiz, müsaade etmemiz mümkün değil,” cümlesiyle uyum gösteriyor. Şark el Evsat gazetesi ise birkaç gün önce Katar’ın Suriye muhalefetine sağladığı fonu kıstığını yazdı.

Türkiye, Rusya ve İran’ın anlaştığı çatışmasızlık bölgeleri kapsamındaki “Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Humus vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Dera ve Kuneytra vilayetlerinin belli bölümleri”nin tamamına Rus askerleri ve Hizbullah eskortluğunda rejim güçlerinin geri döndüğünü göz önüne alırsak, Astana sürecinin aslında bir savaşın sonu olduğunu söyleyebiliriz. Esasen Halep’in düşüşüyle o savaş Esad’ın zaferiyle sona yaklaşmış ama adı konmamıştı. Buraya kadar tamam. Esad kazandı, muhalifler kaybetti.

Fakat işler, söz konusu çatışmasızlık bölgeleri kapsamında olan ‘İdlib bölgesi’ne geldiğinde basit bir kazanan-kaybeden denkleminin ötesine geçiyor. İdlib’deki Nusra varlığına karşı Rus-Türk askerlerinin ortak hareket etmesinin dahi olası olduğu söylendi. Türkiye bunu yaparsa, acı ama gerçek, rejimle savaşan Suriyeli muhaliflerin en azından (Nusra ile hareket etmeyi tercih eden) bir kısmına silah doğrultmuş olacak. Müdahale edenin ABD olması ihtimaliyse PKK’nın koridor hayallerini tekrar semirtecek. Rusya’nın rejimle gerçekleştireceği bir operasyonsa her ne kadar masada anlaşmalar yapılıyor olsa da güven vermiyor. Hatırlayalım, PKK’nın Menbiç’ten çıktığı açıklamasını Ruslar yapmış, ama bu gerçekte olmamıştı. Yine aynı şekilde Afrin’de ‘yapmıyoruz’ dedikleri halde PKK/PYD’yı silahlandırdıkları Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilmişti. Hal buyken, yani ABD’nin desteklediği PKK’ya karşı Esad’ın arkasındaki Rusya ile çalışırken, Ruslar’ın PKK’ya nasıl kol kanat gerdiğini unutmamalı. İran’ın tavrını Rusya’dan farklı görenlerse, bu güne kadar Kasım Süleymani’nin kaç kere Kandil’i ziyaret ettiğini hatırlamalı. Rejiminse daha en başta Suriye’nin kuzeyiniPKK’ya nasıl beleşe bıraktığını, bugün bu noktada gelen süreci öyle başlattığını ise akıldan çıkarmamalı. Suriye resmi haber ajansı SANA’da da yer alan ve Hatay’ı Suriye’ye dahil eden haritaları sadece provokasyon sayıp geçmemeli.

 

merve şebnem oruç

yeni şafak


Keyword : radyo vakit - merve şebnem oruç - yeni şafak -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Kalbin bilgisi
ğitilmiş (te’dîb edilmiş) kalbin, nefsin ve aklın erişebildiği hakikatler var; bu kalb ile elde edilen “bâtın” ilim; içe, diğer bilgi vasıtalarının er
Arakanlı Müslüman örgütlerin Myanmar'a geri dönüş endişesi
Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 21 örgütün ortak açıklamasında, Arakan eyaletinde Myanmar askerlerinin aşırılıkçıların ve diğerlerinin soy
Allah’ın Elçilerinden Başkası Gaybı Bilir Mi?
Bahse konu olan Hz. Musa ve İsa (a.s)’ın annelerine verilen bilgi ‘vahyetmek’ifadesiyle bildirilmektedir. Bu nedenle Kur’an’da vahiy kelimesinin hangi
Kanaralaşmak
Evet, hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da tabiat bozulması oluyor görüyorsunuz. Devlet görevlilerinin halleri gözlerinizin önündedir. Kimisi verdiği
Kanal İstanbul'un güzergahı resmen belli oldu | VİDEO
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının belirlendiğini belirterek, "Küçükçekmece-Sazlıdere-Du
ABD, Türkiye-İran-Rusya blokunu vuruyor: Bu oyun Afrin ve Mümbiç’te bozulur
Akdeniz’den İran sınırına uzanan, Türkiye’nin bütün Güney sınırlarını kapatan, Arap-İslam dünyasıyla ilişkilerini kontrol altına almayı amaçlayan “Ter
Çin'in Uygur zulmü Washington Post'ta
2016 Ağustos'undan beri Çin'in yönetimi altındaki Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) Chen Quanguo adlı valinin göreve gelmesinden beri güvenlik
Yeni küresel para düzeni ve savaş
Küresel para düzeni her 30-40 yılda bir değişir: 1871-1913 Klasik Altın Standardı, 1913-1944 Altın Değişim Standardı, 1944-1971 Bretton Woods Sistemi
Biz yenilirsek, dünya yenilmiş olacak...
Tarih, millet olarak omuzlarımıza hiç beklemediğimiz bir sorumluluk yükledi: Emperyalizm ile savaşta geri adım attığımız an veya içeriden-dışarıdan ge
Türk hayırseverlerden bir milyon Kur'an-ı Kerim bağışı
Kur'an öğrenmek ve okumak isteyen ancak imkanları sınırlı olanlara destek amacıyla yapılan çalışmada, 16 dilde hazırlanan 512 bin 696 mealli Kur'an-ı
1 -


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat