Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Vahdet * Haberin var mı? * Mehmet Akif Ersoy / Küfe * Cümle Haramlar Partisi (1) * New York HAHAM'I engelli çocukların parasını çalmış * Olay yorgunu Türkiye * Masa fazla kalabalık! * Erdoğan: Daha büyük senaryo devrede * 2. kapıyı ABD engelledi * ‘Beşerî kanun adına değil, Allah adına’ nikâh

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 136963
Toplam 393122699
En Fazla 606285
Ortalama 153085
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Cehaletin Gölgesindeki Kadın

Kadına yönelik cehaleti şaha kaldıran en önemli husus, kadınların yaratılış itibariyle erkeklerden meydana geldiği iddiasıdır. Allah(c.c)’ı anlamayanlar ve O’nun sorum- lu tuttuğu vahye ilgisiz kalanlar; kadınları hakir görmek ve öyle göstermek, onlar üzerinden hedeflerine ulaşma düşüncesiy-
2017-10-19 - 15:22

CEHALETİN GÖLGESİNDEKİ KADIN

 

Bekir Sağlamer

Tarihten bu yana kadın, korkulu rüya haline gelmiş ve tesanüt içerisinde hazırlanmış olan hain projelerin sahnesi olmuştur. Nefislerinde kadını en yüce makamda oturtanlar, yeri geldiğinde de biçilmiş rollerin kurbanı ettiler. Kadını erkekten türetenler, erkeklerin arzularına hapsettiler. İtaat edilecek adres olarak Allah(c.c)’ı değil, kendilerini tayin ettiler. Peki ya onlar nasıl var oldu? Onları insanlığa kazandıran vesile kadın değil miydi? Yoksa onlar gökten zembille mi indiler hayat iklimine?

Diri diri gömülen kız çocukları, varlık sahasına düştükleri andan ölümüne kadar “insan” sıfatı yakıştırılmayan ve sadece çıkar objesi durumunda bırakılan kadınlar asla yalnız değiller ve olmayacaklardır.

Şahadete koşan Sümeyye’yi; Allah(c.c)’a sığınmış muhacir ve mücahide kadın Ümmü Gülsüm’ü; takvasıyla hayasızlara, nefsin uşaklarına ve iffet düşmanlarına boyun eğdiren Ümmü Zer’i Allah(c.c) asla unutturmadı ve unutturmayacaktır.

Kadına yönelik cehaleti şaha kaldıran en önemli husus, kadınların yaratılış itibariyle erkeklerden meydana geldiği iddiasıdır. Allah(c.c)’ı anlamayanlar ve O’nun sorumlu tuttuğu vahye ilgisiz kalanlar; kadınları hakir görmek ve öyle göstermek, onlar üzerinden hedeflerine ulaşma düşüncesiyle bu tür bir yaratma projesini de beraberinde geliştirip ortaya atmışlardır. Bu hurafeler, maalesef İslam’ın hâkim olduğu düşünülen toplumlarda da aynı önemle kök salmış ve kısa zamanda da popüler olmuştur. İslam, o toplumların cennetteki tapusu ve hayatını üzerine temellendirdikleri geleneksel din ise yaşam tarzları olmuştur.

İnsanın yaratılışını Kur’an’i bir bakış açıyla ele aldığımızda erkek ve kadınların birbirlerinden asla türemediklerini; aksine iki cinsin de hayat buldukları özün tek ve aynı olduğunu açık bir şekilde görmek mümkündür. “Ey insanlar! Sizi tek bir cevherden/nefisten yaratan, o cevherden/nefisten de eşini yaratan ve her ikisinden de birçok erkek ve kadın üretip yayan Allah’tan sakınınız…”( Nisa, 4/1) ayetiyle Allah(c.c), bizlere açık bir şekilde ifade etmektedir ki kadın, erkeğin ne kaburga kemiğinden ne sol kemiğinden ne de şu veya bu kemiğinden yaratılmamıştır. Ayette anlaşılması gereken temel konulardan ilki, hitabın, “Ey erkekler” diye geçmemesi, ikincisi ise erkekler hangi cevherden yaratılmışlarsa kadınların da aynı türden yaratıldıklarıdır. Eğer bu yaratma modeline sadece erkekler nail olmuş olsaydı o halde Allah’ın seslenişi de o doğrultuda olacaktı. Arapça ilmini bilen her bir birey, buradaki hitabın kapsamında kadınların da yer aldığını çok net bir anlayışla görecektir. Bilinmelidir ki Allah(c.c)’a düşmanlık edenler, ayetlere putlarının aklıyla yaklaşarak hem O’na hem de ümmetin mücahide kadınlarına iftira atmakla insanlık libasını üzerinden çıkarmış oluyorlar.

Kadına bu denli pervasızca saldıranlar, elbette ki günahlarının kefareti olarak da onları hedef tahtasına oturtmaya devam edecekler. Kadınlar, nefsi duygularının esiri olan bazı kesimler tarafından günah kaynağı ve mirası olarak görülmektedirler. Bu yüzden cehennemliklerin ekseriyetinin kadınlardan oluşacağı iddiası da bir hayli yaygın olup Peygamber ise bu akıl dışı oyunlara başrol tayin edilmektedir. İddialarına uygun kılıf bulmak ve taraftarlarına yol açmak için Peygamber adına aslı astarı olmayan, neresinden tutarsanız elinizde kalacak türden sözler piyasaya servis etmişler ve vahiy kültüründen uzak kalmış akledemeyen zihinlerini bulandırmaya çalışmışlardır. Konuyla ilgili bir rivayet şu şekildedir:  “ Ashab-ı Kiram’dan Ebu Said el-Hudri anlatıyor. Bir ramazan veya kurban bayramıydı.

 

Resul-i Ekrem Efendimiz, bayram namazını kıldığımız namazgâha geldi. Bir tarafta kadınlar da bulunuyordu. Onların yanından geçti ve şu hitapta bulundu: ‘’ Ey kadınlar! Sadaka veriniz ve istiğfarı çok yapınız. Çünkü bana cehennemlikler gösterildi, çoğu sizler idiniz.” (Buhari, Hayz 6, Zekât 44, İman 21, Küsuf 9, Nikâh 88). Bu rivayette maalesef birçok çelişki kendini ele vermektedir:

  • “Ey kadınlar! Sadaka veriniz” deniliyor rivayette. Ancak yine aynı şekilde hadis diye telakki edilen başka bir rivayette ise sadaka vermenin ön şartı, erkeğin izni kabul görülmüştür. Erkek izin vermediği takdirde kadın nasıl sadaka verecek? Erkek izin vermeyince kadın da sadaka vermekten men olacak. Dolayısıyla kadın her halükarda ziyanda olup Cehennem ehli güruhuna dâhil olmayacak mı? Çünkü yine başka bir rivayette kadın kocasından izinsiz asla nafile  oruç    tutmamakla    beraber    sadakayı    da    veremeyeceği    ifade
  • “Bana cehennemlikler gösterildi” ifadesinde Peygamberin gaybı bildiği vurgulanmaktadır. Ancak Allah(c.c): “Gaybın anahtarları Allah(c.c) katındadır. Onları ancak O bilir.”( En’am, 59). şeklinde buyurduğu halde Peygamber/Peygamberler bu vahyin aksini iddia etmiş olabilir mi? Adeta takım tutar gibi Peygamberleri yarıştırırcasına bir vahiy sorumluluğu anlayışı asla
  • Ey kadınlar, sadaka veriniz.” deniliyor rivayette. Ancak hadis diye naklolunan başka bir rivayette Erkek izin vermediği sürece kadın hiçbir şekilde ne nafile namaz kılabilir ne de sadaka verebilir. Bu izin vuku’ bulmadığında yukarıda zikredilen rivayete göre kadın, Cehennemlik olmuş olacaktır. Peki, Allah’ın adaletini menfi duygularına hapsetmeye gayret içerisinde olanların içerisinde bulundukları bu mücadele, Allah’a ve Resulüne hâşâ iftira olmuş olmaz mı? Bu açıklamayla bu sözün Peygamber’e ait olamayacağı aşikârdır. Hatta Kur’an’ın beyanıyla Peygamber’in, Ben gaybı bilmem(En’am, 6/50); “Bana ve size ne olacağını da bilemem”(Ahkaf, 46/9)” hususunda teslimiyeti apaçıkken bu hakikatler neden örtbas ediliyor? Örtbas ediliyor, çünkü akıl babaları öyle
  • Rivayetin sonunda çok dikkat çeken, hatta bu rivayetin uydurma olduğunu en net bir şekilde ortaya koyan bir başka tespit de rivayeti nakleden kişinin “ramazan veya kurban bayrımıydı” şeklinde bir izahı olmuş olup bu izahla da olayın ne zaman gerçekleştiğini tam emin olarak bilmemesidir. Buradan yola çıkarak rivayetin gerçekleştiği zaman kesin olarak bilinmediği halde Peygamber’in bu sözlerinin ne denli hafızada kaydolduğu da muammadır. Sonuç itibariyle baştan sona sıkıntılı olan bu aktarım, İslam âlemine dini anlamda hiçbir şekilde kaynak icap etmez ve bununla gerçekleşecek amel de çok büyük problemlere yol açabilir.

Aslında bu tür iddiaların Eski Ahit israiliyat temelli oldukları açıktır. Tevrat’ta yasak edilen meyveden ilk yiyenin ve sonrasında yedirenin Havva olduğu ifade edilir. Neden yedin? Sorusuna karşılık Hz. Âdem’in Allah(c.c)’a cevabı şu olmuştur: ‘’Yanıma koyduğun kadın, ağacın meyvesini bana verdi, ben de yedim’’ nitelikte cevap verdiği Havva’nın ise ‘’Yılan beni aldattı ve o yüzden yedim’’ diye yanıt verdiği zikredilmektedir. Bunun üzerine Allah(c.c)’ın, kadın(Havva)’a: ‘’Çocuk doğururken o anda sana çok acı çektireceğim. Ağrı çekerek doğum yapacaksın, kocana istek duyacaksın ve seni o yönetecek’’ dediği, Hz. Âdem’e de: ‘’Karının sözünü dinlediğin ve sana meyvesini yeme dediğim ağaçtan yediğin  için toprak senin yüzünden lanetlendi. Yaşam boyu emek vermeden yiyecek yiyecek bulamayacaksın” dediği söylenmektedir. Bu israiliyat kaynaklı bilgilere göre Hz. Âdem’i cennetten kovduran ve günaha girmeye sevk edenin Havva olduğu dolayısıyla kadınların cehennemin var oluş sebebi oldukları dillendirilmektedir. Fakat aslında iki tarafın da çabaları sonucunda hatanın meydana geldiği şu ayetlerle anlaşılacaktır: “Ve demiştik ki: ‘Ey Âdem! Eşinle birlikte cennete yerleşin, neresinden isterseniz bol bol yiyiniz. Ancak şu ağaca yaklaşmayınız. Yoksa zalimlerden olursunuz. Bunun üzerine şeytan onları  oradan  kaydırdı, ikisini de bulundukları yerden çıkardı. Biz de: ‘Haydi kiminiz kiminize muhalefet olmuş olarak yeryüzüne inin, size belirli bir zamana kadar duracak ve faydalanacak yer vardır.” DemiştikDerken Âdem, Rabbinden kelimeler aldı(ve onlarla yalvardı da) Allah da tövbesini kabul etti. Şüphesiz tövbeleri kabul eden ve bağışlayan O’dur.”(Bakar, 2/35-37)

Bu rivayetlerde dikkat edilmesi gereken hususlara bakıldığında işlenilen fiillerin  birlikteliği söz konusu olup bu anlayış kapsamında anlam çıkarılması gerekirken, sadece Havva’yı odak noktası haline getirerek bu doğrultuda Havva şahsında tüm kadınları günah keçisi ilan etmek, akla ve mantığa hizmet etmekten gayrı, tamamen şeytanlarının çizmiş oldukları projeye kadınları böyle bir algı operasyonuna dâhil ederek amaçlarına ulaşmayı hedeflemektir. İkinci bir husus ise Yüce Allah(c.c)’ın bu ayetlerde Havva’ya değil, Hz. Âdem’e vurgu yapması ve Hz. Âdem’in tövbe edip af dilemesidir. Gerçekten tek suçlu Havva ise peki Hz. Âdem neden tövbe etmekte ısrarcı oluyor? Bunları bir bütün olarak ele aldığımızda bu konudaki anti İslami bakış açılarının ne kadar da gerçek dışı olduğunu da kavrarız.

Temel gayemiz, kadınların karşı karşıya kaldığı ve toplumun temel problemlerinin başını çektiği şeytani zihniyetleri bertaraf etmek, aynı zamanda kadınların parçası haline getirilmeye çalışıldığı senaryoların asıl gerçeklerine ve gerekçelerine dikkat çekmektir. Hayatı ve hayat veren vahyi doğru anlamaktır esas olan. Vahyi doğru anlamak da putlardan arınmış, hurafelere diz çöktürecek bir benliğe ve akla sahip olmak demektir. Şu da bir gerçek ki kalemin hakikatinden yoksun olanlar, zulmün kalemine mahkûm olurlar.

 

 

iktibas


Keyword : radyo vakit - iktibas - bekir sağlamer -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

‘Beşerî kanun adına değil, Allah adına’ nikâh
Abant’ta 13-15 Ekim günlerinde yapılan, ‘Aile, Toplum ve Devlet’ konulu bir sempozyumdaki bazı sunumlara önceki yazıda kısaca değinilmişti; devam ede
"Müminler boş şeylerden yüz çevirirler" Ayeti ile ne kast ediliyor?
SORU: Mü’minûn sûresinde 3. ayette müminler tanımlanırken “Onlar boş işlerden yüz çevirenlerdir” buyurulmuştur. Boş şeylerle kast edilen nedir? Mesela
Haşdi Şabi Kimdir ve Kime Hizmet Ediyor?
Resmiyeti, hassasiyetleri bir tarafa bırakıp söze kafadan giriş yapacağım; Haşdi Şabi, İran’ın Irak’da sevk ve idare ettiği, eğittiği, donattığı ve fi
Adanmışlığın İzleri Neden Hayatımızda Görülmüyor?
Evlerimizdeki misafir odası, tıpkı bir misafir gibi çıkıp gitti hayatımızdan.Büyük şair ve mutasavvıf Feridüddin Attar “Cevâhirnâme” isimli eserinde ş
Toplumsal güvenliği sağlamak için ne tür tedbirler alınmalı?
SORU: Toplumsal güvenliği sağlamak için ne tür tedbirler alınmalı? Tarih: 11 Ekim 2017
Gerçek vatansever kimdir?
Bu ülkede işini en iyi yapan insanlar, gerçek vatanseverdir. Ülkesi için sokağa çıkması gerektiğinde, sel olup akması gerektiğinde, susması gerektiği
Eş seçiminde yapılan yanlışlıklar
Günümüzde âileler, çok değişik bir hâl aldı. Eskiden anne ya da babaya bakıp evlâtlarını üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirdik… Şimdi öyle değil, din
Kızınıza Talip Olan Bir Damat Adayına İlk Sorunuz Ne Olur?
Böyle bir durumda akla ilk gelen ne iş yaptığı sorusu olabilir. Evet, damat adayının bir aileye bakabilecek düzeyde geçimliğinin olması, bir işinin, b
İnsani gelişim için
Bir toplumun kalkınması ve gelişmesi o tolumun bireylerinin gelişimine bağlıdır. Bireysel gelişim, bireyin düşünce gelişimiyle paraleldir.
Zamanın oğulları
Eskiden zamanı verimli şekilde kullanan kişilere “zamanın oğulları” denirmiş. Bu kimseler insan ömrünün bir buz parçası gibi eriyip gittiğini fark edi
1 -


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat