Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz * Milli Mücadele döneminde de Afrin'e harekat düzenlendi * Nedir bu terbiyesizlerden çektiğimiz? * Bizdeki solcular nankördür; ağlayıp sızlarlar, arkadan hançerlerler! * ‘Savaş kışkırtıcıları-barış kışkırtıcıları’... * Erdoğan: Afrin operasyonu başladı * İslamda Kardeşlik Ruhu * Kur’an Talebesi Müritliği * Sağırdırlar, Dilsizdirler, A’madırlar... * Müslüman bir Devlet Hangi Gerekçelerle Savaş ilan edebilir? (Video)

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 86284
Toplam 411554652
En Fazla 606285
Ortalama 154545
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Merzuki: İsrail, Arap ihtilafını fırsat görüyor

Bu ambargo Katarın yapıcı rolünü yıllardır engellemeye çalışan ve kontrol dışı siyasi bir rol oynamasına mani olmak için çabalayan rejimlerin son hamlesidir. Sadaklarındaki son oktur. Çünkü bütün baskılar ve tehditler sonuç vermedi, işe yaramadı. Bu rejimler son kartlarını masaya sürdüler. Elbette bu girişimde
2018-01-22 - 12:33

Merzuki: İsrail, Arap ihtilafını fırsat görüyor

 

 

Haberiyat | Haber Merkezi

Tunus eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif El-Merzuki, Katar krizi ile ilgili yaptığı değerlendirmede İsrail'in, Arap aleminde yaşanan savaşları ümmeti yıkmak için bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Katar’ın Eş Şark gazetesi Merzuki ile bir röportaj yaptı. Röportajın Türkçe tercümesini önemine binaen Haberiyat okurlarının dikkatine sunuyoruz.

Eş Şark: Katara uygulanan ambargoyla ilgili görüşünüz nedir. Ambargonun nedenleri ve çıkış  noktası nedir sizce?

Merzuki: İzin verirseniz öncelikle şunu vurgulamak isterim.  Bu ambargo Katarın yapıcı rolünü yıllardır engellemeye çalışan ve kontrol dışı siyasi bir rol oynamasına mani olmak için çabalayan rejimlerin son hamlesidir. Sadaklarındaki son oktur. Çünkü bütün baskılar ve tehditler sonuç vermedi, işe yaramadı. Bu rejimler son kartlarını masaya sürdüler. Elbette bu girişimde önceki girişimleri gibi boşa çıkacaktır, başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Bu ambargo pervasızca yapılan bir macera değil mi? Bu izolasyon girişimine uluslararası toplumun tepkisini nasıl görüyorsunuz?

Öncelikle toplum özellikle Arap toplumu katara sempatiyle bakıyor. Bu pervasız izolasyonu planlayan operasyon merkezinin bu durumu dikkatlice değerlendirmesi lazım. Ayrıca uluslararası toplumun kahır çoğunluğu ve özellikle Afrika ülkelerini anmak gerekir. Son Afrika birliği zirvesinde pozisyonuna destek arayan Mısır rejiminin talepleri reddedildi. Meselede komik olan durum Katarı izole etmek isteyen rejimler kendileri izole oldular.

Yaşanan durumun Arap devrimleri ve karşı devrimler arasında yaşanan çatışmanın bir parçası olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu konuda en ufak bir şüphem dahi yok. Abu Dabi emirliğinin kontrol ettiği bir operasyon merkezinin işi olduğunu düşünüyorum. Mısırdaki devrimin gücü askeri bir darbeyle kırıldı. Finansal ve medya desteği sağlandı. Libya’da General Hafter’e silah desteği yapıldı. Yemen’de de aynı şekilde. Tunus’ta bozguncu medya ya ve ‘’siyasi şirketlere’’ geniş ölçüde maddi destek sağlandı. Bu operasyon merkezinin yapacağı son bir şey daha kalmıştı o da destek kaynağını kurutmaktı.  Türkiye’de gerçekleşen başarısız darbe girişimindeki şüpheli ve en son Katara uygulanan izolasyon politikasındaki açık rolleri bu gerçeği ortaya koymaktadır.

Açıkça söylüyorum eğer sözünü ettiğim operasyon merkezi bu iki kaynağı kontrol altında tutmayı başarsaydı Arap devrimleri gerçekleşmeyecekti. Sönmemiş volkanlar bir gün yeniden faaliyete geçerler. Dünyadaki bütün gizli operasyon odalarını çalıştırsanız volkanın ağzını kapatamazsınız.

Her halükarda Türkiye’de darbe girişimi başarısız oldu. Katar ablukası başarısız oldu. Bu durum tarih okumayan insanlara ders olmuştur. Unutmayalım ki medcezir iki taraflıdır. Gelir ve gider.

Tunus Eski cumhurbaşkanı olmanız sıfatıyla soruyorum. Katar Tunus devrimine destek verdi mi?

Katar bize Manevi ve siyasi destek verdi. Şimdiki Emirin babası Şeyh Hamd b. Halife Ali Sani ve kendisi Temim b. Hamed Ali Sani ülkemizi ziyaret ettiler ve ekonomik destekte bulundular. Bir gün başsavcımız Ali B. Ftays 27 milyon dolarlık bir çekle geldi Çalınan ve yurt dışına kaçırılan mallarımızın ufak bir bölümüydü bu. BM nezdindeki çabalarımızla Parayı ülke hazinesine aktarmayı başarmıştık. Katar Devrik eski Tunus Başkanı ve ailesinin ülke dışına kaçırdıkları malları iadede önemli bir rol oynadı.

Katar Tunus’ta özellikle belli bir siyasi sınıfa destek verdi mi?

Söylenenlerin aksine Katar sadece belli sınıfın hükümetine veya şahsa yardım etmemiştir. Aksine başkanlık süremin dolmasından sonra da Tunus’a olan desteğini sürdürmüştür. Bu duruş bütün aykırı sesleri susturmuştur. Eskiden muhalif şu anda hükümet olanlardan bahsediyorum.

Size göre Katar Tunus’ta Arap dünyasında siyasi hayatı ve demokrasiyi destekledi mi? Yoksa aksi mi söz konusu.

B.A.E Tunus siyasetini yozlaştırdı. Mesela o dönemde muhalefet liderliği yapan şimdiki başkana iki adet zırhlı araç hediye etti. Bu sadece hatırladığım bir skandal.  Kim bilir başka bilmediğim neler var.

Subhanallah Kendine saygısı olan başkalarına da saygı gösteren bir insan yolsuzluğa fesada nasıl destek verebilir?  BAE’den sadece kötülük gördük, halbuki Katar’dan iyilikten başka bir şey görmedik.  Bundan dolayı Tunus kupası futbol karşılaşmasında taraftarların büyük bir katar bayrağını stada koyduklarını gördük. Bu siyasetten çok uzak bir sevgi gösterisi, Tunus tarihinde örneği görülmemiştir.

Hamas’ın ve İhvan’ın bazı Arap ülkeleri tarafından terör örgütü olarak kabul edilmesi hakkında görüşünüz nedir?

Katar’ı ablukaya alan ülkelerin ayıpladığı durum Katarın Körfez birliği (kararlarının) dışına çıkmasıdır. Ancak birçok ülke için bu bariz bir çelişki değil. Arap ve İslam ülkelerinin çoğu devlet ve millet olarak bu duruşu (Katarın duruşunu) sergilemiştir.

Tabi (İhvan’ın ve Hamas’ın terör örgütü olarak vasıflanması) cümleten ve tafsilen reddettiğim bir durum.  İhvan’la derin siyasi ve ideolojik ihtilaflarım olmasına rağmen o siyasi bir harekettir terörle alakası yoktur. “Ancak uçsa da keçidir.’’ babından olursa o başka. (Yanlışta ısrar edenler için kullanılan bir meseldir. Meselin aslı şöyledir: Bir adam uzaktan hareket eden bir canlı görür. Keçidir keçi der. Ancak canlı bir müddet sonra havalanıp uçar. Adam ısrarla onun keçi olduğunu savunarak uçsa da uçmasa da keçidir der. ) Hamas’a gelince; Siyasi ve (ülkelerini işgal eden güçlere karşı) kuvayı milliye hareketidir. Develerin uçtuğunu iddia eden bazı dostlarımızı Allah Teâlâ azgınlıklarından uyandırsın.

Arap ülkelerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Gelecek konusunda ne aşırı iyimser (Arap dünyasında gördüğümüz yıkım sadece bir başlangıçtır) nede aşırı kötümser olmalıyız. Alternatifler yavaş dahi olsa sağlam bir şekilde ortaya çıkıyor. Hatta despotik zorba yönetimler içerisinde bile akıl sahibi insanların siyasi çözümler konusunda anlayışları değişiyor. Bugün Katara ve Arap baharı yaşanan ülkelere yapılan pervasız politikalar süratle çökecektir. Bu politikaları icra eden politikacılar türlerinin son örneği olacaklardır. Farkında olmadan tırnaklarıyla kendi kabirlerini kazıyorlar.

Son olarak Katara karşı ablukanın önderliğini yapan Suudilere bir mesajınız var mı?

Onlara şunları söyleyebilirim: Katar’ın şu anda işgal ettiği yer, pozisyon; dünyayı kuşatan fikirleri yani değişen zihniyetleri, demografide yaşanan değişimleri doğru okumasından kaynaklanıyor. İşte böyle Katarın lider kadrosu akımla beraber yüzüyorlar. Ama sizler tamamen kadim, eski, hatalı okumalarla aksi istikamette yüzmeye çalışıyorsunuz. Çok çabalıyor boşuna enerjinizi tüketiyorsunuz. Ve bizleri de yoruyorsunuz. Ama bunların hiç bir faydası yok. Hiç kimse dağdan denize dökülen nehri aksi mecraya sevk edememiştir.

 

 


Keyword : radyo vakit - merzuki - haberiyat -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Azerbaycan'ın bağımsızlığına giden yol: Kanlı Ocak
Azerbaycanlılar, 20 Ocak 1990'da Sovyet ordusunun Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayrımı yapmaksızın yaptığı katliamın kurbanlarını anıyor. Ar
Batıniyye (Bâtinilik)
“Gizli olmak, bir şeyin iç yüzünü bilmek” anlamına gelir. Diğer bir tarife göre “Gizli olanı ve bir şeyin iç yüzünü bilenler” de- mektir. Terim olarak
Kudüs için Müslümanlar ne yapmalı?
Bir sohbetinizde "Allah'ın Mekke'yi fethedin, Kudüs'ü fethedin" diye bir emri yok demiştiniz. Bunu dinleyenler sizi İsrail taraftarı olarak düşünüyorl
Vahdetin önündeki iki önemli engel
Müslümanların hayat içerisinde varlıklarını korumak ve hissettirmek için güçlü olmaları gerekir ki bunun içinde birlik olmaları lazım. Lokal ve bölges
İdlib’de işimiz kolay değil, ama zor da değil!
Suriye’deki savaş IŞİD’in etkisiz hale getirilmesinin ardından sınırlandırılmış da olsa, dört bölgede (Humus, Hama, İdlib ve Şam’ın doğusundaki Guta b
Nahda Hareketi'nden "uzlaşı ve diyalog" çağrısı
Tunus'ta Nahda Hareketi Partisi, yılbaşında gelen zamların ardından başlayan hayat pahalılığı protestolarına dair açıklamasında "bazı partilerin kışkı
Kur’ân’ı Zihinlere Hapsetmek
“Îman edip sâlih amellerde bulunanlar; ne mutlu onlara. Varılacak yerin güzel olanı (onlarındır)” (Ra’d 29). İslâm dîni, hem iç-âlemi, hem de dış-âle
Hikmet Kur'an'la birlikte mi İndirilmiştir?
SORU: Allah Teâlâ Kur'an'da "Kitabı ve hikmeti indirdik" buyuruyor. Demek ki hikmet Kur'an ayetleri içinde ve onun ayetlerinin anlamlarını düşünerek
Bu Yazıyı Sakın Okumayın.
Bir havuza kirli su pompalayıp, sonrada sürekli temizlemeye çalışmaktan farklı değil halimiz. Havuza gelen suyu kirleten nedeni ortadan kaldırsanız, b
Özbekistan'da Kur'an-ı Kerim yayınlanmaya başlandı
Özbekistan'ın başkenti Taşkent’teki “Hilal” Yayınevinin Kur'an-ı Kerim yayınlamaya başlayacağı belirtildi. Info.islom.uz internet sitesindeki habere
1 -


Abdullah Yıldız

“Başka Kur’ân Getir” Diyenler

16/01/2018 - 13:21

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat