Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Kıymetimiz kametimizden gelir * Barzanî’ye ‘Açık Mektubum’dur * Heniyye: Hamas doğru ve cesur bir karar almıştır * 200 fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın * Barzani vazgeçse de vazgeçmese de... * Erdoğan: IKYB'yi referandum kararından vazgeçmeye çağırıyorum * Hasenattan Salihata Pasif İyiden Aktif İyiye * Nasıl bir Eş... * Çokluk, Çoğunluk, Çoğulculuk * Dünyayı Kim Kurtarabilir?

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 140461
Toplam 386153985
En Fazla 606285
Ortalama 152089
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Zambiya’da neler oluyor

Zambiya Güney Afrika ülkeleri içinde farklı bir yere sahip. Bağımszlık sonrası yönetim geçişler problemli bir şekilde gerçekleşmedi. Liberaller de sosyalistler de seçimleri kaybedince yönetimi yeni seçilen devlet başkanlarına barışçı bir şekilde teslim ettiler. Son bir kaç aydır Zambiya’da hükümete yönelik protestolar devam ediyor. Hükümet
2017-09-20 - 10:13

Zambiya’da neler oluyor

 
Zambiya’da neler oluyor

 

Zambiya Güney Afrika ülkeleri içinde farklı bir yere sahip. Bağımszlık sonrası yönetim geçişler problemli bir şekilde gerçekleşmedi. Liberaller de sosyalistler de seçimleri kaybedince yönetimi yeni seçilen devlet başkanlarına barışçı bir şekilde teslim ettiler.

İbrahim Tığlı

Son bir kaç aydır Zambiya’da hükümete yönelik protestolar devam ediyor. Hükümet olağanüstü hal ilan etmesine rağmen protestoları durduramadı. Afrika’nın son yıllardaki gözde ülkesi Zambiya'nın, istikrarlı bir ülke iken protestolarla ve çatışmalarla anılmaya başlanması endişe verici bir görünüm içinde.

Zambiya’daki son bir kaç ay içinde gerçekleşen gerginliğin arkasında iktidar ve muhalefet partisi arasındaki siyasi bir gerginlik mi, yoksa küresel güçlerin bir çekişmesi mi var?

Yoksa içinde İMF’nin de olduğu uluslararası bir operasyon mu çekiliyor Zambiya ya?

 

Zambiya

 

Aslında ülkedeki siyasi gerginliğin menşei geçen Ağustos’ta yapılan seçimlere kadar uzanıyor. Seçimler iktidar partisinin kılpayı üstünlüğü ile kazanılanca muhalefet partisi seçimlere hile karıştırıldığını ileri sürerek protestolara başladı. Devlet Başkanı Edgar Lungu taraftarları ile Kalkıma İçin Birlik Partisi lideri Hakainde Hichelema taraftarları araşında çıkan çatışmalarda onlarca kişi ölürken yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Geçen Nisan’da muhalefet partisi lideri Hichelema tutuklanarak oldukça sıkı önlemleri ile bilinen bir hapishaneye kondu. Fakat taraflar arasındaki çatışmalar daha da arttı ve Devlet Başkanı Langu geçtiğimiz hafta ülkede üç aylık sıkı yönetim ilan etti.

 

edgar lunga
 

Zambiya Güney Afrika ülkeleri içinde farklı bir yere sahip. Bağımszlık sonrası yönetim geçişler problemli bir şekilde gerçekleşmedi. Liberaller de sosyalistler de seçimleri kaybedince yönetimi  yeni seçilen devlet başkanlarına barışçı bir şekilde teslim ettiler.

 

Hakainde Hichelema
 

Geçen yıl Ağustos ayında iktidar da muhalefet te gergin bir seçim kampanyası yürüttü. Başta başkent Lusaka olmak üzere ülkenin bir çok şehrinde taraflar karşı karşıya geldiler. 1 Eylül’de seçim sonuçları açıklanınca özellikle muhalefet partisinin taraftarları şeffaf bir oy sayımı yapılmadığı, bir çok oyun sayılmadığı gerekçesi ile protestolarını sürdürdüler. Hatta bir keresinde Devlet Başkanı'nın konvoyuna da saldırı düzenlediler ve Edgar Lungu güçlükle kendini kurtarabildi.

Bu şiddetin taraftarları sadece muhalefet değildi. İktidar yanlıları da aynı hatta daha sert bir şekilde karşılık verdiler. Muhalefet lideri tutuklandı, şiddet ve baskı gördüler ülkenin en büyük bağımsız gazetesi kapatıldı. Lungu taraftarları” vatansever olmayan hainler” olarak suçlandı. Şu anda Ulusal Meclis çalışamıyor. Meclisin 48 muhalefet partisi üyesi, başkanları vatan hainliği ile yargılandığı için meclise gelmiyor çalışmaları boykot ediyorlar.

İki taraf arasında ipler oldukça gergin. Edgar Lungu geri adım atmıyor ve uzlaşmaya yanaşmıyor. Bu bir bakıma Langu’nun diktatörlüğe, tek partili bir devlet yönetimine kaydığı eleştirilerinin ortaya çıkmasına da neden oluyor.

Evet iktidarın süreci iyi yönetemediği gözüküyor, yalnız muhalefet te sert bir politik yöntemi benimseyerek kendi taraftarlarını kontrol edemiyor. Çünkü muhalefet partisinin bazı üyelerinin silahlanmaya başladığı söylentileri de var. Hatta Şehirdeki büyük bir markete düzenlenen saldırının bu kişiler tarafından yapıldığı da idda edilmekte.

Sorun göründüğü gibi siyasi bir krizden çok Zambiya’nın devlet geleneği ile küresel ekonomi arasındaki gerginlik. Zambiya öteden beri kontrollü bir ekonomik açılım politikası uygulamakta. Çünkü bu ülkelerde devlet öteden beri ekonomide belirleyici bir rol üstleniyor ve serbest pazara geçiş kolay olmuyor. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki Zambiya Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biriydi.

Bu büyümeyi devam ettirmek için küresel güçlerle işbirliği içinde hareket etmesi veya kendi orta ve yüksek ekonomi sınıfını oluşturması gerekiyordu. Ekonominin büyük ölçüde çok küçük bir azınlık olan beyazların elinde olması siyahların ekonomide söz sahibi olmasını da zorlaştırmakta. Çünkü beyazları dışlayarak devletin ekonomiyi tamamen kendi tekelinde tutması, başta bakır madenleri olmak üzere elmas ve uranium yataklarını devletleştirmesi yeni bir Zimbabve’yi ortaya çıkaracaktır.

Zambiya’da Çin yatırımları giderek artıyor. Özellikle Çin, bakır ihtiyacını Zambiya’dan karşılamakta ve diğer BRİCS ülkleri, Hindistan, Güney Afrika, Rusya ve Brezilya da yönünü bu ülkeye çevirmiş durumda.

Afrika’da Nijer’den sonra ikinci büyük uranium rezervine sahip Zambiya, küresel güçlerin baskısı altında. Henüz işletilmeyi bekleyen uranium yataklarına Fransa, İngiltere ve ABD yeni kuracakları nükleer enerji santralleri için gözlerini dikmiş durumda.

.Bunlardan biri 1 yıldır devam ettiği gibi siyasi gerginliği artırmak. Bu siyasal gerginliğin taşıyıcılarından biri de Güney Afrika’da daha çok beyazların yönetimde söz sahibi olduğu Demokratik İttifak Partisi. Geçtiğimiz günlerde bu partinin siyahi lideri Zambiya’yı ziyaret etmek istedi fakat izin verilmedi. Liberal, Anglo Sakson anlayışına sahip bu parti, elindeki medyanın desteği ile Zambiya’nın diktatörlüğüe kaydığını sürekli işleyecektir. Çünkü bu parti benzer bir çalışmayı Mozambik’teki iktidar ve muhalet partisi arasında da yaparak muhalefetin iktidara karşı kışkırtılmasında rol oynadı.

Demokratik Kongo sınırındaki Katangasi eyaleti zengin mineral yataklarına sahip bir bölge ve ilk kışkırtmalar da bu bölgedeki etnik yapı üzerinden gerçekleştirilmekte. Bu bölgede yaşayan halk ile Kongo’daki halk iç içe geçmiş durumda. Zaten öteden beri Kongo’nun Katanga bölgesinde çatışmalar yaşanıyor ki, bu şiddet sarmalını Zambiya Katanga’sına taşımak ta zor olmayacak.

Zambiya giderek İMF’ye bağımlı hale gelmeye de başladı. Geçen yıl 1.5 milyar dolara yakın İMF’den borç alındı. İMF şart olarak maden ve mineral yataklarının özelleştirilmesini istiyor fakat hükümet özelleştirmeye pek sıcak bakmıyor.

Görüntü, siyasal bir gerginlik gibi gözükse de görünmeyen neolibaralizm ile geleneksel devletçi Zambiya ekonomi arasında bir çatışma yaşandığı. Yalnız bir de şöyle bir gerçek var. Afrika’da tartışmalı seçimlerin ihalesi hep İsrailli şirketlere veriliyor. Acaba bu şirketin bu çatışmaların çıkmasındaki payı ne kadar onu da düşünmek gerekli.

Edgar Lungu’nun önünde fazla seçenek te yok. Etrafı liberal ekonomi tarafından kuşatılmış durumda. Çin’i arkasına almak ta bir çözüm değil. Yapması gereken istikararı sağlayıp bir şekilde muhalefetle de bir uzlaşma zemini geliştirmek. Ama şunu da yapabilir; ülkesinin uzun yıllar ekonomik krizle boğuşmasını göze alarak küresel güçlere rest çekebilir. Fakat o zaman da Zambiya’nın artık demokratik bir ülke olmadığı, insanların baskı altında yaşadığı, basın özgürlüğünün bulunmadığı iddiaları küresel basında daha fazla yer bulacaktır.

 

dünya bülteni


Keyword : radyo vakit - dünya bülteni - zambiya -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

200 fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın
İsrail polisi eşliğindeki 200 fanatik Yahudi'nin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği bildirildi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Di
Arakan'a Ağlamaktan Kolay Ne Var?
Yanıyoruz! İnliyoruz! Ağlıyoruz! Çaresizce seyrediyoruz! Hepimizin; Ama hepimizin vebalidir Arakan! Hiç birimiz masum değiliz... Biz
Suriyeli Anne Almanya’da Bakıcı Aileye Verilen Çocuğunu İstiyor!
Almanya’da daha rahat bir hayat yaşayacağı ümidiyle çocuklarından Ali İbrahim’i bir arka- daşıyla 2 yıl önce Almanya’ya kaçak yollardan gönderdiğini a
İsrail için boşaltılıyor
ABD ile İsrail, Suriye ve Irak’ın parçalanmasıyla sonuçlanacak harita için 3,5 milyon insanı yerinden ederek, korkunç bir insansızlaştırma projesi uyg
En çirkin pazarlık
Irak’taki referandum süreci çirkin bir harita pazarlığına dönüştü. Bir yıldır referandum inadını sürdüren Barzani, ABD’nin, “Referandumu ertele, Kerkü
ABD Afganistan Hezimetini Pakistan'a Yüklüyor
21 Ağustos 2017’de yeni Afganistan stratejisini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump "Zafer kazanamadan süren Afganistan savaşıyla ilgili ABD halkının h
Yüzleşmeye doğru: İran, S400, İHA, İsrail...
Hava Kuvvetlerimizin kurulduğu 1911 yılından 2009 yılına kadar 5765 uçak envantere girdi. Bunların içinde kıssası en kuvvetli dönem 1947 -1955 arasıdı
Almanya'nın Türkiye hazımsızlığı
Bugün Almanya’da Türkiye karşıtı olmayan söylem bulmak neredeyse imkânsız. İçinde üç milyon civarında Türk barındırmasına rağmen durum bu. Sanki o seç
Erdoğan'dan Astana'da İslam dünyasına net mesajlar
Erdoğan, Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlara ilişkin, “Bölgede yaşanan insani dramın önüne geçmek için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri ile birl
'Sessiz Kalınırsa Arakanlı Müslümanlar Yok Olacak'
Arakani, Myanmar hükümetinin Arakan eyaletindeki planının, kargaşa çıkartıp, Rohingyaları Arakan'dan tasfiye ederek bölgeye Bangladeşli, Sri Lankalı v
1 - Heniyye: Hamas doğru ve cesur bir karar almıştır
2 - Kıymetimiz kametimizden gelir
3 - Barzani vazgeçse de vazgeçmese de...
4 - 200 fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın
5 - Barzanî’ye ‘Açık Mektubum’dur


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat