Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* El Aksa: Ortadoğu duvarında asılı silah * Körfez krizinin kazananı kim? * 'Filistin halkı Mescid-i Aksa'nın koruyucusudur' * 15 Temmuz Darbesi ve ABD * Erdoğan: Tüm İslam aleminin görevi * Emir’in ve Dahlan’ın yeni terör timleri Türkiye’ye mi sızdı? * Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa Nasıl Kurtulur? * Kudüs'ü Mescid'i Aksâ'yı Unuttuk mu? * Piyasa İslamı * İşgal Güçleri Mescid-i Aksa'daki Elektronik Kapıları Termal Kameralarla Değiştirdi

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 47256
Toplam 378884860
En Fazla 606285
Ortalama 152468
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Niçin Nüzul Sırası ?

Kur’ân’ın fâsıla-fâsıla indirilmiş olması, Peygamberimiz zamânında Kur’ân’ı ha- yatta yaşamak içindi. Kur’ân’ı yâni Allah’ın sözünü hayatta hâkim kılmak içindi. Kur’ân hayâta inmiştir çünkü. Hayatta yaşanması için inmiştir. Hayâtı düzenlemiştir ve hayâta hâkim olmuştur o dönemde. Kur’ân’ı sindi-
2017-07-28 - 12:27

NİÇİN NÜZUL SIRASI?

 

 

“İnkârcılar dediler ki: ‘Kur’ân ona tek bir defâda, toplu olarak indirilmeli değil miydi?’. Biz onunla kâlbini sağlamlaştırıp-pekiştirmek için böylece (âyet-âyet indirdik) ve onu ‘belli bir okuma düzeniyle (tertil üzere) düzene koyup’ okuduk”(Furkân 32).

Kur’ân’ın sıra tertibini Allah yapmıştır. Tabî ki tek-tek âyetlerin hangi sırayla indiğini bilemiyoruz ancak, sûrelerin hangi sırayla indiğini büyük ölçüde biliyoruz. Bir-kaç tâne nüzûl-sırası örneği vardır ve aralarındaki farklar “büyük farklar” değildir. En azından Mekkî ve Medenî âyetler çok büyük oranda bellidir. Yâni Mekke benzeri bir ortamda ne yapılacağı ve nasıl bir tavır takınılacağı, Medîne benzeri bir ortamda ne yapılacağı ve nasıl bir tavır takınılacağı anlaşılabiliyor. Resmî-sıra, herkesin alışık olduğu sıradır fakat bu sıraya göre okunan Kur’ân’ın idrâk edilmesinde bâzı zorluklar vardır. Bir arkadaşıma, “Kur’ân’ı her-gün düzenli olarak okumasını” tavsiye ettikten ve o da resmî-sıradan okumaya başladığında, âyetler kendisine çok ağır gelmiş ve; “din savaşa çok mu önen veriyor?” ve; “Kur’ân yahudilerle neden bu kadar çok uğraşıyor” (Bakara Sûresi) diye sormuştu. Demek ki Kur’ân resmî-sıradan okunması için bir ön-bilgi gerekiyor. Nüzûl-sırası ise kişiyi eğitiyor. Yâni hem bilgi hem de bilinç veriyor. Kur’ân nüzûl-sırasına göre okunduğunda Kur’ân’ın savaşa bakışı da, yahudilerle neden bu kadar çok uğraştığı da çok daha iyi idrâk edilir.

Aslında Kur’ân, yaygın olarak bilindiği gibi Hz. Osman zamânında değil, bizzat Peygamberimiz zamânında, hem de bir kağıt yada parşömen üzerine yazılarak bir kitap olarak düzenlenmiştir. Bunu Kur’ân’dan anlıyoruz:

“Hayır; çünkü o (Kur’ân), bir öğüttür” (Abese 11). “O (Kur’ân), ‘şerefli-üstün’ sâhifelerdedir. Yüksek tutulan tertemiz sayfalarda. Katiplerin ellerindeki” (Abese 13-15).

Kur’ân sâdece kendi çağına değil, tüm zamanlara seslendiği için bize de hitâp eder ve bu iki zaman arasında bir çelişki de olmaz bu nedenle. Bu ‘şerefli-üstün’ sâhifelerde” âyetini biz şu-anda nasıl ki “sayfalardan müteşekkil bir Kur’ân” olarak anlıyorsak, o zaman için de aynı-şekilde anlamamız gerekir. Yâni Peygamberimiz zamânında da Kur’ân, vahiyler indikçe sayfalanıyordu. Vahiyler inzâl oldukça yazılıyordu sayfalara. “O zaman kağıt yoktu” söylemi anakronik bir söylem olarak târihle çelişir. Zîrâ o târihte kâğıt kullanılmaktadır. Meselâ yahudilerin kitabı Tevrat, sayfalar hâlinde düzenlenmiş bir kitap şeklinde idi. Gelen vahiyleri bizzat Hz. Muhammed kaydetmiş yada kaydettirmiş olması gerekir: “Bundan önce sen hiç kitap okuyan değildin ve onu sağ elinle de yazmıyordun. Böyle olsaydı, bâtılda olanlar kuşkuya kapılırlardı” (Ankebût 48). Bu âyetten; “fakat artık okuyor ve yazıyorsun” anlamı çıkar. Peygamberimizin yazdığı yada yazımını denetlediği şey tabî ki de Kur’ân’dı.

Kur’ân’daki; “Sana okutacağız sen de unutmayacaksın” (A’lâ 6) âyeti, “onu kâlbine nakşedeceğimiz için unutmayacaksın” anlamının yanında; “onu sayfalar hâlindeki kitaba kaydedeceğimiz için unutmayacaksın” anlamına da gelebilir?.

“Gerçek şu ki, Kur’ân’ı senin üzerine ‘safhalar hâlinde bir indirme tarzıyla (tenzil)’ indiren biziz, biz” (İnsan 23).

Bu âyetler, Kur’ân’ın nüzûl-sırasına göre indirildiğinin delîlidir. O hâlde neden nüzûl-sırasına göre tertip edilip resmîleştirilmemiş ve o şekilde okunmuyor?. Herhâlde âyetlerin iniş sırasındaki netsizlikten dolayı.

Resmî-sıraya göre de Kur’ân okunabilir tabî ki ama Kur’ân’ı okumaya ilk-kez başlayan biri için nüzûl-sırası daha yararlı olur. Çünkü nüzûl-sırası şeklindeki tertipte, Kur’ân okunduğu gibi, aynı-zamanda Peygamberin ve sahabenin hayâtı ve ahlâkı da okunmuş olur. Hz. Âişe, kendisine “Peygamberimizin ahlâkı nasıldı” diye soran kişiye; “siz hiç Kur’ân okumuyor musunuz?, o’nun ahlâkı Kur’ân’dı” demiştir. Peygamberimiz ve sahabenin mücâhede-mücâdele süreci daha net görülür nüzûl-tertibine göre Kur’ân okuması yapıldığında. Nüzûl-sırası İslâm’i Hareket Metodu’dur aynı-zamanda. “Güzel örneklik” olan Peygamber ve sahabenin, âyetlere nasıl tepki verdiği, âyetleri nasıl idrâk ettiği ve de nasıl hayâta döndürdüğünün örneği çok daha net olarak görülebilir nüzûl sırasına göre yapılan okumalarda. Bu örnek tâkip edilerek benzer bir süreç yaşanabilir. O nedenle nüzûl-sırasına göre bir okuma yapmak, bir çeşit; “sünnete göre Kur’ân okumak” anlamına gelir. Sünnete göre Kur’ân okumak, “sünnete göre yaşamak” anlamına da gelecektir.

Resmî-sıra da aynı Kur’ân’dır ve o şekilde okumaktan da dersler çıkarılabilir fakat ilk başlayanlar için ve de herkes için Kur’ân’ı nüzûl-sırasına göre okumak çok farklıdır ve Kur’ân’ı nüzûl-sırasına göre okuyanlar bu farkı çok net görebilirler. Çünkü o sıra “risâlet târihidir” aynı-zamanda. Nüzûl-tertibi, Kur’ân’ın hayâta nasıl dönüştüğünün örneğidir. Nüzûl-tertibinde âyetlerin hangi nedenle geldiğini, o âyetlere göre nasıl hükümler verildiğini ve âyetler indiğinde ne yapıldığı, nüzûl-sırası “hayatla birlikte bir okuma” olduğundan dolayı, süreç çok daha net olarak görülür ve Kur’ân sâdece “bilgi” olmaktan çıkarak bir “bilince” de dönüşür. Çünkü Kur’ân sâdece zihinlerin bir nesnesi değil, hayâtın öznesidir. Hayat-kitabıdır ve yaşayan canlı bir kitaptır Kur’ân. Onu hayatla birlikte okumak gerçek bir idrâk kazandırır ki bu, nüzûl-sırasına göre okuma yapıldığında hemen fark-edilir.

Kur’ân’ın fâsıla-fâsıla indirilmiş olması, Peygamberimiz zamânında Kur’ân’ı hayatta yaşamak içindi. Kur’ân’ı yâni Allah’ın sözünü hayatta hâkim kılmak içindi. Kur’ân hayâta inmiştir çünkü. Hayatta yaşanması için inmiştir. Hayâtı düzenlemiştir ve hayâta hâkim olmuştur o dönemde. Kur’ân’ı sindire-sindire okumak ve idrâk etmek, hayâtın tam da ortasında olabilir en ideâl şekilde. 1.400 yıl önce öyle olmuştu. Kur’ân hayâtın tam da orta yerinde okunmuştu. Zâten Mekke müşrikleri, Kur’ân’ın hayâtın ortasında okunmasından rahatsız olmuşlardı da saldırmaya başlamışlardı Peygamberimize ve sahabeye. Yoksa kapalı kapılar ardında okunan Kur’ân’dan rahatsız olmuyorlardı ki!. Hayâta yansıtılmayan Kur’ân’dan rahatsız değillerdi. Aynen şimdi olduğu gibi. Kur’ân dört duvar arasında okununca hiç-kimse rahatsız olmuyor. Fakat hayâtın tam ortasında okununca kıyâmetleri koparıyorlar. Çünkü Kur’ân’ın hayâtın tam ortasında okunması demek, onu hayâta hâkim kılmak demektir. O hâlde İslâm’î Hareket Metodu, Kur’ân’ı hayâtın tam orta yerinde, kendimize yeni iniyormuş gibi okuyup uygulamak şeklindedir.

Peygamberimiz ve sahabe; bir eleştiri, îtirâz ve isyânı, parça-parça yâni nüzûl-sırasına göre inen Kur’ân’a göre ortaya koymuşlar, bir bilgi ve bilince bu yolla ermişler, sıkı bir îmâna sâhip olduktan sonra da, hicret edip devleti kurmuşlar ve İslâm medeniyetini başlatabilmişleridir. Öyleyse bu süreci yeniden başlatmanın ve yaşamanın kısa-yolu, Kur’ân’ı nüzûl-sırasına göre hayâtın tam ortasında uygulaya-uygulaya okumaktır. Yeniden îman-hicret-devlet ve medeniyeti kurmak bu süreçle hem daha kolay hem de daha güçlü olacaktır.

“Andolsun, sizin için, Allah’ı ve âhiret gününü umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için Allah’ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır” (Ahzâb 21).

Bu örneklik nüzûl-sırasına göre hem daha net görülür hem de -bir örneklik- bulunduğundan dolayı daha kolay olacaktır. Bu örnekliğe baka-baka benzer bir süreçte, daha kolay bir yol alabiliriz.

Kur’ân nüzûl-sırasına göre okunduğunda kâlpler çok daha kolay sağlamlaşıp pekişebilir. Zâten ancak böyle bir kâlple sarsılmadan yol alınabilir.

En doğrusunu sâdece Allah bilir.

 

harun görmüş

iktibas


Keyword : radyo vakit - harun görmüş - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

İslâm Hukuku ve "Önceki Şeriatler": Yahudi mezhepleri
Yahûdîler arasındaki ilk bölünme Hazret-i Dâvud zamanında Kudüs’e mâbed yapılmasına karşı çıkan kuzeylilerin kurduğu Rahabîlerle başlad
Lozan’da, savaş tazminatına karşılık alınan kasaba: Karaağaç
Milli Mücadele’nin ardından İsviçre’nin “Lozan” şehrinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, Britanya İmparatorluğu, Fransa, İtalya, Japonya, Yunan
Ehven-i Şer'de Teselli aramak
Ehven-i şer, “şer” değildir deseler de, adı üstünde; ehven-i şer, yâni “az olan şer” de bir şerdir. Ehven, “daha az” demektir. Ya “hayır” vardır yada
Sosyal medya vatanseverleri
Sosyal medya vatanseveri olarak kimi mi kast ediyorum? İşi gücü olmayan ama 24 saat sosyal medya mesaisi yapanları kastediyorum. Taşı taş üstüne koy
Eşlerimizin Gözüyle Nasıl Bir Müslümanız!
Mahşer günü belki namaz sınavını, ibadet sınavını vereceğiz ama insani ilişkilerimizdeki özensizliğimiz, Allah’ın hakkına riayet ettiğimiz kadar insan
Bugüne nasıl geldik?
Dört halife devrinin ikinci yarısını teşkil eden Hz. Osman ve Hz. Ali dönemi hadiselerini incelemek ve izah etmek, ilim adamlarının en fazla zorlandık
Aklımızın ve Bilincimizin Sömürgeleştirilmesi
Müslüman aklın, bilincin, bilginin, duyarlığın, algının, hassasiyetin sömürgeleştirilmesiyle ilgili olan Amerikan-Avrupalı projesinin hangi ölçüde baş
Sesler
Reis hayatta. Herkes sokağa. -Nerede buluşalım abi? -Köprü kapalıymış. Bağlarbaşı’nda buluşalım. Oradan karar veririz. -Köpeklerin gecesi bu
Entelektüelizm tapınağında büyüyen putperestler (1 ve 2)
Âlim; kalbini, aklını ve hayatını vahyi ile beslemiş ve vahyin maksadını anlamış şahsiyettir. Âlim; vahyi lafzı, manası ve muradıyla/maksadıyla kavray
Adi olan olay değil, sizsiniz
Evet, senden bahsediyorum. Emani ar-Rahmun Sakarya’da vahşice katledildiğin- de ‘kadının kocası ile katillerin arasında kavga olmuş’ yazabilen o aşağı
1 -


Ahmet Anapalı

İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)

29/08/2016 - 20:23

Ahmet Anapalı
Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Hayrettin Karaman
Hamdi Akan
Halime Kökçe
Hamza Er
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Songür
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Bozacı
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Coşkun
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat