Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Kıymetimiz kametimizden gelir * Barzanî’ye ‘Açık Mektubum’dur * Heniyye: Hamas doğru ve cesur bir karar almıştır * 200 fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın * Barzani vazgeçse de vazgeçmese de... * Erdoğan: IKYB'yi referandum kararından vazgeçmeye çağırıyorum * Hasenattan Salihata Pasif İyiden Aktif İyiye * Nasıl bir Eş... * Çokluk, Çoğunluk, Çoğulculuk * Dünyayı Kim Kurtarabilir?

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 140028
Toplam 386153552
En Fazla 606285
Ortalama 152088
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

'DEAŞ Filipinler’de En Büyük Darbeyi MILF’e Vuruyor'

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasındaki Bangsamoro Barış Antlaşması sürecinin Bağımsız Gözlemci Heyeti Üyesi ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, son dönemde Filipinler’de etkisini artırmaya çalışan DEAŞ bağlantılı grupların
2017-09-20 - 20:04

'DEAŞ Filipinler’de En Büyük Darbeyi MILF’e Vuruyor'

 

 

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasındaki Bangsamoro Barış Antlaşması sürecinin Bağımsız Gözlemci Heyeti Üyesi ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, son dönemde Filipinler’de etkisini artırmaya çalışan DEAŞ bağlantılı grupların en büyük hedefinin, MILF ile hükümet arasındaki barış sürecini baltalamak ve MILF’in bölgedeki etkisini zayıflatmak olduğunu söyledi.

Oruç, DEAŞ'ın, 23 Mayıs'ta Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentini kuşatması, grubun bölgede artan nüfuzu ve hükümet ile MILF arasında 2014'te imzalanan barış antlaşması ile başlatılan barış sürecine olan etkisine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Yaklaşık 10 milyon Müslümana ev sahipliği yapan Filipinler son yıllarda DEAŞ'ın terör faaliyetlerinin hedefinde.

DEAŞ eksenli sorunların, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Mindanao Adası'nın Marawi şehrinde vuku bulduğunu hatırlatan Oruç, bölge dinamiklerini bilmek için bu bölgedeki grupların çok iyi tanınması gerektiğini söyledi.

"Problemin ana karakterleri Maute ve Ebu Seyyaf isimli iki örgüt." diyen Oruç'a göre, ismini aile soyadından alan Maute örgütü son dönemdeki DEAŞ faaliyetlerinin kilit isimlerinden biri konumunda.

Örgüt, Abdullah ve Ömer isimli iki kardeş tarafından 2012'de kurulmuş ve 2015'te DEAŞ'a bağlılığını ilan etmiş.

Oruç'a göre, bağımsız bir İslam devleti hedefi olan Ebu Seyyaf örgütü de Mauta gibi zaman içinde bundan saptı ve adam kaçırarak fidye toplayan bir suç örgütüne dönüştü.

"DEAŞ bağlantılı bu örgütleri, Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nden ayırmak gerek." diyen Oruç, şu görüşleri dile getirdi:

"MILF'in başından beri hedefi Müslümanların hukukunu muhafaza etmek ve bağımsız bir Müslüman devleti kurmaktı. İnsanlara zarar vermek için değil insanları muhafaza etmek için yapılmış bir mücadele. Hiçbir hukuksuzluğa bugüne kadar bulaşmamış ve İslami hukuk neyi gerektiriyorsa mücadelelerini o sınırda devam ettirmişlerdir. En önemlisi de hiçbir zaman sivilleri hedef almamışlar ve sivillerin zarar görmesine yönelik hiçbir operasyon içinde olmamışlar."

Marawi kentinin kuşatılmasıyla ilgili, "Resmi kaynaklara göre, operasyon esnasında 350 civarında grup üyesi, 100'e yakın asker ve polis, 50 civarında da sivil hayatını kaybetti." diyen Oruç, "Fakat yerel kaynaklara göre sivil kayıplar çok daha fazla. 40 günden fazla bir süre oldu ve operasyonlar hala devam ediyor. Şehrin önemli kısmı Maute ve onun takipçileri tarafından kontrol ediliyor. Sivil kayıpların 500'ün üzerinde olma ihtimali var ve birçok insan hala rehin." ifadelerini kullandı.

"Bölgede ciddi bir kırılma yaşanıyor"

Oruç, bölgeden göç eden halkın acil insani yardıma ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, dünya ve Türkiye kamuoyunun konuya daha geniş yer vermesi gerektiğini vurguladı.

"Bölgede ciddi bir kırılma yaşanıyor. Marawi'de yaşananlar dünya genelinde çok fazla karşılık bulmadı. Şu anda 200 bin kişi evini terk etti ve insani olarak da ciddi sıkıntı içinde." ifadesini kullanan Oruç'a göre, Maute ve Ebu Seyyaf, Marawi olaylarına kadar oldukça yerel ve küçük gruplar olarak görüldükleri için devlet ve MILF tarafından çok fazla dikkate alınmadı.

DEAŞ'ın son zamanlarda Musul'da ve Rakka'da aldığı darbelerin, Filipinler'deki yayılmacı politikasında önemli rol oynadığını aktaran Oruç'a göre, grup bölgede özellikle de gençler arasında popüler.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Oruç, "Güney Asya'da halk hala DEAŞ'ın gerçek yüzünü bilmiyor. Medya propagandasını çok iyi yürüten DEAŞ çok ciddi karşılık buluyor." dedi.

DEAŞ bağlantılı Maute kardeşler ve Ebu Seyyaf gruplarının bölgedeki halkın desteğini, Müslüman coğrafyada "barış için tek yol silahlı mücadele" propagandası yoluyla elde ettiklerini aktaran Oruç, "17 yıl süren barış görüşmelerinin ardından Filipinler hükümetinin, barış antlaşması sonrası çözüme yönelik adımlardan biri olan Bangsamoro temel yasası ile ilgili görüşmeleri birkaç yıl önce aniden durdurması da Müslüman halk, özellikle de gençler arasında süreçle ilgili ciddi soru işaretleri yarattı. DEAŞ bu durumdan da faydalandı." diye konuştu.

"Amaç bölgedeki barış sürecini baltalamak"

Bağımsız Gözlemci Heyeti Üyesi Oruç, DEAŞ'ın bölgedeki yayılmacı politikasının önündeki en büyük engelin, halkın çok daha büyük desteğini alan MILF grubu olduğunu belirtti. Oruç'a göre, MILF'in 50 binden fazla eğitimli askeri var ve grup, toplumda çok geniş kitleler tarafından kabul görüyor.

Yerel halkın yüzde 60'ının desteğini alan MILF'i halkın, "barış sürecinin mimarı" olarak gördüğünü belirten Oruç, "(DEAŞ bağlantılı grupların) bölgedeki en büyük hedefi MILF ile hükümet arasındaki barış sürecini baltalamak ve MILF grubunun bölgedeki etkisini zayıflatmak." ifadelerini kullandı.

DEAŞ'ın Marawi saldırılarının bölgedeki barış sürecine etkisiyle ilgili bir soru üzerine Oruç, "operasyonların antlaşma sürecini etkilemediğini, hatta belli boyutlarda aklıselim atılacak adımlar sayesinde sürece olumlu katkıları dahi olabileceği" görüşünü savundu.

"Hükümet barış süreci için hala istekli"

Oruç, saldırılar sonrasında, hükümetin ve Hristiyan çoğunluğun Müslüman halka ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi'ne olan bakış açısında bir değişiklik olmadığını, sürecin olumlu şekilde ilerlediğini, terör örgütü DEAŞ'ın Mindanao'ya yerleşmesini engellemek için bu barış antlaşmasının hayati önem taşıdığını ifade etti.

Barış anlaşmasının imzalanmasıyla bölgeye kalıcı ve sürdürülebilir barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasası'na ilişkin ilk çerçeve anlaşmanın 2012'de, kapsamlı anlaşmanın da 2014'te imzalandığını hatırlatan Oruç, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin göreve geldiğinde barış görüşmelerini devam ettireceğini, Mindanao Adası'na barışın ancak bu şekilde geleceğini söylediğini anımsattı.

Oruç, hükümetin yol haritasına göre, Bangsamoro Temel Yasası'nın Ocak 2018'de meclisten geçmesine ilişkin senato ve temsilciler meclisinin oy kullanacağını bildirerek, bölgede yasanın onaylanması için referandum yapılacağını kaydetti.

Duterte yönetimi

"Devlet başkanlığı koltuğunda bir yılı tamamlayan Rodrigo Duterte'nin ülkenin kronik sorunu uyuşturucu çeteleriyle ve yolsuzlukla mücadelede izlediği sert politikanın artan terör olaylarına etkisinin olup olmadığı" sorusu üzerine Oruç, Duterte’nin yaptığı siyasetin tartışılabileceğini ama bugüne kadarki devlet başkanları arasında hala en üst düzeyde halk desteğini alan lider olduğunu söyledi.

Oruç, Filipinli liderin tecrübeli bir siyasetçi olduğunu vurgulayarak, Duterte'nin Mindanao'nun en büyük şehri Davao'nun 20 yıl boyunca belediye başkanlığını yaptığını ve şehri gerçekten yaşanabilir bir yer haline getirdiğini söyledi.

"Bunu yaparken de aslında sert bir üslupla yaptı. Bunu Davao'ya girdiğinizde görürsünüz. Davao'ya kadar arabalar çok süratli hareket eder ama Davao'ya girdiğiniz an da hızınızı 50 kilometreye düşürmeniz gerekir. Aksi halde çok ciddi cezalarla karşı karşıya olursunuz." diyen Oruç, Duterte'nin, uyuşturucu ve yolsuzlukla mücadele vaatlerinin seçimi kazanmasında büyük rolü olduğunun altını çizdi.

Duterte'nin, uyuşturucu çetelerine yönelik sert politikalarının yanı sıra Pasifik'te ittifak eksenlerini değiştirebilecek dış politika yönelimleri de onu farklı kılan unsurlar arasında yer alıyor.

Duterte'nin "en önemli müttefiki ABD ile askeri iş birliğini sınırlandıracağına, Çin ve Rusya ile ilişkilerine ağırlık vereceğine dair güçlü mesajları olduğunu" hatırlatan Oruç'a göre Duterte bölgenin alışık olmadığı, klasik siyasetin dışında bir lider ve ülkedeki sorunlardan Amerika'yı sorumlu tutuyor.

Oruç, "Duterte, 'yönetime gelince ben Amerika ile olan bağlarımızı kopartacağım, Çine ve Rusya'ya yaklaşacağım' dedi ve önce Çin'i sonra da Rusya'yı ziyaret etti. Amerikan askerlerinin bölgeyi terk etmelerini istedi. Bunlar ciddi bir rahatsızlık kaynağı oldu." diye konuştu.

Filipinli liderin, Marawi'deki kanlı kuşatma sonrasında, ABD'nin bölgeye özel kuvvet desteği yollayacağına ilişkin 10 Haziran tarihli açıklamalarına da değinen Oruç, Duterte'nin bu iddiaları reddettiğini, operasyonları Filipinler güvenlik güçlerinin sürdüreceğini söylediğini aktardı.

ABD egemenliğinden 1946'da ayrılarak bağımsızlığını ilan eden, çoğunluğu Katolik Hristiyanların yaşadığı Filipinler'de, nüfusun yüzde 10'u Müslümanlardan oluşuyor.

Filipinler'de ordu, 23 Mayıs'ta, Marawi'de ABD'nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu Hapilon'a operasyon düzenlemiş, çıkan çatışmalarda Maute örgütü militanları Marawi'yi kuşatmıştı.

Devlet Başkanı Duterte, eyalette 60 günlük sıkıyönetim ilan etmiş ve Rusya ziyaretini yarıda keserek ülkeye dönmüştü.

Ordu, 31 Mayıs'ta Marawi'nin yüzde 90'ında kontrolü sağladığını duyurmuştu.

Çatışmalar sonrasında Marawi'de halkın çoğu kenti terk ederek komşu İligan kentine göç etmek zorunda kalmıştı.

 

 

haksöz


Keyword : radyo vakit - ihh - haksöz -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

200 fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın
İsrail polisi eşliğindeki 200 fanatik Yahudi'nin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği bildirildi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Di
Arakan'a Ağlamaktan Kolay Ne Var?
Yanıyoruz! İnliyoruz! Ağlıyoruz! Çaresizce seyrediyoruz! Hepimizin; Ama hepimizin vebalidir Arakan! Hiç birimiz masum değiliz... Biz
Suriyeli Anne Almanya’da Bakıcı Aileye Verilen Çocuğunu İstiyor!
Almanya’da daha rahat bir hayat yaşayacağı ümidiyle çocuklarından Ali İbrahim’i bir arka- daşıyla 2 yıl önce Almanya’ya kaçak yollardan gönderdiğini a
İsrail için boşaltılıyor
ABD ile İsrail, Suriye ve Irak’ın parçalanmasıyla sonuçlanacak harita için 3,5 milyon insanı yerinden ederek, korkunç bir insansızlaştırma projesi uyg
En çirkin pazarlık
Irak’taki referandum süreci çirkin bir harita pazarlığına dönüştü. Bir yıldır referandum inadını sürdüren Barzani, ABD’nin, “Referandumu ertele, Kerkü
ABD Afganistan Hezimetini Pakistan'a Yüklüyor
21 Ağustos 2017’de yeni Afganistan stratejisini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump "Zafer kazanamadan süren Afganistan savaşıyla ilgili ABD halkının h
Yüzleşmeye doğru: İran, S400, İHA, İsrail...
Hava Kuvvetlerimizin kurulduğu 1911 yılından 2009 yılına kadar 5765 uçak envantere girdi. Bunların içinde kıssası en kuvvetli dönem 1947 -1955 arasıdı
Almanya'nın Türkiye hazımsızlığı
Bugün Almanya’da Türkiye karşıtı olmayan söylem bulmak neredeyse imkânsız. İçinde üç milyon civarında Türk barındırmasına rağmen durum bu. Sanki o seç
Erdoğan'dan Astana'da İslam dünyasına net mesajlar
Erdoğan, Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlara ilişkin, “Bölgede yaşanan insani dramın önüne geçmek için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri ile birl
'Sessiz Kalınırsa Arakanlı Müslümanlar Yok Olacak'
Arakani, Myanmar hükümetinin Arakan eyaletindeki planının, kargaşa çıkartıp, Rohingyaları Arakan'dan tasfiye ederek bölgeye Bangladeşli, Sri Lankalı v
1 - Heniyye: Hamas doğru ve cesur bir karar almıştır
2 - Kıymetimiz kametimizden gelir
3 - Barzani vazgeçse de vazgeçmese de...
4 - 200 fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın
5 - Barzanî’ye ‘Açık Mektubum’dur


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat