Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ahlaki çürüme * Kredi kartı - 2: Kredi kartının Hükmü * Çağının Fetö'sü Celaledddin Rumî'den Sadece Bir Not * Dönüşmek ve Dönüştürmek * Trump’ın Kudüs’le imtihanı * Arakan'da 16 cami yıkıldı * Kudüs için ne yapmalıyız? * Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum * ABD'nin PYD'ye verdiği silahlar Türkiye'ye yöneliyor * 'Kudüs kararıyla ABD savaşı barışa tercih etti'

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 174665
Toplam 404278888
En Fazla 606285
Ortalama 154187
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Cibuti kimlerin toprağı?

Cibuti, Doğu Afrika’nın en jeostratejik ülkelerinden biri. Oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen Ortadoğu ve Doğu Afrika’ya nüfuz edebilen bir devlet. Cibuti’nin bu etkisi yer altı zenginliklerinden ya da Güney Afrika gibi Afrika için bir model olmasından kaynaklanmıyor; önemi bizzat topraklarından kaynaklanıyor. Doğu Afrika’nın bu küçük devleti "Fransız Somalisi"
2017-12-12 - 17:43
Cibuti kimlerin toprağı?
 
Cibuti kimlerin toprağı?

 

"Fransız Somalisi" olarakta bilinen Cibuti'nin Ortadoğu ve Doğu Afrika’ya nüfuz edebilen bir devlet olmasının nedeni, bizzat topraklarından kaynaklanıyor

İbrahim Tığlı

Cibuti, Doğu Afrika’nın en jeostratejik ülkelerinden biri. Oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen Ortadoğu ve Doğu Afrika’ya nüfuz edebilen bir devlet. Cibuti’nin bu etkisi yer altı zenginliklerinden ya da  Güney Afrika gibi Afrika için bir model olmasından kaynaklanmıyor; önemi bizzat topraklarından kaynaklanıyor. 

Doğu Afrika’nın bu küçük devleti "Fransız Somalisi" olarak da biliniyor.  Kızıldeniz'e adeta bir doğal liman gibi açılan Cibuti, 1577’den 1867’e kadar Osmanlı Devleti’nin toprakları içinde kalmış, daha sonra Fransızlar, bölgeyi işgal ederek 1977’ye kadar sömürge devleti kurmuşlar ve ismini Fransız Somalisi olarak değiştirmişler. Cibuti, Etiyopya’daki Somali eyaleti, Somali devleti, Kenya Somalisi, Somaliland,  Putland gibi  Büyük Somali diye isimlendirilen bölge içerisinde yer almakta. Bir milyona yaklaşan nüfusunun çoğunluğunu Somalililer ve Afarlılar oluşturuyor. 

İngilizler 19 yüzyılın son çeyreğinde Uzakdoğu’da ticari koloni olarak Hong Kong’u kurdularsa; Fransızlarda bir ticari  koloni olarak Cibuti’yi seçtiler. Sömürgecilik ve bağımsızlık dönemlerinde Cibuti hep bir Fransız kalesi rolünü oynadı. 

Cibuti'yi 2000’li yıllarda önemli hale getiren yalnız Ortadoğu ile Afrika arasında bir köprü olması değil, aynı zamanda Cibuti’de bazı Batılı ülkelerin (ABD,Fransa, İtalya) askeri üssünün bulunması. Cibuti’nin en önemli gelir kaynağı da bu üsler, Sadece Cibuti’nin, ABD’den yıllık kira geliri 65 milyon dolara yakın. Çin ve Suudi Arabistan ise açacakları üsler için daha fazla kira bedeli ödeyecekler. Ülkede Atalanta yapı kapsamı içinde sözde korsanlarla mücadele eden İngiliz, İspanya, Almanya, Belçika, İtalyan, Kanada askerleri de var. Halkın da en önemli gelirlerinden biri de bu askerlerin harcamaları. 

Cibuti’de askeri üsler kurmanın küresel güçler açısından oldukça büyük faydası bulunmakta. Dünyada deniz trafiğinin en yoğun olduğu Aden körfezi, ancak Cibuti’den kontrol edilebilir. Her yıl yüz binlerce ticari ve askeri gemi Hint okyanusundan Kızıldeniz'e buradan geçiyor. 

ABD, 1990’ların ortasında Somali’den askerlerini çekince 2001’de Cibuti’de askeri üssünü kurarak bölgeye askeri olarak tekrar yerleşti. Başlangıçta Somali ve Yemen’de el Kaide’ye karşı operasyonlar Cibuti’den yapılıyordu. Daha sonra Somali’de Eş Şebab’a karşı operasyonlar da Cibuti’den yapılmaya başlandı. ABD’nin 5 bine yakın askeri bulunuyor bu üstte ve 10 yıl daha bu üssün kullanımı için yeni bir anlaşma yapıldı Cibutili yetkililerle. 

ABD’nin Afrika’daki Askeri varlığı olarak bilinen AFRİCOM’a bağlı olarak çalışan bu üs, hava operasyonların yanısıra Afrika ükelerinden gelen askerlere eğitim de veriyor. Uganda, Fildişi ve Mali askerlerinin burada eğitildiği bilinmekte. 

Fransa’nın zaten öteden beri  bölgede ciddi bir askeri varlığı var.  Yaklaşık Fransa’nın askeri üssünde 2000 asker bulunuyor. Aynı zamanda Cibuti askerleri Fransız  subaylar tarafından eğitilmekte. Hatta Cibuti ordusunda görev yapan Fransız askerler de bulunuyor. Fransa Kenya ordusu Eş Şebab’a karşı düzenlediği hava operasyonlarını bu askeri üssü kullanarak gerçekleştirdi. 

Cibuti askeri üslerinin şu anda en yaygın olarak kullanılmasındaki etmenlerden biri de Yemen iç savaşı. Yemen’deki Husilere karşı yapılan operasyonlarda bu askeri üsler kullanılmakta. Cibuti’deki askeri üsler çok amaçlı bir vazife görünüyor. Sonuç olarak bu üsler yalnız teröristleri hedef almıyor, ülkelerin işgaline karşı direnen insanları, sivilleri de hedef alıyor. Örneğin geçen aylarda bu üslerden kalkan insansız hava taşıtları Kenya sınırında bir mülteci kampını bombalamış  çoğunluğu kadın ve çocuk olmaz üzere en az 40 sivil hayatını kaybetmişti. 

Suudi Arabistan yönetimi de Yemen’deki savaşını ABD’nin desteği ile daha organizeli ve donanımlı yürütmek için Cibuti’de bir askeri üs kuruyor. Askeri üssün Suudi Arabistan’ın bölgedeki ilk askeri üssü olması açısından ayrı bir öneme sahip. Suud, artık bölgeye yalnız petro-dolarlarla değil askeri varlığı ile de etkinlik kurma arayışında. ABD’den alınması düşünülen silahların burada konuşlandırılacağı şimdilerde söylenmeye başlandı. Suudi Arabistan’a üs kurmada en büyük desteği şimdiden ABD teknik olarak vermeye başladı bile. 

Suudi Arabistan yönetiminin Cibuti’de askeri üs kurma kararı yalnız bölgesel dinamiklere bağlı değil. Aynı zamanda küresel rekabetle de ilgili. 

Çin 2016’da Cibuti’de askeri üs kurma hazırlığına başlayınca; ABD iki ülkeyi daha öne sürdü. Bunlardan biri Suudi Arabistan diğeri Japonya’ydı. Japonya 2016 yılını Afrika yılı ilan etmiş ve Afrika’da 40 milyar dolara yakın  yatırım yapacağını açıklamıştı. Fakat kimsenin aklına bu yatırımların askeri konularla ilgili olacağı gelmiyordu. Zaten Japon yönetimi de tarıma yönelik yatırımlar yapılacağının altını çiziyor hatta bazı Doğu Afrika ülkeleri ile toprak kiralama anlaşması yapıyordu. 

Japonya’nın bölgede askeri üs bulundurmasını gerektirecek hiç bir sebep yokken ilk askeri üssünü Cibuti’de açması tesadüfi bir olay olarak görülmemeli. Japonya’nın askeri üssü Afrika’da en fazla satılan Toyota marka otomobillerini korumakta değil, asıl hedef Çin’i bu bölgede kontrol altında tutmak. Gerek Clinton gerek şimdiki Başkan Trump seçim konuşmalarında yurt dışındaki askeri üs harcamaların azaltılacağı sözlerini vermişti. ABD’nin bölgeden çekilmesi düşünüleyemeyeceğine göre harcamalarını Suudi Arabistan yönetimi ve Japonya’yı öne sürerek azaltmak istendiğini gösteriyor. 

Suudi Arabistan her zamanki rolünü bu  üssü kurarak tekrarlamak niyetinde. Her daim ABD’nin bölgedeki en önemli patneri oldu. ABD’nin ekonomik olarak sıkıştığı zamanlardaki kaybını Suudi Arabistan yönetimi telefi etti. Şimdi de askeri katkıda bulunarak ekonomik partnerliğinin ötesine geçerek askeri partnerlik kurma peşinde. 

Çin de, Cibuti’de askeri bir üs kurma hazırlığında. Üstelik Çin’in kuracağı üs en büyük bölgedeki askeri üs olacak. Çin, kurulacak askeri üsse 10 bin asker konuşlandırmayı planlıyor ve bölgede büyük bir askeri güç oluşturarak dikkat çekmek istiyor. 

Çin artık Afrika’ya yalnız cep telefonları, arabaları, diğer tüketim eşyaları ile gelmiyor; Aynı zamanda askeri olarak ta geliyor. İlk Çin’in dışında asker konuşlandırmasını Güney Sudan’a gerçekleştirdi. Güney Sudan’da 3000 civarında barış gücü adı altında Çin askerleri bulunuyor. Çin, ABD’nin Afrika’daki yayılmasından rahatsız olduğu gibi ABD’de de Çin’in ekonomik şekilde yayılmasından rahatsız. Birbirlerini askeri üsler kurarak durdurabileceklerini düşünüyorlar. 

Bu Cibuti’deki askeri üslerin diğer bir yönü de küresel güçlerin ilk defa üsler kanalı ile birbirlerine komşu olması. Yalnız unutulmamalı ki bu üsler Müslüman coğrafyaya karşı Müslüman beldelerinde kuruluyor. Acı olan maalesef bu…

 

dünya bülteni


Keyword : radyo vakit - cibuti - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Trump’ın Kudüs’le imtihanı
Donald Trump seçim çalışmaları esnasında başkan olarak seçildiği takdirde ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayı vadettiğinde, Obama’nın politikalarında
Moritanya'dan, ABD'ye "ticari boykot" çağrısı
Moritanyalı çok sayıda din adamı, İslam ve Arap dünyasına ABD'ye ticari boykot uygulama çağrısı yaptı. Başkent Novakşot'ta düzenlenen Kudüs temalı se
Kudüs: Trump’ın Kıyamet Senaryosu
Ortadoğu’da Arap Baharı ile başlayan halk hareketlerini bastırmaya çalışan otoriter rejimlerin yanı sıra bölgedeki diğer ülkeler de istikrarsızlık ve
Kudüs’e apokaliptik saldırı
İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Balfour’un Osmanlı topraklarında Yahudilere devlet vaat eden meşhur deklarasyonunun 100. yılında, Filistin tarihi için s
İsrail başbakanı gibi konuştu
ABD Başkanı Donald Trump, başta İslam dünyası olmak üzere AB ve birçok uluslararası kuruluşu hiçe sayarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kar
Beyaz Saray'dan 'Kudüs' açıklaması
eyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edeceğini" ve "Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğ
Cammu Keşmir'deki çatışmada 3 direnişçi ve 1 asker öldü
Polis yetkilileri, Cammu Keşmir'in güneyindeki Kulgam ilçesi kırsalında direnişçilerin Hint ordusuna ait askeri konvoya saldırı düzenlediğini belirtti
Çin zulmü altında Uygur Müslümanları (2)
Resmî bir bilgi bulunmamakla beraber 35 milyon kadar Doğu Türkistanlı'nın yaşadığı sanılıyor. Suudi Arabistan’da 50, Kırgızistan’da 350 ve Kazakistan’
Çin zulmü altında Uygur Müslümanları
Kökenleri Oğuzlara dayanan Uygurların İslam’la tanışması miladî dokuzuncu asrın ilk yarısında olmuştur. Rivayete göre 932 yılında Karahanlılar dönemin
Bitcoin’in sahibi yok, bu hikaye…
Metal para, temsili para, dijital para, itibari para, sanal para… 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli tılsımlı bir kişi, şu adam bu adam diyemiyoruz
1 - 'Kudüs kararıyla ABD savaşı barışa tercih etti'
2 - Arakan'da 16 cami yıkıldı
3 - Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum
4 - Kudüs için ne yapmalıyız?
5 - ABD'nin PYD'ye verdiği silahlar Türkiye'ye yöneliyor
6 - Trump’ın Kudüs’le imtihanı


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat