Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 71809
Toplam 411979352
En Fazla 606285
Ortalama 154588
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Peygamber neden Şikâyetçi olacak ?

Allah bütün elçilerinden sadece kendilerine indirilenlere uymalarını veya gönderilenlere sımsıkı sarılmalarını onlardan şiddetle istemiştir. Gönderilen hiçbir elçi bu uygulamanın dışında bırakılmamıştır. Son örnek olması açısından Hz. Muhammed( as.) Üzerinden konuyu şu ayetler ile örneklendirmeye çalışalım. “ Ey Muhammed! Öyle ise sana vahyedilene
2018-01-24 - 14:26

PEYGAMBER NEDEN ŞİKÂYETÇİ OLACAK?

 

 

Allah yarattığı ilk insandan itibaren onun sorumlu olduğu kuralları da onun ile birlikte kendisine bildirmiştir. Diğer bir ifadeyle Allah insanoğlu ile irtibatını yine onlar gibi bir insanı elçi seçmek suretiyle sürdürmüştür. Allah’ın bu sünnetinde hiçbir değişiklik olmamıştır. En son göndermiş olduğu ve kıyamete kadar da başka bir elçi ve kitap göndermeyeceği yüce Kuran’da ve Kuran’ın kendisine gönderildiği elçide bu uygulamanın dışında bırakılmamıştır. Elçiler insanlardan seçilmek suretiyle gönderilen dinin aslında kendi dışındaki insanlar tarafından da uygulana bilir olduğunun başka bir delilidir. Hiç kimsenin o peygamberdir bizler onun gibi olamayız deme hakkı ve salahiyeti yoktur.

 

Hiç kimse peygamber olduğu iddiasında bulunamayacak ancak bu dini bir peygamber gibi yaşama, yaşatma ve en iyi şekilde temsil etme hak ve yetkisini her zaman kendisinde görecek ve bu konuda herhangi bir bahane ile rabbinin huzuruna çıkmayacak. Zira hesap günü onun ortaya koyacağı hiçbir mazereti kendisini kurtaramayacak ve din gününün sahibi tarafından kabul edilmeyecektir. Bir insan olarak elçiler hangi özelliklere sahip iseler onların dışındaki insanlarda o özelliklere sahiptirler. Mesela bütün elçiler yemeden, içmeden, uyumadan ve tuvalete gidip ihtiyaçlarını gideremeden hayatlarını devam ettir emememişlerdir. Onlarda şayet banyo yapmamış iseler terleri kendi dışındaki insanların terleri gibi kokup diğer insanları rahatsız etmiştir. Olayı farklı boyutlara taşıyıp yanlış ve hiç kast etmediğimiz manalara çekmenin bir anlamı yoktur. Ne demek istediğimizi farklı iki anlama gelmeyecek şekilde anlaşılır ve net olarak ifade etmeye çalışıyoruz. Yaygın alan ve yıllarca Müslüman olduğunu söyleyen ancak dinini Kuran’dan değil kendileri gibi birer insan olan kimselerin yazdıkları kitaplardan öğrenmeye çalışan veya kendilerinden önceki atalarını buldukları din üzere hiçbir geçerli kriterlere vurmadan kabul eden bu topluluk hep şuna inanmış veya inandırılmıştır: “ Peygamberler kendi ümmetlerine kıyamet günü şefaatçi olacaklar ümmetlerinden en son fert cennete girmeden kendileri cennete girmeyeceklerdir.” Bu ve buna benzer o kadar fazla Kuran dışı rivayetler vardır ki insanın bunları duyduğu zaman bunlar Allah ve onun kitabına açıkça iftiradır dememesi içten bile değildir.

Şunu çok açık ve net olarak söylemeliyim ki: Peygamberlerin tamamı veya tamamına yakını gönderildikleri kavimlerinin kendilerini kabul etmekte çeşitli bahaneler ürettiklerini kendileri ile alay edip çağrılarını dinlemediklerini. Kendilerinin söylemedikleri bir takım sözleri kendilerine atfen nasılda uydurup söylediklerini son kitap bizlere şöyle haber vermektedir: “Allah kıyamet günü şöyle diyecek: “ Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara, Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilah edinin, dedin.? İsa da şöyle diyecek: “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için söz konusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım, elbette sen onu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben sensende olanı bilemem. Şüphesiz ki yalnızca sen gaybları hakkıyla bilirsin.”( Maide-116)  Allah Kuran’da bu ayetine yer vermek suretiyle peygamberlerinin hakkında ileri geri konuşup elçilerinin söylemedikleri bir takım sözleri söyledi diyen kavimlerin başlarına gelecekleri bir bir haber vermektedir.

Hz. İsa as. Hakkında yukarıdaki sözleri söyledi diye atfetmek ile son elçi Hz. Muhammed as. Hakkında “ Ben kıyamet günü şu insanlara şefaat edip onları kurtaracağım !” demek arasında ne fark var Allah için birazcık düşünüp sonrada karar verelim. Asla olmayacak ama bir varsayımdan hareket ederek bir daha vahiy gelse idi Allah “ Ey Abdullah’ın oğlu Muhammed sen mi insanlara kıyamet günü sizlere şefaat edeceğim dedin?” diye soracağı günde o elçinin cevabı kendisinden önce gönderilen İsa peygamberin cevabından hiç farklı olur muydu?  Niçin Allah’ın ayetlerini bir kez de böyle okumuyoruz ve anlamaya çalışmıyoruz? Neden Kuran’ı kendimize değil de kendi dışımızdaki insanlara okuyoruz? Yoksa başkalarına öğüt verip de kendimizi unutanlardan mı olduk da bunun bile farkına varamıyoruz.?

Sizleri ve tabi ki kendimi şu ayet özerinde düşündürmeye davet ediyor ve peygamberlerin özelliklede son elçinin kendilerine şefaat edeceğine inanan kardeşlerimizi bir kez daha ağızlarından çıkan sözlerin ne anlama geldiğini bir daha dikkatle Kuran süzgecinden geçirerek test etmelerini öneririm. Zira son pişmanlık fayda vermeyecektir.  “Yazıklar olsun bana, keşke falanı dost edinmeseydim!  Yemin olsun, Kuran bana geldikten sonra beni ondan o saptırdı. Zaten şeytan insanı yardımcısız bırakıverir. Peygamber, “ Ey rabbim! Benim toplumum( benim ümmetim olmakla övünen) bunlar Kuran’ı devre dışı tuttular. Onun hükümleri ile hükmetmediler.” ( Furkan-28-29-30)   Kuran’da hiçbir insanın başka bir insana şefaat edeceğine dair ayet yok iken aksine insanların bir birlerinden şikâyetçi olacakları birçok ayete rastlamak mümkündür. Konuyu işin şefaat boyutuna çekmekten ziyade şikâyet boyutu ile değerlendirmeyi bu yazının konusu yaparak devam etmek istiyorum. İslam’ın mensupları öncelikle Kuran’ı inandıkları dinin merkezine koymalı ve Hz. Muhammed’e uymanın Kuran’a uymakla mümkün olacağına kesinlikle inanıp bu inançlarını itikatlarının konusu haline getirip yaşam tarzları edinmelerinden geçmekte olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Bunu yapmakla hem dinimizi hem de peygamberimizi veya bütün peygamberleri onlar hakkında yapılan iftiralardan da korumuş olacağız. Zira bütün peygamberler kendilerinin söylemedikleri bir takım sözleri kendilerine atfen söyledi diyen herkesten şikâyetçi olacaklardır. Yukarıda meallerini verdiğimiz iki ayet bizim bu görüşümüzün Allah bilir ama isabetli olduğunun da delilidir.

Peki, Peygamber kavminden niçin şikâyetçi olacaktır bu sorunun cevabı ilgili ayette tam olarak verilmiştir ama konunun bizler açısından daha da iyi kavranması için biraz daha açmaya çalışalım. Bu gün Müslüman coğrafya da güya Kuran el üstündedir. Abdestsiz ele alınmaz, baş açık okunmaz, okunması için kıbleye dönülür, taşınırken göbek altında taşınmaz! Belirli gün ve gecelerde okunur ise daha fazla sevap kazandıran bir kitap konumundadır. Hemen hemen herkesin evinde bir Kuran olmasına rağmen aynı kişiler dua seanslarının dışında Kuran’a ihtiyaç duymazlar.

Kuran bu beldelerde hayata uygulanmayan hayat için kurallar belirlemeyen ne siyasette ne de ticarette veya hayatın diğer alanlarında hükmü uygulanmayan ve dini tek başına belirleyen bir kitap olmaktan çıkartılıp binlerce dini bir kitaptan farksız hale getirilmiştir. Hatta abartı saymazsanız bazı kitaplar Kuran’ın önüne bile geçirilmişlerdir. Din denilince öncelikle insanların aklına atalarından gördükleri veya fıkıh adı altında yazılan ancak birçoğu Kuran ve peygamberin yaparak geldiklerine aykırı olan fiil ve davranışları bünyelerinde barındırmaktadırlar.  Buraya kadarki söylediklerimizin tamamı Kuran’ın dinin tek kaynağı olduğunu, bizzat Kuran’ın kendisinin açıkladığını ortaya koymaktadır.

Allah bütün elçilerinden sadece kendilerine indirilenlere uymalarını veya gönderilenlere sımsıkı sarılmalarını onlardan şiddetle istemiştir. Gönderilen hiçbir elçi bu uygulamanın dışında bırakılmamıştır. Son örnek olması açısından Hz. Muhammed( as.)  Üzerinden konuyu şu ayetler ile örneklendirmeye çalışalım. “ Ey Muhammed! Öyle ise sana vahye edilene sımsıkı sarıl. Şüphesiz sen doğru bir yol üzeresin. Şüphesiz bu Kuran,  sana ve kavmine bir öğüt ve şereftir. İleride Kurandan hesaba çekileceksiniz.” ( Zuhruf- 43-44) Hesaba çekileceği kitabı hesaba katmadan yaşayanlara peygamberler ne diye itibar edip de kıyamet günü onlar hakkında olmamasına rağmen şefaatçi! Olacak?  Bütün elçiler kendilerine indirilenler ile gerçek şeref ve değerlerini bulmuşlardır. Onları diğer insanlardan ayıran tek özellikleri kendilerine indirilmiş olan vahiylerdir. Onun dışında bir insan olarak sahip oldukları bütün özellikleri ile diğer insanlardan farklı kılınmamışlardır. Ben ve sizler gaybı görülmeyeni bilemeyiz zira Allah bildirmedikçe de elçileri de bilemezler. Son yıllarda ilkokullar seviyesine kadar indirilen kutlu doğum! Haftalarında peygambere indirilenden Kurandan daha çok bir insan olan peygamberin Kuran’ın hiçbir ayetinde bahsedilmeyen tamamına yakını İslam dışı din ve ideolojilerden kes yapıştır yöntemi kullanılmak suretiyle peygambere mal edilen uydurma sözler ile körpe beyinler kirletilmektedir. Yıllarca bu ülkenin dini anlayışında belirleyici bir rol oynayan ancak son denemde haddini aşıp ülkede darbe yapıp mevcut sistem ile kavgalı hale gelen fetocular da kutlu doğum etkinlikleri düzenlemişler ve Allah’ın elçisini bir gül ile sembolize ederek yanlış bir inanışın oluşmasında önemli bir rol oynamışlardı. Biz o zaman da yapılan bu tür etkinliklerin doğru bir peygamber inancının oluşmasında en önemli engellerden birisini oluşturmaktadır demiştik şimdi de aynı şeyi dillendirmeye ve itiraz etmeye devam etmekteyiz. Elçilerin özelliklede son elçinin hayatını Kuran perspektifinden değerlendirenler bizlerin görüşlerine hak vereceklerdir. “Eğer azap benim elimde olsa idi sizler ile benim aramda iş çoktan bitirilmişti” diyecek kadar daralan ve bunalan bir elçiyi Allah’tan daha rahmetli, merhametli, yüzünün sağ tarafına bir tokat atılınca sol tarafını dönüp lütfen buraya da bir tokat atar mısınız diyecek kadar pasif ve etkisiz göstermek son elçinin bunu yapanlardan şikâyetçi olması için başka bir sebep olsa gerekir. Yine onun söylemediğini bizzat söylemiş gibi din adına konuşmak ayrıca Allah ve resulleri arasını açmak ve o resuller arasında herhangi bir ayırım ve fark olduğunu söyleyip insanlara bunu öğütleyenlerden de kıyamet günü elçiler şikâyetçi olacaklardır. Dünyadaki özelliklede televizyon stüdyolarındaki ve ekran başındaki seyircilerine Kuran ve onun ortaya koyduğu İslam’ı anlatmayıp ham hayaller ile onları avutan medya hocalarından da Peygamberlerin şikâyetçi olacaklarını belirterek başka bir yazıda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

 

osman coşkun

iktibas


Keyword : radyo vakit - osman coşkun - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir!
“Muhakkak bu Kur’an en doğru yola yöneltmekte, salih amel işleyen mü’minler için büyük bir mükafaat olduğunu ve ahirete inanmayanlar için elem dolu bi
"İslam devleti" mefhumunu doğru anlamak
Acaba, İslam devletinin değil de, ‘leviat- han’ terimine birebir denk düşen çağdaş demokratik devletin tam bir totaliterizm olduğunu söyleyecek bir ba
İslamda Kardeşlik Ruhu
Ruh ve Kardeşlik İslam kardeşliği Kardeşliği pekiştirecek şeyler a) İnandığı davayı iyi bilmek b) Paylaşmak c) Kardeşini veli görmek Kardeşlik h
Kur’an’a Göre Şefaat
Dinî bir terim olarak şefaat, ‘günahkâr bir müminin affedilmesi veya yüksek derecelere ulaşması için, Allah nezdinde mertebesi yüksek olan birinin O’n
Mehdi beklemeyen bir Şii Müslüman
Ahmet el-Kâtib, Şia’nın temel inançlarından olan “İmamet”, “On İki İmam”, “Velayeti Fakih”, “Takiyye”, “Beklenen İmam” gibi fikirleri reddetmekle, asl
İman: Allah’a Güvenmek, İslam: Güvendiğine Teslim Olmaktır
İman dinin ruhudur, İslam dinin bedenidir İman ve İslam kavramlarının eşanlamlı ol- duğunu söyleyenler olmuştur. Bu öncelikle dil açısından doğru değ
“Tarikatların yüzde 80'i İslam'a zarar veriyor"
Çocuk gelinler problemiTürkiye'de kanayan yaralarımızdan biri. Geçen hafta, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesindeki bir yazı tartışma yarattı. İslam
Örnek Neslin Hayatında Kur'an'ın Yeri ve Ondan Yararlanma Biçimi
Davetin yegâne kaynağı Kur’ân önümüzde… Allah Elçisi’nin fiilî ve amelî sünneti de, tarih boyunca benzeri bir kez daha gelmemiş ilk dönem (sahabe) nes
Hastalık, ölüm ve cenazeye karşı yapılması gerekenler (Video)
Kalemder’in organize ettiği, Hastalık, Ölüm ve Cenazaye Karşı Yapılması Gerekenler Paneli 31 Ocak 2017 Pazar günü yapıldı. Ah- med Kalkan hocamız ve r
Kitabınız Kur’an İse Niçin Tağutun Hükmüne Razı Oluyorsunuz?
Allah gönderdiği elçilerede, elçi ola­rak gönderdiği muhattaplarına da elçiye indirilene kesin olarak iman etmelerini ve iman ettikleri bu ilkele­ri a
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat