Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Kur’an bütün zamanlar için geçerli bir hidayettir… * İşgal edilmiş, kuşatılmış, boşaltılmış Kudüs! * Para gavurdan, sövgü yerli uşaktan! * İşgal bütün coğrafyaya yayılıyor, harekete geç! * Bir defa da ülkeni savun! * "Sessiz Kalamayız" * İmana Erdirene Minnet Borçluyuz * En büyük darbe Allah’ın hâkimiyet hakkını gasp etmektir * Aksâ’dan yana olmak... Karınca misali * Ehven-i Şer'de Teselli aramak

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 91914
Toplam 378359109
En Fazla 606285
Ortalama 152564
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

“Türkiyeli Öğrenci, Gazze’de Okuyarak İsrail’in Ablukasıyla Mücadele Ediyor”

Haftalar önceydi… Günlük basın&medya kontrolümü yaparken Middle East Eye’da son derece ilgimi çeken bir başlık gördüm: “Türk Öğrenci, Gazze’de Okuyarak İsrail’in Ablukasıyla Mücadele Ediyor” Elbette hemen açıp okumaya başladığım bu metin, Gazze’de üniversite eğitimi alan Rukiye Demir isimli bir Türkiyeli gençten bahsediyor, onunla yapılmış bir röportajı içeriyordu. Büyük bir ilgiyle okuduğum bu röportajdan sonra
2017-07-23 - 12:09

“Türkiyeli Öğrenci, Gazze’de Okuyarak İsrail’in Ablukasıyla Mücadele Ediyor”

 
“Türkiyeli Öğrenci, Gazze’de Okuyarak İsrail’in Ablukasıyla Mücadele Ediyor”

 

Deniz Baran, Gazze’de üniversite eğitimi alan Türk öğrenci Rukiye Demir'le, İsrail'in ablukasıyla verdiği mücadelesini anlatan bir röportaj gerçekleştirdi

Deniz Baran

Haftalar önceydi… Günlük basın&medya kontrolümü yaparken Middle East Eye’da son derece ilgimi çeken bir başlık gördüm: “Türk Öğrenci, Gazze’de Okuyarak İsrail’in Ablukasıyla Mücadele Ediyor”

Elbette hemen açıp okumaya başladığım bu metin, Gazze’de üniversite eğitimi alan Rukiye Demir isimli bir Türkiyeli gençten bahsediyor, onunla yapılmış bir röportajı içeriyordu. Büyük bir ilgiyle okuduğum bu röportajdan sonra bu sıradışı hikayenin sahibine ulaşıp onun hikayesini Türkiye’deki okuyuculara aktarmak yönünde büyük bir istek oluştu içimde. Önce Middle East Eye muhabirine (ismi Isra Namey, kendisine müteşekkirim) ulaşıp Rukiye Hanım’ın iletişim bilgilerini aldım. Daha sonra da Rukiye Hanım’a yazdığımda kendisi, sağ olsun, röportaj teklifimi geri çevirmedi.

Biz de böylece aşağıdaki Gazze’nin kalbine yerleşmiş bir genç bayanın ağzından dökülen aşağıdaki satırları okuma imkanına kavuşmuş olduk:

Öncelikle sizlerin hikâyesini dinleyelim Rukiye Hanım, Gazze’ye yolunuz nasıl düştü?

Ben, Diyarbakırlı mütedeyyin bir ailenin sekizinci çocuğuyum. Ailem, evin en küçüğü olmam dolayısıyla eğitimime her şeyden çok önem verirdi ki hâlâ öyleler. 17 yaşımda İzmir’de üniversite okurken o zamanlar daha yeni yeni başörtüsüne bürünmüştüm ve üniversitelerdeki başörtü yasağı beni de derinden etkilemişti. Henüz üniversitedeki 3. senem dolmadan böyle bir sistemin altında daha fazla yasayamayacağımı hissetmiştim, çünkü kurallar bizim için var olmalıydi, bizler kurallara kulluk etmemeliydik, hele ki insanın en büyük değeri ve hakkı olan özgürlüğü söz konusuysa. Sonra Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’ne başvurdum, Elhamdülillah referanssız kabul aldıktan sonra herşeyi birakıp Malezya’da sıfırdan bir başlangıç yaptım ve psikoloji bölümünü 3 senede bitirdim. Çok mu çalışkan bir öğrenciydim? Hayır, kesinlikle değildim ama Allah’ın bana verdiği bir hakkı yaşamak adına terk ettiğim hayatın çok daha güzelini bulacağımdan bir an bile şüphe etmedim. Çocukluğumdan beri Filistin’deki zulüm beni derinden etkilemiştir ve hep Filistin halkıyla birlikte yaşamayı arzulamışımdır. Bu sebeple, lisans eğitimimi sürdürürken “ben master eğitimimi Gazze İslam Üniversitesinde yapacağım inşallah” diye niyet etmiştim. Tabi bilirsiniz, bir şeyi çok istiyorsanız elinizden geleni yapıp onu içinizde derin bir şekilde saklarsınız, ta ki onu elde edene kadar. Eğitimimin bitmesinin akabindeki 1-2 senelik iş tecrübemden sonra Gazze İslam Üniversitesine başvurdum ve kabul aldım, sonra da hiç vakit kaybetmeden bu kutlu yola koyuldum.

Gazze’ye ilk geldiğinizde neler hissettiniz?

Yol boyunca yasadığım bütün zorluklardan sonra kendimi evimde gibi hissettim ve Gazze’ye ilk adımımı atınca direkt toprağı öptüm ve şu anda 8 aydan fazla oldu bu güzel topraklara geleli, hâlâ aynı şeyleri hissediyorum. Elhamdülillah.

Gazze insanını nasıl tarif edersiniz? Size nasıl yaklaştılar?

İki kelimeyle: “Bizim İnsanlarımız”. Bütün içtenliğimle söylenilirim ki gittiğim her yerde büyük bir samimiyetle karşılandım yani adeta bütün Türkiye halkına olan sevgilerini bana gösteriyorlar, elhamdülillah, tabi ki ben de onları çok seviyorum. 

Gazzeliler Sabretmeyi Çok İyi Bilen İnsanlar

Elektrik kesintileri, ilaç yokluğu vb. sorunların üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Gazze'liler gibi yaşamaya başladım. Elektriklerin ne zaman geleceğine dair bir program var ve bilmek zorundasınız, bütün hayatınızı ona göre şekillendiriyorsunuz. Duruma ne kadar alışmış olsak da dışardaki insanlar har vurup harman savururken buradaki bu güzel ve samimi insanların bu tür zorluklarla yaşaması canımı çok sıkıyor. Ben bir bireyim, ne kadar etkilenebilirim ki? En kötü, gece uyanıp ders çalışmak zorunda kalırım, çamaşırlarımı bekletirim, buzdolabında muhafazası gerekli olmayan yiyecekler tüketirim vs. Peki ya hastanedeki hastalar ya da devlet daireleri ya da çok çocuklu aileler? Gerçekten de çok kolay değil ama yine de Gazze halkının Maşallahı var, çok dirençli ve istikrarlılar ve sabretmeyi çok iyi bilen insanlar. Herhalde bundan ötürüdür, buraya has özel bir koku var havada, adeta ruhunuzu besliyor!

İlaç konusuna gelince… Şu ana kadar çok büyük bir sağlık sorunu yasamadım Eİlhamdülillah ama yine de buradaki mazlum halkın bu temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılmasında bütün insanlık olarak suçluyuz diye düşünüyorum, umarım bir an evvel her insan elini taşın altına koymaya başlar, yoksa bu insanlık suçunda, mazlumların çığlığında kimse sağ kalmaz diye düşünüyorum…

-  Gazzelilerin genel olarak bölge ülkelerine bakışları nasıl? Ayrı ayrı sorarsam: Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve İran.

Abartısız, Türkiye’ye aşıklar ve Türkiye istese canlarını her an feda edebilirler! Mısır için çok nadir de olsa acılan Refah Kapısı’ndan dolayı şükran duygularını belirtmeden edemiyorlar, zaten çok mütevazi bir halk Gazze halkı. İran ve Suudi Arabistan için açıktan pek birşey duymasam da genel olarak, okuldaki arkadaşlarla Körfez ülkelerinin zekatlarından bahsetmeden edemiyoruz. Onların günlük zekâtları, Gazze’nin 1 aylık gideri aslında ama bunu kime nasıl anlatacaksınız… Katar’a özel bir şükranları da var çünkü burada takdire şayan birçok şey yaptılar. 

Gazze Şeridi’nde Okumak için Dışarıdan Gelen İlk Öğrenci

Gazze’de okuduğunuz üniversiteden kısaca bahseder misiniz?

Gazze İslam Üniversitesi, buranın en köklü ve kaliteli üniversitelerinden.  İlk geldiğimde bana, “sen, Gazze Şeridi’ne dışarıdan okumak için gelen ilk yabancı öğrenci ve ilk uluslararası master öğrencisisin, neden GİÜ’yü seçtin?” dediklerinde cevabım çok basit olmuştu: Ben Malezya’da IIUM’de okudum ve okulun kalitesini anlatmakla bitiremem size ama en önemlisi, oradayken Batılı teorilerle birlikte onları kritik edip ayni zamanda İslami acıdan bu görüşleri inceliyorduk.  Böylece sadece ezber yapmayıp öğrenme ve üretme sürecine daha ilk yıllarda başlıyorduk. O yüzden ben yine bir İslam üniversitesi seçtim, hem Batılı hem İslami görüşleri birlikte öğrenmek ve daha yararlı bir birey olmak için.

-  Sizce eğitim kalitesi nasıl? Türkiyeli öğrencilere tavsiye eder misiniz?

Eğitim gerçekten de kaliteli, özellikle de sınavlarda İngilizce dilini kullandığım halde Arapçam çok iyi bir durumda (Filistin halkı, Arapçayı fushaya yakın konuşan bir halk). Master yaptığım bölüm, İngilizcede “Community Mental Health Psychology” olarak geçen, bizim dilde “Toplumsal Psikoloji” diye tabir edilen bölüm. Hâliyle öğrendiklerimi direkt pratiğe dökebiliyorum ve hem kendime hem de bu güzel insanlara yardımcı olabilmek ruhumu özgür hissettiriyor. Basta Türkiye’deki duyarlı ve üretken öğrencilere, sonra da bütün uluslararası öğrencilere büyük bir samimiyetle bu güzel topraklarda ilim öğrenmelerini tavsiye ediyorum, çünkü burada sadece okumuş olmuyorsunuz çok ötesini yaşıyorsunuz.

Gazze’ye dönem dönem İsrail’in yaptığı saldırılara şahitlik ettiniz mi hiç? Ettiyseniz anlatır mısınız yaşadıklarınızı.

Evet, maalesef. İlk geldiğimde duyduğum kadarıyla, gece 3-4 arası 2 roket saldırısı olmuştu, kanımın donduğunu hissetmiştim. Sonra 35 tane daha saldırı oldu, çocukların caddede oynamaya devam ettiğini ve bebeklerin gülüşlerini görünce o zaman ben de korku hissini unuttum, sadece var olan mevcut zulme karsı ne yapabilirim sorusuna cevap arıyorum ve bu sorgulamayı pratiğe döküyorum. Ölüm Allah’ın elinde ve öleceğim varsa nerede olursa olsun öleceğim. Bunu engellemeye kimsenin gücü yetmez. Öleceğim yoksa da değil 35 roket, roketin atılmadığı bir toprak parçası kalmasa dahi yaşayacağım, hem de inşallah en şerefli şekilde. Arada atılan roketler sadece uykudaysam gözlerimi açıp sonra bir daha uykuya dalmama sebep oluyor, hepsi bu.

Gazze’de şu an durum nasıl, Türkiye-İsrail anlaşmasını takiben şartlarda gözle görülür düzelmeler oldu mu?

Hayır maalesef, özellikle son aylarda yaşanan elektrik kesintileri, artan işsizlik ve fakirlik sorunları buradaki mazlum halkın canını sıkmaya devam ediyor. Kimileri politikayı, “Politika Kirlidir” diye niteler, o yüzden hüsnü zan yaparak durumların daha iyiye gideceğini umut etmekten başka bir şey yapamıyorum maalesef. Ama genel olarak buranın halkı o kadar vefalı ki Türkiye’nin vardır bir bildiği demekten oteye gitmiyorlar, ben de aynı şeyi umut ediyorum.

 

Gazze Halkının Birlik Olacağı Günler Yakındır

O hâlde bilmiyorum politika ile aranız nasıl ama… Şu an Filistin sorununun çözümüne dair bazı gelişmeler oluyor. En son Hamas, siyaset belgesini yeniledi. Şu an genel olarak bir beklenti veya dinamizm var mı Gazze’de?

Gazze’de beklenti ve dinamizm her zaman vardır. Necip Fazıl’ın bir sözü var Türkiye halkı için, der ki: Bu milletin külüne üfleseniz iman çıkar. İşte buradakiler de öyle bizim gibi Elhamdülillah. Hamas’ın, Filistin’in genelinde büyük bir destekçi kitlesi var ve sanırım Hamas önceki yanlışlarından ders çıkarıp çok daha iyi bir politika izlemeye doğru gidiyor. Son seçilen siyasi lideri İsmail Haniye de bayağı bir sevinçle karşılandı, öyle ki sevinenler arasında Fetihliler bile vardı. Bana öyle geliyor ki Gazze halkının, görüş farklılıklarını gözetmeksizin birlik olacağı günler çok yakındır. Bu da hiç şüphe yok ki zaferin habercisidir.

-  Türkiye’den Gazze’ye bakınca akla gelen imajlar sabit, bakış açısı sabit… Yani Gazze deyince akla gelen şeylerin çerçevesi belli… Ancak Gazze’de yaşayan bir Türk olarak “bu da çok farklıymış, Türkiye’de hiç böyle algılanmıyor” dediğiniz şeyler oldu mu?

Doğrusunu söylemek gerekirse buraya geldiğimde ailem, sevdiklerim ölüme gidiyormuşum gibi göndendiler beni, oysa ben hayatın kalbini Gazze’de atarken buldum. Öyle ki onca zorluk onları güçsüzleştirmiyor, tam aksine daha dirençliler; daha çok paylaşımcı, daha çok duyarlı, daha çok umutlular ve her şeyden öte insan olma onuruyla şereflenmişler! Evladın şehit mi oldu, elhamdülillah, yeni evlatlarımız da olur; evin roket saldırısında yerle bir mi oldu, olsun, çalışır daha güzelini yaparız; bugün savaş bitti mi, hadi herkes evinin önünü temizlesin, yarin okul var, iş var, durmak yok, yola devam... İşte bunlar, Filistin’in onurlu insanları.

 

dünya bülteni

dünya bülteni


Keyword : radyo vakit - dünya bülteni -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Ehven-i Şer'de Teselli aramak
Ehven-i şer, “şer” değildir deseler de, adı üstünde; ehven-i şer, yâni “az olan şer” de bir şerdir. Ehven, “daha az” demektir. Ya “hayır” vardır yada
Sosyal medya vatanseverleri
Sosyal medya vatanseveri olarak kimi mi kast ediyorum? İşi gücü olmayan ama 24 saat sosyal medya mesaisi yapanları kastediyorum. Taşı taş üstüne koy
Eşlerimizin Gözüyle Nasıl Bir Müslümanız!
Mahşer günü belki namaz sınavını, ibadet sınavını vereceğiz ama insani ilişkilerimizdeki özensizliğimiz, Allah’ın hakkına riayet ettiğimiz kadar insan
Bugüne nasıl geldik?
Dört halife devrinin ikinci yarısını teşkil eden Hz. Osman ve Hz. Ali dönemi hadiselerini incelemek ve izah etmek, ilim adamlarının en fazla zorlandık
Aklımızın ve Bilincimizin Sömürgeleştirilmesi
Müslüman aklın, bilincin, bilginin, duyarlığın, algının, hassasiyetin sömürgeleştirilmesiyle ilgili olan Amerikan-Avrupalı projesinin hangi ölçüde baş
Sesler
Reis hayatta. Herkes sokağa. -Nerede buluşalım abi? -Köprü kapalıymış. Bağlarbaşı’nda buluşalım. Oradan karar veririz. -Köpeklerin gecesi bu
Entelektüelizm tapınağında büyüyen putperestler (1 ve 2)
Âlim; kalbini, aklını ve hayatını vahyi ile beslemiş ve vahyin maksadını anlamış şahsiyettir. Âlim; vahyi lafzı, manası ve muradıyla/maksadıyla kavray
Adi olan olay değil, sizsiniz
Evet, senden bahsediyorum. Emani ar-Rahmun Sakarya’da vahşice katledildiğin- de ‘kadının kocası ile katillerin arasında kavga olmuş’ yazabilen o aşağı
Hollanda'da çocuklar için Kur'an tefsiri
Hollanda'da ilk defa çocuklar için Hollandaca Kur'an-ı Kerim tefsiri hazırlayan ilahiyatçı yazar Abdulvahid van Bommel, "Çocuklara verdiğim derslerdek
Niçin Nüzul Sırası ?
Kur’ân’ın fâsıla-fâsıla indirilmiş olması, Peygamberimiz zamânında Kur’ân’ı ha- yatta yaşamak içindi. Kur’ân’ı yâni Allah’ın sözünü hayatta hâkim kılm
1 - "Sessiz Kalamayız"
2 - Bir defa da ülkeni savun!
3 - İşgal bütün coğrafyaya yayılıyor, harekete geç!
4 - Para gavurdan, sövgü yerli uşaktan!
5 - İşgal edilmiş, kuşatılmış, boşaltılmış Kudüs!
6 - Kur’an bütün zamanlar için geçerli bir hidayettir…


Ahmet Anapalı

İslam Ordularının muhteşem Malazgirt Zaferi (1)

29/08/2016 - 20:23

Ahmet Anapalı
Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Ahmet Mercan
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Hayrettin Karaman
Hamdi Akan
Halime Kökçe
Hamza Er
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Songür
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Bozacı
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Nedret Ersanel
Osman Coşkun
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat