Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Türkiye'deki sığınmacılar Afrin için askerliğe başvurdu * Kur'an'da "vahiy" kavramı * Sahte mutlaklar tarafından belirlenen sahte hayatlar yaşamaya devam edemeyiz! * Cahiliye (Gelenekseli ve Moderniyle) Kur’an’la Yok Edilecektir! * Cuma Konferansında Hükümet'in Suriye Politikası Konuşuldu. * Allah’ın Üç Âyeti: Vahiy, İnsan, Tabiat * Arakan’lılar İçin Çaresiz Bekleyiş Sürüyor… * Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidinin vasiyeti * Türk ordusu Afrin'e Azez'den operasyon başlattı * İki eski ordu mensubunun gözüyle Zeytin Dalı harekatı

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 71912
Toplam 411979455
En Fazla 606285
Ortalama 154588
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Siyonuzm ve Filistin'in Felâketi: Nakbe

“Yahudiler, ‘Allah’ın eli bağlıdır/Allah cimridir’ dediler. Hay, dedikleri yüzünden elleri bağlanası ve lânet olasılar! Bilâkis, Allah’ın elleri açıktır/cömerttir, dilediği gibi verir. Andolsun ki sana Rabbinden indirilen, onlardan çoğunun azgınlığını ve küfrünü arttırır. Aralarına, kıyamete kadar düşmanlık ve kin soktuk. Ne zaman savaş için bir ateş yakmışlarsa, Allah onu
2018-01-24 - 23:11

SİYONİZM VE FİLİSTİN’İN FELAKETİ: NAKBE

 

“Yahudiler, ‘Allah’ın eli bağlıdır/Allah cimridir’ dediler. Hay, dedikleri yüzünden elleri bağlanası ve lânet olasılar! Bilâkis, Allah’ın elleri açıktır/cömerttir, dilediği gibi verir. Andolsun ki sana Rabbinden indirilen, onlardan çoğunun azgınlığını ve küfrünü arttırır. Aralarına, kıyamete kadar düşmanlık ve kin soktuk. Ne zaman savaş için bir ateş yakmışlarsa, Allah onu söndürmüştür. Onlar yeryüzünde bozgunculuğa koşarlar; Allah ise bozguncuları sevmez.” (5/Maide: 64)

Siyonizm terim olarak siyasal bilimler jargonuna 1893 yılında girmiştir; hem politik bir hareketi hem de ideolojik bir inancı temsil etmektedir. Teorisyenliğini büyük oranda Theodore Herzl’in yaptığı Yahudi Sorunu’nun ancak Yahudilerin kendilerine ait bir devletin kurulmasıyla çözülebileceği kanaatiyle oluşturulmuş bir harekettir.

Theodor Herzl bu idealini gerçekleştirmek için bildiği yer yolu hiçbir ahlaki kaygu taşımadan denemiştir. Bu bağlamda bizim açımızdan tam bir küstahlık örneği olan Sultan Abdulhamid’e şu öneriyi sunmaktan da imtina etmemiştir. “Filistin bizim aklımızdan hiç çıkarmadığımız tarihî yurdumuzdur. Filistin ismi, insanımızı eşsiz bir tesir ile kendine çekecektir. Eğer Sultan hazretleri bize Filistin’i verecek olursa, biz de karşılığında Türkiye’nin malî durumunu düzenleyebiliriz. Orada barbarlığa karşı medeniyetin yatağı olarak, Asya’ya karşı bir Avrupa seti oluşturabiliriz.”

Siyonizm 19.  yüzyılın sonlarında çeşitli ülkelerde önde gelen Yahudilerce ortaya atılan Filistin’de bağımsız bir Yahudi devleti kurma amaçlı, Yahudi ırkının diğer ırklardan üstün olduğu fikrine dayanan hastalıklı bir akımdır. Çıkış noktasını ise Kudüs’te bulunan Siyon dağından aldığı söylenir.

Siyonizm, Yahudiliği bir ırk olarak telakki edip, bütün insanlığı bu ırkla olan ilişkisine göre dost ve düşman kategorisinde değerlendirir.  Bu ırka ait kanı taşıdığını düşündükleri kişileri dünyanın neresinde olurlarsa olsun Filistin’de toplamaya çalışır. Bu açıdan İsrail devleti Siyonizm denilen milliyetçi ideolojinin bir ürünüdür ve bu devlet başından itibaren varlığını işgale, katliama, buralarda yaşamakta olanların yerlerinden yurtlarından edilmesine borçludur.

Aralarında Albert Einstein ve Hannah Arendt gibi ABD vatandaşlarının da bulunduğu otuz Yahudi entelektüel 1948 yılında New York Times’ta yayımlanan ünlü makalede Siyonizm’i tanımladılar.  Buna göre; Faşizmin üç ana özelliği olan; milliyetçilik, otoriterlik ve ırkçılık, ‘etnik açıdan saf’ bir devleti savunan mevcut İsrail rejiminin karakteristik özellikleri ortaya çıkarılmış olur.

Vladimir Dubnow, 1882’de Siyonizmin nihai amacını; “zaman içerisinde, vaat edilen İsrail toprağını almak ve Yahudilere iki bin yıldır hak ettikleri bağımsızlığı yeniden iade etmektir” şeklinde ifade etmiştir. Bu çerçeve göre “Yahudiler yeniden yükselecekler ve gerekirse silah kullanılarak kadim vatanlarının sahibi olduklarını ilan edeceklerdir.”

Ne acıdır ki pek çoğumuz Siyonizm’in gerçek yüzünü tanımıyoruz. Siyonistlerin gerçek yüzünü ifşa eden Yaşar Kutluay, Siyonizm ve Türkiye adlı kitabını yazdıktan sonra ortadan kaldırılmıştır; hâlâ cesedinden bile haberimiz yoktur. Kitabın kapağında Siyonizmin ne olduğu şu şekilde özetlenir: “Siyonizm ve Siyonist kelimelerinin çok eski bir tarihi vardır. Siyonizm; en geniş anlamıyla ‘Arz-ı Mev’ud‘ yani Filistin dışındaki bütün Yahudileri yine orada toplamak ve sonra da Süleyman Mabedi’ni Siyon Dağı üzerinde yeniden inşa etmek idealdir.” Başka bir deyişle üstün ırk olduğuna, dünyanın merkezinde olduklarına inanan Yahudilerin 2500 sene önce yaşadıkları ve asli vatan olarak gördükleri topraklara eninde sonunda tekrar dönmeleri gerektiği ideolojisidir.

Siyonizm Filistin’in sömürgeleştirilmesinin pekiştirilmesinde bir fırsat olarak görülmüştür. Bu sömürünün gerçekleştirilmesine engel olacaklarını düşündükleri her hareket ve düşünce bir şekilde Siyonistler tarafından etkisiz hale getirtilmiştir. Bunun alt yapısı da anti-semitizm ile oluşturulmuştur. Siyonist İsrail söyleminde anti-semitizm, Filistin’in Yahudi sömürgeciliğinin devamını sağlamanın bir kamuflajı olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda Siyonizm kendisini Yahudilere karşı anti-semit tehditlere bir tepki olduğunu varsayar. Çükü onlara göre anti-semitizmin sona ermesi ile Siyonizm’in varlık nedeni tehlike altına girecektir. Yani artık Yahudileri, yeni İsrail devletine gitme ihtiyacı için ikna edilemeyecektir.

Genel hatlarıyla anti-semitizm kavramı Yahudi düşmanlığı olarak tanımlanılır. Ancak işin tuhaf tarafı kimse bu Yahudi düşmanlığının nereden kaynaklandığını ve sebebinin ne olduğunu açıkça söylemez. Bir Müslüman tamamen haklı gerekçelerle İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamları ve yahut Arz-ı mev’ud yani Tanrı Yehova’nın kendilerine vaad ettiği topraklar ütopyasından kaynaklanan yayılmacı, emperyalist düşüncelerini eleştirdiğinde veya Roger Garaudy örneğinde olduğu gibi konuyla ilgili bir kitap yayınlamaya kalktığında kitabını bastırama imkânınız olmadığı gibi anti-semitik olarak damgalanır ve medyanın müthiş sansürüyle beraber görülmemiş bir linç kampanyası ile karşılaşır.

Bozgunculukları nedeniyle tarihte pek çok defa yurtlarından çıkartılmalarından ötürü ve son olarak Hitler tarafından “soykırıma” uğratıldıkları tezi üzerine bina edelin anti-semitizm sayesinde dünya genelinde dağınık haldeki Yahudileri Filistin’e göç ettirme politikası hep sıcak tutulmuştur ve aynı politika bugün de sürdürülmektedir. Ancak kendilerinin “soykırıma tabi tutulduklarını iddia eden Siyonistler, Filistin de Müslümanlara karşı daha büyük facialara imza atmaktan da geri durmamışlardır. Siyonist devletin ilanından hemen sonra gerçekleşen şu örnek dikkate değerdir.

“İsrail’in en büyük gazetelerinden Maariv’in, 21 Ocak 2000 günkü manşeti “Tantura’da Katliam!” şeklindeydi. Amir Gilat imzalı haber, İsrail’in kuruluşunun ilân edilmesinden bir hafta sonra, 22-23 Mayıs 1948’de Hayfa kentinin güneyindeki Tantura kasabasında sivil Araplara vahşi bir katliam uygulandığını vurguluyor, olayda İsrail ordu birliklerinin başrol oynadığını belirtiyordu. Gilat, haberini 1998’de Hayfa Üniversitesi’nde Teddy Katz tarafından hazırlanan 150 sayfalık bir yüksek lisans tezine dayandırmıştı.

Haberin içeriği, İsrail’in kurulduğu topraklardaki Arap nüfusun “kendiliğinden ve gönüllü olarak” bölgeyi terk ettiğini savunan resmi Siyonist tarih teziyle taban tabana zıttı. Dahası, bin 500 nüfuslu bir sahil kasabası olan Tantura’da, İsrailli askerler tarafından katliamdan geçirilen 250’ye yakın erkeğin tamamen savunmasız ve silahsız olduğunun vurgulanması, İsrail ordusunun ‘etik’ kodlarını da tartışmaya açıyordu. Habere göre, kurbanların evleri teker teker basılmış, tutuklanan Araplara kendi mezarları kazdırılmış, daha sonra hepsi kurşuna dizilmişti.” (http://www.yenisafak.com/yazarlar/tahakilinc/bir-akademik-tezin-seruveni-2037418)

Anti-semitizim Yahudi seviciliğidir. Siyonistler bu aparatı bozgunculuklarını ve zulümlerini meşrulaştırmanın aracı olarak kullanmaktadır.   Siyonist sömürgeciliğin sonlandırılmasına dair her çağrının anti-semitizm argümanıyla karşı karşıya bırakılması bu nedenledir. İsrail her fırsatta, Filistin toprağının sömürgeleştirilmesinden bahsetmenin Yahudileri hedef alan anti-semitizmden dikkati başka yöne çekmek olduğunda ısrar eder. Bunun içinde her yol ve zemini kullanır. Mesela Siyonistler tarafından İsrail adlı faşist terör devletini korumak amaçlıyla kurulan BM’de 2011 yılındaki konuşmasında Binyamin Netanyahu Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi sömürgeci yerleşimlere, Filistin direnişinin anti-semit olduğunu iddia etmiştir.

Biz Halit Meşal’in Gazze’de yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi anti-semitik değiliz. “Yahudi oldukları için Yahudilerle savaşmıyoruz. Bizler Siyonist işgalciler ve saldırganlarla savaşıyoruz. Topraklarımızı işgal etmeye ya da saldırmaya kalkan herkesle de savaşacağız.”

İslam tarihinde ve Müslümanların egemenlik kurduğu hiçbir coğrafyada anti-semitizm/Yahudi düşmanlığı olmamıştır. Niçin? Çünkü İslam Yahudileri ehli-kitap kategorisinde değerlendirmiştir. Bundan dolayı onlara dinlerini özgürce yaşama hakkı verdiği gibi, mallarını canlarını, namuslarını, ticaret ve seyahat özgürlüklerini de garanti altına almıştır. Bizim medeniyetimizin kodlarında ırkçılık yoktur. İslam’ın damgasını vurduğu medeniyetimizin temelinde tüm renkleri, dilleri, ırkları ve kültürleri Allahın ayetleri olarak gören bir paradigma vardır.

15 Mayıs; Müslüman coğrafyanın tam kalbine hançer gibi saplanan Siyonist İsrail devletinin kuruluşunun BM’de ilan edildiği günün ertesi olan “Nekbe günü”  yani Filistinler başta olmak üzere tüm Müslümanların “Felaket günü” dür. İsrail’in kurulması Filistinliler için katliam ve sürgün hayatının başlaması anlamına geliyor, bu nedenle Filistinliler her yıl bu günü Nekbe/Büyük felaket adıyla anıyorlar.

İsrail Yahudileri, ülkelerinin kuruluş yıldönümünü coşku içinde kutlarlarken; İsrail, Batı Şeria, Gazze ve dünyanın dört bir yanına dağılmış, yurtsuz bırakılmış Filistinliler ise Nekbe /Felaket Günü’nde hem yurtsuzlaştırılmayı anarlar hem de bir politikaya dönüşüp devam eden Nekbe’yi protesto ederler. Her yıl, “Nekbe Günü” olan 15 Mayıs’ta Filistinli mülteciler bir taraftan evlerine dönme talebiyle gösteriler yaparken, diğer taraftan da uzun süredir kayıp olan evlerinin sembolü olan anahtarlarını saklayarak ümitlerini diri tutarlar.

Müslüman Filistinliler ve Yahudi toplumu arasında huzursuzlukların zirve yaptığı bir dönemde, Siyonist devletin kuruluşuna zemin hazırlamak ve hızlandırmak için İngilizlerin; mandası altındaki Filistin’den “Artık bize ihtiyaç yok” diyerek çekilmesiyle birlikte, 14 Mayıs günü İsrail Devleti’nin kuruluşu ilan edilmiştir.

İlanın hemen ertesi, 15 Mayıs 1948’de, Mısır, Suriye, Irak ve Ürdün, Arap Birliği’nin de desteğiyle İsrail’e savaş açılır. Ancak bu birleşik ordu püskürtülür. İsrail ordusu, bazı bölgelerdeki küçük direnişleri de katliamlarla bastırır. Kaybedilen savaşın neticesini takip eden günlerde resmi kayıtlara göre Filistin’deki Arab nüfusunun yarıdan fazlasına tekabül eden 700 binden fazla Filistinli evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalır, İsrail’in kurulduğu toprakların sahibi Filistinlilerin yüzde 85’inden fazlası köylerinden ve kasabalarından şiddet tehdit ve zor kullanılması sonucunda kovuldular, Deyr Yasin örneğinde olduğu gibi, binlerce Filistinli hunharca katledilir; köylerinden ve kasabalarından ayrılmaya zorlanırlar. 160 bin Filistinlinin dörtte biri de yurtlarında mülteci durumuna düşer.

Merkezi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan ve aralarında Mısır, Lübnan, Ürdün, Irak ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin de bulunduğu 17 Arap ülkesinden oluşan BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonunun (ESCWA) 14 Mart 2017 tarihinde yayınladığı rapora göre;  İsrail, Filistinlilere karşı “ırk ayrımcılığı” uygulamakta ve yıllardır da uluslararası hukuku çiğnemektedir. Uluslararası toplumun bu duruma göz yummasından güç alan İsrail ırk ayrımcılığını Filistin halkına karşı bir devlet politikası olarak uygulamaya devam ediyor.

Normal şartlar altında Filistin topraklarında yaşayan insanların Yahudilerle hiçbir alıp veremeyecekleri yoktu. Filistinliler yüzyıllardır Yahudilerle de Hıristiyanlarla da sulh içinde yaşamış insanlardır. Yani özde Yahudi düşmanı sayılamazlar. Şu halde; Yahudilerle bir arada yaşamayı hiç sorun etmeyen milyonlarca Filistinlinin bu topraklardan sürülmesi, sürülemeyenlerin ise toplama kampını aratmayan şartlarda yaşamaya mecbur bırakılmasını insaf sahibi hiçbir kimse izah edemez

İsrail, 1967 yılında işgal ettiği topraklarda kök salmaya ve bütün BM kararlarına rağmen, yayılmacı politikalarını sürdürmeye devam etmektedir.  Yahudilerle hiç sorun yaşamamış, onlara bir zarar vermemiş, onlara saldırmamış insanları katlediyor, arazilerine zorla el koyup, direnenlerini zindanlarına tıkmakta ve her türlü düşmanlığı sergilemektedir. Bu vahşeti/barbarlığı da dini bir saik ile Siyonizm adına yapmaktadır.

Filistin’i Filistinlilerden arındırma politikası Siyonist devletin bağımsızlığının ilanından sonra, sınırları içinde kalan Filistinlilerin sürülmesi şeklinde 1950 yılının sonuna kadar devam eder. Yurtlarından edilenlerin geri dönmesine işgal rejimi İsrail hiç bir şekilde izin vermediği gibi dönüş hukuki açıdan da imkânsız hale getirilip, topraklarına el konulur. Her şeye rağmen dönmeye teşebbüs edenlere karşı Siyonist devlet şiddet kullanmaktan çekinmez. 1956’ya kadar, evine dönmek isteyen 5 bin Filistinli işgal güçleri tarafından katledildi. Dünyanın gözü önünde bu savaş suçları işlenirken, aslında bariz bir ‘soykırım’ ve ‘etnik temizlik’ olan ‘Nekbe’ dünyanın umurunda olmamıştır. Şu gün dahi her kesin malumu olduğu gibi İsrail’in zorbalığa dayalı işgal ve yerleşim politikaları hız kesmeden devam etmektedir.

Siyonist rejimin kuruluşunun ilan edildiği toprakların yerlisi olan Filistinlilerin yüzde 85’inden fazlası köylerinden ve kasabalarından ayrılmaya zorlandılar. Boşaltılan yerleşim birimleri yerle bir edildi. Ayrılanların Filistinlilerin yerine dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen Yahudiler yerleştirildi. Akre ve Hayfa gibi geçmişin köklü Filistin şehirleri boşaltıldı ve geçmişe ait izlerinden geriye pek bir şey bırakılmadı.

Siyonist İsrail devletinin bekası uğruna, bölgenin Filistinlilerden arındırılması politikası bağımsızlık ilanından önce başlamıştı. Yahudi “İrgun” tedhiş hareketinin katliamlarıyla, yüz binlerce Filistinli bölgeden sürülmüş, 200 civarında Filistin köyü işgal edilmiş ve yerli halk güç kullanılarak, zorbalıkla yurtlarından kovulmuştur. Siyonistlerin işgal ettikleri topraklarda yerli nüfusun yarısına yakını etnik temizliğe maruz kalmıştır. 1949 sınırlarını oluşturan topraklarda, savaştan önce 700 civarında Filistin kasabası varken, savaş bittiğinde bu rakam 170’e inmiştir.

Yahudi takvimine göre her yıl değişen 14 Mayıs’ın İsrail ve dünya Yahudilerinin çok büyük bir kesimi için “ İsrail’e Geri Dönüş”ün tescillendiği gün olarak kabul edildiği için, bir nevi bayram olarak kutlanır. İsrailliler için bir sevinç ve mutluluk günü olan 14 Mayıs’ta Siyonist devletin kuruluşu kutlanırken, Filistinliler 15 Mayıs’ta Nekbe’ye ağlar onlar için acıları ve kederleri paylaşma, bir felaketi unutmama günüdür.

İsrailli Filistinliler her yıl hem İsrail’in resmi bağımsızlık gününde hem de 15 Mayıs’ta Yahudi insan hakları aktivistlerinin de destek verdiği “Nekbe Günü” vesilesiyle bir araya geliyorlar ve gösteri yapıyorlardı. Ancak İsrail, 2012 yılı itibariyle çıkardığı bir yasa ile bu anma günü İsrail’in “Yahudi Devleti” olma durumunu inkâr anlamına geliyor gerekçesiyle kanunsuz ilan etmiştir. Siyonist resmi söylem, neşe ve mutluluk günü olması gereken bir günün yas günü haline getirilmesini bir meydan okuma olarak değerlendirmektedir. Yasağa rağmen her yıl çeşitli gösteriler yapılıyor ancak İsrail hükümeti de bu gösterilerin yapılmasını engellemek için elinden geleni yapmaktadır. Engellemeler nedeniyle çeşitli olayların vuku bulduğunu, tutuklamaların olduğunu ve hatta yaralanma ve ölüm vakalarına neden olunduğuna şahit oluyoruz.

Nekbe, olmuş bitmiş bir soykırım değildir. Bu günde devam eden bir durumdur. 1948-1949 savaşı sonucunda topraklarından edilen Filistinlilerin yurtsuzluk halinin devam etmesi ve mülteci durumuna düşen Filistinlilerin geri dönme talepleri bir insanlık hakkı olmasına rağmen kabul görmemesi; ne hazindir ki kimsenin bu kabule güç yettirememesi; bugün BM’ye kayıtlı 5 milyonun üzerinde Filistinli mültecinin olması Nekbe’nin sürdüğünün ispatıdır.

1967 savaşının ardından 300 bin üzerinde Filistinli topraklarından ayrılmaya zorlanmıştı. Ayrıca İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilerin topraklara el koyma ve ev yıkma politikaları acımasızca devam ediyor. Filistinlilerden arındırılan bu bölgelerde yeni yerleşim birimleri sürekli genişliyor. Filistinlilerin evlerine ve topraklarına el konulmak suretiyle 1949 sınırlarının dışında inşa edilen yerleşim birimlerinde yaşayan İsrail vatandaşı Yahudilerin nüfusu bugün itibariyle 600 bine ulaşmış durumda. Batı Şeria ve özellikle açık hapishane hükmünde olan Gazze’deki Filistin toplumu kuşatma ve askeri yönetim altında yaşamaya devam ediyor.

Filistin davası sadece Filistinlilerin üstesinden geleceği bir dava olmadığından bu gün kelimenin tam anlamıyla bir felaket yaşanıyor. Hem Siyonist rejim hem de Mısır’ın yeni Firavunu Sisi tarafından uygulanan ambargo ve kuşatma nedeniyle, Gazze’nin nefesi kesilmek isteniyor. İslam dünyasının Gazze’ye desteği ise “hiç” mesabesinde.  Mescid-i Aksa bir oldubittiye getirilerek işgal edilmek isteniyor. Müslüman ülkeler meselenin ağırlığını Filistinlilerin cılız omuzlarının kaldıramayacağının ayırdına varıp, çözüm için her alanda ciddi destek verip,  müstekbirlere karşı ümmet bilinciyle hareket etmek mecburiyetindeler. Zira Siyonist işgalciler ancak bu birlikten doğacak güç ile durdurulabilir.

Bugün, elini kaldıracak takati kalmayan Gazze‘ye yardımın yolu, geçici de olsa İsrail-Türkiye anlaşmasıyla açılabilirdi ama Müslüman dünyanın içler acısı halinden yararlanan İsrail, bu zaafı fırsat bilip, Mavi Marmara olayı ile bozulan ilişkilerin düzelmesi için Türkiye’den kopartabileceği tavizin azamisini almıştır. Yapılan mutabakat ile Türkiye ve Filistinliler lehine hemen hemen hiç olumlu bir netice çıkmamıştır.  Üstelik Mavi Marmara katliamının ardından İsrail’in Akdeniz’deki NATO tatbikatlarına katılmasını veto eden Türkiye, bu vetosunu kaldırdı. Vetonun kalkmasıyla, İsrail’in NATO karargâhında temsilcilik açması da süratle onaylandı. Belki bunlardan daha önemlisi ise; katliam yapan İsrailli askerlerin yargılanma hakkından feragat etmiş olmamızdır.

Tarihsel panoramada hiçbir İslam ülkesinin ve Müslüman’ın “soykırım” iddiasında dahli ve anti-semitizmin de tarihi ve akidevi temeli yoktur. Müslümanların böyle bir olayı da olmamıştır. Şu halde aklı başında tüm Yahudilere ve özellikle Siyonist İsrail devletinin yöneticilerine sormak gerekir. Size Avrupalılar gibi katliamı ve köleliği değil de insanca yaşamayı layık gören Müslümanlara düşmanlık yapmanızın ve Filistin halkını çoluk çocuk demeden katletmenizin gerekçesi nedir? Hıristiyanların size yaptığı zulmün, katliamın ve sürgünün intikamını, dönüp onlarla ittifak yaparak niçin Müslümanlardan alıyorsunuz? Size zor zamanlarınızda kucak açan, Endülüs örneğinde olduğu gibi Hıristiyan zulmünden kaçtığınızda sizi himaye eden, barındıran Türkiye’nin toprağının önemli bir kısmını hangi akıl ile “vaad edilmiş topraklar” ütopyası içerisinde görüyorsunuz? Kur’an’ın da defaatle vurguladığı gibi ahitlerinizde durmuyor (Bakara: 100) ve sürekli fitne fesat çıkararak tüm insanlığı kaosa sürüklüyorsunuz? (Bakara: 27)

İşbaşında olan hiçbir yöneticisinin yönettiği topraklarda doğmadığı Siyonist İsrail’in,  kuruluşundan bu yana yaptığı soykırım ve katliamların bazılarını hafızamızı diri tutmak için hatırlatarak konuyu bağlayalım.

1946 Der Yasin Katliamı: İsrail’in kurulmasından iki sene önce gerçekleştirilen bu katliamda bir Filistin köyü olan Der Yasin’e giren Moşe Dayan’ın liderliğindeki çete, uyumakta olan 576 Filistinliyi, bomba ve otomatik silahlarla tarayarak öldürdü. Sonraki yıllarda Moşe Dayan,  İsrail Savunma Bakanı, çetenin en acımasız fertlerinden biri olan Bayan Golde Meir ise İsrail Başbakanı oldu.

Bu katliamdan bir ay önce Menahem Begin’in başında olduğu başka bir çete, Kudüs’te İngiliz yönetiminin yerleşmiş olduğu ve dörtte üçü sivil halka açık olan yedi katlı lüks Kral Davud Oteli’ni 350 kilo TNT ile havaya uçurmuş, 91 kişiyi katletmiştir.

1953 Şaron katliamı: İsrail başbakanlığı da yapacak olan Ariel Şaron, 1953 yılında bir Filistin köyünü basıp 60 kişiyi öldürmüştür.

1982 Sabra ve Şatilla katliamı: Hafızalardan kolay kolay silinmeyecek olan bu katliam, 1982 yılında Ariel Şaron’un emri ve yol vermesiyle, Hıristiyan Falanjistler Lübnan’daki Filistinlilerin yerleştiği Sabra ve Şatilla kamplarını basmış, 600 kişiyi doğramıştır. Bu katliamda, 1800 kişi de kaybolmuştur.

2002 Cenin Katliamı: İsrail networkünde kayıtlı bu katliam, 2002 yılında Cenin’de gerçekleşti.  Kasabanın dışındaki mülteci kampına girmek isteyen İsrail askerlerine, kamp sakinleri ve direnişçiler karşı koydu. Altı gün süren bu direnişte, 30 askerini kaybeden Siyonist rejim yiyecek ve cephanenin bitmesiyle direnişi kırdı. Kampa giren İsrail askerleri,  silahsız ve savunmasız halkın, önceden belirledikleri bir meydanda toplanmasını istedi. Halkın bu isteği reddetmesi üzerine, İsrail uçakları ve helikopterleri, havadan attıkları füzelerle, bütün bir kampı imha etti, sağ kalanların genç olanları kurşuna dizildi,  ardından buldozerlerle kamp enkazını ezdi. Bu katliamda ölü sayısı en az 1000 olarak ifade edildi. Ancak İsrail katliamı gizleyebilmek için, ölenleri toplu mezarlara defnetti.

2009 Gazze Saldırısı:  Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayı’nın İsrailli sivillere ve askeri birimlere roket saldırısı yaptığı gerekçesi ile başlattığı savaşta, İsrail 1000’den fazla Filistinliyi katletti.

2014 Gazze katliamı: Ramazan ayında başlayan katliamda 2 binden fazla kişi ölürken 11 binden fazla kişi yaralandı.

Şüphesiz en doğrusunu Allah bilir.

 

 

ömer yıldız

iktibas


Keyword : radyo vakit - filistin - ömer yıldız - nakbe - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Pagan Bir Din: Futbolizm
“Tribünlerden gelen sesler, savaşan mazlum- ların sesini kısıyor ve bu sesi bastırıyorsa, futbol afyondur” der Merhum Ali Şeriatî. Futbolun bu afyonl
Meczupların Dîni: Tasavvuf
“Hayır, zulmedenler, hiç-bir bilgiye dayan- maksızın kendi hevâ (istek ve tutku)larına uy- muşlardır. Allah’ın saptırdığını kim hidâyete erdirebilir?
Afrin neden Türkiye'ye tehdit?
Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin Türkiye sınırının büyük bölümünü işgal ederek Ankara için başlıca güvenlik tehdidi haline geldi. Afrin'deki terörist
“Mutlak Doğru” Üzerine
“Rabbinin sözü, doğruluk bakımından da, adâlet bakımından da tastamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirebilecek (kimse) yoktur. O, işitendir, bilendi
Tunus devriminin kazanım ve kayıpları
Devrimin yedinci yılında Tunus halkı, demokrasi ve özgürlük ilkelerini pekiştirmek yolunda mesafe kat ederken, her geçen gün kötüye giden ekonomik dur
Müslüman Doğulmaz, Müslüman Olunur
Doğuştan ‘müslüman’ olduğunu zanneden, bu ‘ölümcül’ yanlışla büyüyen ve böyle yaşayıp, böyle ölüp giden bir toplumun içinde doğup büyüdük. Bu anlayışı
Kudüs, Mescid-i Aksa ve İlk Kıble Meselesi
Kudüs tarihin en eski ve binlerce yıllık bir geçmişe sahip şehirlerinden birisidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihteki önemi asla azalma
Kurdun dişine kan değmesin...
Bir, Rus gazeteleri, askeri kaynaklara dayanarak 31 Aralık Pazar günü, Rus Hava Kuvvetleri’nin konuşlandığı Hemymim Hava Üssü’nün saldırıya uğradığını
‘Muhafazakar muhalefet’, ‘Muhafazakar müdahale’ ve ana omurgayı çatlatmak..
2016, Türkiye siyasi tarihinin en ağır travmasının yaşandığı yıl oldu. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan sonraki en ağır dış müdahalesine, saldırısına
2018’de Türkiye-Rusya ilişkilerinde işbirliği ve sorun alanları
Türk dış politikası açısından oldukça hareketli geçen 2017 yılı Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişimi bakımından da dikkat çekici gelişmelere sahne old
1 -


Abdullah Yıldız

“Sabırla ve namazla Allah’tan yardım dileme” vakti

23/01/2018 - 13:06

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat