Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
İNDİRİLEN DİN'E EVET, ÖTEKİ DİN'LERE HAYIR
* Birliğin tesisi ve hakların ikamesi için şûrâ meclisi'ni toplamak * Okul açılışında Kur'an okunması laikliğe meydan okumak mıdır; onu yaşatmak mı? * Kur'an'da İnsanın 10 Zayıf noktası * Kulluk, Kulu Yaratana Yapılmalıdır * Kıymetimiz kametimizden gelir * Barzanî’ye ‘Açık Mektubum’dur * Heniyye: Hamas doğru ve cesur bir karar almıştır * 200 fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın * Barzani vazgeçse de vazgeçmese de... * Erdoğan: IKYB'yi referandum kararından vazgeçmeye çağırıyorum

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 96903
Toplam 386315584
En Fazla 606285
Ortalama 152092
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Bir masa eleştirisi

Masa da masaymış ha Bana mısın demedi bu kadar yüke Bir iki sallandı durdu Adam ha babam koyuyordu Saatler süren bir toplantının sıkıntısıyla varmıştım bu dizelerin ayırdına. Ve bir an için resmi tarihin zihnimi sokmuş olduğu kalıplardan sıyrılarak şöyle ayırdım insanlık tarihini: Masadan Önce (MÖ.) ve Masadan Sonra (MS.) Cemil Meriç “Kronoloji aptalların tarihi”
2017-09-21 - 14:14

BİR MASA ELEŞTİRİSİ

 

Masa da masaymış ha

Bana mısın demedi bu kadar yüke

Bir iki sallandı durdu

Adam ha babam koyuyordu

 

Saatler süren bir toplantının sıkıntısıyla varmıştım bu dizelerin ayırdına. Ve bir an için resmi tarihin zihnimi sokmuş olduğu kalıplardan sıyrılarak şöyle ayırdım insanlık tarihini: Masadan Önce (MÖ.) ve Masadan Sonra (MS.) Cemil Meriç “Kronoloji aptalların tarihi” derken gerçekten de haklıydı. Resmi algının pusulasıyla yapılan her yorum gerçeklerden uzaklaştırıp sığlaştırıyor insanı. Çünkü gücün cisim bulmuş hali olan iktidarın doğası gereği kararsızlığa tahammülü bulunmaz. Oysa hakikat çoğu zaman araftadır. Sığ sularda değil derindedir, derundadır. Nasıl ki iktidarın doğası gereği belirsizliğe, kararsızlığa tahammülü bile yoksa; siyasetin, tarihin, dinin vd. nin  güç ile ilişkisi sonucu doğacak olan yorumların da çok yüzlülüğe tahammülü olmayacak ve bu ölçüde gerçeklikten kopacaktır.

Öyleyse gerçeklere bir adım daha yaklaşabilmek için kalabalıkların gittiği yoldan ayrılarak düşüncenin ara sokaklarına uğrayalım. Ve insanlığın bir masa etrafındaki hikayesine bakalım.

İnsanoğlunun ilk büyük günahı nedir? Ne zaman ki bir masa etrafında 3 kişi toplanarak masanın dışındaki 4. kişi adına -ona rağmen- kararlar almaya başlamışsa işte o gün açmıştık pandoranın kutusunu. İnsanlığın çobancılık, avcılık ve balıkçılık  döneminden; tarım ve özel mülkiyet dönemine geçişi ve topluluklar halinde yaşamaya başlaması ile bu çoğunluk-azınlık, güçlü-zayıf, ben-öteki çatışması da başlamıştır. Burada akla gelebilecek sorulara karşı şunları da söyleyelim. Elbette insanlık yerleşik bir hayata geçmeden önce de çatışmalar yaşamaktaydı. Fakat ne Thomas Hobbes’ un söylediği gibi tam bir kaos hali mevcuttu ne de John Locke’ un belirttiği kadar ütopik bir hal. Önemli olan nokta ise şu ki insanlığın dönüm noktalarından biri olan yerleşik düzene geçiş ile öncesinden tamamen farklı ve de günümüz dünyasını yaratan kodların oluştuğu bir durum ortaya çıkmıştır.

Dinler açısından baktığımızda ise Kuran, İncil ve Tevrat’ ta anlatılan ve de insanlığın ayrılığa ve düşmanlığa ilk kez nasıl düşmüş olduğu sorusunu cevaplayan bir kıssa vardır. Habil ve Kabil’in kıssası. Bu kıssada da mülkiyet öncesi dönem ve mülkiyet dönemi ile ilgili atıflara rastlamaktayız. Ali Şeriati bu kıssanın Kuran’ daki anlatımında öne çıkarılan sembollere dikkat çekerek şöyle söyler: “Habil insanların hiçbir şeyi tekelleştirmediği, tabiatın nimetlerinden serbestçe yararlandığı çobanlık, avcılık ve balıkçılık döneminin sembolüdür. Kâbil ise tamah, tekelcilik, özel mülkiyet, bencillik, tabiatı sahiplenme, mülk hırsı, başkalarını sömürmenin başladığı tarım ve özel mülkiyet döneminin sembolüdür. Kıssada Habil’in kurban olarak deve, Kâbil’in de buğday getirmesi birisinin çoban, diğerinin çiftçi olduğunu gösterir.”

Kabil’in Habil’i öldürmesi ve ilk kanın akması ile güvenlik sorunu başlamış ve ardından yasalar yazmıştır insanoğlu. Bir masa etrafında toplanıp; kaosun önüne geçecek , insanları birbirine karşı koruyacak yasalar inşaa etmiştir. Fakat başta değinmiş olduğumuz “gücün cisim bulması” durumu da tam bu noktada ortaya çıkmış ve de güç kendisine bu yasalarla meşruiyet bulmuştur.

İlerleyen zamanda teknik, bilimsel ve sosyal ilerlemelerle beraber iletişim ve ilişkilerde de gelişmeler yaşanmış ve ekonomik, siyasal, düşünsel, sosyal, dini v.b. birçok iktidar çevreleri oluşmuş yani ilişkilerin gelişmesiyle birlikte masalar da büyümüştür. Fakat hakları koruması gereken yasalar gücü elinde tutanların yararını koruyan araçlara dönüştürüldüğü için üretilen yasalar sadece kaosun sistematik gerekçeleri haline gelmiş yani masaların büyümesi –çıkarların büyümesi– ile mağduriyetler de büyütmüştür

Belki de buraya kadar anlattıklarımızı romantik bir ifade ile şöyle de özetleyebiliriz: İnsanlığın paylaşma ve barış amacıyla kurduğu sofralar zamanla birbirlerini aldattıkları, başkasının hakkını gasp ettikleri ve de kan akıttıkları masalara dönüşmüştür. Çizdiğimiz metaforu birebir resmettiğini düşündüğüm iki örnekle devam edelim o zaman. Leonardo Da Vinci’ nin “Son Akşam Yemeği” adlı tablosu ve 11 Temmuz 1995’te  gerçekleşen “Srebrenitsa Teslim Şartları Toplantısı”

Da Vinci tablosunda Hristiyanlığın önemli motiflerinden olan İsa’nın son akşam yemeğini resmetmektedir. Resimde İsa’yı 13 havarisiyle birlikte bir yemek masasının etrafında otururken resmeden Da Vinci İsa’nın havarilerine içlerinden birisinin kendisine ihanet edeceğini söylediği anı anlatmaktadır. Nitekim 13. havari Yahuda İskaryot masadan ihanetle kalkan isim olmuştur.

Srebrenitsa ise yakın tarihin en büyük ihanet örneklerinden biridir. 11 Temmuz 1995’te gerçekleşen “Srebrenitsa Teslim Şartları Toplantısı” nda dünyanın gözleri önünde öyle acı bir sahne yaşandı ki anlatmaya kalkışsak Cemil Meriç’in deyimiyle gerçek kelimelerin arkasında kaybolur. Yalnızca betimleyelim. Bir masa ve etrafında 3 tane adam. BM adına Albay Thom Karremans, Sırp General Ratko Mladic ve kazara temsilci seçilen Boşnak Öğretmen Nesib Mandzic. Sonuç ise şu; BM’nin ve Sırp Generalin ihanetine uğrayarak katledilen 8372 insan.

İnsanlık masanın üstüne neler koymadı ki. Cansever’in dizelerini bir de şöyle düşünerek devam edelim o zaman:

Adam hırs içinde

Masaya gözyaşları koydu

Görmeye tahammül edemediği

-Öteki- insanın hakkını koydu

Kan akıtmak istiyordu ne zamandır

Masaya kanın akışını koydu

Duymazdan geldiği komşusunun

Çığlıklarını koydu

Adam Masaya suçlarını gizleyecek

Bahaneler koydu

Ne çiğnemek istiyordu hayatta

İşte onu koydu

Kimi bizden saydı kimi saymadı

Adam masaya onları da koydu

Masa da masaymış ha

Bana mısın demedi bu kadar yüke

Bir iki sallandı durdu

Adam ha babam koyuyordu

İnsanlık olarak olanaklarımız ve koşullarımız geliştikçe tarihi değiştirmiyor sadece acıları büyüterek tekerrür ettiriyoruz. Dünün ilkel insanı yaptıklarıyla bugün modern insan olarak karşımızda. En büyük yalan ise yazgımızın vârisi olduğumuzdur. Bir şeylerin değişmesi için sadece nerede yanlış yaptığımıza bakmamız yeterli. Modern insan ruhunu parçalayıp öldürdüğü için bir girdapta yahut bir zirvede tanrılaşmaya çalışıyor. Tanrılar hüküm vermek ister. İnsan hakikati ise anlaşılmak ister. Öyleyse İsa’ nın sözü bu bağlam içinde asıl anlamına kavuşuyor belki de. “Sezar’ın hakkı Sezar’a Tanrı’nın hakkı Tanrı’ya” ise İnül hükmü illa lillah. Yoksa bu masadan kalkmalıyız.

 

 

yasin candan

iktibas


Keyword : radyo vakit - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Barzani vazgeçse de vazgeçmese de...
ngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore’un, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yanıt olarak attığı tweet, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin ref
Dünyayı Kim Kurtarabilir?
Kestirmeden konuya girelim. Dünyayı ancak, dünyayı değil, ahiretini kurtarma kaygısında olanlar kurtarabilir. Bir paradoks gibi görünü- yor ama, hem m
Suudi Arabistan'da Sahve şeyhlerinin tutuklanması ne anlama geliyor?
Eylül ayının ortasına yaklaşırken Suudi Arabistan’da önemli isimlerin birbiri ardına tutuklandıkları haberi ajanslara düştü. Ali el-Ömeri ve hemen ard
Türkiye susarsa Kerkük biter
Bu koridor engellenmezse savaşı Ankara'ya kadar taşırlar. Çok güçlü bir hazırlık var, vazgeçmeyecekler. Barzani’ye daha fazla alan kazandırmak için re
Allah'ın Elçilerinin görevleri Tebliğdi
… Allah’tan bir rahmet olarak onlara yumuşak davrandın! Şayet sen, kaba ve katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından ayrılıp giderlerdi. Öyleyse
Halep’ten Musul’a, İdlib’den Kerkük’e ‘dava’...
Kendi halkına silah sıkamadığı için Suriye rejimindeki polislik görevinden ayrılan, Humus’ta katliamlar dayanılamayacak boyuta geldiğinde direnişe kat
Dinazor Yalanı
… dinozorlar hayâli mitolojik varlıklardır. Dünyâ’da hiç-bir zaman bulunmadıkları gibi, yaşadıkları söylenen “eski çağlar” diye bir çağ da hiç-bir zam
“Bin Tepeli Ülkede Sömürge- cilik, Soykırım ve Sonrası”
Dile kolay, 100 gün gibi bir sürede yaklaşık 1 milyon insanın, çoğu kesici aletlerle, sopa- larla olmak üzere katledildiği ve milyonlarca insanın komş
Erbil’e kim yürek yedirdi?
Bu bir meydan okumadır ve önce bunu yazmamız gerekiyor. Sırtını dayadığı yerleri, niyetleri, zamanlamayı öyle anlayabiliyoruz... Irak Kürt Bölgesel Y
Arakanlı Müslümanların Osmanlı'ya desteği arşiv belgelerinde
Arakanlı Müslümanların yaşadığı zulme dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısa süre önce, Balkanlar Savaşlarında Arakanlıların Osmanlı'ya yardım ett
1 -


Abdullah Yıldız

Okullar Açıldı… Şeytanî Tuzaklara Dikkat!

19/09/2017 - 14:39

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat