Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Fussilet - 33. Allah`a davet eden, dürüst ve erdemli davranan ve "Ellbette ben kayıtsız şartsız Allah`a teslim olanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?
* Vahdet * Haberin var mı? * Mehmet Akif Ersoy / Küfe * Cümle Haramlar Partisi (1) * New York HAHAM'I engelli çocukların parasını çalmış * Olay yorgunu Türkiye * Masa fazla kalabalık! * Erdoğan: Daha büyük senaryo devrede * 2. kapıyı ABD engelledi * ‘Beşerî kanun adına değil, Allah adına’ nikâh

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 124586
Toplam 392948453
En Fazla 606285
Ortalama 153076
Üye Sayısı 125
Bugün Üye Olan 0

Eğitim Süreci ve Eylem

Bir tohum saçıldığında onu hasat etmek için bile elbette bir zaman/süreç geçmesi gerekir. Bir fidan dikildiğinde onun ağaç olup meyve/ürün vermesi için belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Bu gerçeği ıskalamıyoruz ve bir sürecin olması gerektiğini biliyoruz ve biz de söylüyoruz. Fakat, “hasat”ın da zamânında yapılması gerekir. Hasat, zamânında yapılmadığında “çürüme”
2017-10-18 - 17:56

EĞİTİM SÜRECİ VE EYLEM

 

Mekke                                                                        Medîne

0———————————————-50——————————————-100

Eğitim Dönemi                                               Devlet Kuruluyor

Kur’ân inmeye devâm ediyor                  Kur’ân inmeye devâm ediyor

Dikkat edilirse Peygamberimiz, Medîne’ye hicreti gerçekleştirdiğinde ve Medîne Site Devleti’ni kurduğunda Kur’ân’ın inişi henüz tamamlanmamıştı. Yarısı inmişti, yarısı da henüz inmemişti. Başta Peygamberimiz olmak üzere mü’minleri, Kur’ân’ın inşâ edip “adam” ettiğini düşünürsek; Kur’ân’ın inişi tamamlanmadığı için inşânın da henüz tamamlanmadığı ortaya çıkar. Yâni Peygamberimiz hicret edip devleti kurduğunda inşâ yâni eğitim bitmemişti, devâm ediyordu. Hâliyle ahlâk da kemâle ermemişti. Çünkü henüz emirleri-yasakları bildiren âyetler/sûrelerin inişi bitmemişti.

Fakat buna rağmen Peygamberimiz: “Kur’ân’ın tamâmı inmedi, tamamlansın, ondan sonra hicret eder devleti kurarız” demedi, o-süreçte devleti kurdu. Zâten yolun yarısına gelindiğinde devletiniz yâni yaşam-alanınız yoksa inşâ/eğitim/ahlâklanma/adam-olma süreci devâm edemez/ileri gidemez. Çünkü artık “uygulama alanı” ihtiyâcı doğmuştur.

Demek ki zamânımızda sürekli tekrarlanan: “Biz kendimize bakalım; önce ahlâklanalım; önce eğitimimizi tamamlayalım; tam kıvâma gelelim; tepeden inmeyle olmaz; haftada bir gün oruç tutalım; teheccüde kalkalım, sonra devleti kurmaktan söz ederiz” gibi düşünceler eksiktir/yanlıştır ve mü’minleri yarı-yolda bırakır/bırakıyor. Bunlar zâten o süreçte yapılacak şeylerdir. Bunlar hangi konumda olursak-olalım zâten yapılması gereken görevlerdir ki bunlar bize bir iç-enerjisi verir ve bizi dik ve diri tutar.

Hem belki de birileri yolun yarısına gelmiş ve “yapması gereken işi” yapma durumundadırlar. Eee; bu kişiler henüz o noktaya gelmemiş olanları mı bekleyecek?. Bu işin sonu yok ki.. Toplumun tamâmının tam-ahlâklı hâle topluca gelmesi zâten matematiksel olarak da imkânsızdır. Çünkü bu “süreç” en az 13-15 sene sürer ve sürecin tamamlanmasına yakın bir zamanda doğan birileri varsa onları da beklemek lâzım gelir. Birileri hicret etme/devlet kurma aşamasına gelmişse artık “hareket” başlamalıdır. Velev ki arkadan gelenler daha yolun başında olsun ve Kur’ân henüz tam anlaşılmamış ve toplum da tam ahlâklanmamış olsun. Yâni bir işi eyleme sokmak için illâki tam-anlamıyla eğitimin tamamlanmış, ahlâklanma bitmiş ve kıvâma gelinmiş olması gerekmez. Kervan yolda düzülür biraz da. Kur’ân’da hangi âyetteysen o âyeti eyleme dökmelisin. Kim neredeyse, hangi âyetteyse o âyetin eylemini gerçekleştirmeli ve o âyeti diriltmelidir. Bu tarzda olmayan modern eğitim süreçlerini tâkip zorunda değiliz, Allah/Kur’ân bunu bizden beklemiyor ve tam tersine diyor ki: “Câhillerden yüz çevir”.

Bir yazıda şöyle denmiştir:

“Hz. Muhammed’e inananlar, onunla birlikte hicret edip ilk olarak birlikte savaşanlar, önce Allah’ın şeriatı ile hükmeden bir müslüman devletin kurulması ve şeriatın buyruklarına uyan müslüman toplumun inşâsı için çalışmışlardı. 

Ancak bu hususları yerine getirdikten sonradır ki, itaât ve isyan ile ilgili ve teferruat sayılacak konulardaki “emr-i bil mâruf ve nehyi anil münker” vazîfesini yerine getirmeye başladılar. Hiç-bir zaman asıl enerjilerini basit şeyler için harcamadılar. 

İslâm devleti kurulmadan ve müslüman toplumun yapısı inşâ edilmeden önce, çabalarını ancak bütün esasların-esası durumunda olan bu temelin inşâsına harcadılar. “İyiliği emretmek, kötülükten alıkoymak” prensibinin mefhumu da realitelerin îcâbına göre değerlendirilmelidir. Büyük kötülükler nehyedilmeden ve büyük iyilikler emredilmeden önce ikinci veya üçüncü derecedeki kötülüklere veya iyiliklere geçmek olmaz. İlk İslâm cemiyetinin yapısı kurulurken bu husus üzerinde dikkatle durulmuştur”. 

Tabi ki acelecilikten de kaçınmak gerekir. Amel-eylem, ortaya çıkmak için kendini zorlayacak seviyeye gelmelidir enfüste ve âfakta. Seyyid Kutub:

“İslam nizâmını tatbike koymak ve Allah’ın emirleriyle hükmetmek âcil olan ilk hedef değildir. Zîrâ toplumun tamâmını veya amme hayâtında ağırlık sâhibi sağlam bir kısmını, önce İslâm akîdesini, sonra da İslâm nizâmını doğru anlayabilecek seviyeye getirmeden bunun gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Tevhid temeli yerleşmeden girişilecek uygulamalarda, sistem şeklen İslâm’i görünse bile, câhili âdetler yaşamaya devâm edecektir” der.

Reçete, seküler bir devletin-dünyânın içindeyken çıkmaz. Nasıl bir reçete olacağı bile belirlenemez zîrâ. Gerçek reçete, İslâm’ın yolunda gidilirken açığa çıkar. Yâni hareket hâlindeyken oluşur İslâm’i hareket plânı. 

Târikatlar/cemaâtler/hizipler/gruplar vs. hareketi/eylemi/cihadı bırakmışlar, eğitim yoluna düşmüşler. Bu eğitimin ne zamana kadar süreceği de belli değil. “Eğitim ne zaman görünür hâle gelecek” diye bir soruyu kabûl etmiyorlar. Zâten gündemlerine de almıyorlar. Öyle bir duruma gelinmiş ki, eğitimin kendisi hedef olmuş. Başka bir dertleri kalmamış eğitimden başka. Müslümanların/mazlumların hâl-i pür melâli umurlarında bile değil. Belli bir eğitimin olması tabî ki gerekir, fakat bu bilgiler ne zaman bilince dönecek, hayâta düşecek ve gerçeğe dönüşecek?. Bu eğitimlerin sonunda ne olacak?. Edindiğiniz bilgileri nerede kullanacaksınız?. “Eğitim için eğitim” müslümanların âmentüsü olmuş. Cemaatler yaklaşık 50 yıldır eğitim dînî eğitim yapıyor ama hiç-bir yaraya merhem olamıyorlar. Hattâ yarayı derinleştiriyorlar. Cemaatleri adına yaptıkları maddî kazançları var ama İslâm ve İslâm-dünyâsı adına yaptıkları bir şey, bir kazanç yok. Eğitim onları amel-eylem aşamasına getirememiş ve hattâ bunu düşündürmüyor bile. Sonunda eğitimleri birilerinin öğütümleri oluyor. Demek ki salt eğitim ile bir şey düzelmiyor ve tam-tersine; eyleme dönmeyen eğitim, mevcut durumu sürdürüyor ve daha da kötüleştiriyor.

İnsanlar; eylemin ağırlığı, pısırıklık, parti, hizip, grup, cemaat vs. gibi oluşumlara entegre olduklarından dolayı bir-türlü eyleme geçemiyorlar; bilinçli bir eyleme. Hattâ eğitim/ahlâklanma/olgunlaşma çalışmalarının bizzat kendileri eyleme engel oluyor. Eyleme dönmek için bu özelliklerin kemâle ermesi bekleniyor. Hâlbuki eyleme dönmeyen düşünceler faso-fisodan ibârettir. Hiç-bir değeri yoktur. Kemâle de eremez. Ancak muhâtabını oyalar. Bu yüzden zamânı geldiğinde “hasat” yapılmalıdır. (Ki bu zaman için meselâ Asr-ı Saadet sürecini örnek alırsak, yolun yarısı olan bir zamâna denk geliyor). O âyetin/sûrenin/durumun vs. gereği yapılmalıdır. Zâten bu-andan îtibâren artık bir hayat-alanınız yoksa, o yapmaya çalışılan eğitim/ahlâklanma/adam-olma süreci de sekteye uğramaya mahkûmdur. Çünkü İslâm bir îman-eylem-amel dînidir. Sâdece gönüllerde yaşanacak-yaşatılacak bir din değildir. İnananlarından bir alan ister. Uygulama alanı. Eylem ve onun (inşâAllah) sonucu olan devlet aynı-zamanda nîmeti celb-eder. Böylece nîmet kemâle erecektir. Yoksa Kur’ân’ın yarısı yaşanamayacağı için hükümsüz/etkisiz kalacaktır. Yaşanamayan Kur’ân ölü bir metinden ileri gidemez. Okuyucularına da ancak düşünsel orgazmlar yaşatır. Orgazm olan kişi/toplum ise, yeni bir “gusül abdesti” almadıkça temizlenemez. Namaza/kıyâma/eyleme duramaz.

Bir tohum saçıldığında onu hasat etmek için bile elbette bir zaman/süreç geçmesi gerekir. Bir fidan dikildiğinde onun ağaç olup meyve/ürün vermesi için belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Bu gerçeği ıskalamıyoruz ve bir sürecin olması gerektiğini biliyoruz ve biz de söylüyoruz. Fakat, “hasat”ın da zamânında yapılması gerekir. Hasat, zamânında yapılmadığında “çürüme” kaçınılmaz olur. O şey artık başka bir şey olur. Boşa gider. Meyve-ürün olgunlaştığında artık hasat yapılmalıdır. Yan-bahçedeki meyvelerin de olgunlaşmasını beklemeye yok.

Her-şey zamânında olmalıdır. “Geç gelen adâlet, adâlet değildir” denir meselâ. Pişmiş aşı daha fazla ateşte tutmak olmaz. Yemek ziyân olur zîrâ. Tevbeyi bile zamânında yapmak gerekir. Ölüm hâlinde yapılan tevbe geçersizdir çünkü.

Toplumun tamâmı “on numara adam” edilemeyeceği gibi; “tamamlanmış bir İslâm’i hareket plânı” da yapılamaz vesselam.

En doğrusunu sâdece Allah bilir.

 

 

harun görmüş

iktibas


Keyword : radyo vakit - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Oryantalizm
Oryantalizm, Doğu’nun hikâyesidir aynı zamanda; Batı’nın ise röntgeni… Hatta MR’ı. Öyle ki, Oryantalizm’i okuyan kişi, Batının değil kalbi, beyni ve c
Müşriklerin Ahiret İnancı
“Bu şaşılacak bir şey! Biz ölüp toprak olduktan sonra mı dirilecekmişiz. Bu uzak bir dönüş” (Kaf2-3) Kur’an’ı Kerim’in üzerinde sıkça durduğu temel ko
Allah'ın Yolunda olmanın ve Ölmenin anlamı
… din de hayatın tamamını içine alan bir yaşam tarzı, hayat anlayışıdır. İnsan her işini bu anlayışına göre yaşamaya dinini hayata geçirmeye çalışır.
Tarık Suresi Düşünsel Okumalarım
Sohbeti Kur’an olanın yolu aydınlık olur: Allah’ın istisnasız her ismi Kişi için tutulacak ve takip edilecek bir yol olduğu; İnsan Allah’ın her ha
İman Allah'ı Hakkıyla Takdir Etmektir
Ya Rab! Sana kul olmak büyük lütuf! Kimileri kula kul olur, kimileri kulları kendisine kul eder. Kulları kendisine kul edenler genelde daha başka ku
Peygamberimiz dinde haram koyar mı?
"Değerli Hocam, Etleri yenen ve yenmeyen hayvanlar konusunda ilmihal kitaplarında yazılan şeyler hakkında oldukça sıkıntılıyım. Maide suresi 5. ayet v
"İslami Tebliğde Temel Hassasiyetler"
Rabbimizin Bakara Suresi 214. Ayette Yok- sa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Pey
Seyyid Kutub: İstikbal İslam'ındır
Beyaz adamın efendiliğini sürdüreceği asır sona ermiştir. Çünkü beyaz adamın medeniyetinin sınırlı sermayesi artık tükenmiştir. Elinde insanlığa sunab
Müslüman Gencin Yüreğinde Yanan Meşale
“Asra andolsun ki, tüm insanlık manevi bir hüsran içindedir. Bunun istisnası, sadece iman edenler, salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı
Tevhidi iyi anlamak
İman bir iddiadır, varlığının olmazsa olmazı söz ve eylem birlikteliğinde ilahi ölçülere göre sürekliliğidir. Amelsiz bir din din değildir, çünkü din
1 - Erdoğan: Daha büyük senaryo devrede
2 - ‘Beşerî kanun adına değil, Allah adına’ nikâh
3 - Olay yorgunu Türkiye
4 - Masa fazla kalabalık!
5 - New York HAHAM'I engelli çocukların parasını çalmış
6 - Mehmet Akif Ersoy / Küfe


Abdullah Yıldız

İmam Hatipler: Geleneğimiz ve Geleceğimiz

17/10/2017 - 13:25

Abdullah Yıldız
Ahmet Anapalı
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmet Kekeç
Ahmed Kalkan
Ahmet Mercan
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Beşir Eryarsoy
Ceren Kenar
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Ersoy Dede
Fatma Tuncer
Hamdi Akan
Hayrettin Karaman
Hamza Er
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hikmet Ertürk
Hüseyin Alan
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Gülerce
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kenan Alpay
Kemal Öztürk
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa Armağan
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Osman Coşkun
Ramazan Kayan
Selahaddin E. Çakırgil
Sevtap Mendi
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yavuz Bahadıroğlu
Yakup Döğer
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Türkiye'de Boşanma Sebebleri nelerdir?
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat