Yeni Üyelik - Şifremi Unuttum
Arama    
Gerçek mü`minler şu kimselerdir ki; Allah hatırlatıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine O`nun ayetleri okunduğu zaman imanları güçlenir ve daima Rablerine güvenirler. Onlar namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan cömertçe sarf ederler. Enfal 2-3
* Ahlaki çürüme * Kredi kartı - 2: Kredi kartının Hükmü * Çağının Fetö'sü Celaledddin Rumî'den Sadece Bir Not * Dönüşmek ve Dönüştürmek * Trump’ın Kudüs’le imtihanı * Arakan'da 16 cami yıkıldı * Kudüs için ne yapmalıyız? * Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum * ABD'nin PYD'ye verdiği silahlar Türkiye'ye yöneliyor * 'Kudüs kararıyla ABD savaşı barışa tercih etti'

SON DAKİKA

ANA SAYFA

SİTENİZE EKLEYİN

RADYO DİNLE

Linkler

GENÇ BİRİKİM DERGİSİ

HAKSÖZ DERGİSİ

UMRAN DERGİSİ

VUSLAT DERGİSİ

İKTİBAS

YORUM DERGİSİ

İSLAMİ YORUM

AHMET VAROL

ANALİZ MERKEZİ

ANSAR DE

AYETLER COM

DENİZ FENERİ

DÜNYA BÜLTENİ

Enfal de

FİLİSTİN ENFORMASYON MERKEZİ

HABER VAKTİ

HAYRETTİN KARAMAN

KUDUS YOLU

M.ENGİN NOYAN

MAZLUMDER

MUSTAFA İSLAMOĞLU

Süleymaniye Vakfı

TEFSİR DERSLERİ

TEVHİD HABER

TEVHİDE DOĞRU

TİME TÜRK

İ H H

YARDIMELİ DERNEĞİ

İKRA İSLAM

İLKAV

İSRA HABER

Özçgün Duruş

ÖZGÜR DER

GIDA AMBARI

SAAT KAÇ

T.C. Kimlik Numarası

STAR

YENİ AKİT

YENİ ŞAFAK

ADANA BARIŞ RADYO

ADANA RADYO HAYAT

AKSARAY KENT FM

ANKARA DENGE RADYO

ANKARA HEDEF RADYO

ANKARA RADYO VAKİT

ANTALYA DİLARA FM

BATMAN GENÇLİK FM

BURSA ÇINAR RADYO

BURSA RAHMET FM

ÇORUM ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR ÇAĞRI FM

DİYARBAKIR NUR RADYO

ERZİNCAN GÖKSU FM

ISPARTA DİLARA FM

KARAMAN GSRT FM

KAYSERİ ART FM

KAYSERİ ARİFAN RADYO

KAYSERİ FURKAN RADYO

KAYSERİ RADYO AS

KAYSERİ ŞAFAK RADYO

KIRIKKALE ANADOLU FM

KIRŞEHİR GENÇLİĞİN SESİ FM

KOCAELİ ANADOLU RADYO

KOCAELİ MESAJ FM

KONYA GENÇLİK FM

KONYA RADYO EN

KONYA RİBAT FM

KONYA İSRA FM

MALATYA SELAM RADYO

MARDİN CEMRE RADYO

MUŞ RADYO 1071

NİĞDE UMUT FM

SAKARYA HİLAL FM

SİVAS RADYO GÜNEŞ

SİVAS RADYO HİLAL

URFA RADYO MEDYA

URFA RADYO MEGA

İÇEL ÇAĞRI FM

İÇEL İSTİKLAL RADYO

İRİP RADYO

İSTANBUL MARMARA FM

İSTANBUL MORAL FM

İSTANBUL RADYO MEKTUP

İSTANBUL ÖZEL FM

İZMİR RADYO BAŞAK

24 HABER TV

ÇAĞRI TV

HİLAL TV

KANAL A

TGRT HABER

TV NET

ÜLKE TV

Namaz Vakitleri

8 Kasım 2010 dan beri

Bugün 173805
Toplam 404278028
En Fazla 606285
Ortalama 154186
Üye Sayısı 127
Bugün Üye Olan 0

Kirli Dünyanın Parçası olmuk

Medyatik ilahiyatçılar İslam dünyasındaki kargaşanın ilacı olarak laikliği savunmaya başladılar. Küresel noeliberal siyasetin teorik ve pratik duruşunu göremeyip akıl tutulması yaşıyorlar. Rey ekolünün takipçileri, Emeviler’den bu yana İslam coğrafyasındaki politik süreçleri ve etkilerini doğru okumakla beraber ‘Çağdaş Emevilik’ kuşatmasını görmüyorlar. Hastalıkları teşhiste isabet edip tedavide
2017-12-12 - 20:33

KİRLİ DÜNYANIN PARÇASI OLMAK

 

Sekülerleşen İslam dünyasında dinin ocağı sön(dürül)müştür. Ama müntesipleri bu ocağın külleriyle avun(durul)maktadır.

Gerçek dindarlık, kolaylıkla birlikte zorluğu da bünyesinde taşır (94/5-6). Dindarlık, alışkanlık yerine şuuru, benliğin ayartmalarına karşı takvayı hedeflediği halde; görünürlüğe indirgenen dindarlık ise menfaatini korumak için festivale çevirdiği dinden geçimini sağlamanın yolunu tutmuştur. Bu gidişat ehli kitabın karakterine bürünmektir. “İman edenlerin Allah’ı ve O’ndan inen hakikatleri hatırlayarak kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Onlar, bundan önce kendilerine kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun bir süre geçmiş, böylece kalpleri de katılaşmış bulunanlar gibi olmasınlar. Onlardan çoğu fasıklardır.” (57/16).

Bugün Müslümanlar Yahudi ve Hristiyanların yaşadığı süreci yaşamaktadırlar. Din Müslümanlar arasında salih amel yerine mezhepsel ve cemaatsel ayrışmalar üretiyor.

“O kimseler dinlerini fırkalara ayırmış ve kendileri de parça parça olmuşlardır ki her grup kendi sahip olduklarıyla sevinmektedirler.”(30/32).

Gerçek şu ki, dinlerini parça parça edip grup grup olanlar var ya, senin onlarla hiç bir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra O, işlemekte olduklarını kendilerine haber verecektir.  (6/159).

Sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin Rabbinizim; öyleyse bana kulluk edin. Onlar, aralarındaki emr’lerini (:dinlerini) paramparça ettiler. Hepsi bize dönecektir. (21/92-93)

İşte sizin ümmetiniz bir tek ümmettir ve Ben de sizin Rabbinizim; öyleyse bana karşı takvalı olun. Fakat emr (:din)lerini aralarında parçalayıp, çeşitli kitaplara ayırdılar. Her grup, kendi yanında bulunanla sevinmektedir. (23/52-53)

 Gelenekçi, modernist, Kur’an’cı gibi kalıplarla birbiri ile uğraşan Müslümanlar bu çekişmeyi bırakıp, öncelikle ailesini sonra şehrini ve ülkesini nihayet dünyayı Allah’ın rızasına uygun yaşanacak bir yer yapmak için mevcut statükolara karşı birlikte mücadele verecek zeminler ve projeler üretmelidir.

 İnsanın tercih ettiği “dünya hayatı” Allah ve ahiret hesaba katılmadan yaşandığı takdirde “çoklukla övünerek oyalanmaya” (102/1) dönüşecektir.

Dünya hayatına dalan ve bundan memnun olan insan Allah’ı (9/67) ve ahireti (7/51) unutur. “Allah’ı unutan ve Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. İşte onlar, fasıkların ta kendileridir.” (59/18).

Dinin amacı; dünyayı, hayatı insan için anlamlı hale getirmektir. Allah’tan umut kesilmez (39/59) ancak insanın da Allah’ın rahmetini celb edecek bir çabanın içinde olması gerekir.

Allah kendini yardıma çağıranlara her an hazırdır (40/60). İnsan Allah’a iltifat etmediği müddetçe dünya çölleşmeye, sekülerleşmeye devam edecektir. Çünkü “İnsanların başına gelen musibetler, kendi ellerinin yaptıklarının sonucudur.” (4/62). Allah güneş sistemi ve dünyanın içindeki her şeyi insan için yarattığını (36/36-40; 18/17), insanı da denemek için yarattığını (67/2) bildirmiştir.

Müslümanlar temelde, ifrat ve tefrit sarmalında geleneği din haline getirip rivayet kültürünü din olarak pazarlayanlarla; vahiyden beslenmeyen kuru aklı önceleyen neo-kelamcılığa soyunmuş karşıt iki anlayışla karşı karşıyadır. Bu karşıtlık umutsuzluğu körüklüyor.

Müslümanlar, siyaset, ekonomi, kültür, sanat, gibi alanlarda liberalizme teslim oldu. Liberalizme teslimiyet sorgulanacağına, siyasi erklerin kendilerine sunduğu özgürlüklerin tadını çıkarmaya, merkeze yaklaşıp kamuda görünme gafletine düştüler.

Medyatik ilahiyatçılar İslam dünyasındaki kargaşanın ilacı olarak laikliği savunmaya başladılar. Küresel noeliberal siyasetin teorik ve pratik duruşunu göremeyip akıl tutulması yaşıyorlar. Rey ekolünün takipçileri, Emeviler’den bu yana İslam coğrafyasındaki politik süreçleri ve etkilerini doğru okumakla beraber ‘Çağdaş Emevilik’ kuşatmasını görmüyorlar. Hastalıkları teşhiste isabet edip tedavide sınıfta kalıyorlar.  Genellikle de moda olan liberal akla teslim oluyorlar. Kur’an’ın toplumsal hayata dair ahkâmını dinin değişkenleri kabul edip tarihselci bir anlayışla Kur’an algısını deforme ediyorlar.

Rivayet ekolünün takipçilerine gelince… Geleneği toptan kabullenmek ve savunmak gibi bir hataya düşüyorlar. Toptan red, toptan kabul hastalıklı zihinlerin tercihidir. Geçmişi kutsamak adına monarşik yönetimleri ve saray ulemasını meşrulaştırmak çok ciddi bir yanılgıdır. Din adına uydurulmuş rivayetleri net bir şekilde reddetmek yerine, Kur’an’a arz etmeyi önerenleri de hadis ve peygamber inkârcısı ilan ediyorlar.

Küresel hegemonyanın coğrafyamızda oynadığı oyunun ana fikri, İslam ile liberalizmin uzlaştırılmasıdır. Diğer bir deyişle İslam’ın protestanlaştırılmasıdır. Neoliberal İslamcılıktır. Neoliberal İslamcılık batı medeniyeti açısından “kontrol edilebilir İslam”dır. Batı dünyası hedefine ulaşmak için kendi değerlerini coğrafyamıza pazarlıyorlar. IŞİD gibi acımasız örgütleri göstererek ılımlı İslam’a razı ediyor. Tabiri diğerle ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar. Arap Baharı Masalı,  Neoliberal İslamcılığı pazarlamanın ayak oyunlarıdır.

Neoliberal İslamcılık,  ideolojisi, din kurumuna çok ciddi zarar vermekte. İslamcılık dini ve dindarlığı siyasi hedeflerle aynı potada değerlendiren zihniyete sahiptir. Dinin evrensel ne kadar değeri varsa hepsinin içini boşaltan ve salt ibadet pratiğine indirgeyen bir din anlayışını benimsedikçe, bu dünya görüşünün çürümüş dokularının sirayet ettiği toplum da çürüyor. Kendi gibi düşünmeyen, kendi gibi yaşamayan, kendi gibi inanmayan, kendi gibi hissetmeyenlere karşı dehşetli bir hoyratlık, sınır tanımazlık, buyurganlık hali içinde hareket ediliyor.

Hiç bir medeniyet çevresinde olup bitenlere kayıtsız kalamaz. Her medeniyet gerek sistemli gerek sistemsiz bir değişim ve yönelişle kendisinden baskın olan topluma benzemek isteyecektir. Öyle ki; bu baskın toplum içinde yaşanılan dünyaya yön veriyorsa, karşısındaki medeniyetlerin birçok kültürel değerini eritip, asimile edecektir. Bu sebeple, değişen ve globalleşen dünya toplumları karşısında İslam toplumlarının yaşadığı bu aradalık durumu kaçınılmazdır. Haenni’nin Piyasa İslamı adlı eseri bu aradalık durumunun portresini çizmektedir. Bu portre Müslüman toplumlara kendilerine dışarıdan bakmalarını sağlamaktadır. Bu sayede Müslüman toplumu, yapmak istediği ve yapmakta olduğu şey arasındaki farkı bariz bir şekilde görebilecektir.

Neoliberalizm kavramsallaştırması aslında felsefi ya da siyasal bir kavramsallaştırma olmaktan ziyade ekonomik bir kavramsallaştırma olma özelliği taşıyor. Kavramın aslında tamamen iktisadi bir felsefesi var. İsminden de anlaşıldığı üzere klasik liberalizmin 1970’ler 80’ler ve 90’lar sürecinde yeni terimlerle ortaya çıkarılmasını ifade ediyor.

Neoliberal politikaların harcamaları, tüketimi arttırmasıyla ve bunu yapamayanları çeşitli yöntemlerle desteklemesiyle beraber tüketen, hazzı arayan, hızı arayan bir insan modeli ortaya çıkıyor. Özal’la başlayan 1980’lerdeki küreselleşme dalgasıyla birlikte çok harcama yapma etiği gelişim kazanmıştır. Tüketimi belirleyen en önemli dinamik olarak ihtiyaçlar değil de istekler gösterilerek toplum bir “tüketim toplumuna” dönüştürülmüştür.

Bugün sadece iktisadi anlamda neo-liberal politikalarla değil, toplumda ve özellikle sivil toplumda yaratılan rıza ve gönüllülük üzerinden toplumsal ve kültürel anlamda modernitenin öngördüğü insan, kültür, toplum modelleriyle, uluslararası sisteme bağımlılık yaratılmaktadır. Aslına bakarsanız bu durum, neo-liberal politikaları sadece ekonomi alanında uygulamak isteyenler tarafından zorla değil, o politikaların uygulandığı ya da uygulanacağı toplumdan rıza devşirilerek gerçekleştirilmektedir. 1950’lerde Cumhurbaşkanı Celal Bayar, “Türkiye’de küçük Amerika yaratacağız” derken ve 1980’lerde Özalizm eliyle yürürlüğe konulan neo-liberal toplumsal, iktisadi ve kültürel politikalar ve muhafazakâr toplumun bir bütün olarak yaşadığı Amerikan yaşam tarzı, Amerikan sinema, Amerikan yeme, içme, giyinme ve ev dizaynı alışkanlıkları, MC Donaldslaşma, Coco-Colalaşma, kotpantolonlaşma gibi toplumsal pratikler ve istençler, neo-liberal tüketim ekonomisi ve kültür endüstirisi üzerinden, kitleleri uluslararası sisteme kendiliğinden ve isteyerek bağımlı hale getirmiştir.    (Nida Dergisi adına Emre Berber’in Âdem Çaylak ile Neo-liberalizm, Türkiye ve Müslümanlar üzerine yaptığı mülakat, Mart-Nisan, 2016).

80’li yıllarda radikal İslâmcı aydınlar tarafından, Müslüman birey, inandığını yaşaması zorunlu biri olarak tanımlanıyordu. İnandığını yaşamakta kusurları olan eziklik duyardı. 90’lı yıllarda bu söylem esneyerek yerini kişisel okumalara bıraktı. 80’lerde demokrasiyi “şirk düzeni” olarak tanımlayan siyasal İslâmcı diye bilinen bazı aydınlar 90’larda hatalı olduklarını söylediler. Demokrasinin yüzlerce yıllık bir geçmişi varken bir aydının 10-20 yıl içinde demokrasiyi red noktasından kabul noktasına gelmesi manidar değil mi?

Neoliberal İslamcılık, 80’lerin ortalarından itibaren kendini “kamu” üzerinden sunmaya, taleplerini kamuda var olmak biçiminde göstermeye başladı. Kamu devlet demek değildir. Kamuyu hâkim sınıf ve onların inançları belirler. Kamuda yer almakla, kamuyu düzenlemek aynı şey değildir.

Müslümanların 1980-1990 arasında başörtüsünden başka İslami manada kamusal talebi olmadı. 2000 li yıllardan sonrada bunu demokratik bir hak olarak talep ettiler. Laikliği kendilerine göre yorumlayıp sevimli hale getirmeye çalıştılar. En sonunda da demokrasiyi öyle övdüler ki Kur’an’dan bir ayetle, hadis bulmadıkları kaldı.

Müslüman kadınlar başları kapalı olarak kamusal alana girdiler fakat kamusal alanın dönüştürücü gücüyle onlar da dönüşmeye başladı. Peki, bunu nasıl açıklayacağız? Kamusal alana alınmayı sahici bir hedef olarak gördüler. Ama bence en büyük yanılgı buydu. Oraya katılmak sahici bir hedef olmamalıydı.

Günümüzde yazı ve söz ağırlığını kaybetmekte, her şeyi görüntünün belirlediği bir kültürün içine sürüklenmekteyiz. Her şey görüntüye indirgenmektir. Muhteva ihmal edilmekte, önemsizleştirilmektedir. Kapitalizm tesettürü kuşatmıştır. Başörtülülerin sayısı artmıştır, başörtüsü daha serbestçe kullanılmaktadır. Ancak başörtülü insanın enfüsi zenginliği alabildiğine fakirleşmektedir. Bu durum erkekler için de aynıdır. Görünüşe indirgenen niceliksel dindarlığın çoğaldığı yeni bir dindarlıkla karşı karşıyayız. Sakal, başörtüsü, namaz elbisesi(!), İslami simgelerin kullanıldığı takı malzemeleri vs. ile kendini gösteren, fakat muhteva olarak giderek fakirleşen, yozlaşan bir dindarlık.

Modernliğin ürettiği ideolojiler, sosyal statü, sınıf, etnik farklılık gibi tabakalar üzerinden politika üretirken; İslâm inancı, meseleleri değerler, ilkeler üzerinden kıymetlendirir. Değer ve ilkeler üzerinden anlamlandırma, bireyi ve toplumu kutsallaştırmayı reddeder. Liberalizmin bireyin özgürlük alanı içerisinde gördüğü serbest mal ve hizmet üretimini İslâm, insanın akıl ve beden sağlığını, toplumsal ahlâk ve huzurunu temin edecek meşrû mal ve hizmetlerin üretim ve dağıtımı kapsamında ele alır. Farklı bir ifadeyle bireyi ezdirmemeyi, toplumun haklarını koruma bütünlüğü içerisinde anlamlandırır. (Ramazan Yazçiçek, “Liberalizmin Aşındırdığı Müslüman Kimlik”, Nida, Malatya 2016, sayı: 175 )

İslamcılar kabuğu İslam ama içi tamamen dünyevilikle dolu olan bir yapı haline geldiler. Dünyevilik o kadar devasa bir hale gelmişti ki, artık kabuğa sığmıyordu, ancak İslam görünümlü kabuğun atılması insanların kendini inkârı anlamına gelecekti.  Hem İslam’dan olmayıp, hem kendilerine dar gelen kabuğun kırılmasıyla beraber, İslamcıların içlerinde biriktirdikleri dünyevilik bir anda çığ gibi büyüdü. Siyasal İslamcılığın İslam’a vurduğu en büyük darbe, İslamsız İslam’ı üretmesidir. İslamcılar, İslamsız bir İslam’ın peşinden aşkla ve şevkle koşmaya devam etmektedirler.

Alternatif oluşturamayan İslamcılar, egemen güçlerin payandasına dönüştüler.   Yeni bir dünya, yeni bir düzen, ahlak, adalet v.s söylemleri eylemlere dönüşemedi.  Slogandan öteye gitmeyen pratikleriyle, kapitalizme teslim oldular. Alternatif ticaret, eğitim, sanat v.s kurumlarını oluşturmayı başaramadılar. Ortada herkesin gördüğü ama görmezden geldiği, kılıflar ürettiği bir dünya, bir garip durum vardı.  İslamcılar, kapitalizmin, küresel emperyalizmin toplum mühendislikleri neticesinde oluşan sele kapılarak, sürüklenmektedirler.

Tüm bu olanlara rağmen ama fakat… diyen insanlara hangi kesimden olursa olsun, saldırmakla övünecek bir duruma düşmüşlerdir.

Küresel hegemonyanın karşısında direnmek için öncelikle bir İslam düşüncesi/ paradigması oluşturmalı ve vahdeti sağlamalıyız. Dini, siyasi, ekonomik, kültürel, sanatsal vb. tüm alanları kapsayan bir yapılanmaya ihtiyacımız olduğu açıktır. Gelenekçi, modernist gibi kalıplarla birbirimizle çekişmeyi bırakıp, Müslümanları Allah’ın rızasına uygun bir konuma getirmek için bütün statükolara karşı durmalıyız.

Sünni-Şii-Selefi gibi mezhep tanımlamaları üzerinden yürütülen tartışmaların ve ayrışmaların temel Saikleri tarihidir. Çoğu kez duygusal ya da konjonktürsel içerikler taşımaktadır. Ümmet bilinci diriltilerek küresel güçlerin ümmeti ayrıştırma oyununu bozmak zorundayız.

İsterseniz İsmet Özel’in 35 sene önce sorduğu soruyu gündeme taşıyarak bitirelim, çünkü bu soru orada, Üç Mesele’nin sonunda ve bütün ağırlığıyla duruyor: “Güçlü bir topluma ulaşıp onun Müslümanlaşmasına mı, Müslüman bir topluma ulaşıp onun güçlendirilmesine mi çalışacağız?”                                            

(İsmail Kara ile İslâmcılık üzerine, Ahmet Faruk Çağlar – 19.08.2016).

 

 

İktibas Dergisi Nisan 2017/460/Haydar Öztürk

 


Keyword : radyo vakit - iktibas -
Bookmark and Share
 

DİĞER HABERLER

Erdoğan: Arkasına saklanacak ağaç bulamayacaklar
Kudüs'te sergilenen vandallığın ilelebet devam etmesi mümkün değildir. Bugün kendilerini Kudüs'ün sahibi sananlar yarın arkasına saklanacak ağaç dahi
Bin Salman’ın bu hafta yediği üç gol ve gördüğü kırmızı kart
Suudi Arabistan’ın en genç kralı olma hazırlıkları yapan Muhammed bin Salman’ın (MBS) fazla aceleci ve kolay gaza getirilen biri olduğunu birkaç kere
Kudüs: Neden şimdi?
11 Aralık 1917’de, Kudüs’ü işgal eden İngiliz General Allenby’nin Haçlı seferlerinin artık sona erdiğini söylediği rivayet edilir. Ortadoğu’da zaten h
Kudüs İçin Yürüyeceksin...
Yürüyeceksin… Koca bir tarih bırakacaksın ardında, kılıç sesleri, nal sesleri ve zafer çığlıkları kalacak geride, dönüp bakacaksın, fetihler ve medeni
"Kudüs İsrail'e peşkeş çekiliyor" (Video)
"Kudüs meselesinde mazeret yok, kabul edemeyiz. Trump açıklasa da tanınmayacak. ABD'deki Yahudi lobisi Trump'ı Kudüs konusunda sıkıştırdı. Trump üzeri
Erdoğan: Sahte mahkemeyle mahkum edemezler
Kars'ta AK Parti İl Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki kumpas davasına işaret etti. Sahte kurulan mahkemelerde ülkemizi
17/25 Aralık kumpası ABD'de planlanmış
FETÖ soruşturmasında casusluktan tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ek ifade verdi. 17/25 Aralık kumpasından 1 yıl önce FETÖ
Halkbank’tan flaş Zarrab açıklaması
"Bazı yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarının yayınlarında; ABD'de görülmekte olan davada ileri sürülen iddialarla Bankamızı da olumsuz ve haksız
Bakın DEAŞ'la iş birliği yapana!
Bir zamanlar pek çok çevrede anlatılan bir hikaye vardı. Bu hikayeye göre Türkiye, Suriye'deki DEAŞ varlığını görmezden gelmek veya en azından yabancı
Suriye'de değişen dengeler ve Soçi zirvesi
Ankara, Moskova ve Tahran arasında 2016’nın sonundan itibaren güçlenmeye başlayan işbirliği, ABD’nin etkin bir aktör olarak yer almadığı Astana süreci
1 - 'Kudüs kararıyla ABD savaşı barışa tercih etti'
2 - Arakan'da 16 cami yıkıldı
3 - Filistinlileri açık bir çatışmaya çağırıyorum
4 - Kudüs için ne yapmalıyız?
5 - ABD'nin PYD'ye verdiği silahlar Türkiye'ye yöneliyor
6 - Trump’ın Kudüs’le imtihanı


Abdullah Yıldız

“Dostlarıyla Uğraşanlar Düşmanlarıyla Savaşamazlar”

12/12/2017 - 12:12

Abdullah Yıldız
Abdurrahman Dilipak
Abdülaziz Kıranşal
Ahmed Kalkan
Ahmet Kekeç
Ahmet Varol
Ahmet Taşgetiren
Akif Emre
Ali Kaçar
Ardan Zentürk
Ali Karahasanoğlu
Atasoy Müftüoğlu
Cihan Aktaş
Coşkun Uzun
Fatma Tuncer
Hamza Er
Hayrettin Karaman
Halime Kökçe
Hamza Türkmen
Hamdi Akan
Hikmet Ertürk
Hüseyin Gülerce
Hüseyin Bülbül
Hüseyin Alan
Ibrahim Karagül
Ismail Kılıçarslan
Kemal Öztürk
Kenan Alpay
Kemal Songür
Mehtap Yılmaz
Mehmet Durmuş
Merve Şebnem Oruç
Mustafa Çelik
Mustafa İslamoğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Bozacı
Nedret Ersanel
Osman Atalay
Ramazan Kayan
Sevtap Mendi
Selahaddin E. Çakırgil
Süleyman Seyfi Öğün
Sükrü Hüseyinoğlu
Tülay Demircan Koyuncu
Yakup Döğer
Yavuz Bahadıroğlu
Yıldıray Oğur
Yiğit Bulut
Son Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz
Oy Kullan Sonuçları Göster

www.radyovakit.com sadece internet üzerinden yayın yapmaktadır.
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
bilgi@radyovakit.com  |  Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat